Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wreszcie router 3G/4G o dobrym zasięgu WiFi !

Mayor7 01 Gru 2015 05:00 4752 37
  • Poziom 9  
    Większość z nas używa routerów.
    Ich działanie pozostawia wiele do życzenia zwłaszcza jeśli chodzi o skuteczny zasięg WiFi.
    Ja korzystam z modemu USB (dostęp do internetu) podłączonego do routera i umieszczonego w najkorzystniejszym miejscu w domu (komunikacja z BTS) gdzie do przekaźnika mam w linii prostej około 3,5 km. Dalej to już wiadomo - wszelkie urządzenia komunikują się z nim radiowo lub po ethernecie.
    I w tym miejscu zaczynają się schody. Skuteczny zasięg WiFi pozostawia wiele do życzenia. Mam na myśli nie siłę sygnału odbieranego bo ona dla wszystkich routerów będzie trochę podobna ze względu na wprowadzoną normę maksymalnie około 100mW. Mam na myśli dobry, czuły, odbiornik routera.
    W razie wątpliwości to piszę o obecnie dostępnych urządzeniach w sprzedaży a nie o takich sprzed kilku lat do których przywykliśmy i ich współcześni następcy nie mają nic wspólnego z jakością (no może z jakością wykonania obudowy to tak).
    Testowałem w warunkach domowych wiele urządzeń znanych producentów w cenie do około 600 złotych. Może nie będę podawał przykładów ale to urządzenia uznane popularnie jako bardzo dobre, wiodące. Nie spełniły moich oczekiwań.
    Czyli obsługa różnych modemów 3G/4G USB i co najgorsze w zakresie zasięgu. Wymiana anten nic nie dawała albo niewiele, lepsze i wydajniejsze zasilanie często też niewiele pomagało. Często obecność jednej ściany i kilka metrów uniemożliwiało łączność lub wystarczyło aby transfery spadły prawie do zera.
    Zmiana ustawień sprzętowych miała niewielki skutek.
    Niektóre z nich nawet reklamowałem jako wadliwe po czym otrzymywałem nowe urządzenie, tego samego typu, które działało podobnie słabo.
    Zwyczajna strata pieniędzy.
    Aż nadszedł moment kiedy wypatrzyłem !
    Chiński producent wypuścił na rynek router Tenda 4G630 !
    Znam tą firmę bo już i z ich urządzeń korzystałem a mianowicie z bardzo dobrego routera Pentagram P6367 cz jak go zwać Tenda 3G150 niestety nie współpracującego już z modemami LTE.
    Pośpiesznie zamówiłem od razu dwie sztuki. Koszt jednego około 100 złotych w zależności od sklepu czyli najniższy przedział cenowy na rynku.
    Przesyłka dotarła i zacząłem "męczyć" sprzęt.
    Najpierw aktualizacja oprogramowania ze strony producenta. Tutaj przeżyłem chwile grozy bo po restarcie nie mogłem się skomunikować z routerem (zalogować). Ostatecznie po aktualizacji softu trzeba było zresetować router przytrzymując przycisk RESET.
    Następnie konfiguracja standardowa jak dla wszystkich routerów. Other, other, other, internet, *99# oraz SSID i hasła.
    Działa ! Sam router błyskawicznie się uruchamia ale jeszcze trzeba poczekać aż "zatrybi" sam modem.
    Zaniosłem urządzenie w swoje "standardowe" miejsce, z powrotem do laptopa i "bananik" na twarzy !
    Zasięg FULL ! Pingi spadły z około 60-70ms do 40-60ms natomiast transfer utrzymywał się w przedziale 10-20Mb/s zamiast 8-12Mb/s. Upload bez zmian. Przypominam że mam prawie 4 km do przekaźnika a to już kawałek jeśli modem jest wewnątrz domu.
    Myślę sobie - jest dobrze. Ale co tam deszcz nie deszcz. Smartfon w rękę i wycieczka po okolicy aby ocenić zasięg na zewnątrz. Pierwsze kroki skierowałem w okolicę przystanku autobusowego jakieś 70 metrów od domu. Sygnał spadł ale łączność cały czas była bez zarzutów. No nic idę dalej. Udało mi się odejść 200 metrów od domu, sygnał prawie zerowy. No nic, zerowy to zerowy ale sieć widzi i gada z nią to odpalam Youtuba i jakieś video. Bez problemu !
    W tym momencie podjechał nieoznakowany radiowóz i mnie "spisał" za łażenie po nocy, po drodze, bez odblasków. Zakończyłem testy.
    Jednym słowem polecam urządzenie !
    Bym zapomniał. Router obsługuje ponad 300 popularnych typów modemów o czym producent nie pisze na stronie. Ja testowałem z Huawei E3372 o którym producent też zapomniał.

Moderowany przez salmon:

3.1.10. Nie reklamuj stron internetowych lub usług w jakiejkolwiek formie.

• Poziom 25  
    Wygląda jak reklama leków na wątrobę, po zażyciu wszystkie problemy znikają włącznie z kredytami.
  • Poziom 9  
    No może tak wygląda ale działa i co ważne za małe pieniądze.
    A drugi router został zainstalowany u kolegi w dużo większym domu i podobnie. Zasięg wszędzie wewnątrz oraz na całej posesji. U niego chodzi z modemem Huawei E3131.
  • Poziom 15  
    Nie chciałbym się czepiać parametrów typo maks moc wyjściowa i dostępne moce w kraju (limity). Ale projektowanie sieci WiFi to nie jedynie podłączenie rutera gdzie to jest wygodnie, albo "po środku posesji". Zależnie od częstotliwości (2,4 albo 5GHz) lub obu jednocześnie, od ilości anten na każde z pasm oraz dostępnej mocy "fala radiowa" rozchodzi się w przestrzeni inaczej. Raczej byłbym skłonny myśleć, że po prostu lepiej dobrało się inaczczej zbudowane urządzenie do miejsca gdzie chciałeś je zainstalować aniżeli że na prawde jest super i niezastąpione i jeszcze z chin i tanie. Gdyby tak było to już w sklepie by Ci każdy sprzedawca powiedział bierz ten to na 100% będzie działać - a tak nie ma niestety nigdzie. Pamiętaj też że możesz zainstalować więcej niż jeden router (połączyć je ethernetem) i mieć dużo lepsze zasięgi w całym domu i to bez martwych stref, a wszytsko pod 1 siecią wifi.
  • Poziom 29  
    A działa toto z modemami LTE HiLink?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Typowy bełkot laika nie mający nic wspólnego z rzeczywistością czy działaniem sieci WiFi nie wspominając o LTE i internecie mobilnym. Po pierwsze to komunikacja po WiFi odbywa się w dwóch kierunkach i zarówno router jak i urządzenia klienckie muszą działać z jednakową mocą. Te swoje opowieści o YT i video na smartfonie z 200m to sobie możesz między bajki włożyć. A co do LTE to z 4 km w domu to się najpierw antenę kupuje a nie lata z modemem po domu. i co ma wspólnego z prędkościami czy zasięgiem LTE ta Tenda ? To modem za to odpowiada a nie router. Typowy spam i mam nadzieję , że szybko zniknie. A prawdziwego sprzętu do LTE czy prawidłowo skonfigurowanej sieci to na oczy nie widziałeś?. Co ta Tenda słabo się sprzedaje i starasz się pomóc ?
  • Poziom 9  
    No nie, nie mogę. Mogłem się domyślić że tak będzie.

Zanim kupiłem ten router to właśnie jechałem na dwóch innych routerach bo miałem gówniany zasięg.
    Właśnie teraz mam podłączony jeden tylko i jest bajeczka.
    Poszło 200 metrów ale po za jedną ścianą była "widoczność", bez krzaków i zabudowań. Pewnie gdyby się coś pojawiło to już by zerwało.

Co do mocy kolego to ci odpowiadam że mogą sobie nadawać z jaką chcą ale jeśli jedno z nich będzie miało gówniany odbiornik to już jest problem bo przestaje "rozumieć" drugą stronę.
    Gdybyście się interesowali np. krótkofalarstwem to rozumielibyście że nie moc jest istotna a jakość odbiornika i to dotyczy wszystkich urządzeń radiowych.

Jako przykład takiego gówna mogę podać (a miałem nie pisać o innych modelach) TP-Linka MR3420 - tego nigdy już nie kupię i każdemu odradzam. Jak ktoś ma coś takiego to niech sobie sam odpowie jak dobry zasięg ma

Co do hilinka nie powinno mieć znaczenia - powinno być jeszcze lepiej a zresztą, jak wiecie, soft w modemie można sobie zmieniać.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Dla autora: to, że ruter ma wsparcie odnoście modemów 3/4G nie znaczy iż sam może zostać nazwany jako "mobilny"
  • Poziom 9  
    Ja nie nazwałem go jako mobilny.

To jest router stacjonarny który obsługuje modemy 4G.

Artykuł napisałem z przyjemnością zadowolony z działania urządzenia które kupiłem i które polecam innym. Zresztą nawet nie "w ciemno" bo najpierw poczytałem opinie na zagranicznych forach.

A ponieważ wiele takich zabawek przerzuciłem to też na spokojnie do tego początkowo podchodziłem. Jednak rzeczywistość mnie zaskoczyła i teraz mogę śmiało powiedzieć, że jeśli chodzi o zasięg WiFi to do tej pory najlepszy router jaki miałem.

Druga sprawa że bardzo skąpo opinii o tym routerze no i to głównie przyczyniło się do napisania artykułu. Stąd dosyć dokładny opis jak na początku.
  • Poziom 15  
    Mayor7 napisał:
    No nie, nie mogę. Mogłem się domyślić że tak będzie.

Zanim kupiłem ten router to właśnie jechałem na dwóch innych routerach bo miałem gówniany zasięg.
    Właśnie teraz mam podłączony jeden tylko i jest bajeczka.
    Poszło 200 metrów ale po za jedną ścianą była "widoczność", bez krzaków i zabudowań. Pewnie gdyby się coś pojawiło to już by zerwało.

Co do mocy kolego to ci odpowiadam że mogą sobie nadawać z jaką chcą ale jeśli jedno z nich będzie miało gówniany odbiornik to już jest problem bo przestaje "rozumieć" drugą stronę.
    Gdybyście się interesowali np. krótkofalarstwem to rozumielibyście że nie moc jest istotna a jakość odbiornika i to dotyczy wszystkich urządzeń radiowych.

Jako przykład takiego gówna mogę podać (a miałem nie pisać o innych modelach) TP-Linka MR3420 - tego nigdy już nie kupię i każdemu odradzam. Jak ktoś ma coś takiego to niech sobie sam odpowie jak dobry zasięg ma

Co do hilinka nie powinno mieć znaczenia - powinno być jeszcze lepiej a zresztą, jak wiecie, soft w modemie można sobie zmieniać.

Oj kolego, na cienki grunt tutaj wchodzisz, gdyż sam posiadam licencje A od ponad 7 lat, a samym krótkofalarstwem i łącznościami interesuje się sporodłużej (z praktyką włączając). Mylisz się niemiłosiernie stwierdzając, że wolno nadawać Ci jak sie podoba(rozum to jak chcesz). Kupiłeś router i jesteś zadowolony, ale pamiętaj, że nie tylko odbiornik bierze udział w samej jakości odbioru sygnału. Wspominałem o antenach zewnątrz routera (tych wystających) jak i w jego wnętrzu. Ten sam router który takchwalisz u kolegi posiadający identyczny dom może już działać o 180 inaczej czyt. gorzej) ze względu na instalacje jaką będzieposiadałw domu. U ciebie to był traf w dziesiątkę i tyle. ja bym poszedł w zupełnie innąstronę. Pamiętaj, żeprojektowanie sieci wifi jak wspominałem to też niemalże dziedzina i to nie łatwa oparta o wiele pomiarów obliczeń i sporo testópraktycznych. A ty twierdzisz, że wymieniłeś router raptem 2-3 krotnie i dziwisz się reakcji czytających. Pozdrawiam
    Bajek część dalsza. Po co komu test zasięgu WiFi w terenie odkrytym jak router pracuje z reguły w zabudowie. W twojej twórczości poza twoimi subiektywnymi odczuciami i bajkami o YT i policji nie ma żadnych konkretów czy wyników testów popartych jakimiś danymi. Co do mocy to w Polsce dopuszczalna prawem moc to 100mW dla routerów pracujących na 2,4GHz. Ty nawet nie raczyłeś napisać z jaką mocą pracuje ta Tenda a niektóre wersje FW dla takich produktów pozwalają radiu siać z mocą 20 razy większą. To nie krótkofalarstwo, fakt że twoją sieć o dużej mocy odbierze urządzenie klienckie nie oznacza , że jest w stanie odpowiedzieć z taką sama mocą i router odbierze sygnał z niego. Porównanie z MR-3420v2, który nie nadaje się do obsługi modemów LTE to żaden wyznacznik. Zamiast kwiecistych opisów liczą się konkrety , to Forum techniczne a nie literackie. Z w celu pokrycia skutecznym zasięgiem WiFi stosuje się inne rozwiązania. Bo trudno za takowe uznać sytuację gdy poziom sygnału wynosi -90dBm. Ty nawet nie podałeś poziomu sygnału Tendy z inSSIDera czy WiFi Analyzera na telefonie. Dlatego rzetelność takiego artykułu zerowa.
  • Poziom 39  
    Post autora nie ma nic wspólnego z rzetelna opinią użytkownika. To typowy reklamowy spam o czym świadczy składnia tekstu.
    "Aż nadszedł moment kiedy wypatrzyłem ! "
    i sama kwintesencja lania wody:
    "...jakieś 70 metrów od domu. Sygnał spadł ale łączność cały czas była bez zarzutów. No nic idę dalej. Udało mi się odejść 200 metrów od domu, sygnał prawie zerowy. No nic, zerowy to zerowy ale sieć widzi i gada z nią to odpalam Youtuba i jakieś video. Bez problemu ! "
    Sygnału nie ma a sieć jest - cud! I on w deszczu ogląda filmy będąc 200 m od routera za 4 ścianami z cegły.
    A w Klewkach lądowali talibowie...
  • Poziom 9  
    InSSIDer to jest balas bo program nie opiera się na własnym kalibrowanym odbiorniku tylko na odbiorniku urządzenia. Może służyć wyłącznie dla porównania typu więcej lub mniej. Jest tylko pomocny.

No i jedną ścianą a nie czterema :)

To proponuję kompromis. Niech jeden z was, tylko jeden aby nie było że coś promuję, kupi taki router i opisze swoje doświadczenia. Bo jak na razie wszyscy się wypowiadają a widzę że nikt tego nie używał. Niech porówna z tym co ma tak jak ja i coś wreszcie napisze.

Na razie jest sam jad. Najłatwiej jest się wypowiadać snując domysły bo w zależności od wyobraźni można wiele wymyślić.
    Tylko jeden z was !
    Za kilka dni zapytam o efekty i zapytam też dlaczego kopara opadła :)

Bo żaden nie zapytał z czym porównywałem, jak, może z jakim telefonem latałem, w jakich dokładnie warunkach. Żaden o to nie pytał.
    Jest tylko atak - laik, nie z na się, jakieś głupoty pisze.

To tak dla wyjaśnienia jestem zawodowym elektronikiem i zajmuję się pomiarami. Artykuł opisałem w prosty sposób umożliwiający większości ludziom po prostu zrozumienie. Dobrze wiecie że kiedy napiszę -90dB albo -80dB to 99% nie ogarnie o co chodzi. Czy jak napiszę natężenie pola 1V/m czy 10V/m też nie zrozumieją chociaż w tym przypadku jest łatwiej bo pomyślą: No tak więcej to znaczy więcej.

Zapraszam do dyskusji po ewentualnych testach najlepiej praktycznych.

Pozdrawiam i miłego bicia piany :)
    Joł !
  • Poziom 39  
    Z określaniem "jadem" postów sceptycznie traktujące twoje liryczne opowieści o objawieniu się chińskiej Tendy na półkach sklepowych, mogłeś się wstrzymać. Oczekiwałeś poklasku i zachwytu? Powiem, że od "zawodowego elektronika" oczekiwałbym bardziej technicznego opisu testu routera a nie stanu pogody w dniu testu sieci, choć nie ma jej sygnału.
  • Poziom 32  
    Poprawę zasięgu uzyskać można na różne sposoby. Weźmy jedną z najistotniejszych, o której mówił przedmówca. Z reguły (tłumaczenie łopatologiczne) "czułość" anteny idzie w parze z jej selektywnością, przez co zmiana "gorszej na "lepszą" może poprawić, albo też (w skrajnych sytuacjach o dziwo) pogorszyć zasięg - w zależności od ustawionego kanału. Domyślnie domowe AP-ki mają go ustawiony na automatycznie, co może być mylące, bo chodzi o jego zajętość. Jeżeli chcemy zrobić rzetelne testy, to niektóre zależności w radiokomunikacji są zbyt istotne żeby można je było pominąć, np. j/w. Edytowałem wiadomość żeby to było jasne.
  • Poziom 11  
    Pobrałem sobie instrukcję i nie widzę możliwości wymuszenia łączenia się tylko w 4G. Przeoczyłem?
    Mayor7 - jest taka opcja?
    Druga sprawa - DDNS Settings - czy jest opcja wpisania sobie dowolnego dostawcy np. Synology?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    figer napisał:
    DDNS Settings - czy jest opcja wpisania sobie dowolnego dostawcy np. Synology?

Nie - serwery Synology lokalizują tylko sprzęt Synology przez swoją domenę.
  • Poziom 11  
    KOCUREK1970 napisał:

Nie - serwery Synology lokalizują tylko sprzęt Synology przez swoją domenę.

Mylisz pojęcia QuickConnect i DDNS. Kupując NAS Synology kupujesz również możliwość korzystania z ich usługi hosta DDNS
    W Dovado mam taką opcję, że mogę dobie wpisać dowolnego usługodawcę. Zresztą w większości cywilizowanych routerow tak jest.

Kupiłem ten router, aby go obiektywnie potestować. Na razie wyczytałem, że żre prawie 10W prądu. Zobaczymy co jeszcze?
  • Poziom 30  
    Tekst zaprezentowany przez autora postu jest marketingowym bełkotem nie popartym żadnymi pomiarami i testami. Tak pisze marketingowiec aby dobrze zareklamować i sprzedać towar, on nie musi się znać na sprawach technicznych.

Skoro Mayor7 twierdzisz ,że InSSIDer jest taki zły i służy jedynie do porównania typu więcej lub mniej i jest jedynie pomocny to pokaż jakieś wyniki pomiarów z innych źródeł.
  • Poziom 43  
    figer napisał:
    Kupując NAS Synology kupujesz również możliwość korzystania z ich usługi hosta DDNS

Wiem, bo mam taki serwer - odpowiedź dotyczyła aspektu, że ich domena obsługuje tylko ich serwery, nie można nic innego pod nią "podpiąć".
  • Poziom 11  
    Dobry wieczór.
    Router już siedzi z powrotem w pudełku.
    Chciałem Wam zrobić test z prawdziwego zdarzenia, ale niestety nie ma czego.

Router ma 2 zalety.
    1. Prosty jak cep
    2. Modem z tym routerem łączy się tak szybko, że nie wiedziałem, ze on tak potrafi :)

Reszta to niestety wady - bardzo podobne do tych jakie miałem w Sapido, którego kiedyś byłem właścicielem.

Po uruchomieniu routera połączył się sam z internetem przez modem. Mógłbym zupełnie nie wchodzić do ustawień i po kablu by śmigało.

Menu routera chyba po Angielsku, ale tak proste, że długo się zastanawiałem pisząc ten tekst czy nie po polsku przypadkiem ;)

Można wybrać jak ma się łączyć z internetem - czy przez modem 3/4G czy przez LAN. Jest opcja autoprzełączania.
    Nie ma opcji wymuszenia połączenia tylko 4G - dla mnie przy internecie Plusa No-Limit tylko przez LTE - nie do przyjęcia.

Można wybrać Polskę w ustawieniach połączenia z operatorami, ale nie ma na liście naszych operatorów :D
    Jedyną opcją jest other i wklepanie z palca.

Z DDNS-ów jest tylko No-IP i dyndns. Nie można wpisać sobie customowego - np. Synology.

Pozmieniałem wszystko, stwierdziłem, że działa i postanowiłem zrobić update do najnowszego softu ze strony - aktualizacja 02.2015.
    Aktualizacja, restart i...zonk!
    Nie da rady zalogować się do routera! Gdybym nie czytał wcześniej w necie, że ktoś już miał taką przygodę, to bym się wściekł, a tak, wiedziałem, że trzeba zrobić reset z guzika WPA/reset.
    Po resecie znowu admin/admin - zmiana wszystkich parametrów.
    Chcę zmienić domyślne hasło do routera - a ten mi pisze, że "old password is incorrect". Jak to niewłaściwe jak przed chwilą się do niego logowałem???
    Nie da się po tej aktualizacji zmienić domyślnego admina! Widać jakiś chinczyk piszący firmware coś zwalił - może mu się palec omsknął w czasie pisania hasła domyślnego?

To już dla mnie całkowita porażka.

Co do zasięgu - fakt - tam gdzie w domu mój Dovado nadaje na 2 kreski, Tenda nadaje na 4 kreski przy 6 stopniowej skali.
    Ale - to samo co w Sapido - mimo mocy sygnału, transfer wi-fi jest do bani.
    W Dovado - 2 kreski ale stabilne jak skała - nic nie rwie.
    A w Tenda - pokazuje 4 kreski, a nie można odświeżyć strony - bo się wywala i no internet.

Tak więc mam do oddania bardzo fajny router - oddam za 90 pln z odbiorem w Wawie.

Pozdro
  • Poziom 39  
    No i to jest jakiś sensowny opis swoich doświadczeń z tym routerem a nie "i wreszcie go ujrzałem!".
    Może kolejny update firmware rozwiąże te problemy.
  • Poziom 11  
    krakarak napisał:
    Może kolejny update firmware rozwiąże te problemy.

Boję się, że uznali, że zrobili tak fantastyczny sprzęt, że nie ma co już poprawiać :|
    Sapido ma możliwość wyboru mocy radia 100mW( 20dBm) lub 1W(30dBm)stąd taki zasięg WiFi. Prawem dopuszczalna moc to 100mW czyli używając 1W przekraczamy ją 10 -krotnie. Tylko po co korzystać z urządzenia z taką mocą skoro karty WiFi w urządzeniach klienckich mają maks. 100mW? Ciekawe czy nie tak samo jest z tą Tendą.
  • Poziom 11  
    Dla mnie Tenda wygląda jak uboższy brat Sapido - może pochodzić z tej samej fabryki
    To możliwe, trzepią to na jednej linii. Raz jako Pentagram, raz jako Tenda może też Sapido i co tam jeszcze wymyślą. . Nawet soft taki sam. Jak w przypadku Pentagrama P6367 i Tendy 3G150. Jak ta Tenda ma radio 1W to nie dziwota, że sieje tak daleko a autor odkrył Amerykę. A jak mu za mało to niech poszuka routera z radiem 2W, też takie są.
  • Poziom 9  
    Pisałem że nie stawiać w okolicy innych siewników bo się będą zakłócały.

Ja używam na standardowych ustawieniach i śmiga aż miło. Żadnych wymuszeń stałych kanałów i tym podobnych. Przyznam że to jest wiocha czyli zakłóceń w okolicy nie ma a router zazwyczaj "gada" z dwoma laptopami i dwoma telefonami.

U mnie nadal bajka. Żadnych zastrzeżeń.

Co do wymuszenia tylko 4G no to przepraszam bardzo ale modem za to odpowiada a nie router. Trzeba sobie podłączyć do komputera bezpośrednio i najpierw skonfigurować modem pod tym względem.

I przy okazji zmierzyłem całkowitą moc jaką pobiera z sieci. Zazwyczaj 5 watów ale skacze od 4,1 do maksymalnie 6,9 w zależności z czym "gada". To jest łącznie ze stratami dołączonego zasilacza czyli całkiem mało.
  • Poziom 11  
    Mayor7 napisał:
    Co do wymuszenia tylko 4G no to przepraszam bardzo ale modem za to odpowiada a nie router. Trzeba sobie podłączyć do komputera bezpośrednio i najpierw skonfigurować modem pod tym względem.

Czyli nigdy nie testowałeś naprawdę dobrego routera.

Po całodniowych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że za 89 pln warto go kupić, zwłaszcza jak ktoś nie ma zbyt wielu wymagań wobec sprzętu.
    Trochę niesprawiedliwie, że go porównałem do routera za 500 pln. Jednak jeżeli ktoś oczekuje od niego nieco więcej niż plug'n'play, to się mocno rozczaruje.

Teraz stestuję support Tendy - zapytałem ich jak mam zmienić hasło na inne niż admin, skoro wyskakuje komunikat, że stare hasło - admin, jest nieprawidłowe?