Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty podwajacz/powielacz napięcia stałego (z zasilacza) z 250 do 500-1000v

rudyroman 01 Gru 2015 09:00 1101 2
  • #1 01 Gru 2015 09:00
    rudyroman
    Poziom 16  

Witam serdecznie.
    Od jakiegoś czasu zajmuję się sprawdzaniem woltomierzy tablicowych o różnych zakresach i zasadach działania. Czasem trafiają mi się takie które współpracują z posobnikiem 1000Ω/v i mam spory problem z ich sprawdzeniem, gdyż albo muszę podpinać posobnik i sterować ich wyższym napięciem (jednak nie mogę ich sprawdzić w całym zakresie gdyż mam zasilacz 0-250, a potrzebuję 0-1kv, albo przeliczać co jest masakrycznie niewygodne gdyż pobór prądu tych mierników jest znikomy i przez to wychodzi mi spory błąd (niepewność pomiarowa).

Pomyślałem więc o wykonaniu jakiegoś podwajacza/powielacza napięcia który by mi wyjściowe napięcie stałe z zasilacza czyli te 250v podniósł do 500, 750 lub najlepiej 1000v. Było by to dla mnie zbawienne bo znacznie uprościło by mi to pracę, a dodatkowo gdybym zastosował posobnik z rezystora o b.dużej dokładności powiększyła by mi się sporo dokładność.
    Czy może dysponuje ktoś z was takim schematem? Lub mógłby coś podpowiedzieć w temacie.

0 2
  • #2 01 Gru 2015 09:53
    eurotips
    Poziom 35  

Po wyprostowaniu i wygładzeniu napięcia 230V zmiennego otrzymujesz 300V. Może 4 małe trafa 230/12 2W których uzwojenia sieciowe połaczysz szeregowo załatwiłyby sprawę? Taki układ: pierwsze trafo 230/12 8W którego wtórne łaczymy z połączonymi równolegle wtórnymi tych 2W ? I masz ładną separację od razu. Pozostaje kwestia stabilizatora 1000V i płynnej regulacji ale w twoim przypadku to chyba zwykły potencjometr wystarczy, byle tylko był przystosowany do pracy pod takim napięciem.

0
  • #3 01 Gru 2015 13:58
    rudyroman
    Poziom 16  

wolałbym coś co umożliwi pomnożenie napięcia które daje zasilacz gdyż wtedy mam pełną regulację (mierniki są 0-1kV i wtedy mógłbym łatwo wygodnie i prosto regulować w całym zakresie)

0
  Szukaj w 5mln produktów