Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Egzamin zawodowy E14 technik-informatyk 2016

karmieniepiersia 24 Sty 2016 11:32 646500 2315
  • #991 24 Sty 2016 11:32
    maxiorek0709
    Poziom 9  

Potwierdzam zestaw4.
    Dodam tylko, że w panelu prawym ma być tabelka,jak w zestawie 5. Ogólnie całość b. podobna do zestawu 5, tylko ten JS się trochę różni.

Na ostatniej stronie podane były 4 zdarzenia JS z opisem co, które robi.
    Wymieniony był OnClick, OnFocus, OnKeyUp, OnKeyDown.
    Powinno się użyć OnKeyUp.

Kursy też były podane.

@hskzmc
    Mogę podać nazwy bez wersji.
    Do baz danych potrzebujesz Xamppa, Accessa.
    Do zrobienia zrzutów może być nawet Paint, Gimp też się przyda do ich przeskalowania, chociaż w nowszych wersjach Painta chyba też da się to zrobić. Na stanowiskach jest też Kompozer.
    Do stron potrzebujesz przeglądarki i edytora tekstu, może być Notatnik jak lubisz. Ale lepiej Notepad++.

Oczywiście, może się tak zdarzyć, że w Twojej szkole np. nie mają licencji na Accessa i będziesz mieć Libre Office, ale te wymienione programy są najpopularniejsze.

• Servizza
  • #992 24 Sty 2016 11:38
    jares7
    Poziom 2  

Mam pytanie. Jeśli nie zapisałem w folderze projektu bazy danych z accessa, bo nie doczytałem tego polecenia, ale zrobiłem screena relacji i dobrze wymiary ustaliłem i jest on na stronie to mam szanse zdać bez tego projektu bazy w accessie?

• #993 24 Sty 2016 11:44
    fajrant2612
    Poziom 9  

A czy ktoś posiada zdjęcia arkusza ?

Chętnie go rozwiąże.

Jeżeli ktoś chce mogę podesłać rozwiązanie.

• #994 24 Sty 2016 11:46
    naiver
    Poziom 7  

Witam, mam pytanko czy jak nie zapisałem projektu w accesie bo kurde nie doczytałem że trzeba zapisać i wkleić do folderu to uleją mnie ? Skriny relacji zostały zrobione i wrzucone na stronę, ale cholera jasna nie zapisałem tego accesa...

• #995 24 Sty 2016 12:23
    Adii17
    Poziom 6  

Cześć!
    Kilku z Was miało informacje jaki zestaw będzie w jaki dzień.
    Ktoś coś może wie o to jak sytuacja będzie wyglądać w lutym?

• #996 24 Sty 2016 12:28
    suarez7
    Poziom 6  

Hej , jak mam takie pytanie bo kompletnie nie umiem tych zapytan w bazie ( czyli kwerend )
    Czy da się to jakoś zrozumieć? nauczyc sie tego , kazda kwerenda to kod na prawie całą linie , nawet jak bym na pamięć chciał to nie dam rady :))

• #997 24 Sty 2016 13:09
    Piter2060
    Poziom 1  

Czy to w phpadminie czy w accesie po stworzeniu kwerendy w narzędziu graficznym można zobaczyć je w sql, po czym je skopiować. Swoją drogą, przystępowanie do E14 bez znajomości podstaw sql jest jakimś wyczynem... :)

• #998 24 Sty 2016 13:45
    MarcelKowal
    Poziom 18  

jares7 napisał:
    Mam pytanie. Jeśli nie zapisałem w folderze projektu bazy danych z accessa, bo nie doczytałem tego polecenia, ale zrobiłem screena relacji i dobrze wymiary ustaliłem i jest on na stronie to mam szanse zdać bez tego projektu bazy w accessie?

naiver napisał:
    Witam, mam pytanko czy jak nie zapisałem projektu w accesie bo kurde nie doczytałem że trzeba zapisać i wkleić do folderu to uleją mnie ? Skriny relacji zostały zrobione i wrzucone na stronę, ale cholera jasna nie zapisałem tego accesa...

Czytaliście poprzednią stronę...?

Jak Was to pocieszy, to wg mnie nie są to błędy na 25%. Myślę, że zdacie.
    Będzie np. 30 kryteriów i mogą wyglądać w skrócie tak:
    1. utworzono projekt bazy danych
    2. projekt bazy danych zapisano w folderze X
    3. utworzono relacje w projekcie bazie danych
    4. zrobiono zrzut ekranu i umieszczono na stronie
    5. zrzut przeskalowano
    itd.

Zrozumcie, że nawet mając taki klucz nie wiadomo, ile % jest za każdy podpunkt i co uzna egzaminator.
    Ja bym uznał Wam tylko pkt. 4 i 5, ale może uznają Wam pkt. 3, 4 i 5.
    A może nawet ktoś będzie miał dobry dzień i stwierdzi, że skoro są zrzuty, to można uznać pkt. 1, 3, 4 i 5.
    Capisci?

• #999 24 Sty 2016 14:17
    maxiorek0709
    Poziom 9  

Na tej karcie egzaminacyjnej (w części, którą wypełnia egzaminator) było wyszczególnione 6 rezultatów każdy po 10 podpunktów i niżej 3 przebiegi po 10 podpunktów. W sensie, że 90 miejsc na zaznaczenie krateczki z napisem tak lub nie.

Ale co w związku z tym nie wiem. Może jest 90 punktów do zobycia, a może 37, a może 54. Bo nigdzie nie jest powiedziane, że wszystkie rezultaty występują w zestawie. Miejsce może być na zapas.
    A te tajemniczo brzmiące przebiegi kojarzą mi się bardziej z E.12 i E.13, gdzie trzeba było prosto siedzieć i nie zostawiać syfu w postaci odciętych końcówek kabelków.

PS. Tak dla jasności: swoim postem mam nadzieję na ucięcie dyskusji w temacie: "A ile za js? A za Accessa? A jak relacje źle?", a nie jej ponowne wywołanie, bo my tu nie znamy punktacji

• Servizza
  • #1000 24 Sty 2016 14:50
    Morthmori
    Poziom 8  

Witam, podaję działający skrypt do przeliczania walut jakby ktoś potrzebował :)

Kod: html
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

• #1001 24 Sty 2016 15:08
    S3NSEJ
    Poziom 10  

Morthmori napisał:
    Witam, podaję działający skrypt do przeliczania walut jakby ktoś potrzebował :)

Jak dla mnie skrypt nie pełny. Pokazuje wynik dopiero od 4. Według mnie po wpisaniu np. 2.5 powinno pokazać się liczba po przecinku. Tak tylko się czepiam

• #1002 24 Sty 2016 15:32
    MarcelKowal
    Poziom 18  

maxiorek0709 napisał:
    swoim postem mam nadzieję na ucięcie dyskusji w temacie: "A ile za js? A za Accessa? A jak relacje źle?"

To jest niewykonalne :) Dużo osób chce uspokoić sumienie, a do 30 marca daleko :P

maxiorek0709 napisał:
    Na tej karcie egzaminacyjnej (w części, którą wypełnia egzaminator) było wyszczególnione 6 rezultatów każdy po 10 podpunktów i niżej 3 przebiegi po 10 podpunktów. W sensie, że 90 miejsc na zaznaczenie krateczki z napisem tak lub nie.
    (...)
    A te tajemniczo brzmiące przebiegi kojarzą mi się bardziej z E.12 i E.13, gdzie trzeba było prosto siedzieć i nie zostawiać syfu w postaci odciętych końcówek kabelków.

Wszystko się zgadza:
    http://amplituner.nazwa.pl/wp-content/uploads/2014/05/biedronka2.jpg
    Miejsca jest spooooro na zapas.

Kryteria zadania nr 1 z czerwca 2015 (E.12)
    Spoiler:

Rezultat 1. Zamontowane moduły pamięci RAM 1
    UWAGA: Ocenę rezultatu należy przeprowadzić po informacji od przewodniczącego ZNCP o gotowości zdającego do dalszych prac montażowych. Obserwację należy zakończyć po dokonaniu oceny osadzenia przez zdającego pamięci w odpowiednim gnieździe płyty głównej. Przebieg montażu modułów pamięci RAM należy ocenić zgodnie z kryteriami zapisanymi w Przebiegu 1
    1.1. wykonany montaż modułów pamięci RAM 1, bez uszkodzenia modułów oraz bez uszkodzenia elementów płyty głównej

Rezultat 2. Zamontowane moduły pamięci RAM 2
    UWAGA: Ocenę rezultatu należy przeprowadzić po informacji od przewodniczącego ZNCP o gotowości zdającego do dalszych prac montażowych. Obserwację należy zakończyć po demontażu modułów pamięci RAM 1. Przebieg demontażu modułów należy ocenić zgodnie z kryteriami zapisanymi w Przebiegu 1
    2.1. wykonany montaż modułów pamięci RAM 2, bez uszkodzenia żadnego modułu pamięci oraz bez uszkodzenia elementów płyty głównej

Rezultat 3: Specyfikacja pamięci RAM 1 i RAM 2 oraz dokonany wybór zestawu pamięci RAM zapewniającej lepszą wydajność zestawu komputerowego
    3.1. zainstalowany program CPU-Z
    3.2. w folderze C:\DANE znajduje się plik edytora tekstu Test_1 zawierający zrzuty ekranu potwierdzające przeprowadzenie w programie CPU-Z testów pamięci RAM zamontowanej w komputerze
    3.3 zapisane parametry zainstalowanej pamięci RAM w tabeli Specyfikacja pamięci RAM 1 (minimum 3 z podanych: typ, pojemność, częstotliwość pracy, opóźnienie) zgodne ze stanem faktycznym

3.4 w folderze C:\DANE znajduje się plik edytora tekstu Test_2 zawierający zrzuty ekranu potwierdzające przeprowadzenie w programie CPU-Z testów pamięci RAM 2
    3.5 zapisane parametry wymienionej pamięci RAM w tabeli Specyfikacja pamięci RAM 2 (minimum 3 z podanych: typ, pojemność, częstotliwość pracy, opóźnienie) są zgodne ze stanem faktycznym
    3.6 zapisane w tabeli Wybór modułów pamięci RAM uzasadnienie wyboru pamięci, zapewniającej lepszą wydajność zestawu komputerowego

Rezultat 4. Specyfikacja i kosztorys zestawów komputerowych przeznaczonych dla pracowników biurowych
    4.1 specyfikacja zestawów komputerowych przeznaczonych dla pracowników biurowych, sporządzona w arkuszu kalkulacyjnym w postaci pliku o nazwie Specyfikacja, zapisana w folderze C:\DANE, posiada pięć kolumn: Lp., Nazwa i parametry techniczne, Cena w zł, Ilość, Wartość w zł
    4.2 specyfikacja zawiera wszystkie niezbędne elementy zestawu komputerowego z wpisanymi parametrami zgodnymi z wymaganiami programu Open Office tj. procesor, pamięć RAM, dysk twardy, stacja DVD-RAM, monitor.
    UWAGA: specyfikacja nie powinna zawierać pozycji: Procesor Intel Celeron 420 SL8VZ 1.60 GHz, Cache 1M 533 MHz, mPGA478MT; Płyta główna DF1 LanParty Blood Iron/AMD785G, DDR3-1600; Pamięć DDR2 KINGSTON - 1 GB / 800, CL6 oraz karta graficzna nVIDIA Quadro4 400NVS PCI 2xDMS-60
    4.3 specyfikacja zawiera oprogramowanie wymagane na stanowisku pracownika biurowego dotyczące sytemu operacyjnego, programu antywirusowego, pakietu biurowego
    4.4 w wierszach obliczenia wykonują się automatycznie po wypełnieniu elementów wiersza należących do kolumn Cena w zł i Ilość, a wyniki obliczeń zapisują się w elementach wierszy należących do kolumny Wartość w zł i wynik obliczeń jest poprawny
    4.5 sumowanie w kolumnie Wartość w zł odbywa się automatycznie i wynik obliczeń jest poprawny

Rezultat 5. Przygotowany komputer do pracy dla użytkownika Referent, zainstalowana i skonfigurowana drukarka
    5.1 utworzone konto z ograniczeniami o nazwie Referent z hasłem 123
    5.2 zainstalowany jedynie arkusz kalkulacyjny i edytor tekstu
    5.3 ustawiony pełny dostęp do folderu C:\DANE jedynie dla użytkowników Referent i Administrator (w karcie Zabezpieczenia folderu C:\DANE widoczni są tylko użytkownicy Referent i Administrator)
    5.4 utworzony punkt przywracania systemu
    5.5 zainstalowana drukarka na porcie LPT1 (nazwa drukarki umieszczona w tabeli Nazwa i model drukarki zgodna ze stanem faktycznym)
    5.6 skonfigurowane preferencje wydruku nowozainstalowanej drukarki (rozmiar papieru A5, orientacja pozioma, liczba stron na arkusz:2)
    5.7 przydzielone prawo do drukowania na nowozainstalowanej drukarce jedynie dla użytkownika Referent

Rezultat 6. Wskazania dla użytkownika systemu komputerowego
    6.1 zawierają zapis: systematycznie aktualizować program antywirusowy
    6.2 zawierają zapis: ma być załączona zapora połączenia internetowego lub zainstalowany inny program typu firewall
    6.3 zawierają zapis: mają być załączone aktualizacje automatyczne systemu lub należy aktualizować system operacyjny
    6.4 zawierają zapis: do codziennej pracy należy korzystać z konta bez uprawnień administracyjnych lub z konta z ograniczeniami
    6.5 zawierają zapis: należy świadomie korzystać z Internetu (np. nie otwierać załączników poczty niewiadomego pochodzenia lub nie instalować podejrzane oprogramowanie lub unikać niebezpiecznych stron internetowych lub należy zmienić przeglądarkę na bezpieczniejszą...)

Przebieg 1. Przebieg montażu i demontażu modułów pamięci RAM
    7.1. demontaż i montaż pamięci był wykonywany z odłączonym zasilaniem jednostki centralnej, a podłączenie zasilania nastąpiło dopiero po założeniu obudowy komputera
    7.2. zdający podczas montażu i demontażu modułów pamięci RAM 1 stosował technologię właściwą dla typu pamięci i złącza na płycie głównej
    7.3. zdający podczas demontażu i montażu używał opaski elektrostatycznej
    7.4 zdający po zakończeniu wszystkich prac zostawił uporządkowane stanowisko

Pozdrawiam! :)

• #1004 24 Sty 2016 16:12
    jaswiec
    Poziom 6  

Witam

Szkoda, że tak mało informacji o zadaniu z arkusza 4, który dzisiaj ponoć był.

• #1005 24 Sty 2016 16:25
    dawos123
    Poziom 9  

A jaki był dokładnie skrypt do zrobienia w zestawie 4 z dzisiaj? ;)

• #1006 24 Sty 2016 17:25
    Morthmori
    Poziom 8  

S3NSEJ napisał:

Jak dla mnie skrypt nie pełny. Pokazuje wynik dopiero od 4. Według mnie po wpisaniu np. 2.5 powinno pokazać się liczba po przecinku. Tak tylko się czepiam

Zgadza się, ale w arkuszu polecenie mówiło o liczbach całkowitych więc wyniki są Int a nie float :)

• #1007 24 Sty 2016 17:32
    maxiorek0709
    Poziom 9  

@Morthmori
    Jakoś ja pamiętam, że polecenie mówiło o liczbach rzeczywistych.

• #1009 24 Sty 2016 18:48
    maxiorek0709
    Poziom 9  

Mniej więcej coś takiego miało wyjść.
    Kolor tła był podany.
    W treści polecenia nie było napisane, że ma być lista nienumerowana przy odnośnikach, ale na obrazku była.
    Nie pamiętam dokładnie formatowania, ale wystąpiły nagłówki, pogrubienie, tekst paragrafu.

EDIT: Dodane wyświetlanie nazwy waluty. Euro zmienione na 4.2

• #1010 24 Sty 2016 19:53
    bodek610
    Poziom 2  

Czy ma ktoś może arkusz do zadania 4. z dzisiaj? Pozdrawiam.

• #1011 24 Sty 2016 20:25
    entrerios
    Poziom 2  

a możesz mi powiedzieć, który arkusz będzie 3 lutego? ; d

ed. ma ktoś dokładną treść zadania z tym skryptem z arkusza 4?

• #1012 24 Sty 2016 20:26
    Raven2156
    Poziom 1  

1) Wiadomo, czy w tym tygodniu są egzaminy? Od jutra? Ktoś ma?

2) Ma ktoś arkusze i rozwiązanie do 3,4 i 6 arkusza?

Z góry dzięki! :)

• #1013 24 Sty 2016 20:28
    Specjalista96
    Poziom 12  

panowie mam pytanie dotyczace arkusza nr 5 jak ktos zrobil screena wynikow zapytac , tak ze nie widac napisu PhpMyAdmin to dobrze jest zrobione ? czy za zrobienie zle screena sa odejmowane pkt?

• #1014 24 Sty 2016 21:19
    sebson321
    Poziom 8  

rozumiem, że poki co było 5 zestawów, w każdym html,css. W 3 js (zegar,temperatura,przeliczanie) i do tego access, utworzyc relacje + mysql w phpmyadmin, nic więcej ?

• #1015 24 Sty 2016 21:31
    bodek610
    Poziom 2  

@Raven2156 - Od 30 stycznia druga tura egzaminów trwa.

• #1016 24 Sty 2016 21:33
    maxiorek0709
    Poziom 9  

Nie liczcie tak na te zdjęcia. Ile osób może zdawać egzamin w niedzielę? A ile z nich może mieć możliwość zrobić zdjęcie?

Najdokładniej jak potrafię.

Zapytania do bazy
    1. Stworzyć bazę kantor w Xamppie
    2. Zaimportować plik kantor.sql (a wcześniej go rozpakować)
    3. Stworzyć plik kwerendy.txt
    4. Utworzyć zapytania SQL
    a. Dodać rekord danych do tabeli klient, id 4, imię i nazwisko Bogdan Pierdzimączka, PESEL 56505605668, stan kasy 100
    b. Wybrać imiona i nazwiska klientów, których stan konta wynosi 0
    c. Wybrać imiona i nazwiska id klientów, którzy wymieniali dolary
    d. Wybrać id klientów imiona, nazwiska klientów którzy wymieniali pieniądze 14.07
    5. Wyeksportować bazę do pliku kantor.sql, zapisać w folderze baza.
    6. Zrobić zrzuty kwerend w formacie png, zapisać w folderze baza
    Grafika dla witryny internetowej
    1. Skadrować zrzuty
    2. Proporcjonalnie przeskalować obrazy max. wys 150px i max. szer. 400px
    3. Zapisać w JPG, w folderze WWW
    Witryna internetowa
    Styl CSS

1. Kolor odnośników: brązowy
    2. Kolor tła banera, panelu lewego i stopki: jakiś tam podany
    3. Wyśrodkowany tekst w banerze, panelu lewym i stopce
    4. Czcionka banera i stopki: Verdana
    5. Obramowanie banera i stopki: 10px
    6. Kolor tekstu banera, panelu lewego i stopki: biały
    7. Wysokość panelu lewego i prawego 400px
    8. Szerokość panelu lewego 30%, prawego 70%
    Witryna wymagania
    1. Obsługa polskich liter
    2. Tytuł strony: Kantor (czy coś)
    3. Strona podzielona za pomocą znaczników <div> na baner, panel lewy, prawy i stopkę, zgodnie z rysunkiem
    4. Zawartość banera nagłówek pierwszego stopnia o treści…
    5. Zawartość panelu lewego
    a. Nagłówek drugiego stopnia Przelicznik walut
    b. Pod nim pogrubiona Kwota w zł
    c. Pod nim pole tekstowe
    d. Pod nim nagłówek drugiego stopnia Do pobrania
    e. Odnośnik Kwerendy, prowadzi do pliku kwerendy.txt w folderze baza
    f. Odnośnik Eksport MySQL, prowadzi do pliku kantor.sql w folderze baza
    6. Zawartość panelu prawego
    a. Nagłówek drugiego stopnia o treści „Dokumentacja wyników zapytań
    b. Tabela 2x2, w komórkach kolejno obrazy kw1.jpg, kw2.jpg, kw3.jpg, kw4.jpg
    c. Ramka do obrazków 2px
    d. Tekst alternatywny to obrazków kwerenda1, kwerenda2, kwerenda3, kwerenda4
    7. Zawartość stopki
    a. Tekst paragrafu o treści…
    Wymagania skrypt
    1. Wykonywany po stronie klienta
    2. Operuje na liczbach rzeczywistych
    3. Działa w czasie rzeczywistym – przeliczanie odbywa się automatycznie po wpisaniu znaków do pola tekstowego
    Dalej tabelka z kursami, tabelka ze zdarzeniami.

Jak ktoś pisał ten arkusz, to proszę o weryfikację ewentualnych niezgodności, bo pamięć bywa zawodna.

@Specjalista96 Wyluzuj w końcu, już nic w tym swoim egzaminie nie zmienisz. Co najwyżej się "pewna osoba" na Ciebie znowu zdenerwuje ;)

• #1018 24 Sty 2016 23:13
    sebson321
    Poziom 8  

to w końcu było coś z php w którymś arkuszu ? łączenie z bazą ?

• #1019 25 Sty 2016 07:27
    greensad
    Poziom 11  

Z php narzazie nic nie było. Z JS były 2 skrypty. 1 był na zmianę stopni a drugi na zmianę walut w czasie rzeczywistym.

• #1020 25 Sty 2016 08:40
    MarcelKowal
    Poziom 18  

@maxiorek0709
    Ładny opis, na pewno się przyda.
    A co do tej drugiej sprawy to: :lol:
    Kilka razy próbowałem wyjaśnić, a teraz mi to już zwisa i powiewa ;)