Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik BLDC jak działa enkoder.

01 Gru 2015 17:45 1362 6
  • Poziom 14  
    Cześć.
    W silniku BLDC mam taki enkoder, ale nie wiem jak go poprawnie zasilić i jakie sygnały wysyła.
    Kombinowałem z jednym enkoderem, ale chyba spaliłem jeden czujnik.
    Wiec wole się zapytać, niż uszkodzić wszystkie próbując zrozumieć zasadę działania.
    No i co to za czujniki, szkoda skazywać silnik na straty przez uszkodzony enkoder.
    Podobne czujniki chyba znajdują się w wentylatorach komputerowych.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    To wygląda na 3 halotrony (czujniki hall-a) a ta ścieżka w kształcie grzebienia robi za prądnice tacho. Musisz podać oznaczenia jakie są na tych czujnikach.
  • Poziom 22  
    Tutaj jest dokumentacja do przykładowego nowoczesnego czujnika z 4 wyprowadzeniami A1421. Są stosowane w specyficznych aplikacjach. Najczęściej spotyka się czujniki z 3 wyprowadzeniami.
    Silnik wygląda na dość stary więc zapewne są to stare czujniki analogowe z wyprowadzeniami bezpośrednio z węzłów mostka, najlepiej sprawdź omomierzem. Wtedy będziesz miał cos takiego: Link, rysunek 2.
    Zasilasz dowolne przeciwległe węzły, najlepiej przez rezystor 2.7KΩ z 5V, a z pozostałych odczytujesz napięcia.
    Kąt pomiędzy pierwszym i ostatnim halotronen nazywany jest kątem komutacji i wynosi pewnie 60° (może być też 100°).
  • Poziom 14  
    Podłączyłem jeden czujnik w taki sposób jak na obrazku.
    Stan (A) zawsze wysoki niezależnie od położenia wałka wirnika
    Stan (B) zawsze niski niezależnie od położenia wałka wirnika
    Rezystancja względem +5V (A) 270Ω - 260Ω w zależności od położenia wałka wirnika
    Rezystancja względem +5V (B) 270Ω - 260Ω w zależności od położenia wałka wirnika

Jeżeli zmiana rezystancji o wartości 10Ω jest sygnałem, to są to bardzo subtelne sygnały.
    Czy wymiana tych czujników na współczesne wpłynie negatywnie na prace silnika ?
    Chciałbym ten silnik obsłużyć za pomocą atmegi32u4.
  • Poziom 43  
    Zauważ że pomiędzy trzema czujnikami biegnie linia która łączy je szeregowo, to prawdopodobnie jest zasilanie, układów scalonych nie można tak zasilać, dlatego podejrzewam że to czujniki bez wbudowanej elektroniki - "gołe" halotrony, to jedyny przypadek kiedy szeregowe zasilanie ma sens.
    Sygnałem z halotronu jest bardzo małe napięcie różnicowe na dwóch pozostałych wyprowadzeniach, podłącza sie je do komparatora i na wyjściu mamy już normalne poziomy logiczne, nie wiem czy twoja atmega ma trzy komparatory wbudowane (sprawdź) jak nie to użyjesz zewnętrznych.
  • Poziom 22  
    Tutaj masz przykładowy schemat blokowy sterownika do takiego silnika z normalnymi halotronami 3 końcówkowymi.

Silnik BLDC jak działa enkoder.

Jest to silnik 3-fazowy podobny do tych w modelach a sterownik to falownik ze sprzężeniem zwrotnym. Sprzężenie zwrotne poprawia pracę takiego silnika zwłaszcza przy niższych prędkościach obrotowych.

Spróbuj zamienić B z GND.

Tutaj nie chodzi o niewielką zmianę rezystancji tylko o warunek równowagi mostka, lub inaczej pomiar napięcie niezrównoważenia mostka --> Link - Patrz punkt: Mostki niezrównoważone.