Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Sieci WiFi (Hotspot) w hotelu

01 Gru 2015 19:29 2520 16
  • Poziom 2  
    Witam Was,

Chciałbym zbudować nowy hotspot w hotelu (właścicielem jest mój ojciec) i zastanawiam się jak to zrobić.

Mój obecny plan:
    - router tworzący sieć na kondygnacji 0
    - na kondygnacjach 1,3,5 (6 to ostatnie piętro) umieszczę po 2 tplinki 300mbps z 3 antenkami pracujące w trybie AP/bridge
    - sieci nazwę 1a, 1b, 3a, 3b, 5a, 5b
    - długość korytarzy na każdej kondygnacji to około 30m
    - routery umieszczę w 1/3 i 2/3 długości korytarzy na ścianie pod sufitem
    - kondygnacje zepnę switchami na kondygnacjach 1,3,5 w pionie tele-technicznym
    - łącze jest z Orange 50mbps

Czy to rozwiązanie jest dobre? Zależy nam na małym koszcie. Obecnie wychodzi i tak około 1500 zł.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Po co tworzyć kilka sieci? Jeśli APeki będą podpięte do LANa to ustaw je jako zwykłe AP, ten sam SSID i Psswd, ustaw tylko na każdym APku inny kanał (montowałem coś podobnego, kanały ustawiłem co 2, 3), od 1,5 roku wszystko gra na najtańszych Tplinkach. Nie wiem tylko czy 2, 4 i 6 piętro będą miały dobry zasięg - to już faza testów na miejscu
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    ...
    p6
    -------------------
    ch5 p5 ch9
    -------------------
    p4
    -------------------
    ch13 p3 ch1
    -------------------
    p2
    -------------------
    ch5 p1 ch9
    -------------------
    Parter

Zastanowiłbym się jeszcze pod kątem pasma 5GHz - Teraz dużo urządzeń produkowanych posiada Wi-Fi w standardzie "a,b,g,n". Znaleźć miejsce na kondygnacjach 2, 4 i 6?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Wyczytałem na elektrodzie, że 5GHz słabiej przenika przez przeszkody. Co do 2, 4 i 6 to zaczekaj z AP. Na razie stawiaj wg swojego projektu, jak będzie na 2, 4 i 6 słaby zasięg to dostawisz. Budżet piszesz nie za duży więc z czasem rozbudujesz sieć.

Dodano po 2 [minuty]:

Co do kanałów to możesz dać: 1 i 5, 13 i 9, 7 i 11

Dodano po 5 [minuty]:

Podciągnij skrętkę na 2, 4 i 6 tak na wypadek.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    ...
    Trochę słabiej, ale uzupełnienie zasięgiem tam gdzie może ledwo dolecieć 2.4GHz (w połowie korytarzy bez AP)

Ps. W kanały: 3 (choć nie było o nim mowa), 7, 11 bym się nie pchał.
    Ps2. W paśmie 5GHz dla europy są przypisane tylko 4 kanały.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi. To mój 2 post i jestem pod wrażeniem szybkości i jakości odpowiedzi.

ubiquiti unifi - ciekawe rozwiązanie ale: koszt i obawiam się braku pełnego objęcia zasięgiem całej kondygnacji przy zastosowaniu jednego urządzenia per kondygnacja.
    mt - brak doświadczenia

Skłaniam się do opcji nawet 3 routerów tp-link-tl-wr843nd (90 zł szt.) na każdej z kondygnacji 1,3,5 zasilanych poe. Jedno ssid, różne kanały (jak tutaj jest z doborem tych kanałów?)
    Jeśli krycie zasięgiem będzie zbyt małe to uzupełnię kondygnacje 2,4,6.

Pytanie odnośnie poe? Czym mogę zasilić każdy z 3 routerów na jednej kondygnacji ciągnąc wzdłuż korytarza tylko jedną skrętkę? Nie mam gniazdek na korytarzach, są tylko w pionie, który zlokalizowany jest tylko po jednej stronie korytarza. Zależy mi na minimalnym okablowaniu. Jakie urządzenie zastosować?

Jak mogę odizolować sieć dla gości od sieci pracowników? Czy wystarczy TL-WA901ND (z vlan) jako gateway lub jako pośrednik pomiędzy gatewayem a hotspotem?
    Co to jest w dużym skrócie vlan i jak go skonfigurować?

Czyli wygląda to tak:

p6
    -------------------
    p5: tl-wr843nd x3 |
    -------------------
    p4
    -------------------
    p3: tl-wr843nd x3 |
    -------------------
    p2
    -------------------
    p1: tl-wr843nd x3 |
    -------------------
    Parter

symbol "|" - to pion
  • Poziom 27  
    Aby korzystać z jednej skrętki musiałbyś po drodze w pionach montować switche PoE, zwróć uwagę na zasięg kabla przy PoE. Jak dla mnie to najpewniej będzie doprowadzić osobną skrętkę do każdego urządzenia.
    Nie wiem czy na "domowych urządzeniach" dasz radę zrobić bezpieczne dwie sieci wifi. Pracownicy muszą mieć wifi na każdym piętrze?

Co do kanałów to pisałem jak ja zrobiłem i nie mam z tym problemów.

Interesant napisał:
    Ps. W kanały: 3 (choć nie było o nim mowa), 7, 11 bym się nie pchał

Możesz wyjaśnić dlaczego?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Uruchomienie sieci tego typu na domowym sprzęcie szybko się zemści w obsłudze i opinii gości.
    Unify lub mikrotika uruchamia się i zapomina o nim ...

Kwestia jeszcze ilu bywa tam gości hotelowych

Piętra bez AP też pewnie będą kulały, choć wszystko zależy od materiałów z jakich wykonane są stropy.
    Jeśli już tak chcesz oszczędzać to lepiej daj na podane poziomy po 2 AP a trzeci daj na piętra parzyste.
  • Poziom 31  
    Kup Unifi bo wyjdzie Cie to około 90zł taniej na sztuce niż TP-Linki z tego powodu ze i tak TP-Linki wymienisz na Unifi a stary sprzęt Ci zostanie.

Nie raz takie sieci robiłem i uwierz ze Unifi jest prawie za pół darmo bo maja obsluge virtual AP, vlanow, obsługę roamingu, piękny kontroler no i co najważniejsze są bezobsługowe i się nie psuja.

Podłączenie Tplinkow z tym samym SSID potrafi być kłopotliwe bo nie obsługują roamingu.
    Dużo urządzeń bez problemu będzie się przełączać ale część może mieć spore kłopoty już nie wspomnę o zawieszaniu się tego sprzętu i ciągłej zabawie w resetowanie albo wymianie sprzętu.

TP-linki to można w domu stosować. Przemysłowo absolutnie się do tego nie nadają.
    Pierwsze Unifi zamontowałem jak dopiero się pojawiły w PL czyli lata temu... do dziś działają bez restartowania, bez straty konfiguracji. Podłączone i zapomniane
  • Poziom 10  
    Witam, podłaczę się pod temat, bo dotyczy hotelu i hotspot.

Chciałbym wdrożyć rozwiązanie jakie widziałem ostatnio w niemczech. W recepcji stoi mała drukareczka z 3 przyciskami. Przychodzi gość i prosi o dostęp do internetu. Recepcjonista wciska guziczek i drukuje się paragon z loginem i hasłem do hotspot na np 24h (drugi i trzeci guziczek to 6h i 72h). Ten dostęp z paragonu trzeba aktywować w ciągu 3 dni. Wchodzi się na stronę, jakąkolwiek, po czym ładuje się strona hotelu z loginem i hasłem. Po wpisaniu poświadczeń net zaczyna śmigać i dodatkowo jest licznik ile z tych 24h pozostało czasu do końca. Dodatkowo hotel ma też sposobność drukowania do tego samego hotspota ładnych vocherów na A4 dla gości na spotkania biznesowe w hotelu. Taki voucher kolorowy z personalizowanym dostępem super wygląda.

Czy macie pomysł jak to jest zrealizowane? Chciałbym takie coś u siebie. Zapewne będzie potrzebny jakiś inny router niż mam teraz TP-Link. Nie pamiętam też jaka to była drukarka. Czy możecie podrzucić jakąś listę sprzętu, na którym można by zbudować takie rozwiązanie?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Coś takiego z pudełka miał router od AirLive - WIAS-1200G.
    Bardziej aktualny model to WIAS-3200N.

Do tego firmowa drukareczka.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Z tym, że to jest chyba prosty hotspot - jeden AP plus ewentualnie repeatery. Przy większej liczbie AP polecam UniFi. Z programu na komputerze też można drukować tickety o określonym czasie ważności niezależnie od liczby AP.
    Nie jest to może tak proste, jak firmowa drukarka z przyciskami, ale można szybko opanować.
  • Poziom 10  
    Dołączę do kolegów. Potrzebuje pomocy na założenie dobrego Wi-Fi, na 300-400 użytkowników.
    Budynek 2 piętrowy podzielony na dwie części, jest cały okablowany e5, topologia mieszana, (rozszerzona gwiazda).
    Wszystkie komputery, drukarki działają w sieci.
    Na I piętrze mam wypuszczone skrętki, 3 gniazda, po obrzeżach i na środku aby pokryć cały budynek zasięgiem.
    Jakich użyć do tego urządzeń?

Mam dwóch dostawców Netia 20Mb (na I części) i UPC 80Mb (na drugiej części), ale nie są wpięte w jedno - chociaż chciałbym to zrobić, ale nie wiem dokładnie jak to spiąć + ustawienia.
    W związku, że z N dali słaby modem/ruter, potem wysiadały Tp-linki, to 1,5 roku temu zaopatrzyłem się w Dryateka Vigor i jak do dzisiaj pięknie śmiga. Podzieliłem też szybkości dla odpowiednich hostów (np. w puli adresów do 120 mają szybszy, a powyżej 120 mają wolniejszy). Upc to modem/ruter TC7200.
    Ponieważ Dryatek i TC są na oddzielne części budynku to działają jako serwery DHCP.
    Pytanie dotyczy tylko tej części I budynku.
    z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 43  
    AP-ki Unifi łączysz w sieć - stawiasz kontroler na jakimś serwerze jeśli masz a jak nie to na RPI i po problemie.
  • Poziom 10  
    hermes-80 napisał:
    AP-ki Unifi łączysz w sieć - stawiasz kontroler na jakimś serwerze jeśli masz a jak nie to na RPI i po problemie.

A kolega może podać jakieś konkretne przykładowe modele?
    Przynajmniej będę mógł budżet określić i czy nas stać na to.
    Nie mam serwera. Adresacja na komputery obecnie realizowana przez modem/ruter pula DHCP w klasie C.
    W związku z tak dużą ilością użytkowników, głównie to będą smartfony, trzeba będzie przejść na klasę A?
  • Poziom 43  
    Skoro to tylko 2,4GH to wystarczy Unifi AP - kontroler na raspberry pi lub jakimś terminalu dla VLAN-ów jeśli trzeba będzie separować segmenty dla bezpieczeństwa. Podsieć wybiera się do ilości użytkowników, segmentów - można manipulować maską