Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik elektroniczny sterowany napięciem 1.8V

01 Gru 2015 21:02 771 11
  • Poziom 34  
    Potrzebuję zrealizować przekaźnik elektroniczny włączający napięcie DC/AC 5...30V max. 100mA. Dla uproszczenia można przyjąć, że przekaźnik będzie sterowany z baterii o napięciu 1.8V. Nie jest więc potrzebna żadna galwaniczna izolacja.
    Bardzo ważny jest natomiast prąd sterujący. Najlepiej aby nie przekraczał on 0.02 mA. Czy znacie jakieś dedykowane elementy do takich zastosowań ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 1  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 34  
    Wszelkie elementy opto.... wymagają zbyt dużych prądów sterowania. Mnie jest potrzebne coś bardziej przypominającego przełącznik analogowy bez galwanicznej izolacji. Najprostszym rozwiązaniem jest prostownik składający się z 4 diod i tranzystor MOS. Szukam jednak jakiś dedykowanych elementów do takich zastosowań.
  • Poziom 1  
  • Poziom 39  
    Ale możesz sobie transoptor czy coś wysterować tranzystorem o wysokim wzmocnieniu czy zestawem tranzystorów (darlington?). (Elektro)mechaniczny przekaźnik też możesz tak wysterować tylko trzeba by użyć przetwornicy DC-DC na trochę wyższe napięcie.
  • Poziom 34  
    Użyłem określenia przekaźnik elektroniczny bo nic innego mi nie przyszło do głowy. Widzę, że jest ono mylące.
    Z baterii mogę pobierać prąd rzędu 20uA czyli 0.00002A. Na piechotę potrzebny mi element można stworzyć z prostownika składającego się z 4 diod i tranzystora MOS o bardzo małym napięciu bramki. Zapewne istnieją elementy zawierające wszytko co potrzeba w jednaj miniaturowej obudowie. Szukam właśnie takiego specyficznego elementu.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    20uA i 1,8V to za mało do wysterowania jakiegokolwiek elementu mocy, potrebny jest dodatkowy wzmacniacz z niezależnym zasilaniem i ten dopiero dawał by kilka woltów dla MOSFETów albo kilkanaście -dziesiąt mA dla transoptora.
  • Poziom 34  
    Może pompa ładunkowa na bipolarnych o wysokim wzmocnieniu do podniesienia napięcia i MOSFET. Oczywiście włączanie będzie odbywało się ze zwłoką potrzebną na podniesienie napięcia. Trzeba by też przemyśleć jak to wyłączyć :D
    Te 0,02mA to maksymalna wartość bezwzględna czy prąd ciągły?
    Jeżeli chwilowy może być wyższy to można w pompie ładunkowej zrealizować ujemne sprzężenie zwrotne z histerezą i układ będzie doładowywał raz na jakiś czas pojemność pobierając te kilka mA w krótkiej chwili. Wtedy wartość średnia 0,02mA może być możliwa do osiągnięcia.
  • Poziom 34  
    jarek_lnx napisał:
    20uA i 1,8V to za mało do wysterowania jakiegokolwiek elementu mocy, potrebny jest dodatkowy wzmacniacz z niezależnym zasilaniem i ten dopiero dawał by kilka woltów dla MOSFETów albo kilkanaście -dziesiąt mA dla transoptora.

Muszę zrobić czujniki zastępujące mechaniczne włączniki. Są one dołączone do linii spolaryzowanych napięciem stałym ale oba przewody mają ten sam kolor. Czujnik musi wiec działać niezależnie jak go się podłączy. Z tego powodu napisałem AC/DC.
    W tym wypadku nie będzie jednak prądu zmiennego 50Hz co ma pewne znacznie.
    Tak jak już wspomniałem mogę użyć tranzystora MOS np. BSH105. Dla napięcia stałego prąd upływu bramki takiego tranzystora to są chyba jakieś nA