Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostowanie 230V na... 230V

siewcu 02 Gru 2015 00:28 1056 7
  • #1 02 Gru 2015 00:28
    siewcu
    Poziom 33  

Witam,
    Na wstęp - w drugim akapicie przechodzę do sedna, a zaczynam od historyjki. Z racji tego, że wzięło mnie ostatnio na kawę, kupiłem sobie sprzęt do parzenia i stanąłem przed wyborem młynka. Jak kupować - to tylko żarnowy, ale koszty. Kupiłem więc uszkodzony ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem żarnowym. Szybki demontaż, okazuje się, że młynek sterowania nie ma, podłączone tylko zasilanie. Patrzę na nalepkę znamionową a niej tak:
    ZYT4525-23A
    230V/50Hz
    Zasugerowałem się więc tymi 50Hz, że zasilany prądem zmiennym. Co więc począłem? Kabel, kilka kostek, włącznik z ekspresu, podłączam do gniazdka, pstryk. Zadowolony, że mieli a tu nagle dym, huk i stoi. Bezpieczniki nie wystrzeliły, to się zacząłem zastanawiać co jest grane. Symbol wklepany w googla, patrzę, nie wierzę. Głupota moja nie zna granic, podłączyłem silnik DC do prądu przemiennego. Chwila zastanowienia, spojrzenie na płytę sterującą ekspresu i... jest mostek prostowniczy! I znowu kilka kostek, znowu włącznik, dołożony tym razem dla bezpieczeństwa bezpiecznik w postaci szklanej rurki(w oprawce na przewodzie fazowym) - i podłączone. Mostek prostowniczy RS206 produkcji nieznanej, ale według opisu na nim i kilku datasheetów do RS206 różnych producentów, podłączone. Dwie środkowe nóżki - prąd z gniazdka, dwie skrajne - odpowiednio plus i minus na zasilanie silnika. Wtyczka w gniazdko, wdech, pstryk... Huk 2 razy głośniejszy niż poprzednio, smród, bezpiecznik na obwodzie gniazdek wystrzelił. Myślałem, że bezpiecznik między gniazdkiem a mostkiem zadziała, niestety - wybuchło coś w mostku prostowniczym, rurka na przewodzie cała, a bezpiecznik w domu się poddał(rurka 10A, w skrzynce 16A). Całe szczęście, liczę na to, że silnik od napędu zaparzacza(ZYT4525-23B) będzie działać pomimo 1 litery różnicy w oznaczeniu i uda się przerzucić całe wnętrze z "nowego" silnika do starej obudowy. Tylko jak to podłączyć, żeby działało....

Silnik prądu stałego, z nalepką znamionową z oznaczeniem 230V/50Hz. Droga prądu do silnika w oryginale była taka: gniazdko -> cewka(i na płytce równolegle kondensator i dwa rezystory między L a N) -> włącznik -> płytka sterująca -> bezpiecznik -> cewka/dławik -> przekaźnik podający L na mostek prostowniczy. Za mostkiem prostowniczym, tak jak na początku, złączony + i - poprzez kondensator i później rezystor. Pytanie - czy te wszystkie elementy muszę zachować, czy wystarczy wydrapane PCB z przylutowanym mostkiem prostowniczym, do którego będą podłączone bezpośrednio napięcie z sieci i bezpośrednio silnik, czy całość muszę zachować? Myślałem, żeby kupić mostek prostowniczy o podobnych parametrach, czyli maksymalne napięcie 600V i maksymalne natężenie 2A, podłączyć na drapanym PCB(albo na pająka) i używać - tylko nie chcę spalić kolejnego silnika.

Druga rzecz jest taka, że zastanawia mnie też coś innego. Czy drugi silnik(chyba niemalże identyczny do wspomnianego wcześniej) może być sterowany w inny sposób? Znalazłem gdzieś w jego drodze zasilania(idąc wzdłuż ścieżek) element o oznaczeniu BTA08-600C, z tym, że ten silnik pracuje w dwóch kierunkach(a pierwotny z młynka tylko w jedną stronę) - da się jego wnętrze przełożyć do drugiego? Według źródeł niewiarygodnych oba to silniki DC.

0 7
  • Relpol
  • #2 02 Gru 2015 01:03
    Setel
    Poziom 25  

Może jakieś fotki? Trudno tak na odległość, wg Twojego opisu, bez schematu, dać sensowną odpowiedź.

0
  • Relpol
  • #3 02 Gru 2015 13:02
    siewcu
    Poziom 33  

Cała płyta sterująca wygląda tak, zasilanie zaczyna się w sumie od bezpiecznika przy górnej krawędzi:

Ale zasilania z gniazdka przechodzi jeszcze przez taką płytkę. Na dole L, na górze N, na zdjęciu przejście od lewego do prawego konektora przez cewkę:

A tu oba silniki zdemontowane, po lewej młynek, po prawej napęd zaparzacza:

0
  • Pomocny post
    #4 02 Gru 2015 13:14
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Oba silniki są na prąd stały (stojan to magnes stały). Silniki ze stojanem nawijanym (uzwojenia z drutu) są bardziej uniwersalne, bo mogą pracować jak przy AC lub DC w zależności od zaprojektowania (odpowiedniego nawinięcia).

To jakiś Clatronic / Provileg?

0
  • #5 02 Gru 2015 13:24
    siewcu
    Poziom 33  

Tak, oba silniki są zdemontowane z ekspresu Clatronic KAV 3002. Kupiłem jako uszkodzony, ale wyrzucał tylko komunikat, że drzwi serwisowe są otwarte. Myślałem, że uszkodzony czujnik otwarcia drzwi - niestety nie, więc po kilku próbach demontażu i montażu odpuściłem próby napraw i podjąłem decyzję o tym, że jednak demontuję młynek a reszta idzie na śmietnik.

Dziękuję za odpowiedź - teraz zostaje tylko poskładać jeden z dwóch i będzie śmigać...

1
  • #6 03 Gru 2015 12:32
    siewcu
    Poziom 33  

A czy znajdzie się ktoś kto podpowie jak ten silnik zasilić? Najtańsza, najprostsza możliwa wersja, bez regulacji obrotów. Dla przypomnienia - silnik 230VDC/50Hz. Pierwotnie zasilany przez mostek RS206(800V/2A) z cewkami/dławikami przed mostkiem i zestaw kondensator+rezystor łączonym między L a N oraz + i -(przed prostowaniem i po).

1
  • Pomocny post
    #7 03 Gru 2015 13:36
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Tak, dajesz prostownik potem filtr LC i zasilasz silnik.

0
  • #8 03 Gru 2015 14:20
    siewcu
    Poziom 33  

Dziękuję za pomoc, w przyszłości wrócę do tematu - póki co nie mam silnika.

0
  Szukaj w 5mln produktów