Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostowanie 230V na... 230V

siewcu 02 Gru 2015 00:28 1104 7
 • #1 02 Gru 2015 00:28
  siewcu
  Poziom 34  

  Witam,
  Na wstęp - w drugim akapicie przechodzę do sedna, a zaczynam od historyjki. Z racji tego, że wzięło mnie ostatnio na kawę, kupiłem sobie sprzęt do parzenia i stanąłem przed wyborem młynka. Jak kupować - to tylko żarnowy, ale koszty. Kupiłem więc uszkodzony ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem żarnowym. Szybki demontaż, okazuje się, że młynek sterowania nie ma, podłączone tylko zasilanie. Patrzę na nalepkę znamionową a niej tak:
  ZYT4525-23A
  230V/50Hz
  Zasugerowałem się więc tymi 50Hz, że zasilany prądem zmiennym. Co więc począłem? Kabel, kilka kostek, włącznik z ekspresu, podłączam do gniazdka, pstryk. Zadowolony, że mieli a tu nagle dym, huk i stoi. Bezpieczniki nie wystrzeliły, to się zacząłem zastanawiać co jest grane. Symbol wklepany w googla, patrzę, nie wierzę. Głupota moja nie zna granic, podłączyłem silnik DC do prądu przemiennego. Chwila zastanowienia, spojrzenie na płytę sterującą ekspresu i... jest mostek prostowniczy! I znowu kilka kostek, znowu włącznik, dołożony tym razem dla bezpieczeństwa bezpiecznik w postaci szklanej rurki(w oprawce na przewodzie fazowym) - i podłączone. Mostek prostowniczy RS206 produkcji nieznanej, ale według opisu na nim i kilku datasheetów do RS206 różnych producentów, podłączone. Dwie środkowe nóżki - prąd z gniazdka, dwie skrajne - odpowiednio plus i minus na zasilanie silnika. Wtyczka w gniazdko, wdech, pstryk... Huk 2 razy głośniejszy niż poprzednio, smród, bezpiecznik na obwodzie gniazdek wystrzelił. Myślałem, że bezpiecznik między gniazdkiem a mostkiem zadziała, niestety - wybuchło coś w mostku prostowniczym, rurka na przewodzie cała, a bezpiecznik w domu się poddał(rurka 10A, w skrzynce 16A). Całe szczęście, liczę na to, że silnik od napędu zaparzacza(ZYT4525-23B) będzie działać pomimo 1 litery różnicy w oznaczeniu i uda się przerzucić całe wnętrze z "nowego" silnika do starej obudowy. Tylko jak to podłączyć, żeby działało....

  Silnik prądu stałego, z nalepką znamionową z oznaczeniem 230V/50Hz. Droga prądu do silnika w oryginale była taka: gniazdko -> cewka(i na płytce równolegle kondensator i dwa rezystory między L a N) -> włącznik -> płytka sterująca -> bezpiecznik -> cewka/dławik -> przekaźnik podający L na mostek prostowniczy. Za mostkiem prostowniczym, tak jak na początku, złączony + i - poprzez kondensator i później rezystor. Pytanie - czy te wszystkie elementy muszę zachować, czy wystarczy wydrapane PCB z przylutowanym mostkiem prostowniczym, do którego będą podłączone bezpośrednio napięcie z sieci i bezpośrednio silnik, czy całość muszę zachować? Myślałem, żeby kupić mostek prostowniczy o podobnych parametrach, czyli maksymalne napięcie 600V i maksymalne natężenie 2A, podłączyć na drapanym PCB(albo na pająka) i używać - tylko nie chcę spalić kolejnego silnika.

  Druga rzecz jest taka, że zastanawia mnie też coś innego. Czy drugi silnik(chyba niemalże identyczny do wspomnianego wcześniej) może być sterowany w inny sposób? Znalazłem gdzieś w jego drodze zasilania(idąc wzdłuż ścieżek) element o oznaczeniu BTA08-600C, z tym, że ten silnik pracuje w dwóch kierunkach(a pierwotny z młynka tylko w jedną stronę) - da się jego wnętrze przełożyć do drugiego? Według źródeł niewiarygodnych oba to silniki DC.

  0 7
 • #2 02 Gru 2015 01:03
  Setel
  Poziom 25  

  Może jakieś fotki? Trudno tak na odległość, wg Twojego opisu, bez schematu, dać sensowną odpowiedź.

  0
 • #3 02 Gru 2015 13:02
  siewcu
  Poziom 34  

  Cała płyta sterująca wygląda tak, zasilanie zaczyna się w sumie od bezpiecznika przy górnej krawędzi:
  Prostowanie 230V na... 230V

  Ale zasilania z gniazdka przechodzi jeszcze przez taką płytkę. Na dole L, na górze N, na zdjęciu przejście od lewego do prawego konektora przez cewkę:
  Prostowanie 230V na... 230V

  A tu oba silniki zdemontowane, po lewej młynek, po prawej napęd zaparzacza:
  Prostowanie 230V na... 230V

  0
 • Pomocny post
  #4 02 Gru 2015 13:14
  MARCIN.SLASK
  Specjalista AGD

  Oba silniki są na prąd stały (stojan to magnes stały). Silniki ze stojanem nawijanym (uzwojenia z drutu) są bardziej uniwersalne, bo mogą pracować jak przy AC lub DC w zależności od zaprojektowania (odpowiedniego nawinięcia).

  To jakiś Clatronic / Provileg?

  0
 • #5 02 Gru 2015 13:24
  siewcu
  Poziom 34  

  Tak, oba silniki są zdemontowane z ekspresu Clatronic KAV 3002. Kupiłem jako uszkodzony, ale wyrzucał tylko komunikat, że drzwi serwisowe są otwarte. Myślałem, że uszkodzony czujnik otwarcia drzwi - niestety nie, więc po kilku próbach demontażu i montażu odpuściłem próby napraw i podjąłem decyzję o tym, że jednak demontuję młynek a reszta idzie na śmietnik.

  Dziękuję za odpowiedź - teraz zostaje tylko poskładać jeden z dwóch i będzie śmigać...

  1
 • #6 03 Gru 2015 12:32
  siewcu
  Poziom 34  

  A czy znajdzie się ktoś kto podpowie jak ten silnik zasilić? Najtańsza, najprostsza możliwa wersja, bez regulacji obrotów. Dla przypomnienia - silnik 230VDC/50Hz. Pierwotnie zasilany przez mostek RS206(800V/2A) z cewkami/dławikami przed mostkiem i zestaw kondensator+rezystor łączonym między L a N oraz + i -(przed prostowaniem i po).

  1
 • Pomocny post
  #7 03 Gru 2015 13:36
  MARCIN.SLASK
  Specjalista AGD

  Tak, dajesz prostownik potem filtr LC i zasilasz silnik.

  0
 • #8 03 Gru 2015 14:20
  siewcu
  Poziom 34  

  Dziękuję za pomoc, w przyszłości wrócę do tematu - póki co nie mam silnika.

  0