Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Znaczenie rezystancji potencjometru w dzielniku napięcia

02 Gru 2015 13:54 1197 6
 • Poziom 5  
  Witam, przerabiam zasilacz ATX Tracer 4Life 400 na zasilacz laboratoryjny. Oprócz zrobienia wyjść na 3V3, 5V, 12V, -5V i -12V chciałbym też zrobić wyjście regulowane potencjometrem 0V-24V. Za pomocą potencjometru chcę zrobić po prostu zwykły dzielnik napięcia do którego podepnę -12V i 12V. Stąd moje pytanie: czy montując potencjometr jako dzielnik napięcia ma jakiekolwiek znaczenia jego rezystancja? Wydaje mi się że niezależnie od tego czy to będzie 10 Ohm czy to będzie 100k Ohm regulacja będzie przebiegała tak samo i w takim samym zakresie. Mam rację?
  Dodatkowo powiedzcie mi, jest jakiś prosty sposób na wyświetlanie na wyświetlaczu 7-mio segmentowym danego napięcia? Bo będzie to wygodniejsze niż mierzenie za każdym razem miernikiem uniwersalnym napięcia wyjściowego. A może jakiś inny pomysł na realizację tego? Z góry dziękuję za odpowiedzi
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 38  
  Rezystancja jak najbardziej ma znaczenie. Prąd pobierany z dzielnika przez dołączone obciążenie wpływa na podział dzielnika - to tak jakbyś dołączył do jednego z rezystorów dzielnika dodatkowy rezystor równolegle. Można szacunkowo przyjąć, że aby zmiany podziału były niewielkie prąd płynący przez dzielnik powinien być o rząd wielkości większy niż prąd pobierany z dzielnika.
  Czyli przykładowo - chcesz pobierać z wyjścia regulowanego 100mA - prąd płynący przez dzielnik powinien być rzędu 1A co uzmysławia, że użycie do regulacji napięcia wyjściowego zasilacza potencjometru jako dzielnika jest wyjątkowo złym pomysłem ;)

  Odnośnie pomiaru/wskazywania napięcia - są do kupienia gotowe moduły woltomierzy cyfrowych.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 43  
  tms1948 napisał:
  Za pomocą potencjometru chcę zrobić po prostu zwykły dzielnik napięcia do którego podepnę -12V i 12V.
  Zapomnij - wydajność prądowa takiego patentu będzie mizerna. No i zależeć będzie napięcie wyjściowe od obciążenia.
  tms1948 napisał:
  Wydaje mi się że niezależnie od tego czy to będzie 10 Ohm czy to będzie 100k Ohm regulacja będzie przebiegała tak samo i w takim samym zakresie. Mam rację?

  To tak, ale - patrz wyżej.
  tms1948 napisał:
  jakiś prosty sposób na wyświetlanie na wyświetlaczu 7-mio segmentowym danego napięcia?
  Jest - woltomierz tablicowy.
 • Poziom 5  
  Okej, dzieki, za prosto chcialem to zrealizowac. Co sadzicie wiec o realizacji tego pomyslu na ukladzie LM317? Zgodnie z tym co znalazlem w specyfikacji, prad wyjsciowy bedzie do 1.5A wiec wystarczajacy
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  Za pomocą potencjometru chcę zrobić po prostu zwykły dzielnik napięcia do którego podepnę -12V i 12V. Stąd moje pytanie: czy montując potencjometr jako dzielnik napięcia ma jakiekolwiek znaczenia jego rezystancja? Wydaje mi się że niezależnie od tego czy to będzie 10 Ohm czy to będzie 100k Ohm regulacja będzie przebiegała tak samo i w takim samym zakresie.

  Potencjometr będzie miał za dużą rezystancję wyjściową, ale jeśli do potencjometru o niewielkiej rezystancji podłączysz wtórnik emiterowy, szczególnie taki dwutranzystorowy w układzie Sziklaiego to osiągnięcie rezystancji wyjściowej rzędu dziesiątych części Ω jest możliwe, ale to regulator bez stabilizacji, za to daje regulację od 0V do 23V.
  Regulator na LM317 ma stabilizację i to dobrą więc możesz do potencjometru dodać skalę z zaznaczonymi napieciami, ale zakres regulacji 1,25 do 22V, ponadto ma zabezpieczenie przed zwarciem i przegrzaniem, czego w prostym wtórniku nie ma.

  Cytat:
  Dodatkowo powiedzcie mi, jest jakiś prosty sposób na wyświetlanie na wyświetlaczu 7-mio segmentowym danego napięcia? Bo będzie to wygodniejsze niż mierzenie za każdym razem miernikiem uniwersalnym napięcia wyjściowego. A może jakiś inny pomysł na realizację tego?

  Czym można zastąpić miernik? miernikiem ;) albo zbudujesz taki na ICL7107, albo na mikrokontrolerze i napiszesz program, albo kupisz gotowy woltomierz tablicowy, zasada działania przetworników ADC z wbudowaną obsługą wyświetlacza jest skomplikowana i nie da sie prościej.