Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

[Rozwi您ano] 2xpanel solarny 185w vs 2xbateria 85Ah - czy jest potrzebny alternator

02 Gru 2015 15:04 3375 32
  • Poziom 5  
    Witam!
    Za這rzy貫m na camperze zestaw zasilania solarnego
    mam dwa panele s這neczne 185w ka盥y (na dole jest zdj璚ie tabliczki znamionowej) i dwa akumulatory 85Ah ka盥y. Dotychasowo akumulatory kempingowe by造 豉dowane w czasie jazdy z dodatkowego alternatora. Pytanie jest nast瘼uj帷e. Czy owe panele na豉duj wystarczaj帷o baterie czy dobrze jest u篡wac alternatora. Pytam bo altenator mi si rozsypa i zastanawiam sie czy wogole jest sens go naprawiac.
    2xpanel solarny 185w vs 2xbateria 85Ah - czy jest potrzebny alternator 2xpanel solarny 185w vs 2xbateria 85Ah - czy jest potrzebny alternator

Dodano po 11 [minuty]:

btw co to znaczy na tych bateriach?
    Nominal capacity at 20hr - 85 Ah
    Nominal capacity at 100hr - 95 Ah
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam,
    napisy na akumulatorze oznaczaj, 瞠 przy 20-sto godzinnym pr康zie roz豉dowania bateria osi庵nie wypadkow pojemno嗆 85Ah, a przy pr康zie 100-godzinnym 95Ah. S這wem, mo瞠sz obci捫y ten akumulator pr康em 0,95A przez 100 godzin. Je郵i obci捫ysz go pr康em 4,25A to roz豉duje si w ci庵u 20 godzin.
    Co do panelu s這necznego to nie licz, 瞠 na豉duje Ci te akumulatory. One s po陰czone r闚nolegle czy szeregowo? Zak豉dam, 瞠 r闚nolegle co daje pojemno嗆 sumaryczn oko這 180Ah. Czyli do pe軟ego na豉dowania wymagaj pr康u 18A przez co najmniej 10 godzin. Lub 9A przez 20 godzin, 4,5A przez 40 godzin itd. Tw鎩 panel osi庵a teoretycznie oko這 180W, ale przy wy窺zym napi璚iu co wymaga u篡cia stosownego regulatora 豉dowania. Taki regulator nie ma 100% sprawno軼i (za堯禦y, 瞠 90%). Sam panel w naszych warunkach klimatycznych te jak osi庵nie mo瞠 max 150W to b璠zie dobrze. No wi璚 policzmy:
    150W*90%=135W
    135W/14,5V (napi璚ie 豉dowania)=9,3A
    Je郵i panel nie posiada automatyki i nie pod捫a za s這鎍em to w praktyce b璠ziesz potrzebowa oko這 tygodnia na na豉dowanie zestawu. A co z bie膨cym zu篡ciem energii? Jaki pr康 maksymalny mia oryginalny alternator i co mu si takiego strasznego sta這, 瞠 nie op豉ca si go reanimowa?

Przepraszam, teraz widz, 瞠 napisa貫 o 2 panelach. Powy窺ze wyliczenia pozostaj "w mocy" z tym, 瞠 pr康 zestawu paneli x2, czas 豉dowania mniejszy dwukrotnie.
    Gdzie planujesz je寮zi tym camperem? Mo瞠 to si w sumie uda. Przeanalizuj ile energii b璠zie Ci potrzebne na normalne funkcjonowanie poza 豉dowaniem akumulator闚.
  • Poziom 5  
    akumulatory s po陰czone r闚nolegle. regulator 豉dowania mam 20A. Mniej wiecej taki
    http://www.ebay.ca/itm/20A-12V-24V-PWM-Solar-...00011%26rk%3D2%26rkt%3D10%26sd%3D171244720926
    ale nie wiem na 100% bo nie moge znale潭 oznaczenia tego co m鎩 V-ST20
    Jaki to powinien by regulator 豉dowania zeby panele osi庵a造 180W?
    Panele nie posiadaj automatyki (chyba ze przestawie samoch鏚 i b璠zie :))
    To s panele Schco
    Obecne zu篡cie energi to 5 metr闚 tasmy ledowej, pompka wody, elektrozaw鏎 do gazu (butli LPG), radio. A docelowo lod闚ka 95W 12V i przetwornica na 220V (豉dowanie laptopa, blender, m造nek w kuchni itp)
    z moim alternatorem sprawa wygl康a nastepuj帷o https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3124760.html#15205539 i w sumie dobrze je郵i by by jako 廝鏚這 energi w pochmurne dni itp. Jedyne co to musze go naprawic a i zastanawia這 mnie czy nie obci捫a jako dodatkowo silnika (bo jest za這穎ny dodatkowo - nie orginalnie, na wale korbowym jest miejsce na jeszcze jeden pasek i poprzedni w豉sciciel u篡 je i zamtowa od do逝 drugi alternator tylko na baterie kempingowe)
    Kamperem je盥ze po norwegi (letem), niemczech, francji, hiszpani, maroko :) takze r騜nice s do嗆 sporawe w zale積o軼i od pogody (o鈍ietlenia)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam,
    musz Ci zmartwi. Niestety ten regulator nie zapewni wykorzystania nawet 50% mo磧iwo軼i paneli s這necznych. On nie posiada wewn皻rznej przetwornicy, kt鏎a "dopasuje" warto嗆 napi璚ia z paneli do warto軼i akceptowalnej przez akumulator a jedynie nie dopu軼i do jego prze豉dowania. W zwi您ku z tym 豉duje pr康em, jaki maksymalnie dostarcza panel (tu jest to oko這 10A dla obu paneli, czyli ich sumaryczna moc b璠zie w okolicach 140W).
    Ta lod闚ka, z kt鏎ej masz zamiar korzysta jest, mam nadziej, spr篹arkowa? Lod闚ki oparte na termoogniwach s potwornie pr康o瞠rne. Niemniej jednak taka lod闚ka cho熲y pracowa豉 w cyklu 30% praca-70% przerwa to w ci庵u doby roz豉duje zesp馧 akumulator闚 o 50-60%. O鈍ietlenie LED, pompka wody i elektrozaw鏎 stanowi niewielkie obci捫enia. Do laptopa proponuj zasilacz 12>18(19)V. Zasilanie laptopa z po鈔ednictwem przetwornicy 12/230V i p騧niej zasilacza 230/18(19)V to straszne straty energii.
    Zasilanie urz康ze 230V w og鏊e nale篡 ograniczy do minimum. Stale w陰czona przetwornica to pob鏎 pr康u na poziomie nawet 1A (czyli przez dob "ucieka" w powietrze 24Ah. Ponadto zwr鵵 uwag, 瞠 akumulator obci捫ony wi瘯szym pr康em nie uzyska znamionowej pojemno軼i.
    Dla przyk豉du:
    U篡wasz urz康zenia 230V/500W. Sprawno嗆 przetwornicy to 80-90%, a zatem moc pobierana wyniesie 600W. Przy 12V daje to pr康 o warto軼i 50A. Teoretycznie powiniene mie zapas energii na ponad 3 godziny. Dla 2 akumulator闚 rekomendowany pr康 20-to godzinny wynosi 8,5A.Ty go przekraczasz 6-cio krotnie. W zwi您ku z tym pojemno嗆 przy tego typu roz豉dowaniu spada i nie wyniesie ju deklarowanych 170Ah, ale pewnie z po這w tego. Czyli faktyczny zapas energii na 1,5 godziny.
  • Poziom 5  
    ups. skoro z tym regulatorem nie mam szans na na豉dowanie tych bateri to jaki / jakiego typu regulator powinieniem zastosowa?
    http://www.solardesigntool.com/components/mod...3/MPE-185-MS-05/specification-data-sheet.html
    to s dok豉dne dane paneli kt鏎e posiadam.

lod闚ka spr篹arkowa http://www.manualslib.com/manual/787739/Electrolux-Rm212-F.html?page=2#manual

do laptopa szuka貫m juz zasilacza i kupi貫m tego http://allegro.pl/uniwersalny-zasilacz-samochodowy-laptopa-90w-usb-i5170434973.html ale nie sprawdza sie bo przeoczy貫m i nie ma zakresu 20V (mam komputer lenovo) i musze kupic cos innego
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    regulator MPPT

np taki: http://www.modernhome.pl/product-pol-2737-Regulator-ladowania-MPPT-Tracer-2210RN-20A.html
    20A powinno Ci wystarczy je郵i panele b璠 na p豉sko bez podnoszenia, dla pewno軼i ver 30A

a co do lod闚ki to raczej nie jest kompresorowa, je郵i ma przy陰cze r闚nie na gaz. Te zu篡waj bardzo du穎 pr康u i pob鏎 jest ci庵造, a nie tak jak w spr篹arkowych (tylko podczas pracy silnika)
  • Poziom 5  
    Tak, lod闚ka zu篤a 95w - to du穎. Mo瞠 poszukam w przysz這軼i kompresorowej do kampera.
    Co do regulatora to MPPT to rodzaj regulatora? Czy opr鏂z ilo軼i amper闚 to jeszcze na co zwraca uwage wybieraj帷 regulator?
    A co do alternatora, to jak dobra odpowiedni? Zak豉dam, 瞠 na dzie dzisiejszy nie mam cz瘰ci do starego i moge sobie pozwoli na kupno innego. M鎩 ma 35 A ale mo瞠 i m鏬豚ym kupi wi瘯szy (mocniejszy). Jak to dobra?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    tak to typ regulatora, te tracery s sprawdzone, inne ta雟ze cz瘰to s tylko z nazwy mppt.
    35A alternator? chyba niemo磧iwe taki ma造. Mo瞠 napisz do jakiego auta i szukaj po tym.

ta lod闚ka z pewno軼i nie podzia豉 na tych aku i panelach, tzn niezbyt d逝go. Mo瞠 w lato w s這neczny dzie aku dadz rad przez noc podtrzyma (trzeba przeliczy), ale w inne dni niema szansy.
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Lod闚ki nie zmieniaj, jest idealna do kampera. W czasie jazdy w陰czasz j na 12V z instalacji samochodu. Na postoju jesli masz mo磧iwo嗆 pod陰czenia do 230V to u篡wasz tego zasilania, je郵i nie to u篡wasz gazu. Wg instrukcji zu篡wa 0,2 - 0,3 kg gazu na dob, czyli standardowa ma豉 3 kg butla turystyczna powinna starczy na 10 dni.
  • Poziom 5  
    co do lod闚ki to g這wnie parkuje bez dostepu do 230V. Gaz tankuje na stacji lpg i z niego zasilam tez lod闚ke wiec nie jest 幢e je郵i o to chodzi.
    Zastanawiam si czy pod陰czenie mocnego alternatora pomo瞠, 瞠 w czasie jazdy b璠zie mocno pod豉dowywa zestaw baterii, a w czasie postoju g這wnie solary.
    Czy dodatkowy alternator mocno obci捫a silnik?
  • Poziom 5  
    a czy kto urzywa jaki z tych ta雟zych regulator闚? Ostatecznie, te wydaje mi si, 瞠 lepiej kupi lepszy i sprawdzony, ale zawsze mo瞠 si okaza, 瞠 jaki inny tez si nadaje
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tak ja zastosowa貫m ta雟zy regulator bo zrobi貫m go sam ( mniej ni po這wa ceny 30A tracera )

Zobacz dlaczego MPPT a nie tanie PWM :
    Panel 240W pod陰czony przez zwyk造 PWM :
    2xpanel solarny 185w vs 2xbateria 85Ah - czy jest potrzebny alternator

Zastosowa貫m sw鎩 MPPT :
    2xpanel solarny 185w vs 2xbateria 85Ah - czy jest potrzebny alternator

A co do Alternatora to jest to stary Bosch 35A i szczotko trzymacz to jedynie dostaniesz u kogos kto naprawia alternatory i mo瞠 gdzie mu si wala jeszcze taki szczotko trzymacz. Znam ten model alternatora by w starych mercedesach ( model W110 i w g鏎 ) i taki altek wystarczy do 豉dowania akusi闚.
  • Poziom 5  
    szczotkotrzymacz juz dosta貫m jakbyco to powinien pasowac taki 130696 cargo, zastanawiam sie czy nie wymienic alternatora na wiekszy niz 35 A, zeby miec wieksze dostawy energi w czasie jazdy, a co do regulatora - to mo瞠 podpowiesz jak go zrobic?
  • Poziom 5  
    ju chcia貫m zamawia ego trackera ale okaza這 si ze on ma moc maksymaln paneli 260w/12V
    ja mam 2x185W a w przysz這軼i chce mie np mo磧iwo嗆 do這zenia paneli
    czego szuka w takim razie?
  • Poziom 5  
    Ok, montuje regulator tracer 30A 3215RN i sterownik MT-5.
    Zastanawia mnie obecnie schemat pod陰czenia gdy
    1. Do tej pory solary mia貫m pod陰czone do regulatora, regulator do bateri i odbiorniki z bateri (nie szy przez regulator)
    2. Do baterii mam pod陰czony uk豉d 豉dowania z alternatora samochodowego - laduje tylko gdy je盥ze

Pytanie polega na tym czy je郵i zamontuje
    1. Solary do regulatora, regulator - baterie, regulator odbiorniki
    2. Co z alternatorem - mianowicie - czy moge zostawi taki uk豉d jaki do tej pory mia貫m, alternator - baterie?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tak alternator pod陰czasz "po staremu" czyli bezpo鈔ednio do akumulator闚.
  • Poziom 5  
    przystepuje do montazu ale
    w instrukcji paneli istnieje rysunek pod陰czenia ich szeregowo - w豉軼iwie nie wiem czy b璠zie to du瘸 r騜nica. wydaje mi sie ze moj tracer (30A) podo豉 napieciu z paneli tak po陰czonych. Ale co bedzie korzystniejsze np w momencie ma貫go o鈍ietlenia s這necznego - je郵i napi璚ie spadnie? czy raczej nie musze si tego trzymac, bo mam dobrego MPPT i on sam w sobie konwertuje ni窺ze napi璚ie? w takim przypadku spokojnie mo積a by pod陰czy na ka盥y ze sposob闚 bez wi瘯szego problemu. co korzystniej??
    http://www.gtb-solaris.pl/index.php/70-jak-po...ie-baterie-sloneczne-rownolegle-czy-szeregowo
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jeden pies ? w przypadku zastosowania MPPT.
    Tylko s 2 sprawy :
    Przy szeregowym jak co zas這ni ci 1 panel to moc spada o po這w.
    Nie zawsze panele s identyczne ( u mnie mam r騜nic -niewielk ale ..)
    Gdybym pod陰czy 2 panele kt鏎e daj przyjmijmy : 1.5A i 1.4 A to pr康 wyj軼iowy b璠zie 1.4A ( pr康 najs豉bszego ogniwa )
    Szereg nadaje si przy d逝gich doprowadzeniach np do falownika by nie mie du瞠go spadku na kablach.
  • Poziom 5  
    ok, czyli w sumie lepiej po陰czy je r闚nolegle, wi瘯sza pewno嗆 skuteczno軼i

w instrukcji do tracera ka膨 montowa bezpiecznik pomi璠zy bateri a regulatorem nie mniej ni 150mm od bateri. jaki zastosowa rodzaj bezpiecznika do instalacji 12v i jaka wielko嗆? mam te problem bo obudowa od bezpiecznika samochodowego nie ma mo磧iwo軼i pod陰czenia kabla 10 kwadrat jaki tam zastosowa貫m. czy konieczny jest ten bezpiecznik i czy trzeba go koniecznie dawac przy samej bateri?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    roadtransport napisa:
    ...montowa bezpiecznik pomi璠zy bateri a regulatorem nie mniej ni 150mm od bateri.
    roadtransport napisa:
    ...czy trzeba go koniecznie dawac przy samej bateri?
    "Nie mniej" to znaczy w豉郾ie nie przy samej baterii. Pewnie dlatego, 瞠 w momencie przepalenia bezpiecznik mo瞠 zaiskrzy i spowodowa wybuch gaz闚 wydzielaj帷ych si z akumulatora.
  • Poziom 5  
    landy13 napisa:
    "Nie mniej" to znaczy w豉郾ie nie przy samej baterii. Pewnie dlatego, 瞠 w momencie przepalenia bezpiecznik mo瞠 zaiskrzy i spowodowa wybuch gaz闚 wydzielaj帷ych si z akumulatora.

pomy趾a - bezpiecznik nie wiecej niz 150 mm od plusa na baterii

Dodano po 3 [minuty]:

teraz mam zagwostk

zamontowa貫m tego tracera i sterownik

ale nie moge korzystac z odbiornik闚
    nie moge prze陰czy funkcji na regulatorze (r闚niez kiedy sterownik jest odpi皻y) a gdy zmieniam funkcje na sterowniku nie widze reakcji.

Moim celem jest w陰czenie takiej funkcji 瞠by odbiorniki ca陰 dob mia造 zasilanie a nie tylko po zmroku

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

ok, trzeba by這 zresetowac go - tzn wymontowac i zamontowac kabel (+) z baterii, teraz wygl康a na to, 瞠 dzia豉 poprawnie, nie mniej nie moge doj嗆 czemu nie dzia豉 przycisk na regulatorze i funkcje odbiornik闚 na regulatorze. wszystko ustawi貫m za pomoc sterownika
  • Poziom 5  
    czy moge zastosowa na kablu (+) bezpiecznik typu ES? W moim przypadku regulator ma 30A - jak du篡 bezpiecznik powinieniem zastosowa? Dodatkowo zastanawiam sie czy nie zamontowa go gdzie indziej ni te 150mm od akumulator闚. Oba akumulatory mam w bagazniku, w specjalnie przygotowanym boksie, pod pod這g auta. Je郵i wysadzi bezpiecznik, musia豚ym wszystko wyja z baga積ika, (b. duzo rzeczy, narz璠zi, cz窷ci itp) oraz doj嗆 do niego. Wole to zamontowac w 鈔odku, ale czy tak mog這by by?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Je郵i producent nakazuje (czy mo瞠 tylko zaleca?) monta bezpiecznika nie wi璚ej ni 150mm, to m鎩 pomys na to jest taki, 瞠 chce jak najbardziej zmniejszy niezabezpieczon cz窷 instalacji. Od ciebie zale篡, czy go pos逝chasz. Czy nie b璠zie k這pot闚 z ewentualn obs逝g gwarancyjn czy odszkodowaniem w razie po瘸ru.

Je郵i regulator ma wewn徠rz w豉sny bezpiecznik, a ten Tw鎩 ma zabezpiecza przew鏚, to zastosuj samochodowy 40A. Przew鏚 mam nadziej przynajmniej 6mm²?
  • Poziom 5  
    przew鏚 mam min 10mm2 wiec jak zastosuje samochodowy bezpiecznik 40A to bedzie on s豉bym punktem instalacji bo terminal ma duzo cie雟ze kable. zar闚no na wsp馧czesne bezpieczniki jak i na stare - pod逝積e
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Kwazor napisa:
    Bezpiecznik ES tak ok ale taki na pr康 sta造 !
    25A :
    25A - troch ma這. Pr康 znamionowy to 30A.

roadtransport napisa:
    jak zastosuje samochody 40A to bedzie tam s豉by punkt (chodzi mi o terminal do tego bezpiecznika)
    Bezpiecznik tego typu (gniazdo do niego poni瞠j) i dobrze zaprasowane oczka nie powinny by s豉bym punktem.
  • Poziom 29  
    roadtransport napisa:
    czy do tego zastosuje kabel grubosci 10mm² (od akumulator闚 do regulatora?)
    Tego nie wiem. Nie widzia貫m tego na 篡wo, a ze zdj璚ia trudno wyczu proporcje. Najpro軼iej wy郵ij zapytanie do sklepu. Niech podadz maksymalny przekr鎩 lub 鈔ednic przewod闚. Ale wida tam tak瞠 tego typu bezpieczniki nawet na 500A. Wi璚 i przewody do nich musz by niekiepskie.
  • Poziom 5  
    ok, zastosuje 40A w terminalu kt鏎y zabezpiecza kabel wzmacniacza samochodowego
  • Poziom 5  
    wszystko jest obecnie w fazie test闚 - obecne zastrze瞠nia to
    -korzystanie z urzadzen na 230 v takich jak gum闚ka (730w) lub wyzynarka (370W) jest w tej chwili niemozliwe - regulator roz豉cza odbiorniki
    -nie mozna ustawic programu na regulatorze - newet gdy odlacze sterownik to i tak ekran jest ciemny i nie mozna go wlaczyc
    -nie moge 豉dowac laptopa 豉dowarka samochodowa - mimo ze jest nowa i dedykowana do tech modeli (lenowo x201 - 20V) to i tak nie dzia豉