Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V

dudik56 02 Gru 2015 16:46 12774 27
 • "Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V

  Ostatnio kolejny wysyp zasilaczy, więc i ja przedstawiam Wam swoją wersję znanego zasilacza według recepty http://www.electronics-lab.com/project/0-30-v...-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/ zaopatrzonego w miernik http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm

  Zasilacz wykonałem w oparciu o proponowane tam PCB, ale w lustrzanym odbiciu tak, by wzmacniacze operacyjne znalazły się po stronie druku. Od kilku dziesiątek lat poniewierają się u mnie w nadmiernych ilościach µA 741, ale w niespotykanych dla nich obudowach DIP14. Jak do tej pory nie miałem dla nich żadnego zastosowania i już miałem je wywalić.
  Próby wykazały, że doskonale zastępują w tym układzieTL081 i po wycięciu zbędnych nóg nie kolidują z płytką.
  Miałem też jakiś transformator tak na oko 60-80W, w którym udało się rozdzielić symetryczne uzwojenia na osobne 2 x 23,5V. Mając takie zasoby wypadało zrobić podwójny zasilacz 2 x (0-28.5V), tyle maksymalnie udało się wyciągnąć. Tranzystory "mocy" BD911.

  Zasilacz jest z części staro użytecznych i z recyclingu, nawet części smd do mierników są z demontażu. Koszt użytych nowych elementów to około 50zł na wyświetlacze, atmegi i kilka drobiazgów. Obudowa powstała ze zbędnych ścinków płyt od firmy trudniącej się produkcją reklam. Może nie zmniejszyłem efektu cieplarnianego, ale go nie zwiększyłem. Obudowa jest wycięta domowym ploterem CNC, sklejona i pomalowana (front lakierem metalicznym, reszta czarny mat). Płytki wykonałem metodą termotransferu.

  Wzorniczo (jak już gdzieś wspominałem) chciałem go dopasować do moich wcześniejszych przyborów w obudowach po napędach CD.
  Jeszcze nie obciążałem go większym prądem, bo nie mam czym, ale 2x 2A przy 12V zniósł dzielnie i się nadmiernie nie grzał. Jakby coś, to zamontuję wentylatory 60x60, są przygotowane otwory i sterowanie atmegą.

  Płytki zasilaczy umocowałem we wcześniej przewidzianych uchwytach, ścieżki „prądowe” dodatkowo pogrubiłem cyną, a resztę wymalowałem rozcieńczoną kalafonią.
  We wnętrzu zasilacza panuje nienachalny porządek wynikający z ciasnoty, ale nie jest tak źle. :D

  Zdjęcia powiedzą więcej.


  "Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V
  "Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V
  "Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V
  "Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V
  "Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V
  "Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  dudik56
  Poziom 14  
  Offline 
  dudik56 napisał 173 postów o ocenie 417, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Świebodzice. Jest z nami od 2010 roku.
 • PCBway
 • #2
  waleryfw
  Poziom 13  
  Fajny zasilacz i widzę że nawet działa (po LCD)
  Ja mam pytanie do autora , a chodzi mi o mierniki .
  Na stronie autora mierników widzę tranzystor do włączania wentylatora .
  W wersji kolegi i zaprogramowaniu ostatnim programem hex procesora czy jest możliwość wykorzystania tego włączania . Czy były jakieś inne trudności w uruchomieniu tych mierników
 • #3
  robig
  Poziom 20  
  Piekna, piękna obudowa! Kawał dobrej przemyślanej roboty.

  Radiator do tranzystorów nad transformatorem?
 • #4
  dudik56
  Poziom 14  
  Cieszę się, że się podoba. Dzięki koledzy.

  Waleryfw - wykonałem już kilka tych mierników i nie miałem problemów z uruchomieniem i kalibracją. Tą wersję łatwo ustawić bez programatora w trybie menu, wentylator ustawia się wybierając moc przy której ma się załączyć.

  Robig - Jak widzisz miejsca tam niewiele a są przecież dwa blaszane radiatory, by nie stosować pod tranzystory podkładek. Mogłem u góry dać radiator lub transformator :D , wydaje mi się, że wybrałem lepiej tym bardziej, że w rezerwie jeszcze mam wentylatory.
 • #5
  misiek84LG
  Poziom 12  
  Estetyka na wysokim poziomie. Jak u ciebie jest z dokładnością miernika z elfly ??? Pomiar prądu jest dokładny? Pokrywa się z wskazaniami fabrycznego miernika ??
 • #6
  dudik56
  Poziom 14  
  Miernik elfly ustawiałem sprawdzając przy prądzie 2A i po lekkiej korekcie wartości deklarowanego opornika na którym jest prowadzony pomiar wskazania są zgodne z miernikiem fabrycznym. Ale nie robiłem jakiejś dogłębnej analizy, sprawdzałem na wyrywki i było ok.
  Dzięki za pozytywne oceny :D
 • #7
  krzysztofh
  Poziom 29  
  Zasilacz znany, ale na uznanie zasługuje podejście do obudowy.
  Mam tylko jedna uwagę. Jeżeli dysponujesz maszyną CNC to mógłbyś się pokusić o wygrawerowanie napisów na front panelu i inaczej zaprezentować wyświetlacz, ukrywając go za wyfrezowaną szybką z poliwęglanu lub plexi aby widoczny był bez czarnej ramki.
  Tak czy inaczej bardzo ładnie wyszło.
 • #8
  dudik56
  Poziom 14  
  Tak, tak myślałem o tym by grawerować napisy, nawet usiadłem i obmyśliłem jakie to inne napisy zrobić. Przy czerwonym włączniku napiszę Power albo sieć bo trudno zgadnąć do czego służy, Przy czerwonym i czarnym zacisku dam + i -, dla daltonistów? w końcu odpuściłem bo tylko dwie gałki mogą budzić jakąś wątpliwość i je zwyczajnie opisałem. :wink:

  Grawerowanie w lakierowanej obudowie chyba kiepsko by wyszło, pod lakierem słabo widoczne więc musiałyby być większe litery, Gdybym miał taki arkusz tworzywa w metalicznym kolorze to OK. Jak ten ... "Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V

  Szybka to fajna sprawa, ale mocowanie wyświetlacza, dodatkowa komplikacja i brak miejsca w głąb. Tu wyświetlacz jest wprasowany w dopasowany otwór i nie ma żadnych śrubek i uchwytów.

  Przy następnej jakiejś obudowie pewnie uwzględnię Wasze życzliwe uwagi :D
 • PCBway
 • #9
  trol.six
  Poziom 31  
  Moim zdaniem montowanie tego typu wyświetlaczy w ten sposób, tzn jak najbliżej, jest wskazane ponieważ (jak dla mnie) mają one mały margines pomiędzy znakiem a ramką. Jeśli przedni panel jest cienki to ujdzie, ale wraz z grubością czyli montowaniem głębiej oraz ograniczeniem pola widzenia do tejże ramki, spowoduje gorszą czytelność. Chyba że ktoś będzie bawił się w kątowe frezowanie (szlifowanie) wnętrza tejże ramki.

  Jeśli autor nie miał pomysłu na inny sposób wykonania przodu to ujdzie. Choć moim zdaniem wyświetlacze tego typu powinny być zasłonięte ponieważ z czasem się zanieczyszczają.

  Reasumując to że widać ramkę to nic strasznego, ale ładniej byłoby gdyby była choć częściowo zamaskowana. Wtedy lepiej komponowała by się z całością. Ale trzeba by podejść do wykonania przodu obudowy inaczej.
 • #10
  krzysztofh
  Poziom 29  
  dudik56,
  grawerowanie ładnie wychodzi jak się da laminat dwukolorowy.
  Np baza biała lub czerwona a warstwa zewnętrzna czarna.
  Wtedy frezuje się ok 0,1 -0,2mm i tym samym odsłania bazę.
  Frez stożkowy.
 • #11
  dudik56
  Poziom 14  
  Noo właśnie widzę jak masz wygrawerowaną obudowę. Bardzo ładnie. :D
  Mój zasilaczyk jest z założenia śmieciowy i starałem się użyć jak najmniej nowych, kupionych, zleconych elementów. Będę pamiętał o tym laminacie do grawerki. Frezy takie już mam. :sm9:
 • #12
  bearq
  Poziom 36  
  A dlaczego wybór padł akurat na ten śmieciowy zasilacz (z electronics lab) ?
 • #13
  dudik56
  Poziom 14  
  Dlaczego akurat ten zasilacz? hm, bo kiedyś już taki układ robiłem i byłem zadowolony z efektu, bo jak już pisałem chciałem zużyć posiadane zbędne nietypowe wzmacniacze a tu poszło ich aż 6 szt! bo miałem prawie wszystkie pozostałe elementy, bo ma regulowane ograniczenie prądu i jest dość idiotoodporny. Ot i tyle
 • #14
  Andrew
  Poziom 12  
  Witam

  Gratuluje konstrukcji, szczególne uznania za obudowę.
  Ja też mam taki zasilacz + miernik elfly.

  Mam pytanie odnośnie wersji miernika z odczytem rezystancji obciążenia.
  Wszystkie odczyty miernika tej wersji są stabilne i dają się skalibrować za wyjątkiem rezystancji obciążenia, brak obciążenia wskazanie stabilne >1 Kom, po podpięciu obciążenia parametr jest niestabilny, cyfry przeskakują dość przypadkowo.
  Wykonałem dwie wersji miernika smd i dip i dalej to samo - odczyt rezystancji szaleje. Pozostałe parametry ok. Odsprzęganie i filtrowanie nie pomaga.

  Pozdrawiam

  Andrzej
 • #15
  dudik56
  Poziom 14  
  Andrew zaintrygowałeś mnie, więc poszedłem zobaczyć jak to jest u mnie, no więc podobnie.

  Ale przy małych prądach skacze przy obciążeniu już od 50mA uspokaja się, przy większym prądzie 0,5A i lepiej jest dość stabilne.

  Rezystancja obciążenia pokazywana jest jako wynik działania arytmetycznego a nie pomiar bezpośredni i skok np: pomiędzy 0,01 - 0,02A jest dwukrotny i to w mianowniku !!!, my widzimy tylko dwie cyfry po przecinku ale jak skacze rzeczywisty prąd nie odczytujemy a procesor to wykrywa i wykonuje wyliczenie które nam wyświetla jako bałagan. Przy większych prądach te minimalne różnice prądu są mniej znaczące. I wynik jest stabilny.
  Autor wsadu mógłby to zmienić podając do wyliczeń oporu tylko wyświetlane wartości prądu.
  to nie są zakłócenia
  :sm9:
 • #16
  yild
  Poziom 14  
  bearq napisał:
  A dlaczego wybór padł akurat na ten śmieciowy zasilacz (z electronics lab) ?


  Jest na elektrodzie jakaś alternatywa z ograniczeniem prądowym (oprócz tych propozycji)?
 • #17
  Pentauer
  Poziom 10  
  Elektroda niewątpliwie jest wyjątkowym miejscem, ale też nie jedynym, gdzie można szukać inspiracji. Niemniej jednak na naszym ulubionym forum również znaleźć można mnóstwo udanych konstrukcji zasilaczy, innych niż oparte na schemacie z EL - począwszy od zawierających stareńki 723, poprzez L200 a kończąc na układach zmontowanych na elementach dyskretnych, czy mikrokontrolerach. Opcja "szukaj" może być niezwykle pożyteczna...
  W sumie - ładna, przemyślana i funkcjonalna obudowa, nowoczesne mierniki i muzealna technika w środku. Skąd ta dychotomia ? :)
 • #18
  dudik56
  Poziom 14  
  Pentauer napisał:
  funkcjonalna obudowa, nowoczesne mierniki i muzealna technika w środku. Skąd ta dychotomia ? :)


  Uważam, że nawet muzealna technika zasługuje na przyzwoite opakowanie, stary prąd też trzeba czymś mierzyć dlaczego nie tym?

  O powodach starej techniki ze śmieci już pisałem, więc to chyba wyjaśnione.

  Czy uważasz, że byle jakie tandetne mierniki i koślawa obudowa bardziej by pasowały, byłoby OK? spójnie? :sm9:
 • #19
  Pentauer
  Poziom 10  
  No, nie w tę stronę... Uważam, że np. kostka 723 zawiera wszystkie bloki, potrzebne do zaprojektowania i zbudowania dobrego zasilacza z ograniczeniem prądu a przy tym każdy z nich ma lepsze parametry niż budowany oddzielnie na wzmacniaczach operacyjnych.
  Nie gniewaj się, to moje, czysto subiektywne wrażenie, ale uderza mnie przepaść między technologią w jakiej wykonano mierniki a tą, w jakiej wykonano układ zasilacza.
  Wydaje mi się, że ta piękna obudowa, z XXI wiecznym blokiem pomiarowym i regulacyjnym zasługuje na wkład adekwatny... Właśnie w tę stronę zmierzałem. :)
 • #20
  yild
  Poziom 14  
  Pentauer napisał:
  Elektroda niewątpliwie jest wyjątkowym miejscem, ale też nie jedynym, gdzie można szukać inspiracji. Niemniej jednak na naszym ulubionym forum również znaleźć można mnóstwo udanych konstrukcji zasilaczy, innych niż oparte na schemacie z EL - począwszy od zawierających stareńki 723, poprzez L200 a kończąc na układach zmontowanych na elementach dyskretnych, czy mikrokontrolerach.


  Niestety takiej odpowiedzi się spodziewałem, już nie chodzi o miejsce gdzie coś takiego znaleźć tylko 'gdziekolwiek w sieci'. Nic dziwnego, że ludzie wykonują cudo z e-lab:
  schemat jest - check,
  wzór płytki jest - check,
  działa innym - check,
  jest dużo innych wykonań - check.
 • #21
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #22
  dudik56
  Poziom 14  
  BC109B napisał:
  Kolega zrobił bardzo ładną obudowę do bardzo dobrze wykonanego zasilacza - jestem pod wrażeniem.
  Mam pytanie odnośnie potencjometrów - ich precyzja jest wystarczająca? Nie obawiasz się, że za jakiś czas zaczną trzeszczeć lub wytrą się?


  Dzięki :D

  Na takich potencjometrach mam zasilacz w wulgarnej blaszanej obudowie od komputerowego zasilacza, nie zauważyłem jakiejś niedogodności.
  Ustawiam wartość dość szybko i nie odczuwam potrzeby precyzera a rozważałem tą możliwość.
  Kiedyś się pewnie wytrą i będą trzeszczeć ale to nasze polskie potencjometry i dadzą radę bo taka jest ich idea . :sm9:
 • #23
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #24
  dudik56
  Poziom 14  
  Zgadza się, nic nie jest ekranowane, po co ? Zasilacz zmontowany na żywca na stole bez obudowy działa tak samo dobrze jak w obudowie. To co się w kabelkach indukuje nie ma widocznego wpływu na regulowaną wartość. To nie wzmacniacz hifi :D tylko śmieci. Ale działa doskonale.

  :sm9:
 • #25
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #26
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Przypominają mi się lata 80 ubiegłego wieku i µA741 w DIP14 :)
  Moje urządzenie było małe, zauważyłem że układ wyprowadzeń w DIP14 i DIP8 jest identyczny, pominąwszy wolne nóżki.
  W ruch poszła szlifierka i zrobiło się DIP8 :)
  Urządzenia pracują do dziś, bałem się że drgania ze szlifierki zaszkodzą układom, ale przy delikatnym szlifowaniu nic złego się nie stało.
  Pozdrawiam
 • #27
  dudik56
  Poziom 14  
  PiotrPitucha napisał:

  Przypominają mi się lata 80 ubiegłego wieku


  Ale to dziwnie brzmi :D fin de siecle XX


  Myślałem o tym ryzykownym piłowaniu ale na szczęście zabieg z odwróceniem płytki był pewniejszy i łatwiejszy. Mogłem jeszcze dać piętrowo dwie podstawki DIP8 i też by było dobrze ale w śmieciach nie było.

  :sm9:
 • #28
  dudik56
  Poziom 14  
  Ponieważ było śmieci na tyle dużo to dorobiłem jeszcze dwa maluchy w tym samym stylu ale z bursztynowymi wyświetlaczami. Wygrzebane transformatorki dają radę prawie do 2A i 23V. Co w większości moich warsztatowych eksperymentów jest wystarczające. Ale mam komu i pewnie je podaruję.

  "Śmieciowy", kompaktowy, podwójny zasilacz 0-28V

  :sm9: