Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek.

alikatek 13 Gru 2015 17:22 8928 86
    alikatek
    Poziom 29  
    Ja w większości potrzebuję płytek do audio, rzadziej do zasilacza czy innej zabawki. Nawet jeżeli chodzi o wytrzymałość mechaniczną połączeń kontowych to i tak nie problem bo cynuję całą płytkę i ścieżki prądowe pogrubiam dodatkowo drutem.

O funkcji POLYGON nie wiedziałem, chętnie skorzystam. Będzie to dla mnie oszczędność wytrawiacza i czasu (bo sie bedzie szybciej trawić)
    Właśnie kończę kolejną płytke próbną, tym razem TDA2003 w mostku. Niedługo zamieszczę do oceny :)

EDIT

Dodaję płytkę do oceny :)
  • IGE-XAOIGE-XAO
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Czemu takie dziwne kąty?
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    alikatek napisał:
    Starałem się nie stosować kątów prostych.
    Ale nie ma tam 45* na pewno. Tak zaprojektowana płytka przypomina mi nieco płytki z początku ery PCB - ścieżki "rozlane", prowadzone z artyzmem (bo uzasadnienia technicznego nie było) dość rozrzutnie bez zachowania żadnych reguł - jak miało być krótko, to było, ale o schludności takiej płytki nie można było mówić... A to zakręt pod kątem prostym, a obok po łuku. Gdzieś indziej jeszcze inaczej...
    alikatek
    Poziom 29  
    Jeżeli już mowa o "artyźmie"...
    Da się w Eagle w miejsce dużego pola masy włożyć np. rysunek?

Ostatnio projektowałem 2 kolejne płytki:
    ładowarkę do akumulatorów żelowych i migacz na 3 diody.
    Te płytki potrzebuję do budowy szopki.
    Te "brandy" dałem po to, żeby mnie nie oskarżali o korzystanie z kitów do samodzielnego montażu :)
    Projekty w załączniku. Może komuś się przydadzą :)
    Na chwilę obecną płytki "kąpią się" w wyrawiaczu.
    EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek. EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek.
    tzok
    Moderator Samochody
    Eeee... no bez przesady 12 elementów i 2 warstwy? Przesuń te dwa rezystory 2k7 i przejdziesz ścieżką pod nimi. Widać, że jeszcze tego "nie czujesz".
  • IGE-XAOIGE-XAO
    alikatek
    Poziom 29  
    Wytrawiłem, powierciłem i zmontowałem płytkę ŁAdowarki do akumulatorów LM317.
    LM317 prowizorycznie przylutowałem do goldpinów, bo będzie on zamontowany na przewodach jakieś 30cm od płytki. Pod ten rezystor 2.2R/5W dobrałem sobie zły footprint. ścieżki prądowe są pogrubione drutem i dużą ilością cyny.

EDIT

Zaprojektowałem kolejną płytkę: Regulator barwy tonu wg REVOX
    Podobnie jak powyżej:
    -goldpiny dla wygody
    -kąty proste dla oka :)
    -potencjometry do montażu na krótkich przewodach.

Płytka będzie wytrawiona w poniedziałek, bo muszę lecieć z nią na ksero.
    alikatek
    Poziom 29  
    **UWAGA**ACHTUNG**WARNING**
    Płytka ładowarki do akumulatorów żelowych ma błąd!!! Jest to błąd karygodny i aż wstyd się przynać do jego popełnienia.
    W załączniku poprawiona plytka.
    alikatek
    Poziom 29  
    Kolejna płytka:
    Włącznik zmierchowy zbudowany w oparciu o tranzystory. Przerobiony do natychmiastowego działania (bez histerezy)
    Tym razem płytka jest BEZ BŁĘDÓW. sprawdzone.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Skoro tak dbasz o estetykę, to czemu przy okazji nie wyciągasz wniosków z poprzednich uwag i nie skrócisz ścieżek przy okazji? Na razie widzę, zachwyt z nowej zabawki, ale nieco za szybko robisz, a za wolno myślisz...
    Przykład poniżej - nie robiłem specjalnie w Eaglu wersji poprawionej, bo musiałbym przerobić wszystko - poniżej tylko (moim zdaniem) najbardziej widoczne miejsca, błędów.
    Goldpiny wystarczyłoby obrócić o 180* i nie trzeba by kombinować z prowadzeniem ścieżki naokoło. Podobnie w prawym górnym rogu - wystarczyłoby przesunąć odrobinę jeden element tak, żeby pady wypadły w jednej linii i poprowadzić krótką ,nie połamaną jak narciarz po sezonie, ścieżkę. Po środku mniej więcej, po lewej jakiś "pipek" - zapomniałeś usunąć?
    Mam dla Ciebie prośbę - zanim zaprezentujesz nam swoją kolejną płytkę - prześpij się z nią. Odczekaj, spójrz "świeżym okiem" następnego dnia, poprawa błędy pomyśl co można zmienić, uprościć, zrób to i dopiero się chwal.
    A - jeszcze jedno:
    Jak masz zamiar mocować swoje płytki w urządzeniach do których je robisz? Na gluta?
    Może przy okazji pomyśleć o jakimś mocowaniu?

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze jedno - czemu co rezystor to innej wielkości? Jednego z nich na pewno można było zrobić w rozmiarze 207/10.
    bearq
    Poziom 37  
    Dokładnie, kąty proste, płytka jak na ilość elementów duża, brak otworów montażowych i jeszcze 2 punkty za pobranie...
    alikatek
    Poziom 29  
    Fakt, płytka nie przemyślana bo robiona na szybko. Zaraz poprawię.

Co do montażu do urządzenia:
    Zostawiam fragment laminatu, na którym dana płytka ma się trzymać, w wypadku powyższej to miejsce zawiera tylko napis. W wypadku innych wycinam troszkę wiekszy kawałek laminatu pod płytkę. Nie montuję "na gluta".

Co do "przespania się z płytką" to masz rację. Teraz jak patrzę na płytkę "regulator barwy tonu revox" tko kilka rzeczy bym jeszcze poprawił.

Prowizja nie zostala ustawiona przeze mnie. Zlikwidowałem ją.
  • Pomocny post
    bearq
    Poziom 37  
    Najpierw popracuj nad schematami bo tam jest dopiero meksyk, później szlifuj pcb. Tak wygląda mój projekt zrobiony na szybko w 5 minut. Powinno dać Ci to obraz w którą stronę iść ;)
    alikatek
    Poziom 29  
    Troszkę posiedziałem nad tą płytką starając się ją zmiejszyć i rozplanować położenie elementów bardziej optymalnie.
    Zostały zastosowane rady @398216 Usunięty , zostały zmienione footprinty niektórych elementów. Płytka stała się mniejsza, przez co nawet brand musiałem zmiejszyć :P

--EDIT--
    Proszę mi nie ustawiać prowizji.
  • Pomocny post
    Freddy
    Poziom 43  
    bearq napisał:
    Tak wygląda mój projekt zrobiony na szybko w 5 minut.
    To znaczy jak :D ?
    alikatek napisał:
    Proszę mi nie ustawiać prowizji.
    Nikt Ci nie ustawia prowizji, robisz to sam.
    Załączajac plik trzeba zaznaczyć opcje "wyłącz"
  • Pomocny post
    bearq
    Poziom 37  
    Freddy napisał:
    To znaczy jak ?

Ah ;)

Freddy
    Poziom 43  
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    alikatek napisał:
    Co do montażu do urządzenia:
    Zostawiam fragment laminatu, na którym dana płytka ma się trzymać, w wypadku powyższej to miejsce zawiera tylko napis. W wypadku innych wycinam troszkę większy kawałek laminatu pod płytkę.
    To trochę nieprofesjonalne podejście jest jednak. Moim skromnym zdaniem już w fazie projektowania płytki powinno się pamiętać (i to przewidzieć!) miejsca/punkty montażu w obudowie, czy gdzie to ma się potem znaleźć.
    Często nie powiększa to samej powierzchni płytki na tyle ile "zostawienie przy cięciu miejsca na przykręcenie", bo jeśli płytka ma być np. mocowana "na płasko" to tylko rogi płytki są zajęte na otwory i słupki do mocowania jej, a reszta powierzchni jest do wykorzystania. Więc nawet w jakimś urządzeniu taka płytka zajmuje mniej miejsca, niż z pozostawionym kawałkiem laminatu.

A napis... Logo, czy jakiś własny podpis płytki też można zaprojektować już pomiędzy elementami. Można też dorobić swoje własne niepowtarzalne logo - jako element biblioteki. Jak zrobisz je w kilku wielkościach - zawsze można znaleźć miejsce - jak nie na większe, to na mniejsze.
    A w zasadzie - każdy projekt powinno się projektować wychodząc z tego gdzie dana płytka ma się w urządzeniu znajdować, ile może zajmować miejsca maksymalnie, jak będzie mocowana, z której strony ma być np. wejście zasilania, a z której potencjometry, złącza itp. Wówczas tak zaprojektowana płytka ma też istotną zaletę - przejrzystość w podłączaniu - krótsze kable łączeniowe i na pewno nie będzie też kłopotu z jej montażem - jeśli masz na niej przewidziane otwory montażowe uwzględniając miejsce w konkretnej obudowie, urządzeniu.
    Czasem płytka jest śliczniunia, ale co z tego, gdy nad nią wije się gąszcz przewodów (bo akurat tak wyszło, że gniazdo jest z tyłu, a inaczej się teraz nie da... Podobna sprawa z ewentualnym strojeniem podczas uruchamiania - jeżeli potencjometr jest leżący, a płytka ustawiona pionowo i na dodatek tuż przy boku urządzenia; może się okazać że "nie dojdziesz" do niego wkrętakiem.
    Nie bez przyczyny są produkowane różne rodzaje PeR'ków - do montażu poziomego, pionowego, z regulacja na boku, lub na górze (helitrimy np).
    Wynika z tego więc, ze dobrze jest też z góry przewidzieć czy dany element znajdziemy w "przydasiach", lub w sklepie... Ostatnio przez dwa miesiące szukałem właśnie helitrima z regulacją z boku... Moja wina - sprawdziłem, że mam, a potem się okazało, ze do przegródki wpadły o innej niż potrzebne wartości. Nic prostszego - pójść do sklepu i nabyć odpowiedni.. tak sobie pomyślałem, a w praktyce okazało się, że akurat tej wartości jakie były mi potrzebne NIE MA w najbliższych sklepach, a przepłacać w internetowych (bo za dwa helitrimy z przesyłką musiałbym zapłacić jak za kilkanaście) nie miałem ochoty.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Christophorus napisał:
    Jeżeli czas na to pozwala to warto po kilku godzinach spojrzeć na płytkę "świeżym okiem". Wówczas łatwiej wychwycić miejsca, gdzie można nanieść poprawki.

Kolega woli obrazki oglądać, albo dłuższe fragmenty tekstu budzą odrazę...?
    398216 Usunięty napisał:
    Mam dla Ciebie prośbę - zanim zaprezentujesz nam swoją kolejną płytkę - prześpij się z nią. Odczekaj, spójrz "świeżym okiem" następnego dnia, poprawa błędy pomyśl co można zmienić, uprościć, zrób to i dopiero się chwal.
    alikatek
    Poziom 29  
    Prowizja, wszędzie gdzie była została zlikwidowana.
    Nie wiem czemu domyślnie mam prowizję automatyczną.

W sumie macie racje, moje schematy zbyt pięknie nie wyglądają. Zwłaszcza nadmiar węzłów, jednak udało mi się znaleźć przyczynę nie powstawania połączeń. Elementy można łączyć narzędziem "wire" i "nett", ale chodzi o łączenie samych końców elementów a nie nakładanie linii na elementy.

Co do otworów montażowych-racja, przydałyby się. Musze znaleźć ich bibliotekę.

Co do poprawek po czasie. Fakt, lepiej na spokojnie jeszcze raz płytke przejrzeć i poprawić. Ładowarkę na LM317 też bym jeszcze raz poprawił :P a o włączniku zmierzchowym nie wspomnę.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    WIRE i NET to zupełnie inne funkcje. Elementy ze sobą należy łączyć wyłącznie poleceniem NET.
    W likowanym wcześniej video-poradniku jest o tym mowa i jest to dokładnie wytłumaczone.
    Osobiście zamiast wstawiać do projektu element "OTWÓR" (są w bibliotece w różnych wielkościach)
    Wstawiam największą przelotkę z otworem rzędu 1mm. Od razu mam dwie sprawy za jednym zamachem:
    1. łatwo trafić wiertłem (Bibliotekowe otwory są raczej do wiercenia maszynowego - mają większy otwór i "normalnym wiertłem na normalnej wiertarce" można "zjechać" ze środka).
    2. Mam od razu informację, ile miejsca zajmie kołek dystansowy (słupek) lub łeb śrubki.
    atom1477
    Poziom 43  
    Jeszcze trzeba wyjaśnić co oznacza zasada "nie robienia ścieżek pod kątem prostym".
    Bo oczywiście nie chodzi o to żeby robić pod kątem 81° czy 95°. A niestety niektóry tak to rozumieją.
    Tylko chodzi o to żeby były łuki, albo dwa przejścia po 45°.
    alikatek
    Poziom 29  
    Ja używam elementu "hole" czyli otwór. Z wierceniem nie ma większego problemu, zależy czym kto wierci. Jak wiercę wiertarką do PCB to co za problem zrobic sobie 4 dodatkowe dziurki pod śrubki a potem normalną wiertarką poprawić na 3.5mm żeby śruba M3 mogła bez problemu przejśc przez otwór.

W czasie tego miesiąca od mojej ostatniej wypowiedzi tutaj kilka projektów powstało, zostaną tu opublikowane jak ktoś naprawi uploader-jest błąd 404.
    alikatek
    Poziom 29  
    Powstał ostatnio podsłuch :P czyli przedwzmacniacz do mikrofonu elektretowego z wyjściem na słuchawki. Zbudowany jest w oparciu o popularny NE5532. Jak na wzmacniacz operacyjny raczej niskich lotów układ nawet nie szumi. Mam zamiar wykorzystywać go jako mikrofon do komputera bo te chińskie badziewie doprowadza mnie do białej gorączki.
    Samo wykonanie płytki jak i lutowanie raczej jakością nie powala ale i tak bedzie solidniejsze niż chińskie mikrofony USB.
    W jednym miejscu trzeba dać kondensator ceramiczny 1uF. Akurat nie miałem i do prób wsadziłem elektrolit. Jak kupię odpowiedni to wymienię.

EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek. EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek. EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek. EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek. EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek. EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek.

PCB w EAGLE jak zwykle w załączniku. Płytkę zapewne można jeszcze poprawić, ale w moim wypadku rozmiar nie miał znaczenia więc nie robiłem specjalnie ciasnej płytki.

PRZEDWZMAC...NE5532.rar Download (74.07 kB)

Powstało jeszcze kilka urządzeń, jak znajdę czas to tu zamieszczę.
    Pozdrawiam.