Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek.

alikatek 02 Gru 2015 20:31 8040 86
 • #1 02 Gru 2015 20:31
  alikatek
  Poziom 29  

  Witam.
  W jednym ze swoich filmów RS Elektronika wspominał o programie automatycznie przekształcającym schemat na wzór PCB.

  Link

  Ktoś może wie, co to za program? Byłbym chętny do skorzystania z niego bo mam dość skomplikowany schemat i nie mogę sobie dać rady z zaprojektowaniem płytki.

  Dziękuję z góry za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

  0 29
 • Sklep HeluKabel
 • #3 02 Gru 2015 20:52
  alikatek
  Poziom 29  

  Dokładnie chodzi mi o to, żeby w programie narysować schemat i żeby układ ścieżek na płytce powstał automatycznie.
  EAGLE jest chyba najgorszym programem do płytek, jakoś nie potrafię go obsługiwać. Jak dotąd projektowałem swoje PCB w programie FRITZING PCB i do prostych płytek się spisywało. Z tym już nie mogę sobie poradzić więc szukam automatu
  EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wojciech. napisał:
  Program nie zawsze wykona profesjonalne ścieżk

  Ważne, żeby powstały, to czy będzie to ładne czy nie jest sprawą drugorzędną.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #4 02 Gru 2015 21:03
  janek1815
  Poziom 38  

  Kolego ułóż elementy tak jak są na tym schemacie i dorysuj ścieżki. Wyjdą Ci może 4 zworki ten schemat jest prosty nie ma co więcej kombinować autoruter narobi Ci tylko wygibasów i nic więcej to nie jest rozwiązanie na ominięcie rysowania ścieżek.
  Ja akurat używam Protela i nie pomogę z braku czasu ale naprawdę ułóż elementy tak jak widzisz na schemacie i je połącz.

  1
 • Pomocny post
  #5 02 Gru 2015 21:07
  Christophorus
  Poziom 41  

  Niestety efekty działania automatów w programach do projektowania płytek drukowanych najczęściej są dość dalekie od oczekiwań. Często, aby program w miarę rozsądnie wytrasował ścieżki trzeba odpowiednio rozmieścić elementy na płytce, ustawić reguły projektowe i dopiero trasować ścieżki za pomocą autoroutera. Mimo to układ ścieżek może wymagać korekty. Dla przykładu na rysunkach poniżej porównaj sobie ścieżki trasowane przez automat. Pomimo iż jest płytka dwustronna, nie zostały wytrasowane wszystkie ścieżki. Obok płytka ze ścieżkami wytrasowanymi ręcznie.

  EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek. EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek.

  0
 • Pomocny post
  #6 02 Gru 2015 21:42
  janek1815
  Poziom 38  

  Zauważ że płytka dwustronna i tak nie potrafił tego połączyć. Ja się zastanawiam jak oni projektują płyty główne PC przecież chyba nie trasują ręcznie. No ale aby zmusić program do logicznego rysowania o ile to jest możliwe to szybciej tę płytkę narysujesz bez autoroutera.

  0
 • Pomocny post
  #7 02 Gru 2015 21:53
  Christophorus
  Poziom 41  

  Płyty główne mają więcej niż dwie warstwy. Zapewne też komercyjne oprogramowanie jest optymalizowane pod kątem tak dużych projektów. Zdarza się, że komercyjne oprogramowanie z górnej półki cenowej nie radzi sobie z prostymi płytkami, nawet jednostronnymi. Do dużych i zaawansowanych projektów dostępne specjalizowane autoroutery w których ustawia się określone reguły projektowe nim rozpocznie się trasowanie. Samo zdefiniowanie reguł projektowych może zająć sporo czasu.

  0
 • Pomocny post
  #8 02 Gru 2015 21:58
  tzok
  Moderator Samochody
 • Pomocny post
  #10 05 Gru 2015 21:18
  Christophorus
  Poziom 41  

  Według mnie płytka do przeprojektowania. Trzeba bardziej optymalnie rozmieścić elementy na płytce. Większość ścieżek znajduje się na warstwie górnej (kolor żółty), a powinny być na warstwie dolnej (kolor pomarańczowy). Myślę, że płytka może być jednowarstwowa. Niestety dla mnie ten program jest zbyt uciążliwy w obsłudze i przy próbie zmiany potencjometru montażowego na bardziej odpowiedni zrezygnowałem z dalszych modyfikacji płytki.

  EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek.

  0
 • #11 05 Gru 2015 22:29
  alikatek
  Poziom 29  

  Christophorus napisał:
  Myślę, że płytka może być jednowarstwowa

  Płytka jest jednowarstwowa. Kolor pomarańczowy to zwory.
  Christophorus napisał:
  Niestety dla mnie ten program jest zbyt uciążliwy w obsłudze

  Jeszcze się taki nie urodził, co by każdem,u dogoddził. Ja nie potrafię używać Eagle-jest zbyt skomplikowany a Fritzing ogarnąłem sam bez żadnych tutoriali metodą prób i błędów.

  Racja, płytka wygląda koszmarnie, jednak lepsze to niż nic :) Lepsze to niż pajączek :)

  1
 • Pomocny post
  #12 05 Gru 2015 22:36
  tzok
  Moderator Samochody

  Dobry pajączek nie jest zły... ja się chyba cofnąłem w rozwoju, bo zaczynałem od robienia PCB, a teraz się przerzuciłem na perfboardy i kynar.

  Jak na zworkę to to pomarańczowe jest za długie i zbyt powyginane, do tego brakuje miejsc do jej wlutowania (zworki montuje się po stronie elementów, więc musi być pad). Dolny BD139 ma jeden pin w powietrzu (i nie ten footprint obudowy).

  0
 • #13 05 Gru 2015 22:42
  alikatek
  Poziom 29  

  tzok napisał:
  Dolny BD139 ma jeden pin w powietrzu

  BZDURA:
  EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek.
  Potencjometr mam taki jaki zaznaczony na płytce. Proszę tego nie zmieniać na montażowy.

  Dodano po 44 [sekundy]:

  tzok napisał:
  Jak na zworkę to to pomarańczowe jest za długie i zbyt powyginane,

  A kto powiedział, że zworką nie może być kabel? Musialem to jakoś na schemacie zaznaczyć żeby nie zapomnieć zamontować

  0
 • #14 05 Gru 2015 22:46
  Christophorus
  Poziom 41  

  alikatek napisał:
  Płytka jest jednowarstwowa. Kolor pomarańczowy to zwory.
  Nawet jeśli tak, to ścieżki są na niewłaściwej warstwie. Później przy wykonywaniu płytki może to przysporzyć kłopotów. Co do Eagle to jeden z łatwiejszych programów i posiada jedne z najlepszych bibliotek elementów. Wybierając np. tranzystor BD139 masz pewność, że ma on taki footprint (obudowę) jaki ma w rzeczywistości.

  alikatek napisał:
  Potencjometr mam taki jaki zaznaczony na płytce. Proszę tego nie zmieniać na montażowy.
  Tym potencjometrem ustawia się prąd spoczynkowy tranzystorów i w zasadzie robi się to jeden raz. Nie ma więc potrzeby stosowania dużego potencjometru jak na obudowę wzmacniacza. Do regulacji siły głosu potrzeby jest dodatkowy potencjometr na wejściu wzmacniacza.

  0
 • Pomocny post
  #15 05 Gru 2015 22:50
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  alikatek napisał:
  EAGLE jest chyba najgorszym programem do płytek, jakoś nie potrafię go obsługiwać.
  Bo każdy program najpierw trzeba poznać, potem opanować, a dopiero potem pisać, że jest najgorszy... Z tym,że jak już go opanujesz (nawet EAGLE), to już tak nie napiszesz...
  A co do samej płytki, jaką stworzyłeś;
  Za dużo wolnego miejsca, połowę zworek masz zbędnych - po zmianie ustawienia elementów można i zmniejszyć wielkość samej płytki, i długość ścieżek i ilość zwór.
  Ale - nie martw się. Tego nie da się nauczyć w kilka dni...

  1
 • #16 05 Gru 2015 22:51
  alikatek
  Poziom 29  

  Christophorus napisał:
  Co do Eagle to jeden z łatwiejszych programów i posiada jedne z najlepszych bibliotek elementów. Wybierając np. tranzystor BD139 masz pewność, że ma on taki footprint (obudowę) jaki ma w rzeczywistości.

  W przypadku BD139 footprint jest taki sam jak w przypadku BC547-odległośc ta sama jedynie kwestja pinout.
  Żeby użyć BD139 w Eagle najpierw trzeba go znaleźć z czym mam największy problem. Za dużo tego wszystkiego w tym programie co znacznie utrudnia jego użytkowanie. Zwłaszcza początkującym.

  0
 • #17 05 Gru 2015 23:04
  Christophorus
  Poziom 41  

  Tranzystor BD139 ma obudowę TO126, a BC547 ma obudowę TO92, która występuje w kilku wariantach kolejności wyprowadzeń oraz układu pól lutowniczych i może łatwo dojść do pomyłki. Oryginalny BC547 środkowe wyprowadzenie ma bazę, a BD139 w tym miejscu ma kolektor.

  0
 • Pomocny post
  #18 05 Gru 2015 23:12
  Dar.El
  Poziom 40  

  Tak zapętlone ścieżki we wzmacniaczu audio spowodują kłopoty. Będzie się wzbudzał i miał większe zniekształcenia spowodowane różnymi oscylacjami pasożytniczymi. Tak trzeba ułożyć elementy żeby ścieżki były jak najkrótsze. Nie opisałem wszystkich problemów projektowania płytki do wzmacniacza, dla tych co by chcieli mi to wytykać. A tak poza tym po co chcesz zrobić tak przestarzały typ wzmacniacza?

  0
 • #19 05 Gru 2015 23:32
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Zaczynałem się "bawić" EAGLE'm w momencie, gdy wyszła wersja 5.6 bodajże...
  Na początek powinieneś zacząć od prostych układów - żeby poznać możliwości i sposób działania programu. Jak od razu rzucasz się na głęboką wodę (mimo, że ten układ wzmacniacza jest stosunkowo prosty!) to nic dziwnego, że się zniechęcasz.
  A że jesteś w gorącej wodzie kąpany to widać:

  alikatek napisał:
  trzeba go znaleźć z czym mam największy problem. Za dużo tego wszystkiego w tym programie co znacznie utrudnia jego użytkowanie.

  Jak nie potrafisz szukać (fakt, biblioteka elementów zawiera wiele zbędnych rzeczy dla amatora, niektóre się też powtarzają) to już nie moja wina.
  Zacznij może od przejrzenia całej (!!!) biblioteki - możesz sobie zapisać gdzie występują interesujące Cię elementy, żeby potem łatwiej i szybciej znaleźć.
  Jak nie znajdziesz jakiegoś elementu - masz dwa wyjścia - albo szukasz innego o takim samym pinout'cie i obudowie, albo tworzysz własny element w bibliotece. W sieci widziałem kilka tutoriali opisujących ja posługiwać się samym programem, jak projektować sam schemat a także jak zrobić własny element biblioteczny.
  Nie jest to w każdym razie zabawa na jedno popołudnie; ale w końcu to profesjonalny (mimo ograniczeń w wersji free) program i ma ogromne możliwości. Nawet prowadzenie zworek można opanować dość prosto - trzeba tylko się tego nauczyć podstawowych funkcji.
  Dobrze zaprojektowana płytka to taka, która jest przemyślana - np. tranzystory mocy są umieszczone w taki sposób, by można było przykręcić je do radiatora... Ma minimalną długość ścieżek łączących elementy i minimalną ilość zwór (dla płytek jednowarstwowych przede wszystkim), no i zajmuje tylko niezbędną powierzchnię.... :)

  Aha - dobrze gdy ścieżki nie są cienkie jak włos. Raz - nie ma ryzyka, ze się upalą przy dużych prądach (miedź ma przeważnie grubość 35 mikronów!), a dwa - mniejsze ryzyko, ze się urwie pad przy traktowaniu go tępym wiertłem lub zbyt gorącą lutownicą.

  0
 • Pomocny post
  #20 05 Gru 2015 23:45
  tzok
  Moderator Samochody

  Fritzing do prostych płytek jest nawet ok, tylko brakuje elementów w bibliotece, usunięcie elementu usuwa też ścieżki i trzeba pamiętać, żeby po rozmieszczeniu elementów przełączyć widok na warstwę spodnią i na niej robić ścieżki. Autorouter ma ale daremny.

  0
 • Pomocny post
  #21 05 Gru 2015 23:57
  Duli077
  Poziom 10  

  Program Eagle nie jest taki zły. Jeżeli nie umiesz obsługiwać w necie jest pełno tutoriali do tego programu. Krok po kroku razem ze screenami program ten omawiany był w numerach EDW jeżeli chcesz to mogę dokładnie Ci sprawdzić który miesiąc i rok. Może mam nawet gdzieś to w PDF. Jeżeli robisz projekty płytek PCB to z czasem tak jak teraz wykonasz jeszcze bardziej skomplikowane, dlatego też od razu radzę Ci przerzucić się na większy kombajn. Ja pracuję na Altium Designer i jak dla mnie program ten wymiata. Również do niego jest pełno tutoriali krok po kroku ze screenami, które chyba też gdzieś mam i również można to znaleźć w archiwum EDW. Szczerze polecam ten program.

  0
 • #22 06 Gru 2015 00:04
  tzok
  Moderator Samochody

  Duli077 napisał:
  Ja pracuję na Altium Designer i jak dla mnie program ten wymiata.
  Może i wymiata, ale nie każdy ma wolne 5400€.

  0
 • #24 06 Gru 2015 06:12
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  -> alikatek jak chesz coś na szybko i najprościej to zrób na układzie scalonym, jak niechce ci się porządnie projektować płytki to nie rób projektów w których to jest ważne.

  Twój wzmacniacz ma konstrukcje bardzo zbiliżoną do wielu wzmacniaczy audio (topologia lin), więc pokażę ci kilka przykładowych płytak - większych mocy i z większą ilościa elementów, ale masz w nich te same bloki i podobnie połączone, zasada ta sama, elementy pomiędzy którymi jest wiele połączeń są blisko siebie, masa jest prowadzona szeroko i w taki sposób żeby spadek napiecia na masie nie przeszkadzał w działaniu, ścieżki prądowe są szersze (choć u ciebie moce są niewielkie nie jest to konieczne) a elementy gęściej upakowane, to ma też inne uzasadnienie - na wytrawienie płytki z dużymi pustymi przestrzeniami zużyjesz więcej wytrawiacza, a cienkie ścieżki i małe pady łatwiej uszkodzić przy naprawach/przeróbkach.
  Na schematach widać symetrię stopnia wyjściowego, na wielu porządnie zaprojektowanych płytek też, oprócz tego że są sensownie zaprojektowane, to też ładnie wyglądają :)

  Przejrzyj te projekty zobacz jak ułożone są elementy wejściowej pary różnicowej a jak stopnia końcowego, zauważ że w o wiele bardziej skomplikowanych układach zwór jest prawie tyle co uciebie, a czasami mniej ! zobacz jak łatwo analizuje sie połączenia na tych płytkach gdy elementy są sensownie rozmieszczone, w twojej plątaninie nawet ja sie gubię, choć z wielu płytek odrysowywałem schematy.

  Link
  Link
  Link
  Link

  0
 • #25 06 Gru 2015 09:09
  Freddy
  Poziom 43  

  alikatek napisał:
  tzok napisał:
  Dolny BD139 ma jeden pin w powietrzu

  BZDURA:
  Nie nadużywaj tego słowa kolego. Zobacz na rysunek z #10, do którego odnosi się tzok.
  Cytat:

  tzok napisał:
  Jak na zworkę to to pomarańczowe jest za długie i zbyt powyginane,

  A kto powiedział, że zworką nie może być kabel? Musialem to jakoś na schemacie zaznaczyć żeby nie zapomnieć zamontować
  Bo w płytach PCB dąży się do minimalizacji długości ścieżek.
  Przyjmuj uwagi z szacunkiem, bo następnym razem nikt Ci nie odpowie na Twoje pytania.

  0
 • Pomocny post
  #26 06 Gru 2015 10:24
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  EAGLE, FRITZING, wzmacniacze i nauka projektowania płytek. Bardzo dobry przykład poprawnie zaprojektowanej płytki.
  Zwróć uwagę na prowadzenie masy - łączenie w centralnym punkcie (t.zw. Gwiazda), szerokie ścieżki prądowe, krótkie połączenia, zwory proste i krótkie na tyle na ile to możliwe, w środku płytki wydzielone miejsce na radiatorek, a tranzystory mocy na krawędzi płytki szeroko rozmieszczone , przewidziany montaż tranzystorów mocy do kątownika, przykręconego do głównego radiatora, brak zbędnych wolnych miejsc na powierzchni płytki... Można by się czepić jedynie tego, ze autor tego projektu zbyt dużo zostawił wolnego miejsca pomiędzy elementami ;) - nie, nie można... To też jest całkowicie celowe i przemyślane - dzięki temu łatwo jest dokonać pomiarów, wymienić ewentualny uszkodzony element, no i poza tym - tak zaprojektowana płytka jest po prostu czytelna i przejrzysta...
  Jak widać po wyżej zamieszczonym przykładzie przy samym projektowaniu ścieżek trzeba myśleć o wielu istotnych rzeczach... a jak już ktoś dojdzie do takiego poziomu, okaże się że estetyka wychodzi sama... :)

  0
 • #27 06 Gru 2015 11:06
  Christophorus
  Poziom 41  

  Freddy napisał:
  alikatek napisał:
  tzok napisał:
  Dolny BD139 ma jeden pin w powietrzu

  BZDURA:
  Nie nadużywaj tego słowa kolego. Zobacz na rysunek z #10, do którego odnosi się tzok.
  Tutaj należy się z mojej strony wyjaśnienie i przeprosiny zainteresowanych użytkowników. Przez swoją nieuwagę spowodowałem zamieszanie. Mianowicie w projekcie zmieniłem potencjometr na płytce, na potencjometr montażowy. Podczas edycji płytki nie zauważyłem, że umknęło mi połączenie od tego potencjometru do tranzystora BD139. Wynikło to też po części z uciążliwości obsługi programu Fritzing. Eksportując rysunek płytki do zamieszczenia w temacie nie zauważyłem brakującego połączenia i wynikło z tego powodu nieporozumienie. Jedynie na swoje usprawiedliwienie mam to, że Autor tematu, ani nikt inny nie pokwapił się, aby pobrać program Fritzing oraz projekt płytki i zamieścić w temacie jej rysunek w postaci grafiki.

  0
 • #28 06 Gru 2015 12:10
  tzok
  Moderator Samochody
 • #29 06 Gru 2015 17:49
  alikatek
  Poziom 29  

  Dar.El napisał:
  A tak poza tym po co chcesz zrobić tak przestarzały typ wzmacniacza?

  Składałem kiedyś ten wzmacniacz w pajączku :) świetnie to grało. Teraz chcę zrobić w miarę profesjonalnie.
  398216 Usunięty napisał:
  ak nie potrafisz szukać (fakt, biblioteka elementów zawiera wiele zbędnych rzeczy dla amatora, niektóre się też powtarzają) to już nie moja wina.
  Zacznij może od przejrzenia całej (!!!) biblioteki - możesz sobie zapisać gdzie występują interesujące Cię elementy, żeby potem łatwiej i szybciej znaleźć.

  Dziś od rana przeglądałem biblioteki i oznaczyłem sobie tylko te, z których będe korzystał czyli tranzystory, rezystory, układy logiczne TTL/CMOS itp.
  Zrobiłem w Eagle ten schemat i płytkę do niego. Pomęczyłem się i wyszła trochę mniejsza. Pozostawiam Wam do oceny i ewentualnego wytknięcia wad :) Wszystko w załączniku.
  tzok napisał:
  Fritzing do prostych płytek jest nawet ok, tylko brakuje elementów w bibliotece, usunięcie elementu usuwa też ścieżki i trzeba pamiętać, żeby po rozmieszczeniu elementów przełączyć widok na warstwę spodnią i na niej robić ścieżki.

  Fritzing używam od ok 2 tygodni i ogarnąłem go bez żadnych tutoriali. Z Eagle już tak dobrze mi nie poszło, niestety. Trochę poczytałem i pooglądałem.
  marco47 napisał:
  Zamiast projektować wzmacniacz z postu #3, zastosuj jakiś najprostszy wzmacniacz scalony.

  Tyle, że jak mam wzmacniacz tranzystorowy to mogę się pobawić i zmieniać jego parametry. Z wzmacniaczem scalonym nic nie zrobię.
  tzok napisał:
  Jak Ci Eagle nie leży to jest też dość fajny darmowy program DipTrace.

  Wypróbuję.

  0
 • #30 06 Gru 2015 19:03
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Poza ustawieniem tranzystorów mocy na krawędzi - nie wniosłeś nic, z tego o czym pisałem... :(

  0