Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soundmaster MCD9600T - Brak napięcia zasilania

xomniax 02 Gru 2015 20:46 522 4
  • #1 02 Gru 2015 20:46
    xomniax
    Poziom 10  

Witam
    mam problem z zasilaniem tej małej wieżyczki, otóż po podłączeniu do prądu i włączeniu POWER, nic się nie dzieje, rozebrałem (ktoś już próbował naprawiać) i pomierzyłem napięcia, oto jakie wyniki otrzymałem:
    +12V - u mnie +11,75V
    +5V - u mnie +4,95V
    to są pomiary zrobione bez podłączenia reszty układu, tylko sama płytka zasilacza,
    po podłączeniu taśmy do reszty układu z napięciem +12V i +5V,
    napięcie +12V zmienia się w zakresie 0V ÷ 0,2V,
    napięcie +5V zmienia się w zakresie 0,8V ÷ 1,8V
    dodam także, że w zasilaczu wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne i układ IC1 TL431A, nie posiadam schematu do tego sprzętu.
    Co może być przyczyną takiego obciążenia zasilacza? Czy może uszkodzony układ TNY178PN lub LTV-817-B ?
    Może ktoś coś doradzić , żeby móc ożywić ten sprzęt?
    pozdrawiam

0 4
  • #2 02 Gru 2015 22:45
    miecho18
    Spec od komputerów

Rezystancje obu gałęzi zasilania względem masy podaj.

0
  • #3 03 Gru 2015 17:34
    xomniax
    Poziom 10  

Rezystancje mierzyłem ( bez podłączonego zasilania) na pinach +5V i GND to wyszło ok 50K Ohm i zaczęła od tej wartości maleć, zaś na pinach +12V i GND wyszło ok 60M Ohm i także zaczęła maleć. Diody sprawdzałem, według mnie są sprawne, tak więc co może być przyczyną aż takiego obciążenia? czy może usterka leży w drugiej płytce lub w panelu z wyświetlaczem?

0
  • #4 03 Gru 2015 18:02
    miecho18
    Spec od komputerów

W takim razie podaj te napięcia z zasilacza regulowanego i sprawdź jaki będzie pobór prądu w tych liniach.

0
  • #5 03 Gru 2015 22:13
    xomniax
    Poziom 10  

Nie posiadam zasilacza regulowanego ale udało mi się obyć bez niego wykorzystując zasilacz 12V 2A i napięcie z portu USB, a więc do rzeczy: pobór prądu w linii 5V wynosi 270mA zaś w linii 12V wynosi 920mA. Po podłączeniu zasilania 5v z portu USB wyświetlacz się podświetlił i pojawiła się na nim godzina i zaczął odliczać czas, lecz dalej żaden z przycisków nie działa.

Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

Doszedłem do tego, że linia zasilająca 5V raczej jest sprawna ponieważ po złożeniu wieży podłączyłem z płytki zasilacza samo napięcie 5V i wieża się uruchamia normalnie (dalej nie testowałem)
    Z kolejnej płytki z na którą przychodzą napięcia 5V i 12V znalazłem zwarty kondensator C1 i diodę D4 , po czym zmierzyłem przy wylutowanych elementach piny +12V i GND i okazało się, że jest zwarcie.
    Teraz już nie wiem co dalej mierzyć i sprawdzać?!
    Załączam zdjęcia płytki, może coś doradzicie?
    Soundmaster MCD9600T - Brak napięcia zasilania Soundmaster MCD9600T - Brak napięcia zasilania

0