Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie i używanie Li-on lub Li-pol w jednym

helios 02 Gru 2015 22:41 603 6
  • #1 02 Gru 2015 22:41
    helios
    Poziom 12  

Jest jakiś układ scalony, który ma wejście np. 5V, wyjście/wejście na baterię oraz wyjście z napięciem użytecznym?
    Zasada działania mniej więcej taka, że napięcie wejściowe jak jest to ładuje baterię i jest jednocześnie podawane na wyjście.
    Jak nie ma napięcia wejściowego to wtedy napięcie jest na wyjście jest podawane z baterii, dopóki bat się nie rozładuje do bezp. poziomu.

Oczywiście można kupić układ samej ładowarki i wpiąć elektronikę już od strony baterii, ale co jeśli bateria zostałaby głęboko rozładowana, więc trzeba jeszcze jakiś układ zabezpieczający. Szukałem czegoś co miałoby i ładowanie i wyjście przełączane z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem ale w jednym układzie o dziwo tylko chińskie moduły baterii mają.

• #2 02 Gru 2015 23:57
    piterek-23
    Poziom 30  

Są takie fajne, małe, tanie z µUSB ładowarki które mają zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem aku na TP4056 ;)

• #3 03 Gru 2015 09:18
    helios
    Poziom 12  

Tak, ale tam jest tylko ładowanie, nie ma wyjścia, z którego można byłoby korzystać.

Dla przykładu chińskie płaskie akumulatory mają taką malutką płyteczkę. Ta płyteczka wstawiona powoduje, że jak się wpięte ładowanie to akumulator ładuje się z zachowaniem bezpiecznego napięcia i potem przerywa ładowanie. A jednocześnie jak zabierzemy napięcie ładowania to wtedy na tych samych pinach napięcie można pobierać z aku z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem. Ten prymitywny układzik, który tam siedzi jest niedostępny poza gotowymi pakietami z baterią. Szukam czegoś podobnego.

Jedyne co udało mi się znaleźć to:
    http://www.tme.eu/pl/Document/84fd0415022282df2f311ef1ece80845/MCP73871-2AAI.pdf

Jak na tak popularne akumulatory to dziwi mnie, że nic podobnego nie ma poza tym jednym.

• #4 03 Gru 2015 10:01
    piterek-23
    Poziom 30  

A czy dwie małe płyteczki aż tak przeszkadzają? ;)
    Tak na serio sam kiedyś coś takiego szukałem i dałem sobie spokój-kupiłem wcześniej wspomnianą ładowarkę i przetwornicę step-up.

• #5 03 Gru 2015 11:16
    helios
    Poziom 12  

No to zostaje tylko ten MCP. Po prostu dziwi mnie, że nikt nie sprzedaje czegoś do tak popularnej technologii tym bardziej, że takie całe moduliki montowane są praktycznie w każdym aku płaskim z chin.

• #6 03 Gru 2015 11:53
    EuroGenio
    Poziom 17  

A taka płytka SKU128829 nie zadowoliła by Ciebie?
    Ładowanie przez USB + zabezpieczone przed nadmiernym rozładowaniem wyjście z aku?

• #7 03 Gru 2015 14:23
    helios
    Poziom 12  

Płytka jest ok, ale płytka to tylko rozwiązanie pośrednie. Zależało mi żeby to wcisnąć na swoją płytkę ze wzg. na konieczność zachowania pewnych wymiarów i żeby było na jednej płycie.

Ta co wskazałeś jest zrobione to zabezpieczenie na DW01. Na tym właśnie Chińczycy działają i na drugim jest ładowanie. I takie rozwiązanie byłoby też akceptowalne, ale potrzebne są oba układy, tylko skąd je wziąć w PL? Albo coś podobnego? Jedyne co znalazłem to te MCP co mają i to i to i pewnie to zastosuje. Ciekawe tylko, że akumulatorów jest miliony a o nas elektronikach żadne hurtownie nie pomyślały i nie ma za wiele do wyboru poza gotowymi modułami i jednym typem MCP.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo