Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o ocenę rozdzielnicy - Domofon i zasilanie ogrodowe

amokk 06 Dec 2015 09:17 7986 49
Optex
  • Helpful post
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    mawerix123 wrote:

Niestety takie czasy że rozdzielnie nie tylko nn mają w sobie coraz więcej automatyki i komunikacji na różne napięcia a nikt nie każe wynosić tych urządzeń do innych tablic ;)

Tylko że mają wtedy zupełnie inne oprzewodowanie.
  • Optex
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Panowie! Mniej nerwów a więcej spokoju. Sam składałem szafy sterownicze gdzie tak jest. Upchane są obwody stałopradowe, niskiego zmiennego, i 0,4 kV. Wymogiem jest adresacja i oznaczenie przewodów aby nie było pomyłki. Robił ktoś z Was takie prawdziwe sterowanie do wiatraka? Szafa typu RITAL a wewnątrz prawdziwe delicje dla automatyka przemysłowego. Dokumentacja jak dla odrzutowca i trzeba to złożyć. Miałem swego czasu okazje to składać . Tam obwody niskiego idą razem z wysokim tylko zastosowana jest adresacja i odpowiednie kolory przewodów. Tak skrzyneczka ja ta o której mówimy może sobie być i nie ma sie do czego przyczepić. Jak na pierwszy raz bardzo dobrze. :D
    retrofood
    Radiowiec 2 wrote:
    Sam składałem szafy sterownicze gdzie tak jest. Upchane są obwody stałopradowe, niskiego zmiennego, i 0,4 kV. Wymogiem jest adresacja i oznaczenie przewodów aby nie było pomyłki.

Nie ucz dziadków dzieci robić. Wymogiem bezpieczeństwa w szafach sterowniczych nie jest adresacja, to jest tylko ułatwienie. Bezpieczeństwo natomiast zapewnia zastosowanie odpowiednich przewodów i aparatów, oraz fakt, iż do szaf sterowniczych mają dostęp wyłącznie osoby wykwalifikowane, a nie szwagier z wujkiem oraz ich dzieci.
  • Helpful post
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Tylko spokojnie. Tutaj też dzieci nie wejdą bo przychodzi pokrywa na dwie śruby ( taka biała :D z otworem na górę bezpieczników) i to ona zabezpiecza przed dostępem osób niepowołanych. Natomiast dzieci maja PRZYKAZANE w każdej rodzinie żeby nie pchały np. gwoździ do kontaktów. Dostępu do skrzynek to tez dotyczy. Co już nie pamiętasz jak byłeś młody czym to groziło? Spróbował byś to ojciec z matką by skórę zdarli i posolili. Dlatego z tym dostępem nie powołanych osób to ja bym nie przesadzał. W każdym domu jest skrzynka zasilania i czy tam nagminnie dzieci włażą? Owszem na upartego dzieciak weźmie drabinę lub stołek i wejdzie tam aby pogrzebać. Ale w statystykach wypadków śmiertelnych Państwowej Inspekcji Pracy znajdują się tam sami dorośli. Do kanonów każdego szkolenia w moim regionie trafiła opowieść ( prawdziwa) o człowieku koszącym trawę w ogródku który najechał kosiarką elektryczną na kabel i został w tym ogrodzie bo nie miał bezpiecznika RCD a kosił trawę, boso na dodatek. Być może naszemu Koledze warto NA TO zwrócić uwagę zamiast sobie wypominać kto kogo uczy i co robić. Trzydzieści pięć lat jestem zawodowo związany z prądem i wiem że tu "każdy wie swoje" a największą bolączką jest aby tak tak wiedzę przekazać żeby przy okazji nikogo nie zabiło. Stosowanie przez siebie samego to inna sprawa. Trzeba jeszcze uzmysłowić to że samo uzyskanie uprawnień to jeszcze nie wszystko. Od biedy można pójść i zdać, ale dobra praktyka plus dobre nawyki to jest to. Inaczej nawet mając najwyższe uprawnienia taki człowiek będzie mógł baterię w laptopie sobie wymienić. :D
  • Helpful post
    mawerix123
    Level 39  
    retrofood wrote:
    mawerix123 napisał:

Niestety takie czasy że rozdzielnie nie tylko nn mają w sobie coraz więcej automatyki i komunikacji na różne napięcia a nikt nie każe wynosić tych urządzeń do innych tablic ;)

Tylko że mają wtedy zupełnie inne oprzewodowanie.

Tu też nie wiemy jaki przewód będzie zastosowany do domofonu, a jakie to są zupełnie inne przewody, czy UTP np. 5 kat. do nich się zalicza :?: bo i takie też się przewijają.
  • Optex
  • Helpful post
    Radiowiec 2
    Level 31  
    No nie wiemy . Ważne żeby nie zrobić pomyłki i nie podłączyć napięcia sieci do układu domofonu. Ja zrobił bym tak ze owszem zasilacz wsadził bym do opisanej rozdzielnicy a potem wypuścił czerwonym i czarnym stałe napięcie od domofonu. Niektóre domofony nie wymagają oddzielnej skrzynki bo wszystko załatwia główny panel przy drzwiach. Kabel zależy od konstrukcji domofonu. W niektórych trzeba aż dwie(! :D ) pary a w niektórych potrzebna jest skrętka UTP bo pracują w kodzie HDB- 3 czyli cyfrowo. Tak pracują np. wideodomofony. Jest tylko jedno "ale..." Mianowicie pomiędzy furtka na dworze a domem zakładamy UTP stosowany doziemnie, a nie zwykły biały. Kilkanaście razy poprawiałem po "oszczędnych" fachowcach sparciałe kable bo komuś nie chciało się kupić skrętki piątej kategorii uszczelnianej wzdłużnie. Potem się dziwią ... panie ! bo mnie furtka kopie!...
    amokk
    Level 10  
    A więc te kable widziane w spiżarni to YAKY 4x25 (WLZ, ziemny), YKY 3x1,5 (lampy ogrodowe, ziemny), XzTKMXpw 6x2x0.5 (domofon, ziemny, żelowany), XzTKMXpw 2x2x0.8 (elektrozaczep, ziemny, żelowany).

CYRUS2 wrote:
    Jak podłączy domofon,to w rozdzielnicy znajdzie się fura cienkich przewodzików 12 V obok przewodów 230 V. Żeby to chociaż były tylko 2 żyły.
    Te cienkie kabelki muszą mieć po podłączeniu domofonu spory zapas.
    Żaden inspektor nie zezwoli na przewody 12V w jednej szachcie z tymi na 230V.

Poniżej widoczna fura cienkich przewodów 12V, ze sporym zapasem :D

Proszę o ocenę rozdzielnicy - Domofon i zasilanie ogrodoweProszę o ocenę rozdzielnicy - Domofon i zasilanie ogrodowe Proszę o ocenę rozdzielnicy - Domofon i zasilanie ogrodowe

Rozdzielnica zasilona, domofon działa (bez żadnych poprawek).
    Niepotrzebne żyły zostały zaizolowane.
    Wymienię jedynie "S" zasilacza domofonu na 6A i założę tulejkę na przewód PE.

Zostało mi jeszcze podłączenie lamp ogrodowych do programatora i podłączenie elektrozaczepu, ale to w swoim czasie.

Do widocznej puszki rozgałęźnej na ścianie podłączyłem jeszcze dodatkową lampę spiżarni, a ten biały kabel wchodzący do rozdzielnicy to od unifonu YTDY 10x0.5.

Dziękuję wszystkim za porady i dobre słowo od Radiowiec 2.
    A za krytykę też dziękuję, bo to bardziej mnie motywuje.
    Dalej zamierzam poszerzać wiedzę i nie jest to moja pierwsza, ani ostatnia rozdzielnica.

Temat można zamknąć.
    jann111
    Level 32  
    amokk wrote:
    A za krytykę też dziękuję, bo to bardziej mnie motywuje.

Dla mnie za krótko ściągnięta czarna izolacja z kabla domofonowego, pojedyncza izolacja przewodu zasilającego z puszki i coś połączenia tego zasilacza mi nie pasują ale .... :wink:
    amokk
    Level 10  
    Czemu za krótko ściągnięta izolacja?
    Pojedyńcza izolacja przewodu zasilającego owszem jest, ale jak wspominałem, w maju zniknie wszystko z tej ściany.
    Połączenie zasilacza jest opisane z góry, od lewej pierwsze N, potem L.
    Czy chodzi o coś innego?
    jann111
    Level 32  
    amokk wrote:
    Czemu za krótko ściągnięta izolacja?
    Pojedyńcza izolacja przewodu zasilającego owszem jest, ale jak wspominałem, w maju zniknie wszystko z tej ściany.
    Połączenie zasilacza jest opisane z góry, od lewej pierwsze N, potem L.
    Czy chodzi o coś innego?

Lepiej się manipuluje przy przyłączaniu, a po drugie taki przewód jest sztywny i często "sprężynuje" mogąc wyciągnąć żyły spod zacisków. A połączenie miałem na myśli zaciski wyjściowe zasilacza. Wygląda, że jest jeden unifon a sygnały wywołania są pobrane z dwóch generatorów (SG i SG1).
    amokk
    Level 10  
    Są dwa unifony, domofon analogowy, dwurodzinny.
    Zmylił Cię jeden biały przewód, ale domofony są łączone w szereg, a potem od jednego do zasilacza.
    Wszystko według schematu.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    @ Amokk Do lamp ogrodowych to chyba nie "programator " ale czujnik zmierzchu?? Czyli ... jeszcze jeden kabel :D ale to przysłowiowy Pan Pikuś. W razie co - nie zamykaj tematu to popiszemy. A tak poza wszelkim "konkursem" nie planujesz odłącznika RCD na obwody w ogrodzie typu kosiarka i podobne? Z ciekawości pytam bo może jest wcześniej zamontowana w głównej tablicy?
    amokk
    Level 10  
    Już wcześniej o tym myślałem, ale padło na programator, bo nie chcę całą noc oświetlać domu.
    Myślałem też o czujniku ruchu.
    Ale od głównej RG i tej dodatkowej mam możliwość pociągnięcia przewodu do garażu, a stamtąd na ścianę budynku, która idzie wzdłuż chodnika.
    I albo czujnik zmierzchu albo czujka ruchu, ale to dalsze plany.

Obecna RG to bezpieczniki wkręcane ceramiczne.
    Poza licznikiem już nic w niej nie ma.

Jak będzie nowa RG to będzie w niej RCD na gniazdka hermetyczne w ogrodzie, ale na razie ich brak.

Mieszkam w tym domu od dwóch lat i wszystko po trochu modernizuję.

W poprzednim dwupiętrowym domu robiłem od podstaw jedną wspólną RG pod dwa liczniki na dwie rodziny, bo poprzednia po pseudoelektryku to był sajgon.
    Zamieszczę wkrótce zdjęcia przed i po wykonaniu.
    zbich70
    Level 43  
    Radiowiec 2 wrote:
    A tak poza wszelkim "konkursem" nie planujesz odłącznika RCD na obwody w ogrodzie typu kosiarka i podobne?

A co to jest "odłącznik RCD"?
    Pytam o odłącznik. Nie RCD.
    Jakieś nowe urządzenie amerykańscy naukowcy wymyślili? ;)
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Odłącznik czy wyłącznik - jak zwał tak zwał. Kolejny przypadek czepiania sie słów.

Moderated By Akrzy74:

To nie jest kolejne czepianie się słów, tylko brak zrozumienia lub niewiedza. Kolejny raz zresztą...
    Istnieje duża różnica między odłącznikiem a wyłącznikiem!- Proszę nie wprowadzać w błąd, bo ta wiedza dostępna jest już w szkole zawodowej i niemal w każdym słowniku stricte elektrycznym. To tak, jakby porównywać motocykl i samochód. Mimo, że mamy do czynienia z uczestnikami ruchu drogowego, samochód nie będzie nigdy motorem. Z podstawowego powodu: nie jest jednośladem. O technicznych różnicach nie będę tłumaczył, bo to wiedza na poziomie podstawowym- wystarczy skorzystać z wyszukiwarki.
    Proszę używać prawidłowego nazewnictwa, bo to forum techniczne - przestrzeganie definicji i pojęć używanych w elektroenergetyce jest nieodzownym warunkiem poprawnego rozumienia literatury technicznej, norm i przepisów, a urządzenia, aparaty i ich części oraz procedury postępowania muszą być nazywane precyzyjnie, w sposób niedopuszczający wątpliwości i pomyłek. :|

• Helpful post
    zbich70
    Level 43  
    Radiowiec 2 wrote:
    Odłącznik czy wyłącznik - jak zwał tak zwał. Kolejny przypadek czepiania sie słów.

W elektrotechnice nie ma "jak zwał tak zwał".
    Uzupełniając wpis moderacyjny w poście powyżej chciałbym kolegę przestrzec i poinformować, że wiele ludzi nie odróżniających odłącznika od wyłącznika straciło z tego powodu zdrowie lub życie.
    Tak, życie.
    Spróbuj przerwać prąd roboczy odłącznikiem przy zamkniętym wyłączniku.
    Spróbuj pomylić kolejność i otwórz najpierw odłącznik szynowy przed liniowym.

Nie wiesz, nie rozumiesz o czym piszę? Nie dziwię się, masz prawo nie wiedzieć.
    Ale nie bryluj proszę w tematach dla ciebie obcych.
    retrofood
    Radiowiec 2 wrote:
    Do kanonów każdego szkolenia w moim regionie trafiła opowieść ( prawdziwa) o człowieku koszącym trawę w ogródku który najechał kosiarką elektryczną na kabel i został w tym ogrodzie bo nie miał bezpiecznika RCD a kosił trawę, boso na dodatek. Być może naszemu Koledze warto NA TO zwrócić uwagę zamiast sobie wypominać kto kogo uczy i co robić.

Wszystkie kosiarki są urządzeniami II klasy, a przedłużacze stosowane do ich zasilania nie posiadają przewodu ochronnego. Dlatego, w takiej sytuacji powodem wypadku jest niesprawność zabezpieczenia nadprądowego lub zbyt wysoka impedancja pętli zwarcia w obwodzie, a nie brak RCD. Nóż kosiarki przecinając kabel zasilający powinien spowodować zwarcie przewodów fazowego i neutralnego.

Zmień tego wykładowcę, albo zacznij się uczyć samodzielnie.