Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o ocenę rozdzielnicy - Domofon i zasilanie ogrodowe

03 Gru 2015 11:22 6354 49
  • Poziom 9  
    Proszę o ocenę rozdzielnicy i ewentualne błędy.

Jest to rozdzielnca dodatkowa tymczasowa w spiżarni pod schodami i w niej jest rozdział PEN, bo w głównej brak rozdziału.
    PE uziemione z GSW (bednarka + rury c.o.).
    Różnicówka i programator są pod oświetlenie ogrodowe.
    Połączenia na lince 4mm2, a gdzie się nie dało to 2,5mm2.

Po modernizacji RG zostanie przeniesiona do niej.

Na foto rozdzielnica jeszcze przed podłączeniem zasilania, lamp ogrodowych i domofonu.

Proszę o ocenę rozdzielnicy - Domofon i zasilanie ogrodowe Proszę o ocenę rozdzielnicy - Domofon i zasilanie ogrodowe
  • Osprzęt kablowy
  • Pomocny post
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Ten "PEN" to przechodzi przez wyłącznik różnicowoprądowy czy mi się wydaje?
    Proszę zamieścić schemat tej rozdzielnicy.
    Zdjęcie mało mówi.
  • Poziom 9  
    Schemat będzie wieczorem...
    Do różnicowki idzie L i PEN.
  • Pomocny post
    Może trochę inaczej, który przewód jest przewodem "głównym" ("PEN") wchodzącym na szynę PEN? ("PEN" ze względnu na to, że mi się wydaje, iż nie ma tam 10mm2).
    Jeżeli ten "PEN" przechodzi przez różnicówkę (a z tego wynika) to jest źle.
    Rozdział też będzie źle wykonany.
  • Poziom 9  
    Główne przewody zasilające rozdzielnicę czyli L i PEN mają przekrój 4mm2.
    Czyli nie mogę zrobić rozdziału PEN.
    Mam ten mostek między N i PE zlikwidować?
    Jak wtedy będzie działać różnicowka?
    Co z przewodem PE, który idzie od GSW (powstaje wyspa TT)?
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Zasilanie jest L+N ? To nie da się tego zrobić jako TT.
    Dlaczego? Bo TT ma swój uziom.
    PEN to to nie jest, te 4mm2.

Zmienić przewód zasilający albo na 3x albo na 2x10.
    Nie wprowadza się PEN ani "PEN" bezpośrednio na różnicówkę. Wprowadza się bezpośrednio na szynę PEN. Z tej PEN możesz sobie PE wyciągnąć i "zasilić" RCD.
  • Poziom 9  
    To inaczej...
    Nad rozdzielnicą widać puszkę instalacyjną, a w niej L i N o przekroju 4mm2 i tymi przewodami ją zasilę.
    Co z kablem 16mm2 który dałem na szynę PE?
    Co z mistkiem między N i PE?
    Różnicowka będzie działać?
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 39  
    amokk napisał:
    Schemat będzie wieczorem...

Wtedy możemy podyskutować. Proszę o schemat na miarę "elektryka instalacje i sieci" a nie "Elektryka początkujący".

Do tego czasu proszę powstrzymać się z odpowiedziami, bo może okazać się, że my będziemy dyskutować a autor nic z tego nie zrozumie.
    Schemat wyjaśni wiele...

Dodano po 3 [godziny] 26 [minuty]:

Zbędne posty usunąłem- wieczór, schematu brak...
  • Poziom 9  
    Proszę o ocenę rozdzielnicy - Domofon i zasilanie ogrodoweProszę o ocenę rozdzielnicy - Domofon i zasilanie ogrodowe

Czy schemat jest dobry??
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Nie jest dobry - źle podłączony RCD 2-polowy.
    Chyba że te mostki górne omijają aparaty ... jakoś tak.
  • Pomocny post
    Brak tulejki na zacisku przewodu PE.
    Brak zabezpieczenia lampki kontrolnej.
    Zaciski aparatów to nie miejsce do rozdzielania zasilania (ewentualnie dopuszczalna jest podwójna tulejka).
    Brak informacji o układzie sieci (a wspominał kolega o PEN-ie). nie wiemy co się z tym "grubym" PE dzieje.
    Gdzie idą te przewody po prawej?
    tulejki można było dopasować do przewodów ;)

Tak wygląda schemat:
    A tak widok aparatury:
  • Poziom 9  
    kozi966 napisał:
    Brak tulejki na zacisku przewodu PE.
    Brak zabezpieczenia lampki kontrolnej.
    Zaciski aparatów to nie miejsce do rozdzielania zasilania (ewentualnie dopuszczalna jest podwójna tulejka).
    Brak informacji o układzie sieci (a wspominał kolega o PEN-ie). nie wiemy co się z tym "grubym" PE dzieje.
    Gdzie idą te przewody po prawej?
    tulejki można było dopasować do przewodów ;)

Najpierw podziękuję za schematy...

Tulejkę na przewód PE dam, nie miałem pod ręką, a rozdzielnica jeszcze nie "pracuje".

Nie dałem zabezpieczenia lampki kontolnej, bo zasugerowałemsię wpisem pana Krystyna "Takich lampek się nie zabezpiecza. Owszem można ale zwarcia w nich są rzadko spotykane. Poza tym jest w niej rezystor, który najwyżej się spali przy zwarciu źródła światła."
    Link -->> http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=549

Grzebienia nie mam jak zastosować do rozdzielenia zasilania, ale zamówiłem podwójne tulejki.

Układ sieci to TN-C 14kW, bez rozdziału PEN, w gniazdkach zerowanie.
    Położony jest nowy kabel ziemny ALU 4x25mm2 i czeka do lata na nowe ZKL na słupie i RG w budynku.

Przewód PE jest o przekroju 16mm2 i idzie od GSW (bednarka wzdłuż domu + rury c.o.).

Przewody po prawej są jeszcze nie podłączone czyli zasilanie lamp ogrodowych, które będzie podłączone do programatora, przewody z kasety domofonu, które będą podłączone do zasilacza i przewody z elektrozaczepu bramki, które również będą podłączone do zasilacza.

Tulejki kupowałem według średnicy przewodów (sklep internetowy) i takie mi posłali.
    Wiem, że powinny być mniejsze, ale jak wspominałem to tymczasowa rozdzielnica.

Kolega wyżej pisał, że różnicówka źle podpięta, a nie wiem dlaczego...
    W TN-C się jej nie stosuje, chyba że jest rozdział PEN, a ja go zrobić nie mogę, bo mały przekrój przewodu.
    Ale mam PE z GSW...

Rozumiem, że PE zostaje jak jest...
    Powstał układ TN-C-S, dobrze rozumiem??
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Lampki się zabezpiecza choć niektórzy twierdzą, że nie trzeba. Ile będzie to zabezpieczenie kosztować? 10zł?
    I tu wychodzi brak rezewy w rozdzielnicy.
    Partyzancko można byłoby z tej S-ki obok zabezpieczyć lampkę.

amokk napisał:
    W TN-C się jej nie stosuje, chyba że jest rozdział PEN, a ja go zrobić nie mogę, bo mały przekrój przewodu.

Nie, nie i nie.
    Teraz zrobiłeś to na okrągło.
    Masz PE. Jeżeli to PE jest połączone galwanicznie z PEN od strony zasilania (czyt. połączenie GSU z szyną PEN w rozdzielnicy głównej) to technicznie rzecz biorąc masz już rozdzielony układ na N i PE.
    Problemem jest wyprowadzenie tego PE. Powinno być to wykonane w rozdzielnicy głównej a nie na GSU ale lepiej tak niż w ogóle... no chyba, że to jest tylko uziemienie szyny PE poprzez GSU, wtedy jak niżej.
    Jeżeli GSU nie ma połączenia z PEN (galwanicznego) to zrobiłeś sobie układ TT w tej rozdzielnicy.

W obu przypadkach wyłącznik różnicowoprądowy będzie działał.
    Ochorna w takim wypadku jest zachowana (no prawie*)

*Prawie- bo nie ma oględzin, badań i pomiarów dopuszczających.
  • Poziom 9  
    Podłączę w takim razie lampkę kontrolną z "S" zasilacza domofonu partyzancko, bo właśnie brak już miejsca w rozdzielnicy.

GSU nie ma galwanicznego połączenia z PEN, więc mam układ TT w tej rozdzielnicy, o czym sugerowałem parę postów wyżej.
    W takim razie do czasu wykonania nowej RG z prawidłowym rozdziałem PEN, jakie są wady tego układu TT?
    Zależy mi, aby instalacja ogrodowa była bezpieczna.

Przed użytkowaniem tej rozdzielnicy przyjdzie kolega elektryk z uprawnieniami i zrobi oględziny, badania oraz pomiary.
    Napiszę potem jakie wyszły.

Koledze kozi966 dziękuję za wyczerpujące informacje.

Zaciskarkę do linek mam do 6mm2...
    Jakiś pomysł na zakończenie przewodu PE 16mm2 bez zaciskarki??
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    To zabezpieczenie B10 na zasilacz domofonu wydaje się zbędne. Tam na wejściu jest bezpiecznik topikowy 80mA.
  • Poziom 9  
    viertnik napisał:
    To zabezpieczenie B10 na zasilacz domofonu wydaje się zbędne. Tam na wejściu jest bezpiecznik topikowy 80mA.

Chcę mieć możliwość wyłączenia zasilania instalacji domofonu bez pozbawienia całej rozdzielnicy zasilania.
  • Poziom 9  
    Chciałem podłączyć lampkę pod pierwszego "S" od domofonu, ale wtedy jak wybije tego "S" to lampka zgaśnie, a reszta od różnicówki jest zasilana...
  • Poziom 31  
    Ja w skali od 1 do 6 stawiam piątkę z plusem. Szóstke postawię jak kable idace od rozdzielnicy pójdą w osłonach typu rurka pcv lub "peszel". Ja wiem ze dom jest czysty ale myszy i szczury mogą "gościnnie" coś ześrutować. Był szczur, wykurzono szczura a została dziura. Po co ułatwiać im zadanie, lepiej jak udławi się kawałkiem pcv. Poza tym nie wszystkie odbiorniki energii muszą przechodzić przez RCD. Dla mnie jest to na piątkę. Od żony powinieneś na święta dostać pochwałę w jadłospisie :D
  • Poziom 9  
    W maju zamierzam modernizować RG i podłączyć WLZ 4x25mm2, który czeka w śpiżarni :D
    Nie widziałem więc sensu stosowania rurek pcv czy korytek, skoro wszystkie moduły z tej rozdzielnicy zostaną przeniesione do RG tymbardziej, że wszystkie te kable są ziemne czyli twarde i kret czy mysz go nie ruszy :D
    Dodatkowo spiżarni pilnuje teściowa, więc żaden gryzoń nie podskoczy :D

Obecnie bednarka już przykręcona do GSW i ta rurka c.o. poniżej też (oczywiście wyszlifowana ze rdzy i połączona odpowiednią obejmą metalową).
  • Poziom 38  
    viertnik napisał:
    Dokładnie tak jest.
    Zasilacz domofonu nie ma prawa być w tej rozdzielnicy. Względy bezpieczeństwa.
    To także bezmyślność eksploatacyjna.
    Nie wyobrażam sobie domofoniarza diagnozującego usterki domofonu i majstrującego w rozdzielnicy. Obok przewodów pod napięciem 230V. Odłączy przewód z zasilacza, a przewód przypadkiem dotknie fazy.
    Radiowiec -stawia piątkę z plusem- ja stawiam pałkę.
  • Poziom 9  
    Jak będzie domofoniarz z "głową" to użyje FR-a zanim cokolwiek będzie robił...

CYRUS2 napisał:
    Radiowiec -stawia piątkę z plusem- ja stawiam pałkę.

Nie jestem zainteresowany :D
  • Poziom 38  
    amokk napisał:
    Jak będzie domofoniarz z "głową" to użyje FR-a zanim cokolwiek będzie robił...
    FR wyłącza całe napięcie. Bez zasilania niczego nie sprawdzisz.
    Kolego -wbij sobie do głowy, że przewody telekomunikacyjne nie mają prawa być w tej rozdzielnicy - a będą i to sporo przewodów.
  • Poziom 9  
    Jaka norma to określa??
    Skoro tak jest to jakiś link proszę...
  • Poziom 38  
    Zaizolowane przewody telekomunikacyjne nie mogą być prowadzone w jednym "szychcie" razem z sieciowymi.
    U ciebie są gołe zaciski jednych i drugich, a żyły TK w pojedynczej izolacji, izolacja nawet nie wytrzymuje 230V.
    Obecnie tego nie widać, bo domofon nie jest podłączony.
  • Poziom 31  
    @ Amokk Wszystkiego i to dokładnie dowiedzieć się możesz dzwoniąc do SEP w twojej okolicy.Ta organizacja prowadzi szkolenia a Ty jak widać masz zacięcie do tej roboty. Owszem jest norma polska i na dodatek dopasowana do Unii Europejskiej. W placówce SEP dowiesz się wszystkiego i zaopatrzysz w literaturę nt. instalacji elektrycznych. Warto by było abyś poszedł na szkolenie na uprawnienia. Trochę to kosztuje ale w końcu jest dla ludzi. Ja podtrzymuje ocenę. U mnie masz piątkę. Ja obecnie zawodowo się tym zajmuję. Ostatnio kończyłem stawiać stacje transformatorowe 15/0,4 kV, a lada dzień bierzemy się za kable 15 kV w mieście. Ciężka harówa ale dobrą odskocznia są takie właśnie rozdzielnice jak twoja. Fajna sprawa. :D

Moderowany przez Łukasz-O:

Post nic nie wnosi do dyskusji.

• Pomocny post
    Moderator
    amokk napisał:
    Jaka norma to określa??
    Skoro tak jest to jakiś link proszę...

Żadna norma nie mówi też, że nie należy skakać z dziesiątego piętra, trzymając w dłoni jedynie parasol, a jednak żaden trzeźwy człowiek tego nie zrobi.
    Twoje żądania są nie na miejscu, podpowiedź jest właściwa.
  • Poziom 38  
    Jak podłączy domofon,to w rozdzielnicy znajdzie się fura cienkich przewodzików 12 V obok przewodów 230 V. Żeby to chociaż były tylko 2 żyły.
    Te cienkie kabelki muszą mieć po podłączeniu domofonu spory zapas.
    Żaden inspektor nie zezwoli na przewody 12V w jednej szachcie z tymi na 230V.

To co zrobiłeś to maksimum bezmyślności, pomijając nawet zasady instalacji.
    Zasilacz domofonowy po jednej stronie, nie w środku rozdzielnicy.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    CYRUS2 napisał:
    Żaden inspektor nie zezwoli na przewody 12V w jednej szachcie z tymi na 230V

A zezwoli w jednym szachcie ale na dwóch trasach obok siebie :?:

Niestety takie czasy że rozdzielnie nie tylko nn mają w sobie coraz więcej automatyki i komunikacji na różne napięcia a nikt nie każe wynosić tych urządzeń do innych tablic ;)

Niestety jeśli idzie o logikę to spotykałem projekty gdzie np. BMS był w tej samej tablicy co zwykłe obwody 230/400V.