Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownikowe układy regulacji

03 Gru 2015 11:32 1482 5
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich. Niedawno dostałem temat prezentacji "Falownikowe układy regulacji prędkości obrotowej". Jednak nie do końca rozumiem jak podejść do tego tematu, dlatego proszę doświadczonych kolegów o naprowadzenie i pomoc.
  Czy taki podział powinien się odnosić względem silników indukcyjnych? Tzn. różne sposoby sterowania takiego silnika falownikiem czy chodzi tutaj wyłącznie o sam falownik, bez uwzględniania napędu.
  Jeśli chodzi o silniki asynchroniczne znalazłem podział na sterowanie skalarne i wektorowe. Czy to jest poprawne podejście do tego tematu? Proszę o ewentualną literaturę.
  Z góry dziękuję.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 13  
  Opisz jak działa falownik(na jakiej zasadzie zachodzi regulacja prędkości), znajdz do jakiegoś np Lenze małego instrukcje, poczytaj o opcjach, jakie możliwości stwarza falownik, możesz oczywiście napomknąć o sterowaniu skalarnym i wektorowym. Falowników używa się właśnie do silników trójfazowych więc skup się na tym. Uwzględnij sposoby komunikacji z falownikiem. Wspomnij o napędach do serwomotorów
  pozdro
 • Poziom 11  
  Domyślam się, że ta prezentacja ma być na poziomie studiów ?? Jeżeli tak to poszedł bym w kierunku podziału sterowania skalarne / wektorowe, objaśnił różnice pomiędzy nimi, opisałbym podstawy teoretyczne typów sterowań poparte wzorami matematycznymi, a na koniec zamieścił przykłady falowników (skalarnych, wektorowy) ich możliwości, funkcje, porównanie i zastosowania.
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedzi. Opisałem sterowanie skalarne na przykładzie jednego napędu dla połączeń gwiazda/trójkąt w celu osiągnięcia zakresów 50/87 Hz.
  1. Czy są jakieś różnice w sterowaniu skalarnym U/f napięciowym, a prądowym? Niestety na ten temat nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.
  2. Jakim rodzajem jest sterowanie PWM, albo PAM ?
  3. Jeśli tematem jest regulacja prędkości obrotowej to czy wektorowa metoda bezpośredniej regulacji momentu jest nadal metoda regulacji prędkości obrotowej ?
  4. Czy ktoś wie coś na temat sterowania nieliniowego - multiskalarnego ?
  Za wszelkie odpowiedzi i pomoc bardzo dziękuję.
 • Poziom 13  
  Witam,
  Czytając temat prezentacji odnoszę wrażenie że może chodzić o coś więcej. Mianowicie:
  - sterowanie skalarne (tylko pętla otwarta)
  - sterowanie wektorowe (otwarta)
  - sterowanie wektorowe (pętla zamknięta, z zewnętrznym sprzężeniem zwrotnym, np. enkoder lub resolver na wale silnika)
  Ten ostatni model sterowania umożliwia kontrolę prędkości obrotowej (również pozycji lub momentu obrotowego) z bardzo dużą dokładnością.
 • Poziom 11  
  Napisz jaki masz falownik i czego po nim oczekujesz.
  Każdy falownik jest przemiennikiem częstotliwości który steruje silnikiem indukcyjnym.Na obroty silnika indukcyjnego jak wiadomo maja wpływ dwa parametry, ilość biegunów i częstotliwość.Na ilość biegunów nie mamy wpływu bo zostały ustalone na poziomie produkcji silnika natomiast możemy regulować silnik częstotliwością.
  Parametru U/f to jest współbieżność napięcie częstotliwość i stosowany jest przy większości obciążeń. Gwiazda czy trójkąt ma wpływ na prace silnika i ustala się to podczas programowania falownika, w znakomitej większości stosuje się gwiazdę.
  Regulacja odbywa sie w na kilka sposobów, analogowo potencjometrem, jog czyli skokowo z zaprogramowanym skokiem, i z pulpitu.
  Napisz jaki masz falownik (firma typ) opisz konkretnie o co chodzi w miarę możliwości pomogę.