Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt rozdzielni - Prośba o ocenę projektu rodzielni domu jednorodzinnego

Gwizdek 03 Gru 2015 11:54 7605 7
  • #1 03 Gru 2015 11:54
    Gwizdek
    Poziom 14  

Witajcie,

jestem inwestorem budującym dom jednorodzinny parterowy - 190m^2 wraz z wolnostojącym budynkiem garażowo-gospodarczym - 60m^2. Zbliżam się do etapu wykonania niezwykle ważnej dla mnie instalacji elektrycznej. Zadanie to postanowiłem powierzyć mojemu bliskiemu koledze - początkujący elektryk, ze względu na koleżeństwo i chęć pomocy w rozwoju działalności i jego doświadczenia.

Przy ostatnim spotkaniu naszkicowaliśmy ręczny schemat rozdzielni do obu moich budynków. Przeniosłem go do Painta (przepraszam, ale nie dysponuję innym narzędziem) aby poddać go Waszej ocenie. Zarówno ja jak i kolega elektryk chcemy skonsultować tę koncepcję z doświadczonymi w tym zawodzie osobami pod kątem poprawności technicznej oraz funkcjonalności. Będę bardzo wdzięczny za Wasze komentarze i rady.
    Chciałbym żeby to była bezpieczna, funkcjonalna i w miarę możliwości nowoczesna instalacja (bez inteligencji budynku).

Technicznie:
    Sieć od dostawcy TN-C-S
    zabezpieczenie przedlicznikowe 25A
    moc przyłączeniowa 15kW.

W domu będzie kilka "dziwnych urządzeń", ponieważ żona będzie miała swoją pracownię na 30m^2 stąd są tam: prasa hydrauliczna do papieru - mała 1f, laser CO2 małej mocy 30W, drukarka cyfrowa taka biurowa Konica C253 i inne mniej znaczące sprzęty.

Ten większy obrazek to oczywiście planowana rozdzielnia w domu, natomiast mniejszy to rozdzielnia w garażu.

Projekt rozdzielni - Prośba o ocenę projektu rodzielni domu jednorodzinnego Projekt rozdzielni - Prośba o ocenę projektu rodzielni domu jednorodzinnego

• Pomocny post
    #2 03 Gru 2015 19:04
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Obwód pomieszczenia gospodarczego zabezpiecz wyłącznikiem nadprądowym lub rozłączniko-bezpiecznikiem a nie izolacyjnym. Nie łączyłbym obwodów oświetlenia z gniazdowymi tym samym aparatem RCD. Jeżeli robisz zasilanie od dołu, odpływy od góry - stosuj tą zasadę dla wszystkich aparatów.
    Sprawdź czy pokazany ogranicznik przepięć spełnia zadanie ochrony II i III stopnia.
    Rolety - ile sztuk ? rozbiłbym na kilka grup bez RCD, łączenie obwodów zewnętrznych i wewn. na tym samym aparacie RCD - także nie wskazane.

• Pomocny post
    #3 03 Gru 2015 19:05
    TWK
    Specjalista elektryk

Zawód projektanta instalacji elektrycznych jest zawodem regulowanym. Do jego wykonywania potrzebne są uprawnienia budowlane. Skoro kolega zadaje takie pytania, to domniemuję, że ich kolega nie posiada. Tu: http://www.piib.org.pl/wykaz-przepis-obowipzu...h-znajomosci-na-uprawnienia-budowlane-kkk-153 można znaleźć wykaz norm i przepisów, których znajomością powinien się kolega wykazać...

Gwizdek napisał:
    Chciałbym żeby to była bezpieczna, funkcjonalna i w miarę możliwości nowoczesna instalacja (bez inteligencji budynku).
    Gwizdek napisał:
    moc przyłączeniowa 15kW.
    Patrząc na te odbiorniki zastanawiam się, jaka jest moc szczytowa i zainstalowana w tym domu. Norma przewiduje 12,5 kW na mieszkanie, a tu mamy tylko 15 kW a odbiorników zdecydowanie więcej (w tym ogrzewanie elektryczne - to mi sugerują "kable grzejne" i "podłogówka" w opisie rozdzielnicy). Moim zdaniem od tego trzeba zacząć. Nie ma danych odnośnie instalacji odgromowej. Projekt instalacji to nie tylko schemat rozdzielnicy. Poza tym to nie jest schemat, tylko rysunek - lepiej byłoby przedstawić skan odręcznego schematu.

• Pomocny post
    #4 03 Gru 2015 21:31
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Zmywarka i piekarnik na jednym obwodzie zemści się przy pierwszej lepszej okazji.
    Zamiast osobnego obwodu na czajnik, rozdziel te dwa pierwsze.

Nieprawidłowe zabezpieczenie obwodu rolet i dlaczego tylko jeden obwód?

Jeden RCD na wszystkie obwody zewnętrzne to proszenie się o kłopoty. Z powodu uszkodzenia / zawilgocenia np. jednej oprawy ogrodowej na skutek wiosennych roztopów nie otworzysz ani rolet ani nie wjedziesz na posesje.

Nie rozumiem idei zabezpieczania bramy i domofonu jednym zabezpieczeniem. Przecież centralka i tak będzie w rozdzielnicy lub gdzieś w pobliżu, nie na bramie.
    Ponadto nie widzę typowego zabezpieczenia teletechniki, a o alarmie nie wspomnę.

Można jeszcze wymieniać... Zaproś tu na forum do dyskusji Twojego, jak powiedziałeś - początkującego elektryka. Niech przedstawi swoje wizje i obroni swój "projekt". Może wyciągnie jakieś wnioski i czegoś na przyszłość się nauczy?

• #5 04 Gru 2015 11:18
    Gwizdek
    Poziom 14  

Cześć,

nie sądziłem, że tak fatalnie wyszły te nasze wypociny...
    czuję się jak przejechany walcem, jak restaurator po wizycie Gesslerowej...

Mimo to oczywiście dziękuję Wam wszystkim za uwagi.

Padło sporo wypowiedzi i wiele uwag, trudno mi się odnieść do nich wszystkich.

:arrow: ŁUKASZ-O
    Kolega Kamil jest nieco mniej "internetowy" niż ja, raczej nie zdecydowałby się na taką konfrontację. Poza tym muszę się przyznać, że poddaję ocenie jego/naszą pracę bez jego wiedzy. Głupio mi mówić, że go sprawdzam w ten sposób.
    Po Waszych uwagach zmiany w rysunku naniosłem sam, nie konsultowałem ich z nim.
    Domofon - dopisałem go na rysunku samodzielnie, bez przemyślenia modelu/producenta etc. Aktualnie, myślę że wogóle go nie potrzebuję - usunięty.
    Alarm - nie podjąłem decyzji czy będzie instalowany, bardzo spokojna okolica i tę decyzję chyba pozostawię na później.
    Rolety - nie wiem jeszcze jak będą sterowane, może jakieś przekaźniki/sterowniki. Narazie rozłożyłem je tak jak sugerujecie na kilka obwodów. Będzie ich 11 sztuk.
    Zmywarka i piekarnik - rozdzielone. RCD na zewnątrzne obwody są już 2 szt.

:arrow: TWK
    Zapotrzebowanie domu na moc - może warto przemyśleć czy faktycznie 15kW wystarczy, w każdym razie kabli do ogrzewania nie będzie, do tego celu będzie pompa ciepła 9 lub 11kW. Kable grzejne na rysunku dotyczą chodnika przed wejściem. Podobno da się go w ten sposób skutecznie odlodzić zimą.

Instalacja odgromowa nie została zaplanowana ze względu na bliskie sąsiedztwo wysokich budynków.

Projektantem instalacji elektrycznych nie jestem (pracuje w IT), ani kolega Kamil nie jest. Projekt domu zakupiłem bez dołączonego projektu instalacji elektrycznej, a nawet gdyby była taka dołączona, to "pudełkowa" wersja pewnie nadawałaby się do kosza lub dużego dostosowania do indywidualnych potrzeb. Powierzenie sprawy projektantowi pewnie byłoby ideałem. Ale cóż, wiele ludzi planuje to z elektrykiem i ja też liczę na takie rozwiązanie.

:arrow: kasprzyk, Artur20PL
    Obwód do budynku gospodarczego faktycznie był dziwnie rozwiązany, zmieniłem zgodnie z sugestią na wyłącznik nadprądowy.
    Cały osprzęt będzie oczywiście zasilany od góry i odpływy od dołu. Na rysunku jest tylko odbicie lustrzane, aby się zmieściło na ekranie :-)
    Ogranicznik przepięć na rysunku jest przypadkowy, docelowo chciałbym zainstalować SPN901 Hagera.
    Rolety rozdzieliłem.

Przepraszam za błędne symbole przy osprzęcie, to było faktycznie nie potrzebne, szczególnie że nie zdecydowalem się jeszcze na konkretnego producenta zabezpieczeń. Oznaczenia usunięte.

Aktualizację rysunku dołączam do posta i proszę Was o ponowną ocenę.
    Oczywiście wszystkim uczestnikom wątku dziękuję za cenne uwagi i klikam "pomógł" :-)

Pozdrawiam!

Projekt rozdzielni - Prośba o ocenę projektu rodzielni domu jednorodzinnego Projekt rozdzielni - Prośba o ocenę projektu rodzielni domu jednorodzinnego

• #7 04 Gru 2015 13:44
    TWK
    Specjalista elektryk

Gwizdek napisał:
    Zapotrzebowanie domu na moc - może warto przemyśleć czy faktycznie 15kW wystarczy, w każdym razie kabli do ogrzewania nie będzie, do tego celu będzie pompa ciepła 9 lub 11kW. Kable grzejne na rysunku dotyczą chodnika przed wejściem. Podobno da się go w ten sposób skutecznie odlodzić zimą.
    Projektowanie zaczyna się od bilansu mocy i następnie wystąpienia o warunki przyłączenia. Wypisz proszę kolego moce wszystkich planowanych do zainstalowania w tym domu odbiorników (np. grzałki, która występuje w instalacjach z pompą ciepła dla potrzeb zimniejszych dni). Następnie zastanów się, które odbiorniki będą pracować jednocześnie i zaprezentuj wyniki. Wtedy można myśleć o określeniu mocy przyłączeniowej i wystąpieniu o stosowne warunki przyłączenia. Kable grzejne pod chodnikiem też zużywają prąd i trzeba je w tym bilansie mocy uwzględnić.

Pytanie o moc było pierwszym - poza tym mam jeszcze trochę uwag dotyczących tej instalacji. Nie odniósł się np. kolega do doboru ogranicznika przepięć.

Gwizdek napisał:
    Instalacja odgromowa nie została zaplanowana ze względu na bliskie sąsiedztwo wysokich budynków.
    Czy dokonano obliczeń zgodnie z normą PN-EN 62305 potwierdzających, że instalacja odgromowa w takim przypadku nie jest potrzebna?

Gwizdek napisał:
    Projektantem instalacji elektrycznych nie jestem (pracuje w IT), ani kolega Kamil nie jest. Projekt domu zakupiłem bez dołączonego projektu instalacji elektrycznej, a nawet gdyby była taka dołączona, to "pudełkowa" wersja pewnie nadawałaby się do kosza lub dużego dostosowania do indywidualnych potrzeb. Powierzenie sprawy projektantowi pewnie byłoby ideałem. Ale cóż, wiele ludzi planuje to z elektrykiem i ja też liczę na takie rozwiązanie.
    Tak, projekt wymaga dostosowania do warunków lokalnych i potrzeb oraz możliwości inwestora. Powinien to zrobić projektant. A w przypadku kolegi nie ma ani projektanta, a wykonawca ma niewielkie doświadczenie, co wróży problemy (np. przy odbiorze budynku albo w razie wydarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową).

• #8 04 Gru 2015 15:07
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1489955.html pkt 13.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME