Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wybrać Serwomotor czy silnik krokowy??

kris1992is 03 Gru 2015 15:08 1113 0
 • #1
  kris1992is
  Poziom 6  
  Witam,
  Jestem studentem informatyki i chciałbym sobie zrobić robota który będzie namierzał cel zadany mu przez mój program (używając Arduino uno). W teorii wymyśliłem że mój wskaźnik będzie się poruszał na klocku drewnianym przymocowanym do pręta (wymontowanego z drukarki) drugi pręt stabilizujący w pionie będzie miał za zadanie podniesienie 1 pręta z klockiem na daną wysokość (określoną przez program). Czytałem trochę na temat różnych rozwiązań i wybrałem silniki krokowe bo silniki DC się do tego według mnie średnio nadają a serwomotory których szukałem były zbyt drogie. Tak oto wymontowałem silnik krokowy ze skanera.Chce sterować nim poprzez zadawanie mu ilości kroków które ma wykonać i za pomocą paska i rolki będę przesuwał mój klocek. Niestety w drukarce na którą również liczyłem były zastosowane zwykłe silniczki DC.Znowu zacząłem szukać silników krokowych na kupno i znalazłem:
  42HS34-0404 12V SIL.KROK. 200/obr 5mm
  Dane techniczne: • Ilość kroków na obrót: 200 kroków 1,8° • Napięcie zasilania: 12V • Pobór prądu na cewkę: 0,4 A • Rezystancja cewki 30 Ω • Indukcyjność uzwojenia: 35 mH • Moment trzymający 2,6 kg*cm • bipolarny (cztery przewody) • Wymiary: 42x42x34mm (bez wału) • Średnica wału: 5 mm


  Zamierzam do niego dołączyć mostek l293d. Moja ciekawość świata jednak kazała mi kliknąć w serwa.I jest w miarę tanie serwo, 360 stopni obrotu, moment obrotowy większy niż mojego silnika.
  SERWO FS-5106R 5,2kG*cm 0,18s/60°


  Hmm super tylko czasu nie mam zbyt wiele a z tego co się orientuje serwem steruje się za pomocą parametru ANGLE nadając mu tylko kierunek i prędkość obrotu. Więc będę miał spory problem aby wyskalować moje przesunięcie do odpowiedniego kąta.Po za tym wiem że są serwa 180 stopni odchyłu (90 w jedną i 90 w drugą stronę) i nie jestem do końca pewien czy ten 360 stopni zrobi kilka obrotów(pełnych w jedną stronę gdy to będzie potrzebne czy ten zakres też jest podany w sensie 180+180??
  Tu moje pytanie, co według was byłoby najlepsze i czemu??Chce to po prostu skonsultować przed zakupem z kimś kto ma większe doświadczenie, ponieważ z jednej strony nie chce opuszczać zamiaru zrobienia tego tylko na krokowych, a z drugiej mam ciekawość jakby się z serwem pracowało.Za porady z góry serdecznie dziękuje.

  Dodano po 2 [godziny] 42 [minuty]:

  Problem nie dotyczy Arduino tylko silnika krokowego i serwomotoru, dlatego napisałem tutaj.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • BotlandBotland