Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co wybrać Serwomotor czy silnik krokowy??

kris1992is 03 Dec 2015 15:08 1275 0
Testo
    kris1992is
    Level 7  
    Witam,
    Jestem studentem informatyki i chciałbym sobie zrobić robota który będzie namierzał cel zadany mu przez mój program (używając Arduino uno). W teorii wymyśliłem że mój wskaźnik będzie się poruszał na klocku drewnianym przymocowanym do pręta (wymontowanego z drukarki) drugi pręt stabilizujący w pionie będzie miał za zadanie podniesienie 1 pręta z klockiem na daną wysokość (określoną przez program). Czytałem trochę na temat różnych rozwiązań i wybrałem silniki krokowe bo silniki DC się do tego według mnie średnio nadają a serwomotory których szukałem były zbyt drogie. Tak oto wymontowałem silnik krokowy ze skanera.Chce sterować nim poprzez zadawanie mu ilości kroków które ma wykonać i za pomocą paska i rolki będę przesuwał mój klocek. Niestety w drukarce na którą również liczyłem były zastosowane zwykłe silniczki DC.Znowu zacząłem szukać silników krokowych na kupno i znalazłem:
    42HS34-0404 12V SIL.KROK. 200/obr 5mm
    Dane techniczne: • Ilość kroków na obrót: 200 kroków 1,8° • Napięcie zasilania: 12V • Pobór prądu na cewkę: 0,4 A • Rezystancja cewki 30 Ω • Indukcyjność uzwojenia: 35 mH • Moment trzymający 2,6 kg*cm • bipolarny (cztery przewody) • Wymiary: 42x42x34mm (bez wału) • Średnica wału: 5 mm

Zamierzam do niego dołączyć mostek l293d. Moja ciekawość świata jednak kazała mi kliknąć w serwa.I jest w miarę tanie serwo, 360 stopni obrotu, moment obrotowy większy niż mojego silnika.
    SERWO FS-5106R 5,2kG*cm 0,18s/60°

Hmm super tylko czasu nie mam zbyt wiele a z tego co się orientuje serwem steruje się za pomocą parametru ANGLE nadając mu tylko kierunek i prędkość obrotu. Więc będę miał spory problem aby wyskalować moje przesunięcie do odpowiedniego kąta.Po za tym wiem że są serwa 180 stopni odchyłu (90 w jedną i 90 w drugą stronę) i nie jestem do końca pewien czy ten 360 stopni zrobi kilka obrotów(pełnych w jedną stronę gdy to będzie potrzebne czy ten zakres też jest podany w sensie 180+180??
    Tu moje pytanie, co według was byłoby najlepsze i czemu??Chce to po prostu skonsultować przed zakupem z kimś kto ma większe doświadczenie, ponieważ z jednej strony nie chce opuszczać zamiaru zrobienia tego tylko na krokowych, a z drugiej mam ciekawość jakby się z serwem pracowało.Za porady z góry serdecznie dziękuje.

Dodano po 2 [godziny] 42 [minuty]:

Problem nie dotyczy Arduino tylko silnika krokowego i serwomotoru, dlatego napisałem tutaj.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Testo