Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka moc? - Jakie zapotrzebowanie powinienem zgłosić?

MG77MG 03 Gru 2015 13:13 1101 19
  • #1 03 Gru 2015 13:13
    MG77MG
    Poziom 4  

Dzień dobry,
    chciałem fachowców zapytać o jaki przydział mocy powinienem wystąpić do energetyki aby wszystko sprawnie działało ale żeby z drugiej strony też nie przesadzić bo każdy kW kosztuje.
    Domek letniskowy, 3 punkty (prysznic, umywalka, zlew), chciałbym zamontować do podgrzewania wody przepływomierz (podobno muszę mieć taki o mocy 15kW), światło, TV, kuchenka zakładam, że będzie elektryczna + piekarnik).
    Po poprzedniej właścicielce została rozdzielnia przy drodze a do niej doprowadzone 10kW.

Z góry dziękuję za pomoc w wyliczeniach.

0 19
  • #2 03 Gru 2015 13:32
    WojcikW
    Poziom 38  

MG77MG napisał:
    ... chciałbym zamontować do podgrzewania wody przepływomierz (podobno muszę mieć taki o mocy 15kW)...
    Przepływomierz jak sama nazwa wskazuje mierzy wielkość przepływu. Do podgrzewania wody należało zamontować podgrzewacz.
    MG77MG napisał:
    ...
    Z góry dziękuję za pomoc w wyliczeniach.
    A z czego tu wyliczać. Sam powinieneś wiedzieć jaką moc maksymalną potrzebujesz włączyć jednocześnie.

0
  • #3 03 Gru 2015 13:50
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Sprawdź kolego w ZE czy dostaniesz 15 kW .

0
  • #4 03 Gru 2015 13:54
    MG77MG
    Poziom 4  

Oczywiście, że podgrzewacz.
    No właśnie, nie wiem bo się na tym mnie znam. To, że podgrzewacz ma max 15kW to nie oznacza, że zawsze będzie tyle brał. Ile bierze żarówka? Ile TV? Nie wiem. Dlatego pytam.
    Da radę na tych 10kW to spiąć czy nie ma szans. I ile ewentualnie dołożyć, żeby się nie martwić.

Dodano po 3 [minuty]:

Krzysztof Reszka napisał:
    Sprawdź kolego w ZE czy dostaniesz 15 kW .

Rozmawiałem dzisiaj z ZE i żeby to sprawdzić muszę wystosować oficjalne pismo a ekipa ma czas 30 dni na sprawdzenie tego. Trochę długo a ja muszę już myśleć czy dam radę na podgrzewaczu czy niestety zostaje mi bojler.

0
  • #6 03 Gru 2015 14:01
    helmud7543
    Poziom 42  

Dla porównania - typowy, gazowy przepływowy podgrzewacz ma ok 18kW, dla jednego kranu wystarczająco, ale nie są to tez "kokosy". Czemu nie bojler?

0
  • #7 03 Gru 2015 14:05
    nikares
    Poziom 9  

Ja bym założył bojler. Wtedy mocy byś miał na wyrost, a pamiętaj kuchenka też swoje potrzebuje.

0
  • #8 03 Gru 2015 14:07
    MG77MG
    Poziom 4  

Czemu nie bojler? Po pierwsze jest dwa razy większy (80L) od podgrzewacza co ma duże znaczenie bo mam mały domek a nie ma pomieszczenia technicznego a po drugie ze specyfikacji technicznej wynika jednak, że bojler może jest tańszy ale za to mniej ekonomiczny bo cały czas grzeje wodę.

0
  • #9 03 Gru 2015 14:46
    helmud7543
    Poziom 42  

Nie cały czas, a tylko jak wystygnie. Można go wyłączać gdy nie jest potrzebny, można kupić mniejszy a ten sprzedać.

0
  • #10 03 Gru 2015 17:02
    MG77MG
    Poziom 4  

Pomijając już co jest bardziej korzystne a co nie nadal nie wiem ile mocy powinienem mieć.
    Pomoże ktoś?

0
  • Pomocny post
    #12 03 Gru 2015 17:17
    2700066
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 03 Gru 2015 17:35
    MG77MG
    Poziom 4  

Krzysztof Reszka napisał:
    MG77MG napisał:
    Pomoże ktoś?

A nie wystarczy postukać w klawisze.
    Nie chce nikt napisać bo informacji mało tu kolega ma wzory.
    http://systemyalarmowe.lublin.pl/inst-elektroenergetyczne/20-wyznaczenie-mocy-zapotrzebowanej

Wydawało mi się, że podałem wystarczająco dużo informacji.
    Dzięki za link. Fajne te wzory. Wszystko jasne ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Małolepszym napisał:
    Jak faktycznie chcesz używać podgrzewacza przepływowego to optymalne zabezpieczenia by były 3x32A co daje 22 kW. Przy zabezpieczeniach 3x25A tej mocy już może brakować. Zwłaszcza jak będziesz jednocześnie używał podgrzewacza i piekarnika.

Dzięki za konkretną odpowiedź. Widzę, że jednak sporo muszę mocy dobrać. 1kW=75pln Ech...

0
  • #15 03 Gru 2015 18:46
    WojcikW
    Poziom 38  

MG77MG napisał:
    ... Ile bierze żarówka? Ile TV? Nie wiem. Dlatego pytam...

A my skąd mamy wiedzieć? Jak kupisz żarówkę 300W (np. halogenową) to będzie 300W, jak LEDa 8W to 8W. Te wzory co podał specjalista elektryk są psu na budę bo nie służą do obliczania mocy zapotrzebowanej domku letniskowego. Sam musisz określić jaką moc potrzebujesz. Zsumuj moce największych odbiorników, które mogą pracować jednocześnie.

0
  • #16 03 Gru 2015 20:18
    2700066
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 03 Gru 2015 20:31
    .Jack
    Specjalista elektryk

MG77MG napisał:
    Pomijając już co jest bardziej korzystne a co nie nadal nie wiem ile mocy powinienem mieć.
    Pomoże ktoś?

Zawsze należy dobrać moc zapotrzebowaną z górką, czyli na zapas, w razie rozbudowy np. ogrzewanie podłogowe, kuchnia elektryczna itd.
    Przy przepływowym podgrzewaczu wody max 15kW powinien kolega wykupić moc zapotrzebowaną ok. 20kW.
    A druga sprawa to w rejonie energetycznym lub na ich stronie internetowej trzeba poszukać tabeli ( taka jak poniżej ), ponieważ w różnych rejonach występują różnice w doborze zabezpieczenia do mocy. Tu nie ma standardu na całą Polskę dla wszystkich OSD.

0
  • #18 03 Gru 2015 23:58
    2700066
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 06 Gru 2015 17:12
    MG77MG
    Poziom 4  

Nie mam jeszcze umowy. Wiem, że będę musiał dopłacić za ewentualną różnicę.

0
  • #20 06 Gru 2015 20:38
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

MG77MG napisał:
    Nie mam jeszcze umowy. Wiem, że będę musiał dopłacić za ewentualną różnicę.

Tak kolego teraz jest względnie tanio , ale pewno dadzą ci nowe warunki przyłączenia i zmiana skrzynki etc.
    Weź 18kW co da 32A ogranicznika mocy.

0