Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr 7x7 121 - Nigdzie nie mogę go dostać

03 Gru 2015 14:48 3156 22
 • Poziom 4  
  Witam serdecznie,
  Lutuję mój pierwszy odbiornik am i spotykam się z problemem z którym jak widzę wielu już się spotkało - nigdzie nie mogę znaleźć filtru 7x7 121. Nie wiem niestety który parametr jest dla mnie najważniejszy aby pod niego szukać innego modelu w katalogu.
  Jedno z uzwojeń filtu jest zestrojone z kondensatorem 450pF na 225KHz a drugie pozostaje nieużywane. Co więc powinienem brać pod uwagę szukając zamiennika? Indukcyjność?
  Ewentualnie kolega zaproponował zbudowanie takiego filtru tylko w większej skali własnoręcznie. Czy jestem w stanie uzyskać na takim filtrze identyczne parametry?
  Z góry dziękuję za odpowiedź :D
 • Poziom 38  
  Jeśli, jak piszesz, uzwojenie sprzęgające nie jest wykorzystane, to możesz zastosować filtr 7x7 typu 131. Był masowo stosowany w OR z p.cz. na UL1211, więc powinien być łatwiej dostępny.
 • Poziom 4  
  A gdybym zastosował inny kondensator? Jak powinienem go dobrać by otrzymać tę samą częstotliwość?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie ma problemu z skopiowaniem takiego filtra.
  Uzwojenie pierwotne ma 103zw + 10zw co w całości daje 113 zwojów. Jeśli nie wykorzystujesz od czepu to nawiń w całości 113 zwojów. Uzwojenie wtórne ma 57 zwojów. Do uzwojenia pierwotnego jest podłączony równolegle kondensator wewnętrzny 150pF co w sumie z twoim zewnętrznym kondensatorem daje 600pF i taki musisz wstawić. Dodam że uzwojenie pierwotne ma 731 µH.

  Daj schemat twego odbiornika, bo może zamiast filtra 121 da się wstawić inny obwód rezonansowy dostrojony do pierwszego programu. Zobacz w sieci inne proste odbiorniki tego typu. W wielu projektach są opisy jak samemu nawinąć obwód wejściowy na 225KHz.
 • Poziom 4  
  Odbiornik powstaje na bazie projektu AVT2761
  Filtr 7x7 121 - Nigdzie nie mogę go dostać
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Jednak odczep jest wykorzystany i tylko pierwotna strona jest podłączona. Nawiń na jakiś inny karkas filtru 7x7 potrzebną ilość zwojów.
  Możesz też obliczyć obwód rezonansowy dla 225KHz. Np. takim kalkulatorem dasz radę policzyć interesujące Cię wartości.

  http://ekalk.eu/lc_pl.html

  Tylko trzeba zrobić odczep na środku czyli uzwojenie trzeba podzielić na dwie części.
 • Poziom 4  
  Dzięki bardzo za pomoc, pewnie właśnie z kalkulatora skorzystam ;)
 • Poziom 4  
  A gdybym zamiast przerabiać i nawijać zwoje na inny filtr użył odpowiednio dobranego dławika i kondensatora? Efekt mógłby być zadowalający?

  Dodano po 29 [minuty]:

  Widzę na przykład że dławik 3,3uH połączony z kondensatorem 150nF da mi odpowiednią częstotliwość. Pytanie tylko czy mogę od jednej z jego nóżek zrobić zworę do ścieżki idącej na 13 pin układu scalonego.
 • Poziom 37  
  Filtr 7x7 masz strojony i ma konkretną dobroć. Robiąc układ zastępczy jakoś to zadziała ale inna dobroć i brak możliwości strojenia to trochę słabo.
 • Poziom 35  
  Jeżeli 7x7 131 zaspokoi Twoje oczekiwania, to mam kilka. Więcej na PW
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  mkpl napisał:
  Filtr 7x7 masz strojony i ma konkretną dobroć.


  Zgadza się tylko spójrz prawdzie w oczy. Filtr 121 jest przeznaczony z odpowiednią pojemnością do pracy na częstotliwości 465KHz. Teraz jeśli dołożymy pojemność równoległą by uzyskać rezonans dla 225 KHz to dobroć też się zmieni, więc tak czy siak filtr 121 przy częstotliwości 225 KHz będzie miał inne parametry. Oczywiście chodzi o zmianę stosunku L\C.
 • Poziom 4  
  Pozwólcie że zadam teraz pytanie na które odpowiedź pewnie Wam wydaje się oczywista, ale dla mnie to jeszcze czarna magia: czy dobroć odgrywa tu aż tak ważną rolę i czy nie jestem w stanie jakoś jej zmiany zrekompensować?
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Cheedar napisał:
  Pozwólcie że zadam teraz pytanie na które odpowiedź pewnie Wam wydaje się oczywista, ale dla mnie to jeszcze czarna magia: czy dobroć odgrywa tu aż tak ważną rolę i czy nie jestem w stanie jakoś jej zmiany zrekompensować?


  W tak prostych odbiornikach oraz w tym punkcie dobroć nie odgrywa aż tak dużej roli. Generalnie obwód wejściowy (antenę ferrytową) masz mieć dobrze zrobioną. Filtr 121 jest już za wzmacniaczem wejściowym i tam wystarczy jak zrobisz obwód L\C nastrojony na 225 KHz z odczepem. Za chwilę będziesz miał tyle pytań że nie zrobisz sobie tego radyjka, bo będziesz kombinował jak koń pod górkę :D . Przecież takie odbiorniki robi się na tzw. "kolanie".

  Jeśli nadal masz obiekcje co do udzielonych odpowiedzi to nawiń około 100 zwojów na jakimś karkasie z rdzeniem i podłącz równolegle kondensator strojeniowy z jakiegoś odbiornika AM i dostrój na max czułości. Potem po pomiarze pojemności wstaw stały kondensator i dostrój dokładnie rdzeniem.
 • Poziom 4  
  Dzięki ;) napiszę jak coś osiągnę :)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zobacz jeszcze tu.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14540638#14540638

  Masz tam nomogram do stworzenia obwodu rezonansowego. Z tyloma pomocami naukowymi choćbyś nie chciał to zrobisz :D .
  Powiem więcej. Stosować filtr z 465 KHz na 225 KHz wcale nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej stworzyć coś własnego na rzeczoną częstotliwość. Na 465 KHz wychodzą za małe indukcyjności w porównaniu do 225 KHz. Zerknij sobie jakie parametry filtrów mają obwody wejściowe fal długich.
 • Poziom 4  
  Witam ponownie :)
  Aktualizuję problem:
  Mam karkas od filtru 132 i chciałbym nawinąć na niego drut 0,2mm tak, aby dał mi tę samą indukcyjność 731uH. Myślałem że podliczę sobie ilość nowych zwojów korzystając z odpowiednich wzorów, lecz nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakiej średnicy drutu używa się w oryginalnie nawijanych filtrach. Ma ktoś może taką wiedzę, lub jest w stanie a miejsca mi powiedzieć ile zwojów w sumie powinienem nawinąć?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)
  Wesołych Świąt! :D
 • Poziom 26  
  Poradzę Ci jeszcze tak: poszukaj filtru 132 on ma na pierwotnym 206 zwoi, odwiniesz połowę 103 i połączysz z 2 a resztę nawiniesz i połączysz z 1 i będziesz miał filtr 121.
 • Poziom 15  
  Możesz również spróbować użyć cewki bez odczepu, tak jak jest to pokazana na schemacie pokazanym tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6277402#6277402
  Jeśli chodzi o dobroć tego obwodu LC, to nie wydaje się, że powinna być ona duża - w niektórych rozwiązaniach jest wręcz obniżana przez równoległe wstawienie opornika.

  Do prób możesz nawet zastąpić obwód rezonansowy samym rezystorem: http://www.jerrycb.wz.cz/schemata/prij06.htm
 • Poziom 26  
  To do kriss 51:podałeś błędne dane filtru 121, uzwojenie pierwotne ma 2x103 zwoje, popatrz na zamieszczoną tabelkę od zetdeel.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  DIORADIO napisał:
  podałeś błędne dane filtru 121, uzwojenie pierwotne ma 2x103 zwoje


  Masz rację. Przeczytałem tylko 10, a trójki pod 10 już nie :D .
 • Poziom 4  
  Radio wciąż leży niekompletne i z braku czasu chyba jeszcze sobie trochę poleży. Zamykam temat do czasu rozwiązania problemu. Dziękuję wszystkim za pomoc.