Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interkom jednokierunkowy z kilkoma odbiornikami

maroo78 03 Gru 2015 17:57 570 9
  • #1 03 Gru 2015 17:57
    maroo78
    Poziom 9  

Witam.

Mam pytanko - jak i z czego najprościej zrealizować system łączności głosowej na kablu. Do dyspozycji kabel UTP, duże długości i na tym kablu potrzeba zrobić system łączności głosowej - wystarczy nawet jednokierunkowo. Całość musi być oparta na zestawach słuchawkowych - czyli nadawca ma słuchaweczki z mikrofonem, na końcowkach słuchaweczki najprostsze. Dystans to ~60m od nadawcy do odbiorcy. Nadawca nadaje do kilku odbiorców jednocześnie - bez potrzeby oddzielania, rozłączania itp

Co możecie zaproponować? System muszę zrealizować przed wigilią bo ma służyć w pewnym projekcie medialnym. Koszty raczej jak najniższe bo to nie komercyjne użycie. Proszę o sugestie, podpowiedzi, schematy. Chętnie użyję jakichś gotowców typu mini wzmacniacze rodem z AVT itp.

Z góry dzięki za pomoc. Z realizacji się tutaj wyspowiadam zatem pozostanie coś dla potomnych :)

0 9
  • #2 03 Gru 2015 20:03
    strikexp
    Poziom 27  

Jednokierunowo mówisz... a co Ty na to żęby zastosować zwykły sygnał audio. Tylko wysokonapięciowy, najwięcej ile się da na wzmacniaczu operacyjnym. Tak aby jak najbardziej zminimalizować zakłócenia łapane na kablu. A potem to już tylko drugi wzmacniacz o dużej rezystancji wejściowej, który pomniejszy sygnał napięciowo ale zapewni odpowiednią moc na słuchawki.

0
  • #3 06 Gru 2015 14:04
    maroo78
    Poziom 9  

Witam.

Jak to zostanie rozwiązane to raczej bez znaczenia - liczy się by działało, dało się szybko wykonać i najlepiej b było to z już jakichś elementów składana, nie lutowane z pojedyńczych podzespołów. To dlatego że nie mam aktualnie czasu na drobiazgową zabawę oraz pozostało mało czasu na realizację. Oczywiście z przyjemnością popracował bym nad takim zagadnieniem w każdym szczególiku ale niestety, nie mogę.

Zatem jakie wymagania:
    Nadajnik
    * skrzynka do nadawania powinna mieć przełącznik zasilania tak by zasilanie uruchamiać tylko podczas nadawania - do rozwiązania zakłócenie podczas załączania tak by odbiorcom uszy nie zwiędły
    * zasilanie bateryjne - myślę o aku 18650 ale niekoniecznie bo może wymagania będą większe. Od biedy zasilacz - np drukarkowe mają chyba ~30v / jeśłi zasilanie aku Li-Ion to jakieś zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem aku
    * okablowanie na skrętce ale do każdego odbiornika osobny kabel - zatem mamy 8 żył na każdy odbiornik, więc sumując mogą wyjść całkiem sensowne przekroje - jakie będą straty na 60m?
    * nadajnik ma podpięte słuchawki z mikrofonem takie jakich używają np. gracze do lanparty / opcjonalnie a nawet chyba bardziej sensowne może wydać się użycie gruszki z CB radia i to też biorę pod uwagę.
    * jako że jednokierunkowe działąnie a jednak najpewniej będą słuchawki - w skrzynce wyjście słuchawkowe z wejściem sygnału dla tych słuchawek - reżyser może chcieć sobie puścić tam jakiś sygnał więc kablologia będzie przyjemniejsza - zatem tylko przelot przez skrzynkę na tą chwilę
    * w kwestii układu - najlepiej jeśli byłby to wzmacniacz z 4 wyjściami tak by w przyszłości doposażyć urządzenie w 4 włączniki do selektywnego nadawania
    * w przyszłości jeśli to rozwiązanie zda egzamin - dodana komunikacja w drugim kierunku więc dojdą 4 potencjometry z on/off ale to już na płytce odbiornika,
    * dioda zasilania
    * doświadczalnie jakie pudełko na to - całość o ile 4 sztywne skrętki pozwolą, przypięte do paska użytkownika. Jeśli nie - pozostanie dłuuugi kabel gruszki i słuchawek.

Odbiorniki
    * regulacja głośności oczywiście
    * zasilanie najlepiej akumulatorkami AA
    * słuchawki jak powyżej - proste tanie pc-towe
    * jasna dioda sygnalizująca nadawanie - to na wypadek zdjęcia słuchawek przez odbiorcę - o ile realizacja nie wpłynie znacząco na stopień skomplikowania
    * dioda/wskaźnik zużycia aku/baterii - o ile realizacja nie wpłynie znacząco na stopień skomplikowania (czas realizacji)
    *

Tutaj mam ogromną prośbę - o podanie niejako na tacy rozwiązania, konkretnych modeli zasilaczy, innych elementów koniecznych np do właściwego zasilania / zabezpieczeń, nawet linków do konkretnych elementów. Jeszcze raz przypomnę - nie mam opcji na rozkminianie, zabawę. Po prostu ktoś jest w potrzebie i chcę na ile się uda pomóc. Termin nagli, użytkownik nie ufa rozwiązaniom radiowym jak WalkieTalkie czy PMR również ze względu na brak doświadczenia czy takie urządzenia nie spowodują zakłóceń w pracy. Całość będzie użyta do pracy przy realizacji telewizyjnej - chodzi o komunikację reżysera z operatorami. Jest to jednocześnie niekomercyjne wykonanie zatem koszty też grają rolę - wszak inaczej tematu by nie było tutaj. Istotą całości jest prostota dająca gwarancję na sprawność - przy realizacji na żywo nie ma możliwości walki ze sprzętem.

Pytania - jak z możliwością przesłania wysokonapięciowego sygnału skrętką na odległość 60m? Jak sprawa z przesłuchami na takim kablu, ze zbieraniem innych komunikacji, zakłóceń np telefonii komórkowej, komunikacji radiowej typu krótkofalarskiego bo mogą w najbliższym otoczeniu być używane.

Z gory dziękuję za pomoc. Całość przedstawię tutaj, również końcowy efekt czyli jak działało i czy działało też opiszę. Jeśli całość zda egzamin, będzie potem czas - pomyślę już nad spokojnym rozbudowaniem czy przebudowaniem do układu z pełną kontrolą, nadzorem, regulacją i pełną komunikacją 2 kierunkową z wywołaniem czy w pełni selektywną pracą. I wtedy już będzie to projekt wyzwanie dla mnie, jako doświadczenie i nauka.

Marcin

ps. jeśli dojdą wymagania albo z czegoś zrezygnuję - będę edytował ten post zatem proszę w niego zerkać.

0
  • #4 06 Gru 2015 14:13
    strikexp
    Poziom 27  

Drogi kolego chyba pomyliłeś dział początkujący elektronicy z działem zlecę. Nawet nie chce mi się czytać tego co napisałeś bo to znacznie wykracza poza tzw branżową pomoc.

0
  • #5 06 Gru 2015 18:01
    maroo78
    Poziom 9  

Witam.

Wiem że dużo wymagam, a raczej o dużo proszę. Problemem jest czas który do rozkminienia tematu bym potrzebował a go nie mam na tą chwilę. Faktycznie wykracza to poza prostą pomoc ale jednocześnie ktoś kto temat zna, jest to dla niego bułka z masłem może po prostu powiedzieć: kup to, to se dorób, to zadziała a tamto nie. I to jest myślę taka typowa forumowa pomoc. Pytań zawarłem sporo, i konkretów z prostej przyczyny - w jednym poście jest wszystko - często widzę temat który jest rozwlekany na kilkadziesiąt postów a czy to dobrze?

Ale, część mówiąca o konkretnych rozwiązaniach, przygotowaniu zestawienia tego co mogę zakupić, co jest potrzebne można jeśli tak musi być, potraktować jako zlecenie.

0
  • #6 08 Gru 2015 08:12
    maroo78
    Poziom 9  

Ok, widzę że ciężka sprawa.

Proszę zatem o kilka wskazówek czy to zadziała tak jak zasugerował strikexp - zwykłe audio z jak najwyższym napięciem (ile będzie wystarczające na 60m?) i czy trzeba jakoś przerabiać wzmacniacz czy fakt konkretnej mocy się liczy tylko? I sprawa odbiornika - jeśli pójdzie wysokie napięcie ze wzmacniacza to pewnie będzie jedna wielka kiszka albo i z dymem coś pójdzie - zatem trzeba zadbać o wspomnianą dużą rezystancję - jak to zrealizować? Ktoś może wskazać choćby po modelu takich zasilaczy?

0
  • #7 08 Gru 2015 11:09
    strikexp
    Poziom 27  

Duża rezystancja nie uchroni Cię przed wysokim napięciem. Pisząc o takim napięciu miałem na myśli maksymalne możliwe napięcie wzmacniacza operacyjnego czyli jeśli dobrze pamietam symetryczne +/- 30V.

0
  • #8 08 Gru 2015 15:43
    maroo78
    Poziom 9  

Rozumiem - ale pytam jak zachowa się wzmacniacz w odbiorniku jeśli dostanie tak silny sygnał. I jak zbudować wzmacniacz odbiornika by odbiór i wzmocnienie dla słuchawek było prawidłowe.

0
  • #9 08 Gru 2015 16:04
    strikexp
    Poziom 27  

Nie jestem specem od wzmacniaczy operacyjnych, ale prawdopodobnie możesz użyć wzmacniacza o wzmocnieniu znacznie poniżej x1. W ten sposób przetworzysz sobie sygnał np na 5V a to już można bez problemu uzyskać z baterii czy zasilacza.
    Chodzi tylko o zminimalizowanie zakłóceń łapanych na kablu.

0
  • #10 08 Gru 2015 18:16
    maroo78
    Poziom 9  

Widzisz - skrytykowałeś mnie i mój post za to że konkretnie pytam, proszę o pomoc i przedstawiam wszystkie założenia. Chodziło mi o to by nie rozwlekać tematu na kilkadziesiąt postów. jednocześnie Twoja porada jest " nie jestem specem... prawdopodobnie..."

Ja rozumiem dochodzenie do rozwiązania drogą dedukcji, dyskusji, prób - ale jak wspomniałem, nie mam na to szans na tą chwilę by tematu uczyć się od zera. Temat dla mnie jest całkowicie obcy - jestem amatorem, umiem się posłużyć lutownicą, opracowałem kilka prostych projektów, ale audio, wzmacniacze i temat taki jak przedstawiłem jest dla mnie nieznany. A czas leci - niestety prawdopodobnie będę musiał się poddać i pozostawić kogoś potrzebującego pomocy bez rozwiązania.

Jeszcze raz - proszę o udzielenie możliwie wielu rad i konkretów tak bym nie szedł po omacku. Jeśli ktoś może zaoferować ze swojej strony wykonanie takiego elementu to jak najbardziej proszę o informację. Myślę że temat może być w początkujących, ale jeśli taka opinia i wola moderacji to proszę o przeniesienie do działu zleceń.

0