Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EGZAMIN E03 MECHATRONIK STYCZEŃ 2016

Wallander4Ever 20 Jan 2016 19:22 120705 539
IGE-XAO
  • IGE-XAO
    Bliding
    Level 9  
    Taka sama zasada jak przy przekazniku :) Masz 6 zlaczy no i 3 do jedengo zestyku. No i jedno z 3 to te wejscie i a te 2 to albo NO albo NC, wybierzasz ktore chcesz. Z boku czasowki masz ladnie namalowane to :D
  • IGE-XAO
    Mormegil303
    Level 11  
    Jeżeli miałeś jedną krańcówkę, to schemat elektryczny nie mógł być taki sam.
    Wtedy zamiast S3 i S4 jeden z zestyków to S3 NO, a drugi S3 NC.
    GrubsonNH
    Level 9  
    Wszystko z pamięci, ale powinno być dobrze.
    I to jest "Zadanie 1" czyli wersja arkusza 1.

EGZAMIN E03 MECHATRONIK STYCZEŃ 2016 EGZAMIN E03 MECHATRONIK STYCZEŃ 2016 EGZAMIN E03 MECHATRONIK STYCZEŃ 2016
    kowixsa
    Level 9  
    Up masz kilka błędów w rys. typu odwrotnie podłączony zawór 5/2, i kilka innych.
    e: btw układ jest uruchamiany czy nie?
    e2: mogło się to cke bardziej postarać bo strasznie biedny ten układ :lol: . Łączenia tu jest na 10-20 minut.
    tigrom
    Level 14  
    Uklad nie jest uruchamiany na e.03

Ta czasowke K3 ustawic trzeba na opoznione zalaczenie tak?
    kowixsa
    Level 9  
    Tak. Ta kwalifikacja to ogółem kpina jakaś. Jako monter nigdy nikt nie będzie miał do czynienia z taki układem, bez przesady, jestem pewien że pierwsza lepsza osoba po 5 minutowym szkoleniu jest gotowa zrobić taki układ. A szkoda bo przez właśnie taki poziom to kolejny nic nie warty papierek. Dopiero e19 ma już jakiś poziom no i może e18.
    Mormegil303
    Level 11  
    Tak, załączenie.

Dodano po 1 [minuty]:

Bo kiedyś E.03 + E.19 to był egzamin na koniec szkoły. Czyli montaż + wykonanie programu. A teraz to tak rozbili, bo taką mieli zachciankę. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
    tigrom
    Level 14  
    Bliding wrote:
    Układ elektryczny co jest wyzej był taki sam. Jezeli chodzi o uklad pneumatyczny no to:
    -stacje przygotowania powietrza
    -zawór rozdzielający 5/2 (sterowany elektrycznie, bistabilny z 2 cewkami)
    -siłownik 2stronnego działania
    -elektryczny łącznik krańcowy z parą styków NO/NC

W 1 zadaniu byly pomiary. Wszystkie pomiary na 200 ohmach bo cewek nie bylo trzeba mierzyć. W drugim trzeba było napisac czy S3 bedzie zwart przy wsunietym tłoku i czy S4 bedzie zwarty przy wysunietym tłoku. W trzecim zadaniu pare pytań tak/nie z ukladu. 2 pytania o czasówce (czy tlok sie wysunie od razu czy dopiero po jakimś czasie). Też było czy K1 działa cyklicznie, czy S1 wysuwa tłok, czy styk pomocniczy zalacza/wylacza cewke Y1/Y2. Powodzenia :D

Macie jakies odp do tych pytan?

Jesli chodzi o te pytania z krancowkami to chyba 2x tak
    Wojciech.
    Level 35  
    Mnie intryguje czy np jak się wykonuje pomiar między przyciskiem "START" a cewką przekaźnika "K1" to mierzymy między to linią tzw od wyjściowego styku przycisku start do wejścia na cewkę przekaźnika (2 najbliższe punkty) ? No bo jak patrzy się na układ to w przybliżeniu 1 Ohm. Ale gdy będziemy mierzyć między wejściem przyciska to wskaże nieskończoność. Wyjaśni to ktoś.
    eso08033
    Level 9  
    Wojciech. wrote:
    No bo jak patrzy się na układ to w przybliżeniu 1 Ohm. Ale gdy będziemy mierzyć między wejściem przyciska to wskaże nieskończoność. Wyjaśni to ktoś

Wojtku, jak mierzysz pomiędzy wyjściem przycisku "S1", a wejściem cewki przekaźnika "K1" - wtedy jest ciągłość i miernik wskazuje ok. 1 Ohma. Natomiast jakbyś mierzył tak jak pisałeś, jeżeli dobrze rozumiem; od wejścia przycisku "S1" do wejścia cewki przekaźnika "K1", wtedy przycisk jest rozwarty i miernik wskazuje nieskończoność. (Gdybyś wcisnął przycisk "START" i wtedy zmierzył to powinno być OK.)

Przynajmniej ja to tak widzę, jeżeli się mylę to mnie poprawcie. :)
    GrubsonNH
    Level 9  
    Wojciech. wrote:
    Mnie intryguje czy np jak się wykonuje pomiar między przyciskiem "START" a cewką przekaźnika "K1" to mierzymy między to linią tzw od wyjściowego styku przycisku start do wejścia na cewkę przekaźnika (2 najbliższe punkty) ? No bo jak patrzy się na układ to w przybliżeniu 1 Ohm. Ale gdy będziemy mierzyć między wejściem przyciska to wskaże nieskończoność. Wyjaśni to ktoś.

Na schemacie każdy styk jest podpisany numerkiem i w tym protokole jest tak samo, tak wiec wiadomo o co chodzi.

kowixsa wrote:

Ja jeszcze nie miałem egzaminu z waszych wypowiedzi narysowałem schemat.
    Up masz kilka błędów w rys. typu odwrotnie podłączony zawór 5/2, i kilka innych dlatego wrzucam jak to ma wyglądać.
    e2: mogło się to cke bardziej postarać bo strasznie biedny ten układ :lol: . Łączenia tu jest na 10-20 minut.

Źle to narysowałeś, było tak jak na moim schemacie. Możliwe, że źle narysowałem jakiś symbol, ale jeśli chodzi o rozmieszczenie tych symboli na schemacie to na 100% było tak jak u mnie.
    Wojciech.
    Level 35  
    GrubsonNH wrote:
    Wojciech. wrote:

Na schemacie każdy styk jest podpisany numerkiem i w tym protokole jest tak samo, tak wiec wiadomo o co chodzi.

kowixsa wrote:

Ja jeszcze nie miałem egzaminu z waszych wypowiedzi narysowałem schemat.
    Up masz kilka błędów w rys. typu odwrotnie podłączony zawór 5/2, i kilka innych dlatego wrzucam jak to ma wyglądać.

Źle to narysowałeś, było tak jak na moim schemacie. Możliwe, że źle narysowałem jakiś symbol, ale jeśli chodzi o rozmieszczenie tych symboli na schemacie to na 100% było tak jak u mnie.

Jak będzie podpisane to dobrze.
    eso08033
    Level 9  
    Ja mam dziś o 15 egzamin, więc zobaczę ile zapamiętam i wrzucę żeby było już jasne, który schemat jest poprawny :P
    daker836
    Level 8  
    Najlepiej jakbyś zrobił zdjęcie arkusza:P Ja to kompletnie zielony w tym jestem, a z tym to może bym zdał;)
    Jeden układ jest na cały kraj na wszystkie terminy?:D
    GrubsonNH
    Level 9  
    daker836 wrote:
    Najlepiej jakbyś zrobił zdjęcie arkusza:P Ja to kompletnie zielony w tym jestem, a z tym to może bym zdał;)
    Jeden układ jest na cały kraj na wszystkie terminy?:D

Nam kazali wsadzić telefony do koperty i oddawali po egzaminie, więc ze zdjęciem trochę lipa ;/

tigrom wrote:
    Moga byc 2 wersje arkusza, nie wiadomo.

Podobno jest jedna wersja.
    daker836
    Level 8  
    Właśnie pamieta ktoś pytania dotyczace układu?, byłbym bardzo wdzięczny:D
    GrubsonNH
    Level 9  
    sykmer wrote:
    były jakieś pytania odnośnie układu ?

Tak, były. Nie były jednak jakiś trudne, nie pamiętam dokładnie, ale trzeba było zaznaczyć czy twierdzenie jest prawdziwe. Te twierdzenia to było mniej więcej coś takiego: "Wciśnięcie S1 powoduje wysunięcie siłownika" albo "Styk krańcowy 2 powoduje wsunięcie siłownika po czasie"
    eso08033
    Level 9  
    Sorki, że czekaliście skończyłem o 18, ale Dzień Babci jest więc musiałem odwiedzić swoją :P

Łapcie schemat zrobiony przeze mnie w FluidSIM'ie na podstawie tego co zapamiętałem.

Pytania dopiszę za chwilę tylko sobie przypomnę :P
    eso08033
    Level 9  
    Były tak jakby trzy tabelki:
    - pierwsza odnosiła się do ciągłości i wartości rezystancji na określonych odcinkach obwodu;
    - w drugiej były 2 pytania:
    10. Przy wsuniętym tłoku siłownika zwarty jest styk łącznika S3 TAK/NIE;
    11. Przy wysuniętym tłoku siłownika zwarty jest styk łącznika S4 TAK/NIE.
    - w trzeciej tabelce było chyba z 8 pytań, postaram się jak najdokładniej napisać, ale nie mam co do tego 100%-owej pewności :/

12. To chyba było czy Naciśnięcie przycisku S1 spowoduje wysunięcie się tłoczyska siłownika A1, jak było całkowicie wsunięte.

13. Czy tłoczysko siłownika A1 wsuwa się od razu po wysunięciu.

14. Czy przekaźnik K1 zapewnia cykliczną pracę siłownika A1 (czyli czy występuje tam podtrzymanie).

15. Coś o wzbudzaniu cewki przekaźnika K3, że chyba Y1 się od razu wyłącza (nie jestem pewien).

16. Chyba - Czy cewka Y2 załączy się po 5 sekundach.. chyba od wzbudzenia cewki K3.

17. Zwarcie styków krańcówki S4 powoduje, że tłoczysko A1 się cofa po 5 sek. (jakoś inaczej sformułowane było).

18. Czy zwarcie styków krańcówki S3 powoduje wyłaczenie cewki Y1.

19. Czy naciśnięcie przycisku S2 powoduje przerwanie pracy układu.

Więcej grzechów nie pamiętam...

Mniej więcej takie pytania były, o dziwo chyba wszystkie w miarę zapamiętałem. Siedzenie do końca i powtarzanie sobie tych pytań jednak się przydało :P

Także powodzenia :)
    sykmer
    Level 10  
    czyli są różne arkusze
    ale różnią się tylko drobnymi zmianami np styki itp :D