Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany z woltomierzem

03 Gru 2015 18:29 1086 9
  • Poziom 7  
    Witam,
    Chciałbym zrobić sobie zasilacz z regulacją napięcia. Posiadam transformator toroidalny 230v/12v 100VA i mam zamiar kupić sobie taki zasilacz Link Wszystko to umieścić w obudowie razem z woltomierzem. Mam pytanie czy będzie to działać dobrze? Czy wyłącznik umieścić miedzy transformatorem, a tym zasilaczem? Czy dać jakiś bezpiecznik? Jeśli tak to gdzie, jaki? Jak zasilić woltomierz bo np. ten Link wymaga oddzielnego zasilania?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 19  
    Witaj, nie widzę zestawu z pierwszego linku i nie wiem czy ma on zabezpieczenie przeciw zwarciowe. Bezpiecznik załóż po stronie pierwotnej transformatora 800mA w razie przebicia uzwojenia pierwotnego w trafie. Wyłącznik również załóż po stronie pierwotnej bo poco trafo ma pobierać prąd z sieci jak jest nie używane. Zasilanie woltomierza jak i amperomierza dał bym przez stabilizator 5V

ps. Amperomierz na pewno ci się przyda w eksploatacji zasilacza
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 7  
    Poprawiłem link teraz powinien działać

Dzięki za odpowiedz

Rozumiem że stabilizator do zasilenia voltomierza i amperomierza muszę dać z transformatora przez mostek prostowniczy?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Jeśli chodzi o stabilizator to tak chyba będzie naj prościej jak napisałeś.
    Zastosował bym w tym układzie wyłącznik przeciw zwarciowy Jabel albo NE miał gotowy zestaw. Bo po pierwszym zwarciu odparuje ci LM
  • Poziom 33  
    Wlutuj się w tą płytkę za mostkiem prostowniczym, nie stosuj drugiego mostka bo po co.
  • Poziom 7  
    Dodam jednak oddzielny mostek prostowniczy bo nie wiem czy na tej płytce zasilacza będzie tyle miejsca aby się wlutować. Czy ten mostek będzie dobry Link ? A stabilizator lm7805? Nie mogę też znaleźć nigdzie tego zabezpieczenia przeciw zwarciowego. Mogę prosić o link?
  • Poziom 20  
    Transformator taki, jak w opisie raczej nieszczególnie nada się do konstrukcji zasilacza warsztatowego. No bo co to za zasilacz, który pozwoli na tak małe napięcie wyjściowe? To jakies kuriozum. Kolega tworzy tylko układy z kościami TTL?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Olekn1997 napisał:
    Witam,
    Chciałbym zrobić sobie zasilacz z regulacją napięcia. Posiadam transformator toroidalny 230v/12v 100VA i mam zamiar kupić sobie taki zasilacz Link Wszystko to umieścić w obudowie razem z woltomierzem. Mam pytanie czy będzie to działać dobrze? Czy wyłącznik umieścić miedzy transformatorem, a tym zasilaczem? Czy dać jakiś bezpiecznik? Jeśli tak to gdzie, jaki? Jak zasilić woltomierz bo np. ten Link wymaga oddzielnego zasilania?

Posiadany przez Ciebie transformator sieciowy: mocy P=100W, uzwojenie wtórne 12VAC o wydajności prądowej 8,3A.
    Ten transformator nie jest odpowiedni do zasilacza, który przedstawiłeś w linku dlatego, że zasilacz ten posiada regulację napięcia wyjściowego od +1,2V do +32V, a przy zastosowaniu Twojego transformatora zasilacz będzie pracował prawidłowo najwyżej w zakresie napięcia wyjściowego od +1,2V do +10V (no chyba, że takie napięcie Ci odpowiada).
    Odpowiedni transformator dla tego zasilacza to transformator z napięciem 24VAC/4A po stronie wtórnej.
    W posiadanym przez Ciebie transformatorze uzwojenie wtórne powinno być nawinięte jednocześnie dwoma drutami nawojowymi. Jeśli tak jest to należy rozdzielić końcówki tych uzwojeń i połączyć inaczej w taki sposób, jak to jest pokazane na rysunku poniżej.
    Wtedy tak zmodyfikowane uzwojenie wtórne transformatora będzie posiadać napięcie 24VAC o wydajności prądowej 4,15A.

Woltomierz wymaga oddzielnego zasilania i w tym celu można nawinąć na wierzchu transformatora około 50zw. drutu w emalii Cu 0,3.
    Do tego uzwojenia podłączyć mostek prostowniczy 1A, stabilizator LM7812 z dodatkowymi elementami i zastosować jako źródło zasilania dla woltomierza.
    Można jeszcze zasilanie woltomierza wykonać w inny sposób tak, jak na schemacie poniżej.

Żeby dopasować zakres regulowanego napięcia na wyjściu zasilacza do uzwojenia wtórnego transformatora należy zmienić wartość potencjometru na 2,2k/A i rezystora R1 na 150 Ohm (zakres napięcia +1,2...20V) lub na 120 Ohm (zakres napięcia +1,2...24V).
    Stosując potencjometr 4,7k/A trzeba wartość rezystora R1 zmienić na 270 Ohm (zakres regulowanego napięcia na wyjściu zasilacza +1,2...23V).
    Dobrze byłoby zastosować przełącznik uzwojeń transformatora w postaci przekaźnika sterowanego układem elektronicznym, ale trzeba się z tym liczyć, że to skomplikuje trochę cały układ zasilacza.
    Taki przełącznik umożliwiałby zmniejszenie mocy strat stabilizatora LM338T w przypadku, gdy np. zasilacz będzie obciążony maksymalnym prądem (3A) przy ustawionym na wyjściu napięciu 3V.
    Stabilizator LM338T musi być umieszczony na dużym, jednostronnie żebrowanym radiatorze.
    Stabilizator LM338T posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
  • Poziom 7  
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Myślę, że temat został wyczerpany.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    To że w notach katalogowych pisze 3A ,nie oznacza że tyle uzyskasz
    Jest jeszcze moc strat i co za tym idzie grzanie się układu
    Jeżeli już rozdzielasz uzwojenie wtórne z 1x12V na 2X12V to zrób sobie przełącznik
    by w zależności od ustawionego napięcia wyjściowego ustawiać :
    Z jednego uzwojenia - przy napięciu wyjściowym poniżej 12V
    lub z obydwu połączonych szeregowo - jeżeli napięcie wyjsciowe ma przekraczć 12V
    Ograniczy to moc wytracaną na samym LM-ie ,co obniży jego temperaturę i pozwoli
    pobierać prąd do 3A przy niższych napięciach