Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pirania - Pompa zanurzeniowa / awaria sterowania / prośba o diagnozę

suflet 03 Gru 2015 18:39 1281 7
  • #1 03 Gru 2015 18:39
    suflet
    Poziom 7  

Dzień dobry,

Mam problem z pompą zanurzeniową.
    Pompa na codzień jest zanurzona w szambie przydomowym, które znajduje się poniżej poziomu instalacji kanalizacyjnej. Pompa podnosi nieczystości do poziomu kanalizacji za pomocą sterowania ręcznego lub automatycznego (za pomocą trzech czujników poziomu).

Problem polega na tym, że od wczoraj pompa nie uruchamia się automatycznie, nie da jej sie uruchomić w trybie ręcznym (na żądanie), przy czym wszystkie kontrolki na tablicy sterującej działają a pompa podłączona bezpośrednio do gniazdka w ścianie (z pominięciem panelu sterowania) uruchamia się i pompuje.
    Panel przy włączeniu buczy, co mu się wcześniej nie zdarzało.

Jaka może byc przyczyna tego typu usterki?

Pirania - Pompa zanurzeniowa / awaria sterowania / prośba o diagnozę

0 7
  • #2 03 Gru 2015 18:48
    stachu_22
    Poziom 17  

Po wyłączeniu i włączeniu zasilania od razu wali ten alarm?

0
  • Pomocny post
    #3 03 Gru 2015 18:49
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Po lewej masz taki biały stycznik z czarnymi elementami. W prawej części stycznika masz wskaźnik stanu (prostokątny otwór z bokami oznaczonymi O oraz I) Przesuń śrubokrętem czarny element w tym otworze w stronę I i sprawdź czy pompa się włącza.

0
  • Pomocny post
    #4 03 Gru 2015 21:24
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

suflet napisał:
    Panel przy włączeniu buczy, co mu się wcześniej nie zdarzało

Można domniemywać że buczy stycznik , co innego by tam miało buczeć .
    Należy sprawdzić stycznik sam czy załącza się po podania napięcia . Lub inaczej zmierzyć multimetrem obecność napięcia na zaciskach A1-A2 owego stycznika , jeśli jest to czy się wysterowuje z pozycji 0 na 1 . Po czym pozostaje sprawdzić czy styki główne przewodzą prąd . Jeśli to przekracza twoje możliwości wezwij elektryka .

1
  • #5 03 Gru 2015 22:11
    mychaj
    Poziom 30  

Pracowałem na tych dileemach - on mi dziwnie wygląda na sklejony , zworka w połowie.

0
  • #6 04 Gru 2015 15:30
    suflet
    Poziom 7  

Alarm włącza się gdy oba przełączniki z prawej strony są włączone. Jeżeli tylko ten z prawej jest włączony, to słychać buczenie.

Niestety nie jestem w stanie przesunąć przełącznika w styczniku, czuję, że jak się troche bardziej zaprę to coś połamię.

Wezwę elektryka, dziękuję za pomoc.

0
  • #8 01 Wrz 2017 21:27
    suflet
    Poziom 7  

Dziękuję za pomoc.
    Elektryk wymienił stycznik i wszystko jest ok.

0
  Szukaj w 5mln produktów