Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Uno - Silnik krokowy czy Serwomotor??Co lepsze??

kris1992is 03 Gru 2015 19:50 1218 4
  • #1 03 Gru 2015 19:50
    kris1992is
    Poziom 6  

Witam,
    Jestem studentem informatyki i chciałbym sobie zrobić robota, który będzie namierzał cel zadany mu przez mój program (używając Arduino uno). W teorii wymyśliłem, że mój wskaźnik będzie się poruszał na klocku drewnianym przymocowanym do pręta (wymontowanego z drukarki) drugi pręt stabilizujący w pionie będzie miał za zadanie podniesienie 1 pręta z klockiem na daną wysokość (określoną przez program). Czytałem trochę na temat różnych rozwiązań i wybrałem silniki krokowe bo silniki DC się do tego według mnie średnio nadają, a serwomotory których szukałem były zbyt drogie. Tak oto wymontowałem silnik krokowy ze skanera.Chce sterować nim poprzez zadawanie mu ilości kroków które ma wykonać i za pomocą paska i rolki będę przesuwał mój klocek. Niestety w drukarce, na którą również liczyłem były zastosowane zwykłe silniczki DC.Znowu zacząłem szukać silników krokowych na kupno i znalazłem:
    42HS34-0404 12V SIL.KROK. 200/obr 5mm
    Dane techniczne: • Ilość kroków na obrót: 200 kroków 1,8° • Napięcie zasilania: 12V • Pobór prądu na cewkę: 0,4 A • Rezystancja cewki 30 Ω • Indukcyjność uzwojenia: 35 mH • Moment trzymający 2,6 kg*cm • bipolarny (cztery przewody) • Wymiary: 42x42x34mm (bez wału) • Średnica wału: 5 mm

Zamierzam do niego dołączyć mostek l293d. Moja ciekawość świata jednak kazała mi kliknąć w serwa.I jest w miarę tanie serwo, 360 stopni obrotu, moment obrotowy większy niż mojego silnika.
    SERWO FS-5106R 5,2kG*cm 0,18s/60°

Hmm super tylko czasu nie mam zbyt wiele a z tego co się orientuje serwem steruje się za pomocą parametru ANGLE nadając mu tylko kierunek i prędkość obrotu. Więc będę miał spory problem aby wyskalować moje przesunięcie do odpowiedniego kąta.Po za tym wiem że są serwa 180 stopni odchyłu (90 w jedną i 90 w drugą stronę) i nie jestem do końca pewien czy ten 360 stopni zrobi kilka obrotów(pełnych w jedną stronę gdy to będzie potrzebne czy ten zakres też jest podany w sensie 180+180 i trzeba będzie go dodatkowo przerabiać??
    Tu moje pytanie, co według was byłoby najlepsze i czemu??Chce to po prostu skonsultować przed zakupem z kimś kto ma większe doświadczenie, ponieważ z jednej strony nie chce opuszczać zamiaru zrobienia tego tylko na krokowych, a z drugiej mam ciekawość jakby się z serwem pracowało.Za porady z góry serdecznie dziękuje.

0 4
  • Pomocny post
    #2 03 Gru 2015 20:58
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 03 Gru 2015 21:12
    kris1992is
    Poziom 6  

Czyli to serwo, nad którym się zastanawiam jest 360 ale to nie oznacza że jest continues i trzeba było by go przerobić tak jak widziałem na filmikach na continues(jeśli się da). Ja akurat pytałem co jest lepsze do mojego zastosowania, ale z tego co Pan pisze, wychodzi że lepszy by był jednak ten silnik krokowy. Właśnie dlatego też pytam bo nikt z mojego otoczenia nie miał zbyt wiele wspólnego z takimi serwomotorami lub o tym nie wiem a jedyna osoba co coś mi doradziła ma właśnie serwo 180 stopni bo jemu tyle wystarcza a w moim przypadku by przeciągnąć cały ten klocek od jednego końca pręta do drugiego potrzeba zapewne ok 3 pełnych obrotów.Kolega twierdził właśnie, że ten 360 powinien być cotinues i że jeśli on np. wpisuje w kodzie parametr angle 60 to mu się obraca o 60 stopni(z tego co Pan mówi jednak tak nie jest), natomiast 180 to jest pełna prędkość w jedną stronę do końca, 0 natomiast w drugą i tu mi się coś nie zgadzało co do tego 360 bo wtedy końcem było by obrócenie go o 360 stopni.Spodobał mi się jednak fakt że tam nie ma ograniczeń typu 1.8 stopnia to nasz krok i bez odpowiedniego sterownika o mniej go nie przekręce.Trochę się rozpisałem aczkolwiek bardzo dziękuję za odpowiedź i kupuję jednak silnik krokowy z mostkiem. Mam nadzieję że to będzie dobrze śmigało.

P.S Sprawdziłem ten serwomotor jest jednak continues, lecz chyba tak jak pisałem kupię silniczek krokowy.

0
  • #4 03 Gru 2015 22:16
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 03 Gru 2015 22:42
    kris1992is
    Poziom 6  

Dziękuje bardzo za pomoc :)

0