Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino Uno - Silnik krokowy czy Serwomotor??Co lepsze??

kris1992is 03 Dec 2015 19:50 1641 4
Testo
    kris1992is
    Level 7  
    Witam,
    Jestem studentem informatyki i chciałbym sobie zrobić robota, który będzie namierzał cel zadany mu przez mój program (używając Arduino uno). W teorii wymyśliłem, że mój wskaźnik będzie się poruszał na klocku drewnianym przymocowanym do pręta (wymontowanego z drukarki) drugi pręt stabilizujący w pionie będzie miał za zadanie podniesienie 1 pręta z klockiem na daną wysokość (określoną przez program). Czytałem trochę na temat różnych rozwiązań i wybrałem silniki krokowe bo silniki DC się do tego według mnie średnio nadają, a serwomotory których szukałem były zbyt drogie. Tak oto wymontowałem silnik krokowy ze skanera.Chce sterować nim poprzez zadawanie mu ilości kroków które ma wykonać i za pomocą paska i rolki będę przesuwał mój klocek. Niestety w drukarce, na którą również liczyłem były zastosowane zwykłe silniczki DC.Znowu zacząłem szukać silników krokowych na kupno i znalazłem:
    42HS34-0404 12V SIL.KROK. 200/obr 5mm
    Dane techniczne: • Ilość kroków na obrót: 200 kroków 1,8° • Napięcie zasilania: 12V • Pobór prądu na cewkę: 0,4 A • Rezystancja cewki 30 Ω • Indukcyjność uzwojenia: 35 mH • Moment trzymający 2,6 kg*cm • bipolarny (cztery przewody) • Wymiary: 42x42x34mm (bez wału) • Średnica wału: 5 mm

Zamierzam do niego dołączyć mostek l293d. Moja ciekawość świata jednak kazała mi kliknąć w serwa.I jest w miarę tanie serwo, 360 stopni obrotu, moment obrotowy większy niż mojego silnika.
    SERWO FS-5106R 5,2kG*cm 0,18s/60°

Hmm super tylko czasu nie mam zbyt wiele a z tego co się orientuje serwem steruje się za pomocą parametru ANGLE nadając mu tylko kierunek i prędkość obrotu. Więc będę miał spory problem aby wyskalować moje przesunięcie do odpowiedniego kąta.Po za tym wiem że są serwa 180 stopni odchyłu (90 w jedną i 90 w drugą stronę) i nie jestem do końca pewien czy ten 360 stopni zrobi kilka obrotów(pełnych w jedną stronę gdy to będzie potrzebne czy ten zakres też jest podany w sensie 180+180 i trzeba będzie go dodatkowo przerabiać??
    Tu moje pytanie, co według was byłoby najlepsze i czemu??Chce to po prostu skonsultować przed zakupem z kimś kto ma większe doświadczenie, ponieważ z jednej strony nie chce opuszczać zamiaru zrobienia tego tylko na krokowych, a z drugiej mam ciekawość jakby się z serwem pracowało.Za porady z góry serdecznie dziękuje.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Testo
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Testo
    kris1992is
    Level 7  
    Czyli to serwo, nad którym się zastanawiam jest 360 ale to nie oznacza że jest continues i trzeba było by go przerobić tak jak widziałem na filmikach na continues(jeśli się da). Ja akurat pytałem co jest lepsze do mojego zastosowania, ale z tego co Pan pisze, wychodzi że lepszy by był jednak ten silnik krokowy. Właśnie dlatego też pytam bo nikt z mojego otoczenia nie miał zbyt wiele wspólnego z takimi serwomotorami lub o tym nie wiem a jedyna osoba co coś mi doradziła ma właśnie serwo 180 stopni bo jemu tyle wystarcza a w moim przypadku by przeciągnąć cały ten klocek od jednego końca pręta do drugiego potrzeba zapewne ok 3 pełnych obrotów.Kolega twierdził właśnie, że ten 360 powinien być cotinues i że jeśli on np. wpisuje w kodzie parametr angle 60 to mu się obraca o 60 stopni(z tego co Pan mówi jednak tak nie jest), natomiast 180 to jest pełna prędkość w jedną stronę do końca, 0 natomiast w drugą i tu mi się coś nie zgadzało co do tego 360 bo wtedy końcem było by obrócenie go o 360 stopni.Spodobał mi się jednak fakt że tam nie ma ograniczeń typu 1.8 stopnia to nasz krok i bez odpowiedniego sterownika o mniej go nie przekręce.Trochę się rozpisałem aczkolwiek bardzo dziękuję za odpowiedź i kupuję jednak silnik krokowy z mostkiem. Mam nadzieję że to będzie dobrze śmigało.

P.S Sprawdziłem ten serwomotor jest jednak continues, lecz chyba tak jak pisałem kupię silniczek krokowy.
    User removed account
    User removed account  
    kris1992is
    Level 7  
    Dziękuje bardzo za pomoc :)