Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica ZIA 6428 - "Wyrzuca" wyłącznik przeciwporażeniowy

tadro 03 Dec 2015 19:55 2361 13
Bosch
 • #1
  tadro
  Level 11  
  W zmywarce Amica ZIA 6428, przy uruchamianiu po naciśnięciu włącznika, przy zamykaniu drzwi, wyłącznik różnicowo - prądowy wyłącza napięcie . Po zamknięciu drzwi i załączeniu "różnicówki", zmywarka działa prawidłowo. Zwarcie występuje tylko w chwili zamykania drzwi. Gdzie i na czym może być przebicie?

  Pozdrawiam Forumowiczów
 • Bosch
 • #2
  Ture11
  Level 38  
  Sporo elektroniki na tych drzwiczkach - przebicie może być wszędzie, głównie na elastycznych połączeniach, coś przycierało i przetarło przewód.
 • #3
  tadro
  Level 11  
  Czy w zmywarkach tego typu zdarzała się taka usterka w powtarzalnym miejscu i czy zawsze to było przetarcie izolacji? Czy bywało też tak, że do obwodów elektrycznych przedostała się woda i powodowała zwarcie?
 • Bosch
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  tadro
  Level 11  
  Czy jak zdemontuję front meblowy z drzwi zmywarki, to będę miał dostęp do tej wiązki? Zresztą nie wiem jak zdejmuje się front meblowy przy tej zmywarce (nie było mnie przy instalacji a w instrukcji obsługi zmywarki opisu montażu nie ma).
  Pozdrawiam
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  tadro
  Level 11  
  To jak jest z tym dostępem do wiązki drzwi w tej zmywarce, tzn. w Amica ZIA 6428? Czy tak jak napisał Kolega Stefciu_B, że trzeba rozkręcić drzwi aby uzyskać dostęp do wiązki, czy tak jak napisał Kolega skryn, że trzeba wyciągnąć zmywarkę z zabudowy i odkręcić dwa boki (po co aż obydwa boki)?
  pozdro
  [/b]
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  tadro
  Level 11  
  Wykonałem pewne czynności i stary problem ustąpił, za to pojawił się nowy. Zdemontowałem front meblowy i pod drzwiami zobaczyłem uszkodzoną (rozerwaną albo rozciętą) osłonę wiązki wychodzącej z drzwi.

  Załączam fotografie tej wiązki dla położenia drzwi zamknięte i otwarte. Nakleiłem kilka warstw taśmy izolacyjnej na tą osłonę wiązki i na blachę o którą ona się opiera przy drzwiach całkowicie otwartych. Drzwi nie rozkręcałem. Wykonałem kilka prób startu zmywarki z otwieraniem i zamykaniem drzwi. Zwarcie już się nie pojawiło. Wyłącznik różnicowo - prądowy nie zadziałał ani razu.

  Wobec tego uruchomiliśmy pełny program zmywania. Zmywarka zachowywała się normalnie, ale po pewnym czasie, trudno ocenić dokładnie kiedy, pojawił się dość mocny zapach, taki jak przy spalonej izolacji kabli. Zmywarka nie zakończyła zmywania, stanęła na wypompowywaniu wody i trzeba było ją wyłączyć.

  Naczynia były umyte, ale nie wysuszone. Przy ponownym uruchomieniu programu, zmywarka zachowała się tak samo, zatrzymała się na wypompowywaniu. Odczytałem kody błędów: H3 i H6.
  Amica ZIA 6428 - "Wyrzuca" wyłącznik przeciwporażeniowyAmica ZIA 6428 - "Wyrzuca" wyłącznik przeciwporażeniowy
  Nie wiem czy ta nowa usterka ma związek z tą pierwszą, może z poruszaniem wiązki przy oklejaniu taśmą izolacyjną, a może to czysty zbieg okoliczności?
  Proszę o radę. Pozdrawiam.
 • #11
  tadro
  Level 11  
  Zmywarka dalej niesprawna. Zachowuje się nieregularnie. Nieraz pracuje poprawnie, wykona cały cykl zmywania i zasygnalizuje koniec programu. Innym razem zawiesi się i cały czas wypompowuje wodę. Najczęściej bywa jednak tak, że po uruchomieniu pracuje cały czas pompa i nic więcej się nie dzieje. Przypuszczam, że ten zapach o którym pisałem wcześniej, pochodził z przegrzanego silnika pompy, gdy nie zauważyliśmy od razu, że zmywarka się zawiesiła. Pomyślałem tak, bo gdy obecnie zmywarka się zawiesi albo po starcie działa tylko pompa, to ten zapach pojawia się znowu, ale w znikomym natężeniu.
  Rozebrałem drzwi i wymontowałem płytkę sterownika. W samej instalacji nie znalazłem nic podejrzanego, jedynie na płytce sterownika jest jeden "wybuchnięty" triak. Załączam zdjęcie fragmentu płytki sterownika. Po zamontowaniu sterownika i zmontowaniu nic się nie zmieniło zmywarka raz działa, raz nie działa. Niedziałanie jest częstsze. Przypuszczam, że uszkodzony triak to skutek, a jaka mogła być przyczyna?
  Jeszcze jedno pytanie, czy zamiast modułu sterownika B338 można zamontować moduł B338_T? Amica ZIA 6428 - "Wyrzuca" wyłącznik przeciwporażeniowy
 • #12
  lElektryk
  Level 18  
  Witam!
  Doszedł kolega do ładu z tą zmywarką?
  Przed Świętami rodzicom też zaczęła korki wyrzucać. Pierwsze co to też pomyślałem, że po prostu się wiązka przetarła, bo grzałka ponoć też nie zawsze grzała, ale po rozłożeniu, wszystkie przewody wyglądały na całe. Jako że zmywarka w zabudowie a święta na karku, wyprułem z niej sterownik, skręciłem i wsunąłem pod blat.
  Tyle że u mnie wszystkie triaki wyglądają na żywe :D

  Pozdrawiam!
 • #13
  tadro
  Level 11  
  Jeszcze nie zakończyłem naprawy tej zmywarki, ale wciąż się zastanawiam nad przyczyną usterki. Tak jak pisałem wcześniej uważam, że zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego i uszkodzenie triaka to skutki a nie przyczyna awarii, która jest nadal nieznana. W związku z tym, że zmywarka Amica ZIA 6428 jest chyba taka sama jak zmywarka Bauknecht GCXP 5848, warto zwrócić uwagę na post na elektrodzie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2347118.html

  Pozdrawiam
 • #14
  tadro
  Level 11  
  Jest już nowa zmywarka. Amicę ZIA 6428 sprzedam na części. Zamykam temat.