Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica ZIA 6428 - "Wyrzuca" wyłącznik przeciwporażeniowy

tadro 03 Gru 2015 19:55 1665 13
  • #1 03 Gru 2015 19:55
    tadro
    Poziom 11  

W zmywarce Amica ZIA 6428, przy uruchamianiu po naciśnięciu włącznika, przy zamykaniu drzwi, wyłącznik różnicowo - prądowy wyłącza napięcie . Po zamknięciu drzwi i załączeniu "różnicówki", zmywarka działa prawidłowo. Zwarcie występuje tylko w chwili zamykania drzwi. Gdzie i na czym może być przebicie?

Pozdrawiam Forumowiczów

0 13
  • #2 03 Gru 2015 20:01
    Ture11
    Poziom 34  

Sporo elektroniki na tych drzwiczkach - przebicie może być wszędzie, głównie na elastycznych połączeniach, coś przycierało i przetarło przewód.

2
  • #3 03 Gru 2015 22:31
    tadro
    Poziom 11  

Czy w zmywarkach tego typu zdarzała się taka usterka w powtarzalnym miejscu i czy zawsze to było przetarcie izolacji? Czy bywało też tak, że do obwodów elektrycznych przedostała się woda i powodowała zwarcie?

-1
  • #4 03 Gru 2015 22:46
    2679157
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 06 Gru 2015 20:44
    tadro
    Poziom 11  

Czy jak zdemontuję front meblowy z drzwi zmywarki, to będę miał dostęp do tej wiązki? Zresztą nie wiem jak zdejmuje się front meblowy przy tej zmywarce (nie było mnie przy instalacji a w instrukcji obsługi zmywarki opisu montażu nie ma).
    Pozdrawiam

0
  • #6 07 Gru 2015 13:34
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

Front meblowy masz przykręcony dwiema lub czterema wkrętami, ale żeby dostać się do wiązki musisz i tak odkręcić wszystkie wkręty, które zobaczysz na obwodzie drzwi zmywarki jak je otworzysz

1
  • #7 07 Gru 2015 17:48
    skryn
    Admin grupy AGD

tadro napisał:
    Czy jak zdemontuję front meblowy z drzwi zmywarki, to będę miał dostęp do tej wiązki? Zresztą nie wiem jak zdejmuje się front meblowy przy tej zmywarce (nie było mnie przy instalacji a w instrukcji obsługi zmywarki opisu montażu nie ma).
    Pozdrawiam

Żeby naprawić tą zmywarkę z powszechnym problemem tego typu sprzętu w większości marek, musisz wytargać ją z zabudowy.
    Nie da się naprawić wiązki drzwi (a tam na 200% jest problem) bez tej czynności. A do odkręcenia na początek masz dwa boki.
    Dasz radę?

1
  • #8 07 Gru 2015 21:23
    tadro
    Poziom 11  

To jak jest z tym dostępem do wiązki drzwi w tej zmywarce, tzn. w Amica ZIA 6428? Czy tak jak napisał Kolega Stefciu_B, że trzeba rozkręcić drzwi aby uzyskać dostęp do wiązki, czy tak jak napisał Kolega skryn, że trzeba wyciągnąć zmywarkę z zabudowy i odkręcić dwa boki (po co aż obydwa boki)?
    pozdro
    [/b]

0
  • #9 08 Gru 2015 08:01
    skryn
    Admin grupy AGD

tadro napisał:
    odkręcić dwa boki (po co aż obydwa boki)?

Po to, że dostęp do śrub listwy mocującej/przytrzymującej wiązkę, jest właśnie po bokach.

0
  • #10 09 Gru 2015 22:33
    tadro
    Poziom 11  

Wykonałem pewne czynności i stary problem ustąpił, za to pojawił się nowy. Zdemontowałem front meblowy i pod drzwiami zobaczyłem uszkodzoną (rozerwaną albo rozciętą) osłonę wiązki wychodzącej z drzwi.

Załączam fotografie tej wiązki dla położenia drzwi zamknięte i otwarte. Nakleiłem kilka warstw taśmy izolacyjnej na tą osłonę wiązki i na blachę o którą ona się opiera przy drzwiach całkowicie otwartych. Drzwi nie rozkręcałem. Wykonałem kilka prób startu zmywarki z otwieraniem i zamykaniem drzwi. Zwarcie już się nie pojawiło. Wyłącznik różnicowo - prądowy nie zadziałał ani razu.

Wobec tego uruchomiliśmy pełny program zmywania. Zmywarka zachowywała się normalnie, ale po pewnym czasie, trudno ocenić dokładnie kiedy, pojawił się dość mocny zapach, taki jak przy spalonej izolacji kabli. Zmywarka nie zakończyła zmywania, stanęła na wypompowywaniu wody i trzeba było ją wyłączyć.

Naczynia były umyte, ale nie wysuszone. Przy ponownym uruchomieniu programu, zmywarka zachowała się tak samo, zatrzymała się na wypompowywaniu. Odczytałem kody błędów: H3 i H6.
    Amica ZIA 6428 - "Wyrzuca" wyłącznik przeciwporażeniowyAmica ZIA 6428 - "Wyrzuca" wyłącznik przeciwporażeniowy
    Nie wiem czy ta nowa usterka ma związek z tą pierwszą, może z poruszaniem wiązki przy oklejaniu taśmą izolacyjną, a może to czysty zbieg okoliczności?
    Proszę o radę. Pozdrawiam.

0
  • #11 27 Gru 2015 12:45
    tadro
    Poziom 11  

Zmywarka dalej niesprawna. Zachowuje się nieregularnie. Nieraz pracuje poprawnie, wykona cały cykl zmywania i zasygnalizuje koniec programu. Innym razem zawiesi się i cały czas wypompowuje wodę. Najczęściej bywa jednak tak, że po uruchomieniu pracuje cały czas pompa i nic więcej się nie dzieje. Przypuszczam, że ten zapach o którym pisałem wcześniej, pochodził z przegrzanego silnika pompy, gdy nie zauważyliśmy od razu, że zmywarka się zawiesiła. Pomyślałem tak, bo gdy obecnie zmywarka się zawiesi albo po starcie działa tylko pompa, to ten zapach pojawia się znowu, ale w znikomym natężeniu.
    Rozebrałem drzwi i wymontowałem płytkę sterownika. W samej instalacji nie znalazłem nic podejrzanego, jedynie na płytce sterownika jest jeden "wybuchnięty" triak. Załączam zdjęcie fragmentu płytki sterownika. Po zamontowaniu sterownika i zmontowaniu nic się nie zmieniło zmywarka raz działa, raz nie działa. Niedziałanie jest częstsze. Przypuszczam, że uszkodzony triak to skutek, a jaka mogła być przyczyna?
    Jeszcze jedno pytanie, czy zamiast modułu sterownika B338 można zamontować moduł B338_T? Amica ZIA 6428 - "Wyrzuca" wyłącznik przeciwporażeniowy

0
  • #12 29 Gru 2015 16:28
    lElektryk
    Poziom 18  

Witam!
    Doszedł kolega do ładu z tą zmywarką?
    Przed Świętami rodzicom też zaczęła korki wyrzucać. Pierwsze co to też pomyślałem, że po prostu się wiązka przetarła, bo grzałka ponoć też nie zawsze grzała, ale po rozłożeniu, wszystkie przewody wyglądały na całe. Jako że zmywarka w zabudowie a święta na karku, wyprułem z niej sterownik, skręciłem i wsunąłem pod blat.
    Tyle że u mnie wszystkie triaki wyglądają na żywe :D

Pozdrawiam!

0
  • #13 30 Gru 2015 10:51
    tadro
    Poziom 11  

Jeszcze nie zakończyłem naprawy tej zmywarki, ale wciąż się zastanawiam nad przyczyną usterki. Tak jak pisałem wcześniej uważam, że zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego i uszkodzenie triaka to skutki a nie przyczyna awarii, która jest nadal nieznana. W związku z tym, że zmywarka Amica ZIA 6428 jest chyba taka sama jak zmywarka Bauknecht GCXP 5848, warto zwrócić uwagę na post na elektrodzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2347118.html

Pozdrawiam

0
  • #14 08 Sty 2016 10:17
    tadro
    Poziom 11  

Jest już nowa zmywarka. Amicę ZIA 6428 sprzedam na części. Zamykam temat.

0