Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec typu koza z nadmuchem - Czy to dobry wybór do mojego warsztatu?Jaki model?

Cocroah 03 Dec 2015 20:03 6693 2
 • #1
  Cocroah
  Level 1  
  Witam serdecznie,
  Mam do ogrzania w sezonie zimowym warsztat o powierzchni 66m2, wysokość do drewnianych przęseł podtrzymujących, również drewniany dach spadowy wynosi 3,5m a do samego dachu około 4m-4,5m. Jest to pomieszczenie wydzielone z dużej hali, ponad przęsłami jest prześwit do pomieszczeń sąsiadujących. Budynek wykonany z drewnianej konstrukcji pomiędzy poszczególnymi belkami ściany z cegły i betonowa wylewka jako podłoga. Poszukuję optymalnego rozwiązania na dogrzanie tego pomieszczenia. Zdecydowałam się na kozę. Zostałam uprzedzona jednak o możliwości uciekania ciepła przez dach i prześwity w ścianie. Zamierzam więc zmontować tanim kosztem sufit i zainwestować w kozę z nadmuchem. Jaki model będzie najlepszy do ogrzania tego trudnego pomieszczenia? Znacie Panowie jakąś sprawdzoną firmę sprzedającą takie piece? Jaka moc grzewcza będzie optymalna? Czy 10 Kw to nie przesada? Jak dużo prądu "zjada" taka koza z elektrycznym nadmuchem? Czy ma jakieś szczególne wymagania montażowe w przeciwieństwie do kózki bez nadmuchu? Komin zamierzam wyprowadzić przez boczną ścianę (cegły) na wysokości 2m.
 • Helpful post
  #2
  DENY2
  Level 15  
  Ogrzewam warsztat jakieś 35m2 piecem nadmuchowym wielkości dużej kozy.Zobacz w moich postach jest foto.Ściany i sufit mam ocieplone styropianem piec daje radę z zapasem. Przy -15 na zewnątrz można mieć w środku nawet +20.Lecz kiedy nie miałem ocieplonego sufitu (na dachu blacha )był problem z ogrzaniem.Zastosuj maksymalnie długą rurę kominową lub załóż na nią dodatkowo radiatory.Co do zużycia prądu to mam wentylator z silnika od wirówki myślę że jakieś 100w.
 • Helpful post
  #3
  Nicedog
  Level 23  
  W podobnym temacie wypowiadałem się na tym forum > https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3124383.html gdzie również byl do ogrzania warsztat o podobnej powierzchni (60m2).
  Tam w moim # 8 polecałem nagrzewnicę umożliwiającą odprowadzanie spalin na zewnątrz - co jest również tańsze od "kozy" z elektrycznym nadmuchem.

  Skoro Kolega jest już zdecydowany na ogrzewanie elektryczne - to tutaj http://klimasklep.pl/nagrzewnice-elektryczne-c-9_13.html?osC można np. zorientować się co do oferty przeróżnych nagrzewnic elektrycznych.

  Dodano po 28 [minuty]:

  Cocroah wrote:
  Jak dużo prądu "zjada" taka koza z elektrycznym nadmuchem?
  Jeżeli do kalkulatora przybliżonych kosztów ogrzewania > http://pec.suwalki.pl/kalkulator.php
  w miejsce "Powierzchnia ogrzewana budynku (m2)" wstawi się np. powierzchnię 66m2 (co odpowiada powierzchni posiadanego przez Kolegę warsztatu) - to wychodzi , że ogrzewanie energią elektryczną jest dwukrotnie droższe, aniżeli olejem opałowym (co można zrealizować taką np. nagrzewnicą > http://klimasklep.pl/nagrzewnica-olejowa-odpr...ster-bv-77-dmuchawa-olejowa-master-p-44.html).
  I tak, wg. tego ww. kalkulatora - miesięczny koszt ogrzewania energią elektryczną w przypadku ww. warsztatu o powierzchni 66m2 wyniósłby przeszło 600 zł (z tendencją wzrostową), natomiast w przypadku ogrzewania olejem opałowym - to byłaby kwota około 300 zł.