Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie karty sieciowe - dwie karty sieciowe w jednym komputerze

03 Gru 2015 22:13 2085 6
  • Poziom 8  
    Witam,
    chciałem w firmie zrobić tak aby serwer był dostępny tylko dla dwóch komputerów i bez dostępu do internetu. Czy można zastosować taki schemat jak przedstawiłem w załączniku tj. w dwóch komputerach zainstalować dwie karty sieciowe aby jedna karta była podłączona bezpośrednio do serwera a druga karta sieciowa była podłączona do routera, z którego doprowadzany jest Internet do tego komputera?
    Czy przy takim podłączeniu nie będzie dochodził internet do serwera? Nie chciałbym aby serwer był podłączony do Internetu.
    Jeżeli jest to możliwe czy ktoś mógłby mi podać jakie ustawienia musiałbym wprowadzić dla tych dwóch komputerów podłączonych do serwera oraz ustawienia samego serwera. Z góry dziękuję.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 31  
    Podlacz na jednej karcie sieciowej do routera. Ip ustaw recznie ale nie wpisuj bramy domyslnej.
    Jak nie wiesz jakie ip wpisac to sobie sprawdz jakie serwer dostaje.
    Mozesz takie samo podac bez bramy i dns. Wtedy serwer nie ma dostepu do neta
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 8  
    ale chciałbym też aby pozostałe komputery w sieci nie widziały tych dwóch
  • Poziom 2  
    Witam,
    miałem kiedyś identyczna potrzebę

nie potrzeba dwóch kart sieciowych,
    wystarczy odpowiednio skonfigurować sieć.

Router Model:TP-Link TL-WR740N/ND v4
    Firmware Version:OpenWrt Attitude Adjustment 12.09 / LuCI 0.11.1 Release (0.11.1)
    do tego switch zarządzalny TL-SG3424P

-------------------------------------

1. Server podłaczamy do portu 4LAN w routerze
    2. Do 2,3 LAN podlaczamy komputery te 2 co maja miec serwer na widoku
    3. Ustawiamy nowa strefe dla iptables
    !!! -- konfigurujemy sieć tak aby tylko z tych 2 stacjii był widoczny serwer

!!! -- konfigurujemy iptables tak aby server laczyl sie tylko z tymi 2 stacjami
    4. ustawiamy strefe dla reszrty stacjii w sieci i podpinamy switcha np do portu 1 LAN
    5. wpinamy wszystko pod switcha (to co ma nie widzieć serwera)
    6. tworzymy strefe dla internetu i odpowiednie reduły dla lanu

vlan1
    LAN1 -> (internet + lan, reszta komputerów)

valn2
    LAN 2,3 -> (2 stacje)
    LAN 4 server

7. interakcje miedzy vlan1 i vlan2 i internetem
    ----------------------------------------------
    Oczywiście trzeba nadniemić o sposobie konfiguracjii całej sieci czy ma hasac DHCP i ARP, czy moze routing statyczny :D

prosze powiedzieć jaśniej jaki sprzęt sieciowy Pan kolega posiada wtedy bede mógł więcej pomóc.

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 8  
    jak miałbym taki schemat zrobić jak pisał Mariusz to myślałem o routerze Draytek Vigor 2925ac.
  • Poziom 2  
    Draytek Vigor 2925ac = bardzo porządny sprzęt do realizacjii projektu,
    jakby nie patrzeć posiada tez tylko 4 porty LAN do tego trzeba będzie jakiegoś switcha jezeli sieć ma być realizowana po kablu.

Vigor 2912n jest połowę tańszy, możliwosci ma bardzo zblizone do Vigor 2925ac .

na Vigor 2912n mam realizowanych kilka projektów sieci + TP-Link TL-SG1024D (switch 24portowy), wszystko bezwaryjne.

jednak należy powiedzieć iż są to urządzenia wolnostojące, jeżeli miało by to isć do szafy rack należy szafeczke w wentylatory doposażyć + filtr powietrza.

Bez filtra mozna było by sie obejść, lecz wtedy trzeba by było regularnie czyscić urządzenia z kurzu.

Reasumując.
    Przy zakupie routera który Pan ma na oku + switch zrealizuje Pan wydajna i bezpieczną sieć, bez jakichkolwiek problemów. tj. bez ingernencjii tekstowego terminala, wszystko da rade na Vigor 2925ac / Vigor 2912n wyklikać.

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 8  
    dziękuję za informację. Mam już switche firmy Cisco i właśnie chciałem wymienić na lepszy router, ponieważ mam Asusa.