Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oprawa świetlówkowa 3x36W schemat

03 Gru 2015 22:14 1668 3
 • Poziom 12  
  Czy ktoś ma schemat elektryczny oprawy: Oprawa świetlówkowa 3x36W schemat

  3x36W Pyłoszczelna i strugoodporna otwarta oprawa przemysłowa do świetlówek T8. Przeznaczona do oświetlania pomieszczeń przemysłowych i gospodarczych, magazynów, hal produkcyjnych, warsztatów oraz pomieszczeń o dużym zapyleniu.
 • IGE-XAO
 • Moderator Elektrotechnika
  Jeśli kolega chce dokładny schemat zDTR to należy napisać dp Polam- Rem oni to produkują.
 • IGE-XAO
 • Poziom 1  
 • Poziom 13  
  W takiej oprawie w standardowej wersji występowały 3 takie same układy klasycznego zapłonu lamp z dławikami elektromagnetycznymi z tym, że w dwóch z gałęzi były dołączone w szereg z dławikiem kondensatory (3,3 i 4,6uF / 400v ) aby uzyskać przesunięcie fazowe, (tak samo jak jest to stosowane np do rozruchu silnika indukcyjnego zasilanego z jednej fazy ). Zabieg taki był wykonywany aby wyeliminować efekt stroboskopowy.

  W niektórych modelach z 2 wyprowadzonymi przewodami do metalowej obudowy był podłączony jeden z nich (niebieski) Należy o tym pamiętać aby przypadkiem nie podłączyć jednej z faz do tego koloru. Zupełnie złym pomysłem jest używanie takiej lampy z wtyczką i włączanie jej tymczasowo do kontaktu. mamy 50 procent szans, że gdy włożymy wtyczkę odwrotnie to podłączymy fazę do metalowej obudowy. W wersji z 3 przewodami nie było tego problemu.

  W tych oprawach główne usterki to kondensatory. Aby szybko naprawić taką lampę wystarczyło usunąć kondensator lub go zewrzeć. Dławiki uszkadzały się rzadko.
  osobiście lubię właśnie te starej konstrukcji. Mam u siebie kilkadziesiąt tych lamp różnej produkcji i zupełnie bezobsługowe są właśnie te stare. W nowszych praktycznie każdej lampie muszę zmienić raz na 2 lata statecznik elektroniczny. Obojętnie jakiej firmy bym nie kupił uszkadzają się te same elementy. W starych lampach po 10-20 latach padały kondensatory a naprawa lampy trwała 5 minut. Minusem może być waga, bo niektóre modele ważyły 10 i więcej kg. Przy aktualnie produkowanych świetlówkach efekt stroboskopowy jest praktycznie nieodczuwalny. Jedna taka lampa daje ok 10 000 lumenów więc spokojnie wystarcza aby oświetlić pojedyncze stanowisko pracy.