Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Dobór kondensatorów i cewek do zwrotnicy kolumny Wega 2

Piotr DIY 03 Gru 2015 22:52 3285 44
  • #1 03 Gru 2015 22:52
    Piotr DIY
    Poziom 5  

Witam wszystkich którzy zetknęli się z moim tematem.
    I posiadają odpowiednia wiedzę by pomóc w wyborze zamienników lepszej jakosci podzespołów.
    Jestem w trakcie regeneracji moich starych kolumn Świdnica Diora Wega 2. Głośniki już są zregenerowane, teraz czas na zwrotnice. Po bliższym zapoznaniu sie z komponentami zamontowanych fabrycznie zwrotnic. Uznałem ze wymagają one wymiany na lepszej jakości, co mam nadzieje poprawi barwę dźwięku. Dodając głębi i miekkosci basu, dynamiki, dokładniejszego odwzorowania brzmienia i czystości tonów wyższych.
    Najwieksza zagadką sa dla mnie cewki gdyż nie posiadam zadnych informacji na temat tych ktore zamontowała fabryka. Moim celem jest zamontowanie cewek wyższej jakości. Nie wiem czym mam się kierować w doborze zamienników o podobnych parametrach bądź lepszych.

Proszę o wskazówki jaką cewkę kupić dla głośników nisko średniotonowych i jaką dla wyskokotonowych. Z tego co się orientuje to najlepsze sa cewki taśmowe powietrzne a Obecnie jest cewka rdzeniowa z wątpliwej jakości drutu.
    Dane kolumny:
    Moc znamionowa 80W
    Max. Moc muzyczna 129W
    Impedancja 8ohm
    Pasmo przenoszenia 45-20 000
    Efektywności 89db
    Zestaw 2,5 drożny

Wewnątrz dwa głośniki GDN 13/50/1 i wysokotonowy GDWK 8-11/120
    Głosniki niskośredniotonowe są 4ohm.

Na zwrotnicy jest jedna duza cewka,
    kondensator Tesla TF204, 22ufk bądź 2,2ufk ?
    35VAC, 100VDC L-J1.
    Rezystor w jednej zwrotnicy 9609 5W a w drugiej ten sam rezystor ma symbol 6R8J.
    Druga cewka dla głośnika wysokotonowego.
    I kondensator Miflex MKSE - 011 4u7K, 250V - J3.

Jakich wartosci cewki kupić ? Na co największą uwagę zwrócić przy kupnie kondensatorów i rezystora?

0 29
  • #2 04 Gru 2015 02:22
    wkj
    Poziom 34  

Nie ma zamienników lepszej jakości jeżeli chodzi o cewki. Producent zaprojektował tak obudową oraz dobrał tak głośniki że musiał zastosować takie jakie są.
    Owszem można to zmienić ale z głową, głową w sensie iż pierw "zdejmujemy" charakterystykę, patrzymy co jest nie tak a następnie zmieniamy (o ile to możliwe) elementy w zwrotnicy. Trzeba wiedzieć też w jakim kierunku mają iść owe zmiany i co należy zmienić by je uzyskać.
    Cewki trzeba by było pomierzyć, bo o schemacie można zapomnieć, w zasadzie kondensatory także.
    Kondensatory kupuj nasze żółte miflexy MKT, MKP, rezystory nie wiem czy warto wymieniać, pierw pomierz czy mają zalecaną wartość i mieszczą się w tolerancji.
    Przy kupnie kondensatorów pojemność ma być taka sama, zwróć uwagę na napięcie, zakres 100-160V a czasem nawet wyższy, powinien być ok.

Wspominasz ze głośniki przeszły naprawę, pytanie co i jak wymieniałeś, w oryginale ten GDWK z kopułką na poliamidzie potrafi zaszeleszczeć ostro.

-1
  • #3 04 Gru 2015 03:15
    Piotr DIY
    Poziom 5  

Cewki pomierzyć, tzn? Jakiś miernik może i znajdę w domu. W jaki sposób pomierzyć, z obciążeniem czy bez, w jakich warunkach i jakie parametry mierzyć?

"Zdejmujemy charakterystykę" domyślam się że chodzi o pomiary akustyczne mikrofonem? Jeżeli tak to jeszcze nie posiadam.
    Co do kierunku zmian to chciałbym zlikwidować szumy na wysokotonowym. Środek mógłby być bardziej przestrzenny i barwny co za tym idzie nieco mocniejszy, tak samo jak i bass. Powinien być bardziej miękki i głębszy.

Kondensatory polskie Miflexy zółte, dlaczego i co miałoby mnie przy nich zatrzymać ?

Czytałem kilka pozytywnych recenzji na temat kondensatorów np. Jantzen, Audyn blue czy Mundorf M cup 400. Dlaczego miałbym wybrać żółte Miflexy?
    Zastanawiam sie nad wyborem kondensatorów jednej z wymienionych firm.

Jeżeli chodzi o głośniki to wymieniałem tylko membrany z górnym zawieszeniem. Sposób prosty, wycięcie starej oczyszczenie kosza i cewki. Wycentrowanie cewki klisza filmowa wkładajac ja w karkas cewki. Po oczyszczeniu ze starej membrany i kleju. Wklejenie nowej membrany wraz z zawieszeniem do cewki i zawieszenia dolnego oraz górnego i do kosza głośnika. Na koniec kopułka, odczekać około 6h i można grać.
    GDWK potrafi sporo i zdarza mu sie pieknie zaszalec. Myślę że po wymianie paru rzeczy w zwrotnicy pozbędę się niepotrzebnych szmerow na wyższych częstotliwościach które pojawiaja sie na niektórych pasmach.

0
  • #4 04 Gru 2015 05:51
    wkj
    Poziom 34  

Cewki można zmierzyć miernikiem indukcyjności lub mostkiem RLC. Najważniejsza jest indukcyjność, rezystancja oraz grubość drutu (choć grubość nie tak znacząca jak chcesz zamieniać na taśmowe).

Szumy, hmm nie wiem czy zlikwidujesz w tej poliamidowej kopułce na wysokotonowym. Miflexy napisałem dlatego że trzymają parametry dość długi czas, sa bez awaryjne, ale oczywiście możesz pobawić się w wymianą na te droższe kondensatory.

Odnośnie regeneracji, pytanie czy zastosowałeś oryginalne części (wiem że ciężko dostać) dlatego ludzie robią na gumie.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Gru 2015 10:12
    Arkadyo
    Poziom 29  

Żeby usłyszeć różnice pomiędzy kondensatorami... nawet jak nie trzymają parametrów to na tej klasy sprzęcie... Wymień na miflexy jak radzi wkj, będzie i tanio i dobrze. Jak chcesz zrób jedną na miflexach drugą na janzenach hiper uper mega top - posłuchasz różnicy :). Cewki zostaw w spokoju jak nie są popalone - diora wkładała powietrzne i zamiana jeszcze bardziej niz przy kondensatorach nic nie da. Jak już chcesz się narobić to sobie okablowanie wewnątrz wymień. Nie zagra pewnie lepiej ale jaka profeska jak popatrzysz :P. A teraz na poważnie. Pobaw się tłumieniem wnętrza różnymi materiałami - tutaj najprędzej usłyszysz różnicę, zwłaszcza na średnicy i górze. Omijaj tylko gąbkę tapicerską bo ona wyłącznie degraduje dźwięk. Kolejna rzecz którą na pewno usłyszysz to wzmacniacz. Często dobór odpowiedniego napędu maskuje wady kolumn a wyciąga plusy.

0
  • #6 04 Gru 2015 14:15
    Piotr DIY
    Poziom 5  

"Diora wkładała powietrzne cewki" - w moich zwrotnicach do nisko-średniotonowego dali cewke rdzeniową. Jakosc drutu budzi duże wątpliwości. Choć wygląda mi na wypiekany, to obawiam się że jakość miedzi może powodować duże starty. Z tego powodu zamierzam kupić cewkę z miedzi beztlenowej.
    Samo pozbycie się płytki drukowanej ze zwrotnicy i połączenie podzespołów bezpośrednio do siebie dało już odczuć różnicę. Membrana zachowuje się tak jak gdyby większa moc prądu płynęła do głośników. Nie spowodowalo to poprawy jakości brzmienia. Raczej na odwrót mankamenty stały się bardziej słyszalne.

Kable do wewnątrz kupilem marki Bridge 2.5mm i 1.5mm.

Na pocztku mialem zamiar tylko zregenerowac glosniki. Jak już zacząłem sie wszystkiemu przyglądać bliżej to zwrotnice okazały się być zrobione najtańszym kosztem.
    Jeżeli kondensatory nie dają efektu to ludzie nie kupowali by audiofilskich po kilkaset złotych a nawet tysięcy. Osobiście myślę ze przy użytych przez fabrykę kondensatorach rewolucję zrobią juz jakie po 20zl za sztukę.. Chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat. Najbardziej interesuje mnie w tej chwili temat cewek bo o kondensatorach już trochę czytałem.

Co do membran i zawieszenia to powinny być oryginalne bo są piankowe bardzo delikatne. Gumowe sa sztywniejsze.

0
  • #7 04 Gru 2015 15:03
    wkj
    Poziom 34  

Piotr DIY napisał:
    "Diora wkładała powietrzne cewki" - w moich zwrotnicach do nisko-średniotonowego dali cewke rdzeniową. Jakosc drutu budzi duże wątpliwości. Choć wygląda mi na wypiekany, to obawiam się że jakość miedzi może powodować duże starty. Z tego powodu zamierzam kupić cewkę z miedzi beztlenowej.
    Drut i jego jakość zbada miernik a dokładnie wykaże pomiar, na oko nic nie osiągniesz w przypadku indukcyjności. A czy rdzeniowa czy powietrzna, to poczytaj dlaczego wkłada się rdzeniowe by zrozumieć temat. Baaaaardzo rzadko dzieje się by cewka się spaliła (oprócz tych równolegle podpiętych pod wysokotonowe), nie wiedzę sensu ich wymiany, brzmienia nie poprawisz jakością cewki od innego producenta. No chyba ze oryginalne mają "skrót" to wymiana.

Piotr DIY napisał:
    Samo pozbycie się płytki drukowanej ze zwrotnicy i połączenie podzespołów bezpośrednio do siebie dało już odczuć różnicę. Membrana zachowuje się tak jak gdyby większa moc prądu płynęła do głośników. Nie spowodowalo to poprawy jakości brzmienia. Raczej na odwrót mankamenty stały się bardziej słyszalne.
    Wiesz są różne sposoby budowy zwrotnic zestawów głośnikowych, jakoś nie przekonuje mnie to że rezygnacja z pcb na rzecz "pająka" daje taki skok jak opisujesz.

Piotr DIY napisał:
    Co do membran i zawieszenia to powinny być oryginalne bo są piankowe bardzo delikatne. Gumowe sa sztywniejsze.

Pokaż zdjęcia tej regeneracji, zdjęcia zwrotnic lub tego co z nich zostało.

0
  • #9 04 Gru 2015 16:48
    Piotr DIY
    Poziom 5  

U mnie na elektrodzie klikam dodaj obrazek po czym pojawia się okno transferu klikam wybierz plik i nawet nie łączy z moim telefonem zebym wybrał zdjęcia. Od wczoraj próbuje bez skutku. Na serwer zewnętrzny dodałem zdjęcie plytki inne zdjecia również nie chciały się ladowac. Jak tylko bedzie taka możliwość dodam więcej zdjęć.

Zastanawia mnie też różnica w oznaczeniach rezystorów. Na jednej zwrotnicy na rezystorze jest oznaczenie 6R8J 5W a na drugiej zwrotnicy ten sam rezystor ma oznaczenie 9609 5W?

0
  • #10 04 Gru 2015 16:51
    wkj
    Poziom 34  

6R8 <=> 6,8Ω
    temu drugiemu przyjrzyj się dobrze bo powinien być taki sam.

0
  • #11 04 Gru 2015 16:56
    Piotr DIY
    Poziom 5  

Wizualnie oba są takie same, wielkość kształt kolor (oba zielone i 5W) różnią się tylko tymi paroma cyferkami które wcześniej podałem.

0
  • #12 05 Gru 2015 07:38
    wkj
    Poziom 34  

Może coś źle odczytałeś lub napis częściowo zamazany jest. Zweryfikuje wszystko pomiar rezystancji.

0
  • #13 09 Gru 2015 02:07
    Piotr DIY
    Poziom 5  

Rezystory różnią się oznaczeniem, napisałem o tym wcześniej i podałem rodzice w oznaczeniu. Rozumiem ze prawidłowo powinny być takie same.

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Cewkę zmierzyłem małym prostym miernikiem którym mogłem zmierzyć tylko rezystancję. Dla cewki większej do dwóch głośników niskosredniotonowych wyszło 0,07, momentami dochodzilo do 0,09. Dla cweki mniejszej od glośnika wysokotonowego 01,5. Pomiary przy najniższym obciążeniu jakie było na mierniku tj. 200.
    Postaram się w tym tygodniu znaleźć miernik by zmierzyć indukcyjność i suwmiarką grubość drutu.
    Pytanie co oznaczają te wartości?
    Czy znając trzy wartości indukcyjność, rezystancję i grubość drutu sprzedawca będzie wiedział jaka cewkę ma mi sprzedać żeby zastąpić cewke rdzeniową cewką taśmową lub powietrzna?
    Jaką różnice dała by cewka o identycznych parametrach indukcyjności i rezystancji ale o grubszym drucie. W jaki sposób może to wpłynąć na charakterystykę dwięku?

0
  • #14 09 Gru 2015 05:42
    wkj
    Poziom 34  

Mając 3 parametry określające element, sprzedawca będzie miał bardziej wierniejszy obraz elementu i pomoże mu to w jak najwierniejszym doborze zamiennika. Nie wiem czemu uparłeś się na taśmowe.
    Popytaj na www.polink........ o cewki.

0
  • #15 09 Gru 2015 08:48
    Arkadyo
    Poziom 29  

Piotr DIY napisał:

Pytanie co oznaczają te wartości?
    Czy znając trzy wartości indukcyjność, rezystancję i grubość drutu sprzedawca będzie wiedział jaka cewkę ma mi sprzedać żeby zastąpić cewke rdzeniową cewką taśmową lub powietrzna?

Oczywiście.
    Cytat:
    Jaką różnice dała by cewka o identycznych parametrach indukcyjności i rezystancji ale o grubszym drucie. W jaki sposób może to wpłynąć na charakterystykę dźwięku?

Najprawdopodobniej żadnej. Grubość drutu to wytrzymałość termiczna cewki na moc jaka wpompujesz w kolumnę i oczywiście rezystancja tj. im cieńszy drut tym większa rezystancja a tym samym większa strata mocy na cewce i większa dobroć sekcji jaka jest na niej podpięta. Pamiętaj, że cewka rdzeniowa będzie mieć dużo mniejszą rezystancje od cewki powietrznej tej samej indukcyjności i grubości drutu. Rdzeniowa będzie mieć mniej zwojów i przez to będzie sporo tańsza. Czy gorsza? Ja mam u siebie w konstrukcji na lepszych przetwornikach rdzeniowe i nie narzekam a podpinałem również cewki powietrzne i nie słyszałem róznicy. Sporo grzebałem w swoim życiu w zwrotnicach i wierz mi, że zmianę dźwięku którą wyraźnie da się usłyszeć otrzymamy przy znacznej przebudowie zwrotnicy a nie po wymianie rezystancji w cewce czy nawet jak się walniesz o kilka dziesiątych mH w indukcyjności.
    Napisałem Ci zostaw te zwrotki w spokoju i zajmij się wzmacniaczem i tłumieniem kolumn - tu poprawisz najwięcej.

Dodano po 4 [minuty]:

A jak chcesz radykalnych zmian w brzmieniu to:
    poszukaj kogoś kto zaprojektuje Ci zwrotnice dla tych midnasów i lepszej kopułki którą byś musiał kupić w miejsce obecnej albo
    wyszykuj i sprzedaj te diory i kup coś innego na przetwornikach wyższej klasy.

0
  • #16 09 Gru 2015 16:52
    Piotr DIY
    Poziom 5  

Dziękuję za link do sklepu, tego nie znałem wcześniej. Napisalem ze chcialbym zamienic cewki z rdzeniowych na taśmowe dlatego że czytałem iz w cewce tasmowej prad płynie całą szerokością taśmy przez co jest lepsza stabilność i praktycznie brak zniekształceń. Powodem zmiany cewek w ogole jest to ze zdarzało się podczas dłuższego sluchania muzuki. Trwajacego kilka godzin ze zdźwięk ulegał zniekształcenią. Z początku nie byłem świadomy tego co powodowało te zniekształcenia. Było to jednak 15lat temu i dzisiaj wiem. Że kiedy cewka jest rdzeniowa a jakość cewki jest niska tym bardziej samego radzenia. To może dojść do kumulacji prądu w rdzeniu cewki i wtedy powstają znieksztalcenia. Podobno dobrej jakości cewką rdzeniowym to zjawisko raczej nie zagraża. Chciałbym kupic cewkę która swoją jakością da mi gwarancję najlepszego dźwięku. Doświadczyłem już przygód z cewką rdzeniowa dlatego chce kupić powietrzną lub taśmowa. Czytałem zentasmowe sa lepsze. Innych doświadczeń z cekwami nie miałem dlatego chętnie poznam zdanie kogos kto posiada takie doswiadczenie i ma czule ucho.

0
  • #17 09 Gru 2015 17:00
    wkj
    Poziom 34  

Piotr DIY napisał:
    Dziękuję za link do sklepu, tego nie znałem wcześniej. Napisalem ze chcialbym zamienic cewki z rdzeniowych na taśmowe dlatego że czytałem iz w cewce tasmowej prad płynie całą szerokością taśmy przez co jest lepsza stabilność i praktycznie brak zniekształceń.

Jak całą szerokością? A drutową to niby jak płynie? Powierzchniowo?
    Co do stabilności, to stabilność czego jest lepsza w taśmowych, parametrów?

Piotr DIY napisał:
    Że kiedy cewka jest rdzeniowa a jakość cewki jest niska tym bardziej samego radzenia. To może dojść do kumulacji prądu w rdzeniu cewki i wtedy powstają znieksztalcenia. Podobno dobrej jakości cewką rdzeniowym to zjawisko raczej nie zagraża.
    Pewnie była źle nawinięta/dobrana i rdzeń się nasycał. Źle dobrany (lub wcale) współczynnik AL.

Sam nawijałem rdzeniowe i bezrdzeniowe, drutami i jakoś tych zniekształceń nie słyszę, ja i odbiorcy.

0
  • #18 09 Gru 2015 17:28
    Piotr DIY
    Poziom 5  

Arkadyo. Rozumiem ze masz duże doświadczenie i zgodzę się ze dobre wytlumienie da sporą różnicę w brzmieniu kolum. Na które ja juz poświęciłem dwa tygodnie czasu by je odpowiednio zaprojektować.
    Oryginalnie kolumny nie miały żadnych przegród wewnątrz. Dwa głośniki niskosredniotonowe umieszczone od górnej części kolumny ku dolnej, po środku między nimi glosnk wysokotonowy. Poniżej komora bassreflex. Oddzielilem oba głośniki przemyślanie przygotowanymi deseczkami z otworami na ciśnienie akustyczne. Całość zajęła mi dość sporo czasu z obserwacją budowy innych zestawów kolumn. Więc kwestię wnetrza kolumny i wygluszenia mam juz gotową. Teraz interesuje mnie przebudowa zwrotnic. Jakie kondensatory dadzą mi miękkie i ciepłe brzmienie, przestrzenność głębię i dynamikę. Ważne są tez cewki na temat którychnie nie mam jeszcze odpowiedniej wiedzy do dokonania właściwego zakupu.

Dodano po 7 [minuty]:

Możliwe ze cewki są zle nawinięte ale takie wypuściła fabryka i takie kupiłem w sklepie w zamontowanych kolumnach. Przedstawiam szczegóły mojej fragmantarycznej wiedzy zaczerpniętej ze stron internetowych sklepów i blogów audiofilskich. Dlatego pytam innych którzy mają jakieś doświadczenie w tej materii. To jest pierwsza taka modernizacją która robię i chciałbym zrobić ją jak najlepiej.

0
  • #19 09 Gru 2015 18:09
    wkj
    Poziom 34  

Piotr DIY napisał:
    Przedstawiam szczegóły mojej fragmantarycznej wiedzy zaczerpniętej ze stron .....i blogów audiofilskich.

Nie bierz czasami na serio niektórych wpisów. Ja nawet nie chce otwierać stron tych blogów.

0
  • #20 09 Gru 2015 20:34
    Piotr DIY
    Poziom 5  

Mówisz żeby nie brać wszystkich wpisów na serio. Otóż do wszystkiego podchodzę z dystansem. Niekiedy czytając czyjeś wrażenia odsłuchowe sa jego własnym odbiorem niekoniecznie obiektywnym. Jedno jest pewne ze gdyby bez znaczenia było przez co popłynie prąd do przetworników. To ludzie nie kupowaliby kondensatorów i innych podzespołów za cenę kilkuset złotych a nawet dwóch tysięcy złotych za malutki kondensator. Jak taki za 2zl by się niczym on niego nie roznil.
    Mam swiadomosc klasy swoich przetworników tonsila i jakieś ograniczenia z pewnością mają jednak uważam ze zwrotnice można poprawić. Mam nadzieje ze taka poprawa osiągnę pewne zadowolenie z poprawy dźwięku uzyskanej z wymiany samych kondensatorów. Jak już robię tak gruntowną renowacje to cewki tez wynienie. Z powodu ze tak jak już wspomniałem zdarzyło się ze dochodzilo przez nie do zniekształceń. Było to cos na
    miarę jak dawniej magnetofon kasetowy zaczynał zwalniać. Zdziwiony zastanawiałem się o co może chodzić jak słuchałem muzyki z płyty cd. :-)
    A co myślisz o poprawie jakiej dokonałem lutujac wszystko na pająka. Zamieściłem zdjęcie płytki na ktorej jest dużo niepotrzebnego druku. Czy teraz wierzysz ze odczułem różnice ?

0
  • #21 10 Gru 2015 10:56
    Arkadyo
    Poziom 29  

Niepotrzebny druk raczej nie ma wpływu. Oczywiście z wiekiem mogły pojawić się najróżniejsze uszkodzenia i stąd słyszysz różnice lub tylko Ty ja słyszysz. Dyskusja z góry skazana na niepowodzenie bo ja Ci nie udowodnię, że tej różnicy nie ma a Ty mi nie udowodnisz że ona jest. Musielibyśmy się spotkać w kilka osób i posłuchać różnych rozwiązań. Ja mam swoje doświadczenia Ty swoje dlatego skoro uważasz, że to coś Ci da to się w to baw. Możesz nawet lutować złotem. Ze swojej strony powiem Ci tylko żebyś udał się z cewkami do kogoś kto pomierzy ich indukcyjność i wymieniał na taką samą. Dla dolnego pasma wystarczy drut 1,2 mm a nawet 1mm a góra 0,4-0,5 mm. Oczywiście cewka powietrzna będzie miała większa rezystancję i nie wiem czy zniesiesz ten nieaudiofilski mankament. Może kup z drutu 4mm najlepiej z dodatkiem srebra. Może z tak małą rezystancja na filtrach tonsile zagrają jak iluminatory... Kto wie...

0
  • #22 10 Gru 2015 13:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Piotr DIY napisał:
    Jedno jest pewne ze gdyby bez znaczenia było przez co popłynie prąd do przetworników. To ludzie nie kupowaliby kondensatorów i innych podzespołów za cenę kilkuset złotych a nawet dwóch tysięcy złotych za malutki kondensator. Jak taki za 2zl by się niczym on niego nie roznil.
    Pozostaje jeszcze takie coś jak snobizm. Znam kilku takich, co to nie ważne jak gra, ważne że drogie było.
    Cewka może wnosić zniekształcenia wyłącznie wówczas, gdy jest źle dobrana. Nie sądzę, by w fabrycznych kolumnach ktoś nie pomyślał. Jak piszesz - obecne cewki są z rdzeniem - żeby nasycił się rdzeń OTWARTY prąd płynący przez taką cewką mógłby być chyba porównywalny do zabezpieczenia w sieci ... A może i większy.
    Powtarzam - nie sądzę, by konstruktor nie przewidział tak oczywistej rzeczy.
    Oczywiście - Im mniejszy opór uzwojeń tym większa dobroć takiej cewki, więc cewka nawinięta grubym drutem (większym przekrojem) będzie w pewnych wypadkach lepsza od innej - nawiniętej cienkim drutem o znaczącej (dla dobroci) oporności. Pytanie tylko, czy aby konstruktor nie uwzględnił oporności cewek w projekcie zwrotnicy? A jak tak - czy ich wymiana na takie "super hiper" nawijane taśmą nie zmienią czegoś w samej zwrotnicy, w brzmieniu całej kolumny? I czy zmienią (bo zmienią na pewno!) na lepsze??? A jak będzie odwrotnie? Oryginalna cewka będzie mieć mniejszą oporność od "super hiper" zamiennika? Ja bym się nad tym najpierw zastanowił, a dopiero potem wymieniał. Tym bardziej, ze cewki taśmowe do tanich nie należą - szkoda by było wywalić w błoto kasę, która nie poprawi niczego w brzmieniu...
    Chcesz zrobić lepszą zwrotnicę ? Chwała Ci za to.
    Jednak zanim cokolwiek zaczniesz robić - zrób podstawowe pomiary kolumn (na forum jest wspomniane jakim programem można takie pomiary w miarę tanio wykonać), i ZOBACZ co należy (jeśli należy) zmienić. Jak dojdziesz co - zmieniaj, zmierz ponownie i tak w kółko, aż osiągniesz ideał.
    A "poprawianie" na zasadzie "Bo podobno to jest lepsze" - to, wybacz, ale początki audiofilizmu : Bardzo groźnej choroby dotykającej tych, dla których wartość sprzętu jest ważniejsza od jego jakości.

0
  • #23 11 Gru 2015 23:21
    Piotr DIY
    Poziom 5  

Zamierzam zmierzyć indukcyjność tych, cewek jeszcze nie namierzylem takiego miernika. Na razie zmierzylem rezystancję. 01,5 dla wyskokotonowego i 0,7 do 0,9 dla głośników nisko sredniotonowych. Kiedy będę znał juz indukcyjność cewek to jakie znaczenie ma grubość drutu? Teraz orientacyjnie w w cewce niskotonowej jest drut między 0,7 a 1mm. Jaka zmiane przyniesie drut 4mm? Jak na razie nie spotkałem sklepu z cewkami do zwrotnic który oferował by cewki nawiniete drutem 4mm najwyżej 1,8 z tego co ogladalem w paru sklepach.
    Jaka różnice dadzą cewki o tych samych parametrach rezystancji i indukcyjności ale jedna z drutem np. 1,2mm a druga 4mm?

0
  • #24 11 Gru 2015 23:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Piotr DIY napisał:
    jakie znaczenie ma grubość drutu?
    A jak myślisz?
    398216 Usunięty napisał:
    Im mniejszy opór uzwojeń tym większa dobroć takiej cewki, więc cewka nawinięta grubym drutem (większym przekrojem) będzie w pewnych wypadkach lepsza od innej - nawiniętej cienkim drutem o znaczącej (dla dobroci) oporności.

Piotr DIY napisał:
    Jaka zmiane przyniesie drut 4mm?
    Zmniejszy się oporność cewki. Czy znacząco w tym wypadku? Nie sądzę. Na pewno zwiększy się wielkość cewki, jej ciężar i koszt.
    Piotr DIY napisał:
    najwyżej 1,8 z tego co ogladalem w paru sklepach.
    Znów pytanie - Jak myślisz - Dlaczego?
    Piotr DIY napisał:
    Jaka różnice dadzą cewki o tych samych parametrach rezystancji i indukcyjności ale jedna z drutem np. 1,2mm a druga 4mm?

Nie ma takiej możliwości, by cewki o takiej samej oporności i indukcyjności miały uzwojenia wykonane innym drutem. No - przynajmniej "normalne" cewki (nie mówię o jednowarstwowych).

0
  • #25 11 Gru 2015 23:57
    Piotr DIY
    Poziom 5  

To inaczej zapytam. Znając parametry oryginalnej cewki oporność i indukcyjnosc na podstawie ktoryh mam szukac zankennika. Biorac pod uwage ze zalezy mi na poprawie jakosci wezmy przyklad z cwewka 4mm. Chce kupic cewke z drutem 4mm. Jezeli znam rezystancje i indukcyjnosc cewki ktora chce zamienic to jak mam dopasowac cewke nawinieta drutem 4mm. Wydaję mi się ze nie powinno byc klopotu z kupnem cewki o grubszym drucie i tej samej indukcyjności. wydaje mi sie ze cewka z grubszym drutem bedziedzie miała mniej zwojów by osiągnąć tą samą rezystancję. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem?

0
  • #26 12 Gru 2015 04:05
    wkj
    Poziom 34  

Piotr DIY napisał:
    wydaje mi sie ze cewka z grubszym drutem bedziedzie miała mniej zwojów by osiągnąć tą samą rezystancję. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem?

Indukcyjność po pierwsze. Mniej zwojów być nie może bo nie osiągniesz zamierzonej indukcyjności. Grubszy drut spada rezystancja (opór cewki) jak ma być do toru niskotonowego to na plus bo cewka jest w szeregu z głośnikiem.

0
  • #27 12 Gru 2015 05:37
    Piotr DIY
    Poziom 5  

To w takim razie podsumuje. Nowa cewka która mialaby spełnić zadanie starej i wejść w szereg z pozostałymi elementami nie powodując przy tym zmian pogarszających działanie zwrotnicy. Jedynie możliwie poprawić swoimi lepszej jakości komponentami działanie zwrotnicy. Powinna być dobrana według parametrów rezystancji i indukcyjności starej cewki, tak? Sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.
    wynika z tego ze chcąc pozbyć się rdzenia w cewce, zastępując ją cewka powietrzna o podobnej charakterystyce rezystancji i grubości drutu nie osiągane tej samej indukcyjności. Jaka kolwiek cewka inna niz identyczna nie będzie miala takiej samej charakterystyki parametrów. Co za tym idzie prawdopodobnie zmiany odbiją sie nieco inną charakterystyką brzmienia. Czy tak?

Dodano po 13 [minuty]:

Z informacji według poznanej przeze mnie fragmentarycznej wiedzy wynika ze najchętniej kupiłbym cewkę bezrdzeniowa.
    Z mozliwie najgrubszego drutu lub taśmowa. Tylko czy rezystancja jest taka istotna jezeli drut w oryginalnej cewce jest zbyt cienki. I lepsza będzie cewka z grubszego drutu co zmniejszy rezystancję. Jaki więc parametr jest najistotniejszy żeby przetworniki gdn 13/50/1 były zadowolone ? Impedancja? Czy zadna inna cewka różna od oryginału wprowadzi jakieś zmiany. Jeżeli tak to na jakiej podstawie można przewidzieć kierunek tych zmian. Żeby uniknąć zmian negatywnych. Choć wybierajc podzespoly kilka klas wyższe chyba ciezko by kolumny zagrały gorzej ? Od początku było się do czego doczepić zaczynając od wytlunienia przez brak wzmocnien obudowy (w dodatku obudowa nie uszczelniona), zbyt krótka rura bass reflex i jeszcze kilka niuansów by sie tutaj znalazło. To jaka jest pewność ze zwrotnice zaprojektował ktoś kto myślał? Moze wrzucili to bylona magazynie. Co wyszło to wyszło. Możliwe ze nikt o tym specjalnie nie myślał jak to ma zagrać? ja wiem co bym chciał zmienić w charakterystyce brzmienia. I słyszę ze jest co zmieniać bo przetworniki mogą na pewno dużo więcej. Tylko dobrej zwrotnicy im potrzeba

0
  • #28 12 Gru 2015 08:16
    wkj
    Poziom 34  

Kolego idziesz w dobrym kierunku, z wiedzą, z podejściem do problemu.
    Jako ze mało jest informacji na temat kolumn z tytułu.

Zrób schemat zwrotnicy, nie ma tego w sieci (bynajmniej ja nie szukałem).
    Aby wiedzieć co się posiada, musiał byś zrobić pomiary zestawu na kanwie tego co masz (zdjąć charakterystykę, fazy itd). Następnie w programie (nie pamiętam nazw) zrobić symulacje tego co masz, następnie zmieniać odpowiednie elementy zwrotnicy (wirtualnie) i obserwować zmiany "wirtualne". Jak dojdziesz do zadowalającego wyniku, wcielasz w życie i montujesz w kolumny, i znów pomiary. Żmudna robota ale do okiełznania, no i wspaniała baza na naukę.

0
  • #29 12 Gru 2015 12:52
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wkj napisał:
    Zrób schemat zwrotnicy, nie ma tego w sieci (bynajmniej ja nie szukałem).
    Aby wiedzieć co się posiada, musiał byś zrobić pomiary zestawu na kanwie tego co masz (zdjąć charakterystykę, fazy itd).
    Dokładnie o tym pisałem. Ale - jak widać Autor skupia się na drobiazgach (z mojego punktu widzenia - nieistotnych) a nie chce/nie potrafi stworzyć podstaw do dalszych działań.
    Piotr DIY napisał:
    Powinna być dobrana według parametrów rezystancji i indukcyjności starej cewki, tak?
    Pisałem o tym wcześniej. Przeczytaj raz jeszcze (lub wreszcie...) i wyciągnij wnioski.
    Piotr DIY napisał:
    Tylko czy rezystancja jest taka istotna jezeli drut w oryginalnej cewce jest zbyt cienki. I lepsza będzie cewka z grubszego drutu co zmniejszy rezystancję.
    To również starałem się wyjaśnić wcześniej.
    Podsumuję, bo już brakuje mi po trochu cierpliwości:
    Konstruktor zwrotnic wybiera (a przynajmniej powinien) wartości użytych elementów optymalnie do potrzeb i ... kosztów (produkcja seryjna, więc każdy grosz się liczy).
    Jeśli masz zamiar poprawiać fabrykę - musisz wiedzieć CO (i czy w ogóle) należy poprawić - a więc musisz znać charakterystykę kolumny (o czym pisał tuż nade mną Kolega wkj , a i ja starałem się na to zwrócić Twoją uwagę), a, żeby to zrobić musisz mieć odpowiedni program (szukaj - jest na elektrodzie wspominany), i nieco aparatury, którą można zrobić samodzielnie. To najprostsza metoda, ale da Ci przynajmniej jakieś ogólne pojęcie - czy coś wymaga zmiany, czy nie. Czy coś można poprawić, czy lepiej dać sobie spokój. Mając już wykres i umiejętność jego interpretacji (bo bez tego to tylko bazgroły) można coś kombinować dalej.
    Piotr DIY napisał:
    I słyszę ze jest co zmieniać bo przetworniki mogą na pewno dużo więcej.
    A skąd ta pewność? Słyszałeś je przy innej zwrotnicy? A może to całą obudowę trzeba zmienić?
    Ty jak na razie uczepiłeś się cewek jak rzep psiego ogona z nie do końca znanego mi powodu: nie masz podstaw do tego, by je podejrzewać, że są złe - no bo jak? Na ucho? Na ucho zakłada się słuchawkę... ;) Jako narzędzie pomiarowe jest mało precyzyjne - bo skażone subiektywizmem (co chyba też pisałem).
    No, ale OK. Zmienisz cewki, dasz druty nawojowe grube jak belki, zmniejszysz nieco oporność... I co dalej? Bo to pociąga za sobą konieczność kolejnych zmian - np. zmiany pojemności kondensatorów, a może nawet i punktów cięć, lub zmiany charakterystyk stromości filtrów - a jak to sprawdzisz ? Na oko, ucho, zapytasz szklanej kuli?

Powtarzam raz jeszcze - chcesz poprawiać - OK. Najpierw zrób pomiary, potem wyciągnij wnioski, wprowadź je w życie, popraw raz i drugi (porównując cały czas charakterystyki), a dopiero ja już wszystko zmienisz i będzie to według Ciebie ideał - porównaj charakterystyki początkowe do ostatnich. Zobaczysz wtedy (lub nie) czy zmiany były opłacalne - nie tylko z finansowego punktu widzenia.

0
  • #30 12 Gru 2015 19:15
    Piotr DIY
    Poziom 5  

Dziękuję za dwie rzetelne wiadomości. Przyznaje ze z braku wiedzy chciałem podejść do modernizacji zwrotnic w sposób bardzo ogólny i pobieżny. Co mogłoby doprowadzic do niechcianych konsekwencji. Myślalem ze kiedy kupię lepsze kondensatory o tych samych wartościach to zmiana cewki będzie miała pewną dowolność jezeli chodzi o grubość drutu i wyboru cewki bezrdzeniowej. Teraz zrozumiałem ze zmiana cewki na taka ktora uwazam ze warto zmienic, prawdopodobnie doprowadzi do konieczności zmiany pojemności kondensatorów. Czy dobrze zinterpretowałem ostatnia wiadomość? Rozumiem ze zabawa programem jest niezbędna. I pewnie do niej dojdę tyle że mam jeszcze inna prace i może trochę potrwać zanim sie za to zabiorę. Narazie zmontuje kolumny na starych zwrotnicach i stopniowo będę zgłębiał wiedze odnośnie parametrów zwrotnicy.
    Dziękuję za cierpliwość w tłumaczeniu funkcjonowania cewki indukcyjnej w zestawie zwrotnicowym. Czasem coś wydaje się prostsze do zastosowania niz okazuje sie ze jest w rzeczywistości. Zatem idę głębiej w temat.

W nawiazaniu do poprzedniego tematu "takich co to by droższe było.. " To mi zależy na tym żeby było jak najtaniej. Wiem ze parametr ceny nie zawsze odnosi się do jakości. Wiedza pomaga obniżać parametr ceny ;-)

Dodano po 3 [godziny]:

A może całkowicie zapomnieć o starej zwrotnicy i parametrach jej podzespołów. Zamiast tego sugerować sie parametrami przetworników?
    Tonsil GDN13/50

Dziwne jest to ze charakterystyka pasma przenoszenia głośników niskośredniotonowych zaczyna się od 100Hz na tabliczce kolumn jest podane pasmo przenoszenia od 45Hz do 20000Hz. To skąd niby ma popłynąć dźwięk dla pasma od 45Hz do 100Hz jeżeli głośniki ich nie przetwarzają? Często takie nonsensy przyponinaja mi o polskim partactwie. A ja myślałem ze mam rolls royce'y wśród kolumn - patrząc na zalewającą świat co raz tanszą i nic nie wartą chińszczyzną... a tu Tonsil taka porządna marka takie babole robiła. A może pasmo od 45 do 100Hz ma wytworzyć rezonans plyty wiurowej z której jest zrobiona jest kolumna i jednego kawałka MDFu na froncie?

Moc nominalna rms 40 W (wg IEC)
    Moc maksymalna 80 W
    Efektywność 86 dB
    Pasmo przenoszenia 100 - 5000 Hz
    Częstotliwość rezonansowa Fs 53 Hz
    Impedancja nominalna 4 ohm
    Rezystancja cewki 3,45 ohm
    Powierzchnia czynna membrany Sd 85 cm^2
    Dobroć mechaniczna Qms 4.27
    Dobroć elektryczna Qes 0.37
    Dobroć całkowita Qts 0.34
    Objętość równoważna Vas 11 l