Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór głośników do zestawu przenośnego

Jenifer 04 Dec 2015 19:39 768 10
 • #1
  Jenifer
  Level 11  
  Chciałabym zrobić sobie głośnik przenośny, który będzie składał się z trzech głośników (jeden na górze i dwa po bokach/0, jest tylko jeden problem, nie wiem jakie głośniki wybrać niskotonowe, wysokotonowe czy szerokopasmowe. Te ostatnie słyszałam, że nadają się tylko do gitary. Ja bym chciała posłuchać muzyki na hali produkcyjnej, na której przyznam, że jest trochę głośno i chodzi mi, żeby głośniki były głośne + żeby taki głośnik można podłączyć do gniazdka sieciowego.

  PS. Jeśli nie ten dział to proszę o przeniesienie.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  slawussj
  Level 34  
  Do takich warunków najlepszy będzie jeden szerokopasmowy. (Nieprawda, że tylko do gitary). Z jakiego źródła byłaby to muzyka?
 • #3
  Jenifer
  Level 11  
  Muzyka byłaby puszczana z telefonu Huawei honor 4c

  Dodano po 4 [minuty]:

  tylko nie wiem ile Wat i ile Ohmów powinien mieć, mam taki >85db i nic nie słychać, więc teraz chodzi mi o coś typu <120db, ale nie wiem czy takie głośniki dostanę, bo jak pisałam chcę zamontować 3 głośniki, żeby było coś słychać.
 • #4
  slawussj
  Level 34  
  Tyle, że to musi być głośnik aktywny (ma w środku obudowy wzmacniacz). Najprościej to jakiś dobry radioodtwarzacz z wejściem zewnętrznym.
 • #5
  Jenifer
  Level 11  
  Z telefonu nie da się uzyskać dźwięku <120 db? Jeśli to miałby być dobry wzmacniacz to jaki? Bo ja się na tym nie za bardzo znam, a chcę, żeby coś było słychać, bo u nas ryczą muzyką z takich zwykłych radioodtwarzaczy. Ja wolałabym głośnik, wiem, że to może być trudne zrobienie go, ale nie ma rzeczy niemożliwych.
 • #7
  Jenifer
  Level 11  
  Mam podobny głośnik, ale jest słaby, na początku gra 4h potem po drugim ładowaniu już krócej, aż w końcu rozłącza się bluetooth i głośnik gra co najwyżej 1h. Miał być taki mocny, a z usb na maksa telefon i glorsnik też na maksa i ledwo słychać. Dlatego szukam czegoś lepszego.
 • #8
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Jenifer wrote:
  Chciałabym zrobić sobie głośnik przenośny, który będzie składał się z trzech głośników
  Masło maślane... Żeby uniknąć takiego wprowadzania chaosu wystarczy zapamiętać (i potem używać), że jest to ZESTAW głośnikowy, zwany też czasami kolumną głośnikową (chociaż ta nazwa dotyczy wąskiego a wysokiego zestawu głośnikowego w którym umieszczono kilka głośników jeden nad drugim).
  Jenifer wrote:
  nie wiem jakie głośniki wybrać niskotonowe, wysokotonowe
  Żeby uzyskać w miarę pełne pasmo należy użyć zestawu głośników - niskotonowego i wysokotonowego (minimum - w bardziej rozbudowanych stosuje się dodatkowo jeszcze głośnik średniotonowy) połączonych ze sobą poprzez elementy zwrotnicy elektrycznej - rozdzielającej sygnał wejściowy na poszczególne pasma przyporządkowane odpowiednim głośnikom.
  Głośniki szerokopasmowe przeważnie są stosowane w kolumnach gitarowych, ale wcale nie koniecznie. Mają one (głośniki szerokopasmowe) szersze pasmo przenoszonych częstotliwości (stąd nazwa) i w pewnych zastosowaniach sprawdzają się nawet lepiej niż kolumna z kilkoma różnymi głośnikami. Hala produkcyjna ma określony poziom hałasu, który należy "zagłuszyć" dźwiękiem z kolumny. Poziom takiego dźwięku (muzyki) musi być wyższy o co najmniej 10 dB, żeby było można zrozumieć "co jest grane". Z kolei zdecydowana większość popularnych głośników aktywnych (czyli kolumn głośnikowych z wbudowanym wzmacniaczem) jest robiona na małych stosunkowo głośnikach, które z tej racji mają też i niewielką sprawność, więc uzyskanie zadowalającego poziomu może być albo trudne, albo wręcz niemożliwe. Dodatkowo dochodzi kwestia zasilania - jak sama zauważyłaś akumulator szybko się wyładowuje przy głośnym graniu, a jego ładowanie jest kłopotliwe - wynika stąd wniosek, ze tego typu "głośniki" są złym pomysłem.
  Reasumując - głośniki do telefonu ie nadają się, a innych - przynajmniej w miarę dobrej jakości, trwałych i stosunkowo tanich nie ma.
  Czyli - albo należy zrobić coś "na miarę", albo wydać spore pieniądze na kolumnę aktywną z prawdziwego zdarzenia....albo wpłynąć na kierownictwo, co by zainstalowali radiowęzeł (kilka-kilkanaście głośników na halę).
  W czasach gdy królował rząd "robotników i chłopów" ( ;) ) było to wyposażenie obowiązkowe praktycznie wszystkich zakładów pracy i całkiem nieźle się sprawdzał... :)
 • #9
  Jenifer
  Level 11  
  Ok, a da się zrobić, żeby taki głośnik ciągnął prąd z gniazdka, bo na baterii to on długo nie pogra, hmm i jaki tam wzmacniacz do środka wstawić?

  Dodano po 45 [minuty]:

  Albo może lepiej kupić głośnik od radiowęzła i rozłożyć go na czynniki pierwsze lub to samo zrobić z estradowym, tylko kupić sam głośnik nie to duże pudło. Ewentualnie znalazłam taki, ale nie wism czy nie jest za słaby http://allegro.pl/glosnik-gitarowy-hwc8-12ma300-12-30cm-200wat-i5393251271.html
 • #10
  slawussj
  Level 34  
  Da się. Wzmacniacz np. NE019, do tego transformator 20-30W 2x12V/1A, prosty zasilacz i już. Masz może jakiś zasilacz 15-31V min. 1A? Kolega zrobił ostatnio coś takiego na zasilaczu od starej drukarki właśnie 31V i całkiem dobrze to działa. Do tego głośnika trzeba większy wzmacniacz. Czy Ty chcesz zagłuszyć całą halę?
 • #11
  Jenifer
  Level 11  
  Nie mam zasilacza ani transformatora, ale kupię. Pewnie, chcę zagłuszyć całą halę, ale tego chyba się nie da, fajnie byłoby zagłuszyć przynajmniej mój obszar :P