Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi a2 1.4i 2002r - Światła drl z czujnikiem zmierzchu - jak podłączyć ?

04 Gru 2015 21:18 3465 3
  • Poziom 10  
    Witam.
    Zakupiłem do auta moduł świateł drl dziennych, który w ciągu dnia oświetla drogę światłami długimi ze zmniejszoną jasnością, a jako że jest wyposażony w czujnik zmierzchu po wykryciu odpowiedniego natężenia światła na zewnątrz powinien załączyć światła mijania. Moduł jest firmy lepard 010.4

Jego podłączenie nie wydaje się skomplikowane, ale nie wiem jak zrealizować i podłączyć się do świateł mijania tak żeby nie kolidowało to z fabrycznym włącznikiem. Oto schemat podłączenia od producenta:

Moduł mam w wersji 010.04 więc wariant podłączenia to "C" i nie wiem co zrobić z niebieskim kablem połączonym do przekaźnika? Jak rozumiem moduł podaje masę na przekaźnik, bo plus jest stały z aku i zwiera wyjścia 30 z 87, co skutkuje pojawieniem się 12 volt na nodze 87. I tu prośba do kogoś mądrzejszego ode mnie - jak to podłączyć dalej ? Mam do włączenia jak się nie mylę 3 rzeczy: mijania lewe i prawe, postojowe ( lewe, prawe, tył, przód) i podświetlenie deski.

Tu dla chętnych do pomocy rozpiska bezpieczników w moim samochodzie, jest to audi a2 1.4i 2002 rok :

Dzięki bardzo dla wszystkich zainteresowanych, Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Nie wiem czy temat jeszcze aktualny.
    Ja w swoiom A2 włącznik świateł dziennych mam podlutowany wprost pod kostkę przełącznika świateł (nalepszy dostęp, wszystkie potrzebne wyprowadzenia).
    Jeśli jeszcze nie poradziłeś sobie daj znać, na wieczór postaram się rozrysować i opisać - jak podłączyć.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Był bym bardzo wdzięczny. Faktycznie ciasno tam przy tej skrzynce z bezpiecznikami, jak ją wczoraj otworzyłem to mnie strach ogarnął. Przy włączniku napewno więcej miejsca będzie, w tym że jeden kabel od modułu muszę do kierunków podłączyć, ale to juz nie będzie chyba taki problem. Niby wiem jak to podłączyć, ale zastanawiam się jak odparować od siebie obwody pozycyjnych, mijania i oświetlenia deski? Zrealizować to na diodach prostowniczych 10A(ciekawi mnie czy nie będą się grzały), czy lepiej na przekaźnikach? A może poprostu podłączyć to wszystko (mijania, pozycyjne i podświetlenie deski razem pod ten przekaźnik ktory jest na schemacie od modułu? ( o ile dobrze rozumiem to tak chyba się nie da, ponieważ wtedy włączając np. Światła pozycyjne włącznikiem z auta zapalą się również i mijania, ale mogę się mylić - poproszę o rady.)
  • Poziom 17  
    Poniżej pinout kostki wyłącznika świateł od A2 - jak widać wszystkie potrzebne wyprowadzenia są.
    Na początku należy zaznaczyć że w AUDI A2 podświetlanie tarcz licznika zasilane jest nie przez terminal 58 tylko przez 57R + 57L pozycyjne i muszą być obydwa inaczej podświetlenie się nie włączy, po za tym musi to być +12V, nie może być jakiekolwiek napięcie PWM (ze ściemniacza) bo licznik będzie "głupiał"

Do rzeczy.
    Nie wiem czy chcesz aby to było zgodnie z homologacją, oni proponują aby światła dzienne podłączyć do długich albo przeciwmgłowych - ???
    Poprawnie powinny być mijania i w chwili włączenia włącznikiem postojowych mijania mają obowiązek gasnąć.

Proponuje to najpierw podłączyć na stole.

Ja bym podłączył tak:
    fioletowe obydwa pod mijania dzienne ustawione na 70%
    zielony przez diody do 57R i 57L oraz do jednej z diod równolegle rezystor (może 1k) - prawdopodobnie z tej linii sterownik bierze info czy postojowe włączone.
    czarny wiadomo - masa
    czerwony - 30
    pomarańczowy - 15

przekaźnik służy do oświetlenia drogi po zamknięciu samochodu.