Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne przełączanie zasilania zestaw uruchomieniowy.

05 Gru 2015 12:39 1266 16
  • Poziom 12  
    Witam.Buduje własną wersje płytki testowej/zestawu uruchomieniowego na atmega 16,i mam problem z automatycznym przełączaniem źródeł zasilania.Płytka będzie zasilana z usb oraz z gniazda Jack DC,chciałem zrobić coś na wzór zasilania arduino,tak aby układ sam przełączał zasilanie w zależności jakie jest podpięte pod płytkę (Usb lub Jack DC).
    Schemat:
    Vin-napięcie z jack dc
    UsbVcc-napięcie z portu usb
    Czy będzie to działało ?
  • Poziom 38  
    Po co kombinować?

Czy nie prościej zastosować typowe zasilanie buforowe, ewentualnie wykorzystać gniazdo z przełącznikiem?

Proste jest piekne :D .
  • Poziom 12  
    Mógłbyś mi narysować albo wysłać schemat tego zasilania buforowego ? A co do przełącznika to chciałem zrobić to właśnie bez niego,tak żeby automatycznie się przełączało.
  • Poziom 38  
    Masz przykładowy układ przedstawiony w temacie:

tym .
  • Poziom 12  
    Po co jest ta doida D4 i rezystor R15 ? Czy nie wystarczyły by tylko dwie diody D2 iD3 ?
    A co będzie gdy podłączymy da źródła zasiania (usb i jackDC) naraz ?
  • Poziom 38  
    Jeżeli stosujesz przykładowo baterię alkaliczną ,to obwód D4 R18 realizujący ładowanie akumulatora ACCU 12V/7Ah jest zbędny.
  • Poziom 12  
    Ok to już rozumiem jak to działa.Ale co w przypadku jak podłącze zasilanie z dwóch stron ?
  • Poziom 38  
    Nic , diody skutecznie przeciwdziałają przepływowi pomiedzy źródłami zasilania.
    Możliwy tylko kierunek od źródła do odbiornika.
  • Poziom 12  
    Złożyłem ten układ na płytce stykowej i po podłączeniu dwóch źródeł(bateria 9v i 5v z zasilacza) na wyjściu mam ok 7-8V,więc taki układ odpada po spalił bym procka takim napięciem.Pewnie będę kombinował coś z układem z 1 schematu,chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł to proszę o napisanie.
  • Poziom 38  
    Kolego ,czy ty posiadasz podstawy elektroniki?

Jeżeli używasz źródeł o innym napięciu ,to chyba normalne .

Jeżeli chcesz używać zasilacza zewnętrznego( baterii ogniw) o innym ( większym napięciu wyjściowym) ,to musisz dodatkowo zastosować odpowiedni stabilizator napięcia a następnie zastosować bufor zasilania.

Albo jeszcze lepiej po zbuforowaniu napięć zastosować stabilizator( 5V LDO) napięcia dla procesora.

Czy uważałeś że diody prostownicze mające tylko zapewnić odpowiedni kierunek przepływu energii( prądu) obniżą ci napięcie do nominalnego?

Baterie 9V 6F22 nie nadają się do zasilania układów procesorowych , ze względu na małą pojemność i zbyt mały dopuszczalny prąd obciążenia.
  • Poziom 12  
    Właśnie napisałem że układ odpada z powodu większego napięcia na wyjściu,wiem że diody nie obniża mi napięcia.
    Zasilał będę z usb oraz z zasilacza 9v(baterie użyłem tylko na chwile),więc jeśli dam stabilizator napięcia po zbuforowaniu napięć to działać będzie tylko z zasilacza 9v a z samego usb już nie(usb ma napięcie ok 5V to troche za mało dla stablizatora 5v).Chyba że ja czegoś nie rozumiem to proszę o wyjaśnienie.
  • Poziom 38  
    Kolego najpierw może powinieneś jednak trochę zaznajomić się z elektroniką na znacznie prostszych- elementarnych układach niż mikroprocesory skoro sprawia ci problem zastosowanie stabilizatora 5V zasilanego z zasilacza 9V ,a następnie zbuforowanie tego napięcia z zasilaniem z usb.

Miałeś też przytoczone zastosowanie stabilizatora typu LDO .
    Nie wiem jakiego też układu będziesz używał ,ale wiele obecnie pracuje poprawnie od 3,3V co może być czasem alternatywą (Operating Voltages: 2.7V - 5.5V for ATmega16L,
    4.5V - 5.5V for ATmega16).

musisz trochę sam wykazać inwencji a nie oczekiwać podania wszystkiego "na talerzu" .

Wpisz w wyszukiwarkę hasło:

- 1) "Konwerter zasilania 0,9V na 5V 600MA USB"
    - 2) "Przetwornica STEP-UP BOOST 0,9V-5V na 5V USB 600mA"
    - 3) "Moduł zasilania do płytek stykowych 3V3 i 5V USB"

a otrzymasz gotowe korzystne rozwiazanie twojego problemu z zasilaniem.
    Przy okazji zaznajomisz się z przetwornicami step-up boost.

Link

Link
    ]Link[/url]
  • Poziom 12  
    Nie sprawia mi problemu podłączenie stabilizatora czy przetwornicy.Narysowałem schemat,może tak być ? Automatyczne przełączanie zasilania zestaw uruchomieniowy.
    (wiem że brakuje kondensatorów filtrujących itp ale to tylko tak poglądowo,stabilizator to np 7805)
    Chyba że jeszcze nie oto chodzi.
  • Poziom 38  
    Można oczywiście tak ,ale wcześniej miałeś niby obawy ze stosowaniem zwykłych liniowych stabilizatorów.

Czy zaznajomiłeś się z materiałem z mojego poprzedniego postu ?

Obecnie nie warto niektórych układów wykonywać samodzielnie , zapoznaj się z cenami przetwornic " STEP-UP BOOST 0,9V-5V na 5V USB 600mA" naprawdę powalają swoją niską wartością ( 5-9 pln).
  • Poziom 12  
    To pewnie zrobię na przetwornicy ten układ.Problem w tym że nie mam na płytce zbyt dużo miejsca i do tego jest robiona w smd,więc jest ciężko upchać. Myśle że coś takiego będzie dobre:
    (http://botland.com.pl/przetwornice-step-down/2967-przetwornica-step-down-lm2596-15v-35v-3a.html)
    http://www.ti.com/diagrams/custom_diagram_1_LM2596.gif
    Zamiast stabilizatora lm78M05 układ z tego schematu dam na płytkę.
  • Poziom 38  
    A czy zapoznałeś się z gotowym modułem konwertera zasilania 0,9V na 5V 600MA USB, raptem cały moduł kosztuje ok. 6 zł .

Zajmuje nie wiele więcej niż gniazdo usb, do tego możesz zasilać układ awaryjnie w dość szerokim zakresie , pracuje nawet na jednym ogniwie.