Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik fm 5W [schemat]

12 Cze 2005 18:06 4161 8
  • Poziom 22  
    Witam! poszukuje schematu nadajnika fm mono, najlepiej bez elementow indukcyjnych, o w miare prostej konstrukcji. za pomoc z gory dziekuje!
    Pozdrawiam.
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Nie ma, Nurcy przyszli, przetli kable i schematy wezmli.

Dogmat pierwszy - elementy indukcujne są nieodłączną częścią konstrukcji w.cz.
    Dogmat drugi - Nie ma prostych nadajników 5W, a jak znajdziesz schemat takiego, to znaczy, że albo nie działa wcale, albo działa nie tak jak powinien (vide "nadajnik" 2W z AVT).

Nie mów, że nie potrafisz nawinąć kilku zwojów drutem na wiertle.
    Nie wiem, czemu się tak boisz tych elementów indukcyjnych, ale ich wykonanie jest beznadziejnie proste - trzeba się naprawdę postarać, żeby źle nawinąć cewkę pracującą w zakresie UKF (czyli indukcyjności rzędu 100nH).
    Nie masz drutu/srebrzanki? Idź do sklepu z artykułami elektrycznymi i kup sobie kawał drutu do instalacji podtynkowych :P

Owszem jest możliwe zbudowanie nadajnika bez elementów indukcyjnych.
    Potrzebujesz:
    1. cyfrowego syntezera częstotliwości (DDS) z możliwością modulacji sygnału (FM) przacującego w pożądanym zakresie.
    2. Szerokopasmowego wzmacniacza który będzie pracował w wymaganym pasmie. Musi być szerokopasmowy, bo znacznie prostszy i wydajniejszy wzmacniacz rezonansowy zawiera elementy indukcyjne!. Najlepiej, gdyby był to wzmacniacz liniowy.
    3. Mikrokontrolera sterującego syntezerem

Proste, prawda? Koszt powinien zamknąć się kwotą rzędu kilkuset złotych.

A tak poza tym, to szukaj nadajnika "Patent bielski" jest gdzieś na elektrodzie. Ten i sporo innych jest u mnie na FTP:
    ftp://shg.myftp.org/elektronika/nadajniki/

Serwer FTP będzie przez czas nieokreślony aktywny tylko sporadycznie, albo wcale - wymiana sprzętu.
    Jeżeli bardzo Ci zależy to mogę podesłać na PW.

-------------

Serwer powinien już działać, nowy adres powyżej.
  • Poziom 22  
    Ok, moze byc z cewkami. chodzilo o to ze nie chcialem kupowac odrazu calego zwoju drutu. a ten pomysl z kablem pod tynk mnie przekonal. jesli masz jakis schemat 5 watowki to bede bardzo wdzieczny. najlepiej na jakims ukladzie scalownym zamiast 5 tranzystorow. za pomoc dziekuje!
  • Poziom 38  
    Wiatm
    Kolega wyzej stwierdził słusznie że nieda sie tego zgobić tak jak chcesz a jak masz problem z druteem typu DNE to pójdź sobie na zakład elektromechaniczny i grzecznie ładnie popros o metr drutu i dadząci albo odkupisz za grosze a nie za 20 zł jak to w sklepach sprzedaja ( idioci co to kupuja) Pozdro i powidzenia choć watpie że to odpalisz po tym co napisałeś
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Na układzie scalonym - "obadaj" BA1404 - kompletny nadajnik FM i do tego stereo, tylko z tego, co pamiętam są problemy z dostaniem kwarców do niego, zresztą sam układ też by gdzieś przez internet trzeba było zamawiać.
    Drugi problem, to że nie ma takiego układu zawierającego cały nadajnik, który potrafił by oddać 5W mocy, ale i na to jest rada - hybrydowe moduły zawierające w sobie wzmacniacz mocy w.cz. (najczęściej szerokopasmowy) stosuje się je w telewizji kablowej, tylko trzeba zwrócić uwag na typ modułu. Generalnie są dwa - montowane od strony dostawcy (te Cię interesują) i montowane od strony klienta. Te pierwsze mają moc wyjściową rzędu kilku watów, te drugie mają za zadanie tylko wzmocnić doprowadzony sygnał (coś jak wzmacniacze antenowe) i ich moc nie przekracza najczęściej kilku-kilkudziesięciu mW.

Te moduły są bardzo proste w wykorzystaniu - nie wymagają żadnych elementów zewnętrznych(!), ważne tylko, żeby impedancja się zgadzała (75ohm) po stronie wejściowej i wyjściowej.

Są jeszcze moduły hybrydowe z telefonów komórkowych (jakieś cegły - im starszy, tym lepszy), tylko, że prawdopodobnie większość tych modułów jest przeznaczona wyłącznie do pracy w pasmie NMT, albo GSM.

Poszukaj jeszcze nadajnika Veronica - są dwie wersje chyba 1W i 5W. To jest jedna z prostszych konstrukcji.
    Różne opinie na jego temat się już pojawiały, a to ze względu na jego budowę - nadajnik ma generator przeciwsobny, a wiele osób się już na takiej konfiguracji "przejechało", próbowali uruchomić nadajnik 2W z AVT (też przeciwsobny) ale niestety tej konstrukcji nie można nazwać nadajnikiem, zresztą na forum jest dość sporo postów o nim.
    Pocieszniem może być fakt, że Veronica tylko na pierwszy rzut oka przypomina ten "siewnik" z AVT. Tak naprawdę to zupełnie inna konstrukcja.

Ogólnie pogrzeb po elektrodzie, mnóstwo schematów się już tędy "przetoczyło" :)

Jeżeli do tej pory nie budowałeś nadajników, to zacznij od czegoś małego - będziesz miał jakieś rozeznanie, na co należy zwrócić uwagę przy montażu itp.

A tak BTW to z mojego FTP już nie da się nic zassać, bo muszę wszystko na nową maszynę (iMac :) ) przenieść i postawić serwer. Jak będzie zrobione to dam znać, przy okazji się pewnie zmieni struktura katalogów, więc i linka nowego podam.
  • Poziom 34  
    Jako pierwszy nadajnik radziłbym 1W jako absolutny max.
    Veronica 1W to dobry pomysł. Uruchamia się właściwie sama, a i 1W z 13.8V zasilania nie wyciśniesz (i dobrze), bo nie trafisz w Polsce na sprawny 2N4427.
  • Poziom 38  
    Wiatam
    Czarutek ja odpalałem weronike 1 W i tam nic nie działało nawet generator ale niewżne (to jest kupa a nie nadajnik) a mam pytanie bedziesz jakoś zamawiał te kwarce 4864 KHz
    Pozdro
  • Poziom 34  
    Psooya, każda Weronika, nawet taka, jak u Pinka, odpala 100/100, a sam generator, to już nawet 1000/1000. Nie mam pojęcia gdzie ludzie robią błędy. Tylko kilka błędów wręcz cudacznych wyłapałem przez GG. Nie będę ich wymieniał - uśmiałbyś się sednie... ;)
    Co do 'kupy', to też nie do końca tak, jest przede wszystkim bardzo stabilny jak na VFO, tylko Pink nadmienił o newralgicznych elementach za mało i nie o wszystkich. Zresztą On go nie uruchamiał, zapytaj sam...
    Kwarce mogę zamówić w każdej chwili. Jeśli pojawi się co najmniej 5 chętnych, to zamówię i będą za 3 dni. Wtedy oddam po cenie, czyli po 14zł. A skoro chętnych nie ma, to owszem, mogę sobie zamówić w ramach inwestycji, no ale wtedy wg praw rynku będą po 20zł... ;)

P.S. Psooya, dla Ciebie mam 1 za 14zł już teraz. Jeśli chcesz, daj znać na PW albo na GG.
  • Poziom 22  
    zlozylem weronike
    dzieki
    ZAMYKAM