Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lexmark E460dn - Zacięcie papieru po dłuższym włączeniu

05 Gru 2015 17:33 1317 8
  • Poziom 23  
    Od pewnego czasu obserwuję problem z E460dn:

Jeżeli drukarka włączona jest non-stop przez dłuższy czas (kilka godzin), próba wydrukowania czegokolwiek (podajnik automatyczny lub ręczny) powoduje że pierwsza kartka "przelatuje" czysta przez drukarkę, a na kolejnej zacina się i trzeba wyciągać ją spod wałka po wyjęciu kasety z tonerem.
    Po wyłączeniu, odczekaniu chwili i ponownym włączeniu drukarka drukuje poprawnie.
    Czy to mogą być objawy przegrzania układów sterujących drukarki, czy raczej problem z sensorami? Na co zwrócić uwagę diagnozując usterkę?
  • Poziom 23  
    Witam.
    Próbowałeś wgrać nowe oprogramowanie do drukarki ?
  • Poziom 23  
    Firmware jest aktualne.
  • Poziom 23  
    Ale spróbuj je nagrać jeszcze raz .
  • Poziom 23  
    Spróbowałem, nie pomogło. Charakterystyczne jest, że jak już drukarka "zwariuje" to trzeba ją wyłączyć i odczekać jakiś czas żeby wróciła do "normy" - szybkie wyłączenie i ponowne włączenie nie pomaga.
  • Spec od drukarek
    Czujnik papieru pod tonerem / sprzęgło / elektromagnes.
    Na początek podlej spirytusem czujnik papieru a wcześniej dokładnie wyczyść drukarkę ze starego tonera.
  • Poziom 23  
    Czujnik papieru pod tonerem działa OK. Udało mi się w testach namierzyć, że w momencie gdy drukarka nie działa prawidłowo (wywala puste kartki), czujnik podajnika ręcznego nie "widzi" wkładanej kartki. Po wyłączeniu drukarki, odczekaniu jakiegoś czasu i ponownym włączeniu ten czujnik znowu zaczyna działać.
    W ciemno wymieniać ten czujnik, czy coś jeszcze sprawdzać?

EDIT:
    Testy w/g service manuala dają zaskakujące rezultaty:
    - złącze czujnika podajnika ręcznego J23:
    PIN1 - sensor (1,1V/5V) niebieski
    PIN2 - zasilanie biały
    PIN3 - masa czarny

- bez kartki w podajniku: 1.1V, 5V, 0V (czyli OK)
    - po włożeniu kartki (drukarka działa OK): 1.1V, 1.2V, 0V (dziwne - wg manuala napięcie powinno zmieniać się na pinie 1)
    Po odczekaniu kilku h napięcia: 1.1V, 1.4V, 0V - sensor już nie działa. Wygląda na to jakby po dłuższym czasie coraz słabiej "ściągany w dół" był PIN2 (dla innych czujników przy zadziałaniu napięcie spada do ok 0.3V).
  • Poziom 11  
    Typową przypadłością tych drukarek jest opóźnienie w torze obiegu papieru. Objaw pierwsza kartka ok, następne nachodzą na te które zostały opóźnione i jest zgłaszane zacięcie z czujników.
    Proszę sprawdzić rolki (wyczyścić) pod listwą dociskową która jest pod zespołem bębna.

Pozdr.
    plexer
  • Poziom 23  
    Męczyłem dalej sensor podajnika ręcznego - wszystko wskazuje na to że to jego wina. Zamówiłem już element, jak tylko dotrze zrobię testy i dam znać.
    Ciekawostką byłoby to że czujnik "prawie działa" - jest na granicy prawidłowych odczytów, jak drukarka się rozgrzeje to wchodzi w obszar w którym jego stan nie jest już poprawnie odczytywany.

EDIT:
    Sensor podmieniony, napięcia w porządku. Ciekawostką jest błąd w oryginalnej serwisówce - dla tego sensora (J23) napięcie zmienia się na pin2 a nie na pin1 jak twierdzi manual. Startuję z długim wygrzewaniem drukarki.

EDIT:
    Drukarka działa poprawnie. Wymiana czujnika pomogła.