Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lexmark E460dn - Zacięcie papieru po dłuższym włączeniu

05 Gru 2015 17:33 1317 8
 • Poziom 23  
  Od pewnego czasu obserwuję problem z E460dn:

  Jeżeli drukarka włączona jest non-stop przez dłuższy czas (kilka godzin), próba wydrukowania czegokolwiek (podajnik automatyczny lub ręczny) powoduje że pierwsza kartka "przelatuje" czysta przez drukarkę, a na kolejnej zacina się i trzeba wyciągać ją spod wałka po wyjęciu kasety z tonerem.
  Po wyłączeniu, odczekaniu chwili i ponownym włączeniu drukarka drukuje poprawnie.
  Czy to mogą być objawy przegrzania układów sterujących drukarki, czy raczej problem z sensorami? Na co zwrócić uwagę diagnozując usterkę?
 • Poziom 23  
  Witam.
  Próbowałeś wgrać nowe oprogramowanie do drukarki ?
 • Poziom 23  
  Firmware jest aktualne.
 • Poziom 23  
  Ale spróbuj je nagrać jeszcze raz .
 • Poziom 23  
  Spróbowałem, nie pomogło. Charakterystyczne jest, że jak już drukarka "zwariuje" to trzeba ją wyłączyć i odczekać jakiś czas żeby wróciła do "normy" - szybkie wyłączenie i ponowne włączenie nie pomaga.
 • Spec od drukarek
  Czujnik papieru pod tonerem / sprzęgło / elektromagnes.
  Na początek podlej spirytusem czujnik papieru a wcześniej dokładnie wyczyść drukarkę ze starego tonera.
 • Poziom 23  
  Czujnik papieru pod tonerem działa OK. Udało mi się w testach namierzyć, że w momencie gdy drukarka nie działa prawidłowo (wywala puste kartki), czujnik podajnika ręcznego nie "widzi" wkładanej kartki. Po wyłączeniu drukarki, odczekaniu jakiegoś czasu i ponownym włączeniu ten czujnik znowu zaczyna działać.
  W ciemno wymieniać ten czujnik, czy coś jeszcze sprawdzać?

  EDIT:
  Testy w/g service manuala dają zaskakujące rezultaty:
  - złącze czujnika podajnika ręcznego J23:
  PIN1 - sensor (1,1V/5V) niebieski
  PIN2 - zasilanie biały
  PIN3 - masa czarny

  - bez kartki w podajniku: 1.1V, 5V, 0V (czyli OK)
  - po włożeniu kartki (drukarka działa OK): 1.1V, 1.2V, 0V (dziwne - wg manuala napięcie powinno zmieniać się na pinie 1)
  Po odczekaniu kilku h napięcia: 1.1V, 1.4V, 0V - sensor już nie działa. Wygląda na to jakby po dłuższym czasie coraz słabiej "ściągany w dół" był PIN2 (dla innych czujników przy zadziałaniu napięcie spada do ok 0.3V).
 • Poziom 11  
  Typową przypadłością tych drukarek jest opóźnienie w torze obiegu papieru. Objaw pierwsza kartka ok, następne nachodzą na te które zostały opóźnione i jest zgłaszane zacięcie z czujników.
  Proszę sprawdzić rolki (wyczyścić) pod listwą dociskową która jest pod zespołem bębna.

  Pozdr.
  plexer
 • Poziom 23  
  Męczyłem dalej sensor podajnika ręcznego - wszystko wskazuje na to że to jego wina. Zamówiłem już element, jak tylko dotrze zrobię testy i dam znać.
  Ciekawostką byłoby to że czujnik "prawie działa" - jest na granicy prawidłowych odczytów, jak drukarka się rozgrzeje to wchodzi w obszar w którym jego stan nie jest już poprawnie odczytywany.

  EDIT:
  Sensor podmieniony, napięcia w porządku. Ciekawostką jest błąd w oryginalnej serwisówce - dla tego sensora (J23) napięcie zmienia się na pin2 a nie na pin1 jak twierdzi manual. Startuję z długim wygrzewaniem drukarki.

  EDIT:
  Drukarka działa poprawnie. Wymiana czujnika pomogła.