Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ELM 327 - Nie łączy z Skoda Fabia 2002 r.

rafaleczek_74 05 Dec 2015 17:42 7887 17
 • #1
  rafaleczek_74
  Level 10  
  Witajcie.
  Dostałem w spadku kabel diagnostyczny ELM 327 ver. firmware 1.4 Broblem z tym że nie mam płytki ze sterownikami i programami. Z neta ściągnąłem sterowniki i program Vauxal Chek. Udało mi się połączyć z Oplem Zafira rok 99 natomiast nie mogę nawiązać połączenia z samochodem żony - Skoda Fabia 2002 r. Jaka może być przyczyna wina sterowników czy programu. A i próbowałem jeszcz Skantool. net i też się nie udaje. Dzięki za pomoc.
 • #3
  rafaleczek_74
  Level 10  
  Próbowałem sciągnąć vw tool ale po rozpakowaniu i uruchomieniu instalki wyskakuje błąd. Ściągnąłem z dwóch różnych stron i to samo.
 • #4
  autoas
  Level 42  
  ELM nie obsłuży tego autka a "vw tool" nie pójdzie na tym "kabelku" i chyba dalej jak na XP też...
 • #5
  rafaleczek_74
  Level 10  
  W opisie kabla wymieniony marki pojazdów Opel jak i Skoda. Może wina samego programu?
 • #7
  ALIBABA I
  Level 29  
  autoas wrote:
  Do VW nie pchaj ELMa...


  Popieram kol. nie pchaj LMA nie idzie ,
 • #8
  tzok
  Moderator of Cars
  Niestety pod stare VW brak jest softu dla ELM327. Ponadto ELM nie obsługuje protokołu KWP1281 stosowanego w starych VW, obsługuje dopiero KWP2000 (po K-Line i po CAN) ale i tak brak softu pod VAGa.
 • #9
  adroit
  Level 12  
  Ten kabelek ELM327 nie będzie działał z tym autem, potrzebujesz kabelka KKL. Pozdrawiam.
 • #11
  rafaleczek_74
  Level 10  
  Znacie jakiś godny polecenia darmowy program do Opla na kabel ELM327?
 • #12
  autoas
  Level 42  
  Chyba nie rozumiesz jak ten kabelek działa, z zasady nie ma tu podziału na marki aut jedynie na to czy transmisja jest zgodna czy nie...
  No może Fiat i Ford coś tam ma innego....
 • #13
  tzok
  Moderator of Cars
  Darmowy to on nie jest ale VauxCheck nadaje się do Opli, są też pluginy do ScanXL. Masz też krajowy produkt MaxiECU Opel.

  autoas wrote:
  z zasady nie ma tu podziału na marki aut jedynie na to czy transmisja jest zgodna czy nie
  Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić... oczywiście, że można zrobić specjalizowany soft pod określoną markę, który współpracuje z ELM327. Protokoły fabryczne obsługują znacznie więcej poleceń (PIDów) niż przewiduje standard OBD-II i ELM327 daje do nich dostęp, ale to soft musi je zinterpretować.
 • #14
  autoas
  Level 42  
  tzok wrote:
  oczywiście, że można zrobić specjalizowany

  Widziałeś lub masz coś takiego oprócz oczywiście dobrej teorii bo rację masz?
 • #15
  tzok
  Moderator of Cars
  Po prostu wiem jak to działa... i tak widziałem/mam MultiEcuScan, ForScan, ELMConfig, VauxCheck. Cała komunikacja to wysłanie odpowiedniej ramki z żądaniem i odebranie odpowiedzi. Całą resztę robi soft. Tylko w "markowych" skanerach część softu jest zaszyta w samej "głowicy diagnostycznej" ale tylko po to aby trudniej to było skopiować. Jeśli mamy sterownik który "rozmawia" po KKL to zwykłym kabelkiem za 15zł możemy z nim zrobić wszystko - tylko kwestia napisania odpowiedniego softu. z CANem jest trochę trudniej, bo np. ELM327 nie ma trybu RAW, dlatego nie umożliwia flashowania przez złącze OBD, mimo że niektóre sterowniki to umożliwiają i nie połączy się ze sterownikami które nie "rozmawiają" w jednym ze znanych mu protokołów. W trybie RAW bity w formie strumienia są przesyłane do PC i tylko oprogramowanie na PC odpowiada za stosowanie protokołu/formowanie ramek. ELM327 sam formuje i dekoduje ramki, wysyła się żądania i odbiera dane, nie ma się natomiast wpływu na format samej ramki i nie można zdefiniować własnego formatu ramki.
 • #16
  autoas
  Level 42  
  Tyle że piszemy w temacie dla fachowców wymieniających doświadczeniem o transmisji i wymianie danych czy podajemy informacje dla kogoś kto żuli na warsztat samochodowy i sprzętem za trzy dychy chce postawić właściwą diagnozę na forum dla początkujących?
  Bez urazy dla ogółu....
  The End....
 • #17
  adroit
  Level 12  
  ELM 327 - Nie łączy z Skoda Fabia 2002 r.
  Jest to widok gniazda OBD2.
  Kabel ELM327 działa po lini Can.
  Spójrz w gniazdo i sprawdź czy masz piny nr6 i nr14 jeżeli są powinien się połączyć jeżeli nie ma to się nie połączysz przez ELM327
  Jeżeli masz pin7 lub pin7 i pin15 to trzeba mieć kabelek KKL.
  I to wszystko.
 • #18
  grala1
  VAG group specialist
  W tym aucie komunikacja z silnikiem idzie bezpośrednio z OBD, komunikacja z resztą modułów jest już po CAN za pomocą modułu centralnej elektryki z którym to komunikacja jest po K.