Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do hulajnogi elektrycznej.

05 Gru 2015 22:39 3327 5
  • Poziom 10  
    Witam
    Posiadam uszkodzoną hulajnogę elektryczną. Muszę wykonać od początku sterownik. myślałem o PWM na NE555 + Mosfet(y) nie wiem tylko jak wykonać regulację. Muszę zastąpić manetkę z czujnikiem halla innym rozwiązaniem ponieważ sam czujnik także jest zepsuty. Jakiego sterowania mógłbym użyć aby współpracowało z NE555 ?
  • Poziom 31  
    Wystarczy zwykły potencjometr na NE555 robisz sterownik PWM oczywiście do sterowania silnikiem potrzebny jest mosfet.

Sterownik do hulajnogi elektrycznej.
  • Poziom 10  
    Właśnie o tym napisałem. Wpisałem wcześniej w google : sterownik silnika dc pwm i wyskoczyło mi właśnie to zdjęcie. W moim pytaniu chodziło mi raczej o to czym mógłbym regulować (nie potencjometr i nie czujnik halla) tak aby silnik nie dawał od razu kopa i można łatwo było wybrać prędkość jazdy. Potencjometr do tego celu jest nie praktyczny ponieważ gdybym stracił kontrolę jadąc z pełną prędkością to manetka na potencjometrze sama nie powróci na swoją pierwotną pozycję i nie zatrzyma silnika. Silnik jest na 24V
  • Poziom 40  
    Informację o obrotach silnika masz z jego SEM. Między impulsami PWM, wtedy kiedy nie płynie prąd do silnika jest na nim wytwarzane napięcie proporcjonalne do obrotów. Trzeba tą informację wykorzystać do regulacji wypełnienia PWM. Był kiedyś schemat takiego układu w polskim czasopiśmie, niestety nie pamiętam w którym, ale pomysł mi się spodobał i zapamiętałem go.
  • Poziom 43  
    Adi162 napisał:
    Witam
    Posiadam uszkodzoną hulajnogę elektryczną. Muszę wykonać od początku sterownik. myślałem o PWM na NE555 + Mosfet(y) nie wiem tylko jak wykonać regulację. Muszę zastąpić manetkę z czujnikiem halla innym rozwiązaniem ponieważ sam czujnik także jest zepsuty. Jakiego sterowania mógłbym użyć aby współpracowało z NE555 ?
    Czy nie prościej wymienić czujnik Halla, bądź całą manetkę?
  • Poziom 10  
    Freddy napisał:
    Adi162 napisał:
    Witam
    Czy nie prościej wymienić czujnik Halla, bądź całą manetkę?

No tak ale musiał bym wykonać także sterownik współpracujący z czujnikiem halla.