Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł ACV HRE 18 - Krzywa grzewcza - jej logika

orionbenny 11 Lut 2019 21:26 10983 74
    BUCKS
    Poziom 36  
    cekin5000 napisał:
    Dom 80m2 bez podlogowki sterownik pokojowy bez pogodowej.

Nie masz ocieplenia to przyjmijmy np. 100W/m2 co daje 8kW zapotrzebowania stałej mocy dla mrozów ok. -20. Jeśli masz budynek ocieplony to możesz wziąć pod uwagę połowę z tego, czyli wyjdą ok. 4kW stałej mocy dla -20. Znając moc minimalną kotła na poziomie ok. 5,9kW to możesz próbować zmienić ustawienia mocy dla c.o.. Zobaczysz jakie będą różnice i sam ocenisz.
    Najlepsza jest metoda prób i błędów, bo nic Ci tego nie zastąpi. Nie ma uniwersalnych ustawień, które można w ciemno polecać. Na podstawie doświadczenia można domniemywać w którą stronę możesz iść ale to Ty sam musisz się pobawić ustawieniami i ocenić efekty.
    Mój kocioł atmosferyczny Vaillant o mocy minimalnej ok. 9,5kW ma maksymalnie na c.o. ustawione 10kW.
    U Ciebie na pewno nie korzystałbym z ustawień 24kW dla c.o., bo wg mnie nie ma to sensu, więc spokojnie możesz sobie skręcić swój kocioł dla c.o. zgodnie z instrukcją.
    Jeśli masz budynek ocieplony to ustawiłbym sobie moc maksymalną dla c.o. na poziomie ok. 6kW i patrzył na efekty, aby uzyskać komfort cieplny najlepszy z możliwych.
    6000W/80m2 = 75W/m2, więc moc minimalna byłaby, aż nadto na mrozy -20 dla budynku ocieplonego wg współczesnych standardów.
    Prof. SpecMiernik
    Poziom 22  
    cekin5000 napisał:
    Dom 80m2 bez podlogowki sterownik pokojowy bez pogodowej.

Jak nie masz pogodówki to jak chcesz ustawic krzywa grzewczą ? (bo o tym jest temat)

Poczytaj najpierw:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3509443.html
    dzixe
    Poziom 9  
    Już trochę tych kotłów przerobiłem i jeśli ktoś szuka sterownika z protokołem OT to firmowego RC35 nie polecam przy współpracy z czujnikiem zewnętrznym (najlepszy do kotła zamontowanego w mieszkaniu, gdzie i tak nie ma nigdy czujników zewnętrznych), po podłączeniu czujnika kocioł traci zdolność pomiaru rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu. Wyświetlają się strzałki góra/dół i tylko ustawiona temperatura (nie rzeczywista), nawet nie ma pewności, czy kocioł do niej dąży, czy śmiga tylko z krzywej grzewczej.
    Brakuje również czasowej regulacji temperatury wody w zasobniku, a w przypadku awarii wyświetla się tylko klucz serwisowy.

Testowałem jeszcze regulator Salus RT520. Działa znacznie lepiej, jednak parametr E. trzeba przestawić na "2" przy współpracy z pogodówką. Jednak nie są w pełni kompatybilne i czasem regulator zaczyna dziwnie się zachowywać, jednak o dziwo w 3 na 10 przypadków ma to miejsce.

Najlepszy rezultat mamy przy regulatorze TECH 2801 z OT. Pełna kontrola nad kotłem, krzywymi grzewczymi, czasami pracy na c.o. i c.w.u. Wyświetlane są dokładnie te same kody błędów, co na kotle. Podgląd rzeczywistej temperatury kotła, wody i pogodówki, sygnalizacja pracy palnika i pompy kotłowej.

Jednak, gdy robimy nowy dom kotły zwyczajnie podpinamy pod listwę sterującą ogrzewaniem podłogowy. Pracuje, gdy trzeba i z ustawioną na nim krzywą grzewczą.
    ziomekorko

Poziom 18  
    dzixe - sterownik ACV RC35 i RC35RF współpracują z kotłami ACV, czy to z wpiętym czujnikiem pogodowym, czy to bez czujnika. Zamontowałem już trochę tych sterowników i jakoś opisywanych przez ciebie problemów nie ma, wszystko pięknie działa, przy prawidłowym montażu i nastawach kotła oraz sterownika na wszystkich poziomach ustawień serwisowych i osobistych.

Co do braku czasowej regulacji temperaturą ciepłej wody w sterownikach OT, to ideą ACV jest dążenie do jak najwyższego komfortu c.w.u. według motta firmy «excellence in hot water».

W przypadku awarii i wyświetlenia się lub migania kluczyka na wyświetlaczu wystarczy wcisnąć przycisk info, wyświetla się wtedy kod błędu kotła, lub skorzystać z instrukcji obsługi sterownika, w celu zdiagnozowania co jest nie tak ze sterownikiem lub jego podłączeniem do kotła (najczęściej).

Poniżej zamieszczam instrukcje do sterownika ACV RC35 i RC35RF, żebyś się trochę podszkolił a i inni będą wiedzieli jak się to robi.
    dzixe
    Poziom 9  
    W takim razie mam prośbę by Pan powiedział mi w którym parametr odpowiada za to, że w przypadku podłączenia czujnika temperatury zewnętrznej sterownik przestaje wyświetlać rzeczywista temperaturę pomieszczenia? Próbowałem na różne sposoby i w różnych konfiguracjach i coś mi nie wychodziło (chociaż podpinałem jeden pod HR z 2014r, a w zeszłym dwa pod HRE 40, może to jest przyczyna)

Proszę również aby Pan doczytał instrukcje regulatora np. room unit, coś mi się wydaje, że tam jednak możliwość ustawienia programu czasowego cwu istnieje.
    W regulatorze Salusa też nie ma możliwości czasowego sterowania wodą, w Techu jest.
    I nie wiem w jaki sposób program czasowy wpływa na podniesienie komfortu ciepłej wody? Jeśli nie ma domowników w godz. 7-18 to, po co ma być grzana woda? Inny przypadek, przyjeżdżam do domu tylko na weekendy i korzystam z wody dwa dni, dlaczego mam utrzymywać temperaturę przez pozostałe? Raczej dobór zasobnika, jego konstrukcji i mocy kotła wpływa na ilość dostępnej ciepłej wody...
    Jak rozmawiałem z ACV i pytałem, czemu ten regulator skoro Honeywell ma więcej fajniejszych, kompatybilnych z tym kotłem. To dostałem odpowiedź, że kocioł jest pozycjonowany, jako produkt budżetowy i by nie robił za dużej konkurencji dla produktów własnych (HRE jest to tak naprawdę kocioł Intergas dostępny u nas na rynku pod kilkoma innymi markami, a nawet w hybrydach Daikin Altherma)

Regulator rc35 bazuje na Honeywellu CM907, a te montowałem już 9 lat temu. W obecnych czasach sposób ich obsługi jest mocno siermiężny i mało intuicyjny.

Znalazłem kiedyś jakaś ulotkę ACV i były regulatory internetowe z głowicami do grzejników oraz termostatami pod ogrzewanie podłogowe. Jak się pytałem, dostałem odpowiedź "Belgowie chcieli byśmy to wprowadzili, ale mieliśmy z nimi trochę problemów i się wycofaliśmy, to co Pan znalazł jest już niekatulane". System był oparty na Honeywell Evo Home, który ma dostawkę do kotłów z OT. Są również takie regulatory: https://getconnected.honeywellhome.com/pl/t6.html
    Kompatybilność potwierdza: https://homecomfort.resideo.com/sites/Nederla...s/boiler_connection_table/Pages/Intergas.aspx
    Jeszcze współpracuje z systemem inteligentnego domu Google Home i Amazon Alexa.
    I z prostego budżetowego kociołka dostajemy kombajn możliwości, dzięki super intuicyjnym regulatorom niewiele droższym od rc35.

Jednak wiadomo Pan już ich sporo zamontował, a o innych pewnie nawet nie wie, ale ten jest najlepszy...
    Mnie w sumie kręci to, co robię i staram się by klienci mogli mieć możliwość dopasowania automatyki ogrzewania pod siebie. Dom budujemy według własnego gustu, samochód też dobieramy pod siebie to, czemu by system ogrzewania ma nie być idealnie dopasowany? Regulator rc35 może spisuje się w najprostszych przypadkach, jednak w tych przypadkach jest często za ciężki do obsługi, dlatego go nie stosuję i ogólnie nie polecam.
    ziomekorko

Poziom 18  
    dzixe napisał:
    podpinałem jeden pod HR z 2014r, a w zeszłym dwa pod HRE 40, może to jest przyczyna)

Protokół Open Therm w kotłach ACV Kompakt jest obsługiwany od 2017 roku (wprowadzano go stopniowo we wszystkich modelach kompaktów), wcześniejsze wersje miały protokół RS-OT, czyli protoplastę dzisiejszego Open Therm, to może być przyczyną, że coś nie działało w RC35 jak należy.

dzixe napisał:
    Proszę również aby Pan doczytał instrukcje regulatora np. room unit, coś mi się wydaje, że tam jednak możliwość ustawienia programu czasowego cwu istnieje.

Regulator ROOM UNIT jest produkcji zewnętrznej firmy, a dokładnie HONEYWELL powszechnie stosowanym także przez innych producentów kotłów tylko pod innymi nazwami, więc dla tego ma taką możliwość. Poza tym ROOM UNIT jest przeznaczony do więcej skomplikowanych systemów grzewczych i kotłowni.

dzixe napisał:
    I nie wiem w jaki sposób program czasowy wpływa na podniesienie komfortu ciepłej wody? Jeśli nie ma domowników w godz. 7-18 to, po co ma być grzana woda? Inny przypadek, przyjeżdżam do domu tylko na weekendy i korzystam z wody dwa dni, dlaczego mam utrzymywać temperaturę przez pozostałe?

Co się tyczy komfortu ciepłej wody, programów czasowych i temperaturowych to wynika to ze specyficznej budowy zasobników ciepłej wody i stojących kotłów dwufunkcyjnych ACV. Wykonane są w technologi zbiornik w zbiorniku z dużym płaszczem wodnym po stronie grzewczej, gdzie temperatura c.w.u. może osiągnąć nawet 90 stopni. Jest to normalny parametr pracy tych zasobników i kotłów a temperaturę c.w.u. reguluje się poprzez termostatyczne zawory regulacyjne do pożądanej temperatury. Zasobniki i kotły stojące dwufunkcyjne ACV są doskonale zaizolowane termicznie i kilku lub kilkunastu godzinna nieobecność domowników nie ma tu znaczenia, w ciągu pierwszej doby wystudzają się o 1-2 stopnie. Jeżeli nie ma ciebie w domu przez kilka dni to po prostu wyłączasz podgrzew c.w.u. na kotle ACV. Wracasz uruchamiasz podgrzew i po kilkunastu minutach masz wygrzaną gotową do użycia ciepłą wodę.

dzixe napisał:
    HRE jest to tak naprawdę kocioł Intergas dostępny u nas na rynku pod kilkoma innymi markami, a nawet w hybrydach Daikin Altherma)

INTERGAS to firma córka kilku producentów i dystrybutorów kotłów na świecie. Pod marką INTERGAZ Kompakty są sprzedawane tylko w Holandii, czyli kraju gdzie są produkowane.

dzixe napisał:
    Regulator rc35 bazuje na Honeywellu CM907, a te montowałem już 9 lat temu. W obecnych czasach sposób ich obsługi jest mocno siermiężny i mało intuicyjny.

Zgłoś ten problem do firmy HONEYWELL, może ciebie wysłucha i to poprawi.

dzixe napisał:
    Znalazłem kiedyś jakaś ulotkę ACV i były regulatory internetowe z głowicami do grzejników oraz termostatami pod ogrzewanie podłogowe. Jak się pytałem, dostałem odpowiedź "Belgowie chcieli byśmy to wprowadzili, ale mieliśmy z nimi trochę problemów i się wycofaliśmy, to co Pan znalazł jest już niekatulane". System był oparty na Honeywell Evo Home, który ma dostawkę do kotłów z OT.

Owszem były kiedyś takie produkty w sprzedaży, ale sprzedawały się słabo w Polsce i w związku z tym zostały wycofane ze sprzedaży na terenie Polski.

dzixe napisał:
    Jednak wiadomo Pan już ich sporo zamontował, a o innych pewnie nawet nie wie, ale ten jest najlepszy...
    Mnie w sumie kręci to, co robię i staram się by klienci mogli mieć możliwość dopasowania automatyki ogrzewania pod siebie. Dom budujemy według własnego gustu, samochód też dobieramy pod siebie to, czemu by system ogrzewania ma nie być idealnie dopasowany? Regulator rc35 może spisuje się w najprostszych przypadkach, jednak w tych przypadkach jest często za ciężki do obsługi, dlatego go nie stosuję i ogólnie nie polecam.

Zamontowałem tych sterowników ledwie kilkanaście. O innych wiem i też stosuje.
    Mnie też kręci to co robię i też staram się aby moi klienci byli zadowoleni z systemu grzewczego, ale nie dążę do tego jak największym kosztem i skomplikowaniem.
    Jestem zdania że to co proste jest niezawodne i mało awaryjne, przez to mam więcej spokoju dla siebie no i mniej nerwów straconych, a i klienci mnie chwalą i polecają dalej znajomym i rodzinie, dzięki czemu już zapomniałem o jakiejkolwiek reklamie moich usług od kilku ładnych lat.
    JarekBartek
    Poziom 1  
    Witam,
    chciałbym dorzucić swoje trzy grosze w sprawie regulatora RC35 z czujnikiem temperatury zewnętrznej.

Od ok. tygodnia mam już uruchomiony w swoim domu nowy kocioł ACV KOMPAKT HRE ECO 18/24 z regulatorem RC35 i czujnikiem temperatury zewnętrznej NTC3. I dokładnie tak, jak to opisał kolega dzixe i inaczej niż jest to opisane w instrukcji, na wyświetlaczu regulatora jest wyświetlana temperatura zadania (docelowa), a nie faktyczna temperatura w pomieszczeniu. Np. jeśli wybiorę tryb OFF (wyłączony) to na wyświetlaczu pojawia się temp. 5 stopni. Serwisant ACV który uruchamiał ten kocioł z przyznał, że nie zna tego regulatora (!), ale że po przeczytaniu instrukcji na pewno sobie poradzę. Wysłałem więc pytanie do serwisu ACV (póki co bez odpowiedzi) i zacząłem drążyć temat sam.

Idąc tropem oznaczenia CM737 na 4-tym obrazku w "Instrukcja instalowania RC35" wygooglałem, że mój RC35 jest to praktycznie to samo co Honeywell CM737. Przyglądając się parametrom instalacyjnym w dokumentacji CM737 znalazłem parametr 14:rC który nie jest opisany w instrukcji RC35, a jest w CM737 i widzę go też w moim RC35 w parametrach instalatora z wartością 1. Później znalazłem jeszcze instrukcję do urządzenia szwedzkiej firmy Cetetherm, wykorzystującego też Honeywell CM737, gdzie to wszystko jest ładnie opisane (dla zainteresowanych - szukać "service and operating instruction Cetetherm Mini City").

Analizując i próbując dalej doszedłem do wniosku, że trybem pracy RC35 steruje parametr 14:rC i może przyjmować wartości:
    0 - Room Temp control, sterowanie wg temperatury pokojowej, na wyświetlaczu jest temperatura pomieszczenia
    1 - OTC control, czyli sterowanie wg temperatury zewnętrznej i krzywej grzewczej, wymaga czujnika temperatury zewnętrznej, na wyświetlaczu jest temperatura docelowa, ten parametr jest domyślny
    2 - OTC control with room temperature compensation, czyli sterowanie wg temperatury zewnętrznej i krzywej grzewczej z kompensacją wg temperatury pokojowej, wymaga czujnika temperatury zewnętrznej, na wyświetlaczu jest temperatura pomieszczenia

W ramach testu zmieniłem parametr 14:rC na 2, czyli "OTC control with room temperature compensation" i zadziałało, na wyświetlaczu pojawiła się temperatura pomieszczenia!
    Jak działa w praktyce taka regulacja, tj. wg krzywej grzewczej z kompensacją wg temperatury pomieszczenia okaże się po sezonie grzewczym.

Zastanawiające jest tylko, dlaczego ACV nie opisał tak ważnego parametru w instrukcji?
    _CM_
    Poziom 3  
    Dobra robota - pewnie wielu serwisantów ACV się właśnie dowiedziało ciekawej rzeczy i przeciera oczy ze zdumienia.....
    Generalnie cała elektronika/automatyka dla ACV jest od Honeywell a ACV tylko branduje swoim logiem.

JarekBartek napisał:
    Zastanawiające jest tylko, dlaczego ACV nie opisał tak ważnego parametru w instrukcji?

Bo to jest tak jak z serwisami samochodów - dostęp ma tylko ASO.
    Oni celowo wielu rzeczy, które powinny być ogólno-dostępne nie opisują w instrukcjach bo to niby ma być wiedza tylko dla serwisantów. Stety/niestety Honeywell robi także dla wielu innych podmiotów i tam można szukać dodatkowej wiedzy o czym się przekonałeś.
    Automatyka/Sterowniki ACV nie sprzedają się dobrze i nie są powszechne stąd też mała wiedza większości instalatorów na jej temat. Osprzęt ACV jest bardzo drogi i wielu serwisantów fabrycznych woli stosować urządzenia "otwarte" gdzie nie ma problemu z dostępem do dokumentacji.
    Jak widzisz nawet tutaj na forum nie ma wielu użytkowników interesujących się tematem.

Z Zone Unit pewnie będzie podobnie.
    dnd123
    Poziom 1  
    Witam,

Posiadam piec ACV HR eco 24kW dwufunkcyjny, zamierzam zakupić regulator pokojowy bezprzewodowy, zastanawiam się nad tym ACV RC35 RF. Zależy mi również na możliwości zdalnego dostępu do ustawień pieca, czy orientujecie się może jaki w jakim zakresie można regulować piecem z dedykowanej aplikacji dla RC35 RF ? Czy jest to pełna kontrola (to samo co z bezprzewodowego programatora) ?
    Ten sterownik kosztuje ok. 790zł, znacie jakieś inne sterowniki współpracujące z ACV bezprzewodowe i ze zdalnym dostępem?

Z góry dzięki za pomoc
    agaudio
    Poziom 21  
    Witam
    Mam pytanie ,jaka instalacja jest do tej krzywej tzn.ilość wody .Ja mam ten piec ale stara instalacja 220l wody i zastanawiam się jak ją zmodyfikować.
    Pozdrawiam
    kiltel
    Poziom 13  
    U mnie kocioł również pracuje na starej instalacji, grube rury i do takiej dobrałem tą krzywą. Duża ilość wody to zaleta łatwiej wyeliminować traktowanie zwłaszcza dla przewymiarowanych kotłów.
    ppkowal
    Poziom 2  
    dzixe napisał:
    Najlepszy rezultat mamy przy regulatorze TECH 2801 z OT. Pełna kontrola nad kotłem, krzywymi grzewczymi, czasami pracy na c.o. i c.w.u. Wyświetlane są dokładnie te same kody błędów, co na kotle. Podgląd rzeczywistej temperatury kotła, wody i pogodówki, sygnalizacja pracy palnika i pompy kotłowej.

Widzę że Kolega ma doświadczenie z kotłami ACV i sterownikiem Tech-u. Mam kocioł HR eco 24 solo i podłączyłem do niego sterownik/regulator ST-2801 WI-FI z protokołem OpenTherm firmy Tech i mam wątpliwości czy kocił ACV dogaduje się z tym sterownikiem. Mam podłączony czujnik temperatury zewnętrznej. W sterowniku ustawiam krzywą grzania i na wyświetlaczu przy parametrach zadanych kotła zmienia mi się temperatura zadana kotła w zależności od temperatury zewnętrznej-wszystko ładnie pokazane graficznie i logiczne. Niestety kocioł grzeje jakby według innych nastaw, nie osiąga tej temperatury zadanej dla kotła z wyświetlacza sterownika ST. Przestudiowałem instrukcję kotła ACV i sterownika St i nie widzę więcej innej możliwości zmiany parametrów poza parametrem E i E. (nie rozumiem różnic w nastawie parametru E. na 1 lub 2, nie zauważyłem u mnie różnic w działaniu. jest to niedostatecznie opisane w instrukcji) tak żeby kocioł "słuchał" sterownika. Efekt mam taki że kocioł i tak grzeje do maksymalnej temperatury nastawionej na nim niezależnie od zmian temperatury zewnętrznej. Jak nastawię na wyświetlaczu kotła przy obiegu C.O. tem 40 to kociła będzie działał z 10st histerezą, nastawy na sterowniku ST i wskazanie czujnika tem. zew nie maja wpływu na zmianę tego zakresu. Może powinienem jeszcze zmienić jakiś parametr ? ale nie wiem jaki.

Dodatkowo w sterowniku ST jest opcja wpływu czujnika temperatury pomieszczenia na pracę kotła i tu w momencie spadku temperatury poniżej temperatury zadanej pomieszczenie nie zauważam zwiększenia temperatury czynnika grzewczego na kotle (nadal pracował w zakresie nastawionym na kotle z histerezą 10st niezależnie od nastawy parametru E. na 1 lub 2) mimo rożnych nastaw "wpływu" temperatury pomieszczenie (zakres od 1 do 5) na pracę kotła.
    Nie wiem gdzie jest błąd, testuję kocioł dopiero 2 tydzień i w moim odczuciu zmiana parametrów nie przekłada się na logiczne działanie kotła, tak jakby sterownik nie oddziaływał na wszystkie parametry .
    azylybyly
    Poziom 10  
    Hej, jak sprawdzic czy pogodowka dziala poprawnie?, mam niby pogodowke i temperatura nastawiona na 35 stopni. Przy tych temperaturach widze ze temperatura na piecu waha sie miedzy 35 a 34. U tescia ktory tez ma acv z pogodowka ma nastawione 38 a po nacisnieciu kluczyka wyswietla mu 27 czyli na pewno pogodowka reguluje.. Czy u mnie wszystko jest ok?