Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka magnesowa Fain awaria elektromagnesu

N_P 06 Gru 2015 18:19 1149 10
  • #1 06 Gru 2015 18:19
    N_P
    Poziom 9  

Mam dziwną dla mnie awarie wiertarki magnesowej Fain a mianowicie nie chce się wyłączyć elektromagnes i nawet po odłączeniu zasilania magnes trzyma jak podczas pracy. Proszę o pomoc bo sprzęt został na konstrukcji i nie da się go odczepić. Śmieszna trochę sprawa bo elementu nie wytnę by zawieść ją do serwisu :)

0 10
  • #2 07 Gru 2015 18:25
    kamil12239
    Poziom 15  

Podaj dokładny model tej wierarki najlepiej ze schematem jak masz. Ale najważniejszy model

0
  • #3 08 Gru 2015 05:38
    N_P
    Poziom 9  

Wiertarka magnetyczna FEIN KBM 50 Q
    dokładnie taka:
    http://www.slet24.pl/magnetyczne/7474-wiertarka-magnetyczna-fein-kbm-50-q-4014586872834.html
    najlepsze jest to, że w serwisie mi powiedzieli pierwsze słyszą i nigdy w historii nie było takiego przypadku bo jak powiedział nie ma tam kondensatora który by podtrzymywał napięcie i kazali mi ją siłą oderwać :) jedyne co mogę zrobić to odkręcić obudowę magnesu i zdjąć kable z cewki a jak to nie pomoże to zapinam bks-a i zrywam. Tylko co jak znowu będzie miało miejsce takie zdarzenie np. na konstrukcji gdzieś na budowie.

0
  • #4 08 Gru 2015 06:28
    kamil12239
    Poziom 15  

Skoro po odlaczeniu zasilania trzyma to raczej sprawa mechaniczna a nie elektryczna. Tutaj nie pomogę wrzuć jakieś zdjęcia jak to wygląda dokladnie

0
  • #5 08 Gru 2015 20:28
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Ciekawe zagadnienie , może działanie magnesem neodymowym coś pomoże .
    A co to jest w tej wiertarce ?
    Cytat;
    przełącznik zabezpieczający gwarantują bezpieczną pracę w każdym położeniu.

0
  • #6 08 Gru 2015 21:59
    mychaj
    Poziom 30  

Ja bym sprawdził czy konstrukcja się nie namagnesowała - i teraz trzyma, sprawdzałeś jakimś żelastwem czy magnes przyciąga?
    A konstrukcja nie była może świeżo malowana i przylepiło stopę na farbie? Cewka magnesu podziałała , trochu się nagrzało, przykleiło, ostygło i teraz trzyma.

0
  • #7 08 Gru 2015 22:13
    supchem
    Poziom 21  

Tak sobie myślę że chyba nie ma szans by tak mocno się coś namagnesowało, tak samo jak żaden kondensator nie podtrzymał by działania elektromagnesu tak długo. Nie ma tam jakiejś przyssawki, która zabezpiecza by wiertarka nie odpadła od ściany w razie zaniku napięcia? Jeśli nie to chyba jedyna możliwość jest taka jak ktoś wcześniej napisał tzn. przykleiło się na farbie lub czymś podobnym, może gumie do żucia :D.

0
  • #8 08 Gru 2015 23:07
    JWitek
    Poziom 23  

supchem napisał:
    Tak sobie myślę że chyba nie ma szans by tak mocno się coś namagnesowało

Dlaczego nie? Konstrukcja przypadkowo była ze stali o dużej koercji i wtedy w zamkniętym przez tą stal obwodzie magnetycznym elektromagnesu może pozostać znaczny strumień.
    Jeżeli można dostać się do zacisków uzwojenia elektromagnesu, to podłączyć tam zasilacz o regulowanym prądzie (w odpowiednim kierunku) i spróbować rozmagnesować ten obwód.

1
  • #9 08 Gru 2015 23:09
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

JWitek napisał:
    w odpowiednim kierunku)

Też o tym myślałem ,ale jak zmienisz kierunek ?

0
  • #10 08 Gru 2015 23:30
    JWitek
    Poziom 23  

Podłączę zasilacz w przeciwnym kierunku, niż ten wbudowany we wiertarkę. Przy braku znajomości właściwego kierunku, pozostaje nam działanie na chybił - trafił. Nie jest to raczej duży problem - raptem dwie możliwości.

0
  • #11 09 Gru 2015 07:15
    N_P
    Poziom 9  

Jednak okazało się że mechanicznie złapało stopę do lakieru tylko ten lakier był trzy dni wcześniej nakładany na flejma ogniowego i po zapięciu bks-a po kilku sekundach oderwało się. Lakier to nie był epoksydowy utwardzany tylko zwykły jednoskładnikowy, dużo mikronów.
    Dziękuję wszystkim za zaangażowanie się w tą sprawę.

0