Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ferguson Ariva T650i - Tylko kanały TVP

rejas 06 Gru 2015 18:38 1941 12
  • Poziom 14  
    Witam, mieszkam we Wrocławiu w bloku, podpialem powyższy dekoder pod instalacje radio/tv w ścianie. Podejrzewam ze jest to instalacja zbiorcza. Przy wyszukiwaniu i zapisaniu kanałów mam zapisane tylko wszystkie kanały TVP (1,2, rozrywka, info, polonia itp.) Czym to jest spowodowane i czy jest rozwiązanie aby z anteny zbiorczej mieć więcej kanałów w systemie Dvb?
  • Poziom 21  
    Przywróć ustawienia fabryczne i włącz automatyczne skanowanie. Podłącz dekoder pod własną antenę, może nie będzie zakłóceń.
  • Poziom 14  
    Instalacja zbiorcza powinna zapewniać odbiór minimum trzech polskich MUXów. Należy zwrócić się do administratora z pytaniem czy antena powinna być sprawna i czy jest serwisowana. Piszę "powinna", bo w wielu budynkach jest jakaś instalacja sprzed 20- 30 lat, ale administrator nie dba o przeglądy, więc chodzi częściowo i byle jak albo wcale.
  • Poziom 43  
    rejas napisał:
    Czym to jest spowodowane i czy jest rozwiązanie aby z anteny zbiorczej mieć więcej kanałów w systemie Dvb?

Skąd wiesz, że tam w ogóle jest jakakolwiek antena zbiorcza? - może to kablówka w standardzie DVB-T i na więcej kanałów trzeba abonament wykupić.
    Bazyl napisał:
    Instalacja zbiorcza powinna zapewniać odbiór minimum trzech polskich MUXów

Proszę sobie poczytać co to jest must carry / must offer:
    http://www.satkurier.pl/news/113958/tylko-2-kanaly-must-carry-krrit-zdecyduje-o-reszcie.html
    A tu (stare już) stanowisko TVP:
  • Poziom 14  
    KOCUREK1970 napisał:
    Skąd wiesz, że tam w ogóle jest jakakolwiek antena zbiorcza?

Nie wiem -podejrzewam. Autor wątku też podejrzewa.

rejas napisał:
    Podejrzewam ze jest to instalacja zbiorcza.

Proszę czytać uważniej.

KOCUREK1970 napisał:
    Proszę sobie poczytać co to jest must carry / must offer:

Kolega pisze o kablówkach a ja o instalacjach zbiorczych AIZ (AZART).
    A przytoczona przepychanka prawna jest dla mnie dziwna, bo jeśli te przepisy weszłyby w życie to wspólnoty masowo zaczną naprawiać lub instalować od nowa stare AZARTY co może spowodować spadek zysku dla kablówki. To woda na mój młyn:). I oczywiście dotyczy to tylko starych budynków bo nowe antene mieć MUSZĄ, a kablówkę tylko zaledwie MOGĄ.
  • Moderator
    Przed uruchomieniem DVB-T ze Slęży były nadane cztery programy:
    TVP1 k.12
    TVP2 k.25
    TVP3 k.52
    Polsat k.59

Obecnie są "używane" kanały:
    MUX1 k.55
    MUX2 k.58
    MUX3 k.25

Z tego co opisujesz w budynku jest stara instalacja AZART wyposażona/była wyposażona najprawdopodobniej we wkładki kanałowe na stare kanały analogowe.
    Na k. 58 nadawała w latach 1990-1995 TV Echo, nie przypuszczam że dostosowano instalacje do odbioru tego kanału. Wysoce prawdopodobne jest że obecnie odbierasz MUX3 tylko dlatego, że nie zdemontowano wkładki na k.25, natomiast nie ma żadnego elementu, który "przepuszcza" pozostałe kanały obecnie stosowane. We Wrocławiu często tak robiono, że nie instalowano przemiany dla k.25.
    Zapewne w starej instalacji kanały 52 i 59 - o ile w ogóle były "obsługiwane" - poddawano przemianie na któryś z kanałów pasma VHF.
    Nie piszesz czy to mieszkanie wynajmujesz czy je kupiłeś, ale psim obowiązkiem administratora budynku jest utrzymać w sprawności instalację AZART - za która to czynność pobiera opłatę. Jakiekolwiek odsyłanie typu - "idź Pan do kablówki" - należy pobrać na piśmie i natychmiast udać się do najbliższej prokuratury.
    Z prawnego punktu widzenia stanowi to wyposażenie mieszkania i podlega takim samym rygorom prawa co świadczenie usług przez operatora kablowego.
    Kontakt z administratorem będzie raczej konieczny.

Jest tez druga możliwość: odbierasz MUX2 ponieważ jest na najniższym kanale i jest najsilniejszym sygnałem. I wówczas może się okazać ze cała ta instalacja zbiorcza to tylko jej pozostałość, a to co odbierasz to "wycieki sygnału".

Masz możliwość wystawić mała antenę na balkon/za okno..?

?
  • Poziom 14  
    irekr napisał:
    Jakiekolwiek odsyłanie typu - "idź Pan do kablówki" - należy pobrać na piśmie i natychmiast udać się do najbliższej prokuratury.

To trochę bardziej skomplikowane i znacznie wykracza poza zgłoszony problem ale;

Ok 20 -30 lat temu, gdy kablówki "zdobywały" kolejne dzielnice, proponowano wspólnotom minimalny pakiet programów za symboliczne kilka złotych. Kwota ta nieznacznie przekraczała koszt utrzymania instalacji antenowej a programów było nawet więcej niż ze zwykłej anteny, więc zarządcy i wspólnoty chętnie w to wchodziły. Niestety po upływie kilkunastu lat zagwarantowanych w umowie (bodaj 15) kablówki nagle stwierdziły, że najmniejszy pakiet jaki mogą zaproponować to ok 20 PLN a AZART w tym czasie został całkowicie zdewastowany. W tym czasie 30% lokatorów wykupiło wysoki pakiet kablówki, 30 % zamontowało własną antenę SAT, jeszcze inni własną antenę DVBT itp. Okazało się, że zbiorczą anteną zaiteresowane jest zaledwie 15 % mieszkańców, na ogół tych najmniej zamożnych, a AZART trzeba zbudować w zasadzie od nowa za kilka -kilkanaście tys. PLN
    Dlatego wiele jest budynków gdzie nie ma AZARTU, ale też nie ma woli mieszkańców żeby go uruchomić i prokuratura niewiele tu zmieni:(
  • Moderator
    Zam doskonale te wszystkie uwarunkowania, niestety....

A temat własnej anteny za oknem..?
  • Poziom 43  
    irekr napisał:
    psim obowiązkiem administratora budynku jest utrzymać w sprawności instalację AZART - za która to czynność pobiera opłatę. Jakiekolwiek odsyłanie typu - "idź Pan do kablówki" - należy pobrać na piśmie i natychmiast udać się do najbliższej prokuratury.

Pod warunkiem, że takową opłatę pobiera - co wtedy, kiedy za utrzymanie tego nikt nie płaci?.
    @Bazyl
    Bazyl napisał:
    Ok 20 -30 lat temu, gdy kablówki....

I dalsza część wpisu - no i dokładnie tak to (niestety) wygląda.
    Podejrzewam, że to nie jest nawet 15% klientów spółdzielni - będzie tego z 5%... - i nie ma co się dziwić - w oferowanych "pakietach" nic kompletnie nie było, nic interesującego - ludzie sami z biegiem czasu poszli w droższe "pakiety" - to i w ogóle przestano o to dbać, remontować, naprawiać itd. - kwadratura koła...
  • Moderator
    W wielu spółdzielniach/ZDK-ach utrzymanie instalacji antenowych zostało włączone w koszty eksploatacyjne.
    Ale nawet gdyby nie było to prawo lokalowe jest jednoznaczne: jest budynek wielorodzinny - musi być instalacja lub prawo jej wykonania, tak samo jak dostawa wody, odprowadzenie ścieków, energii elektrycznej czy gazu.
    W nowych budynkach ten zapis jest jeszcze bardziej restrykcyjny i żaden developer nie będzie się wychylać. Ja wiem że jest to temat drażliwy ale nie dajmy się łupić na każdym kroku, gdy lokator musi płacić a nie ma żadnych praw.

To jak z tą anteną za oknem..?
  • Poziom 14  
    irekr napisał:
    musi być instalacja lub prawo jej wykonania

O właśnie! Każdy właściciel mieszkania jest współwłaścicielem dachu jako części wspólnej i może z niego współkorzystać w zakresie do jakiego jest przeznaczony. A dach jest m.in przeznaczony do montażu instalacji teletechnicznych! Co ciekawe nie można nikogo "wywłaszczyć" większością głosów. Zmiana przeznaczenia części wspólnej możliwa jest tylko za zgodą 100% właścicieli. Dlatego często stosowany argument "nie wolno zamontować anteny bo mamy kablówkę i tak było przegłosowane" jest bzdurą. Na necie można wygooglować stosowne wyroki sądu. Może podwiesić temat "Sytuacja prawna anten", bo lokatorzy jednak mają prawa, tylko o nich nie wiedzą...
  • Poziom 43  
    Bazyl napisał:
    lokatorzy jednak mają prawa, tylko o nich nie wiedzą...

Kto ma wiedzieć ten z lokatorów wie - problemem jest wyegzekwowanie tychże przepisów w spółdzielni, władzach spółdzielni - tam jest "beton" - i zarządy, prezesi traktują stanowisko, "firmę" jako swoją prywatną własność.

Sam tego doświadczyłem - a nie mam siły (osobiście czy po sądach) ani ochoty umierać za sprawę (być potem postrzegany jako ten najgorszy, wichrzyciel, spiskowiec - młodzi myślą nowocześnie, tylko "stara gwardia" ma stare myślenie), skoro 99% udziałowców mojej spółdzielni " ma to w ....." bo oni mają kablówkę.
  • Poziom 14  
    Azart na dachu jest co prawda stary ale po ponownym skonfigurowaniu dekodera zaktualizowala sie lista kanalow o tvn, polsat i resztę muzycznych lecz nie ma wssystkich z MUXa, np. Ttv albo innych