Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorów - Mały zakres regulacji

krissoo 06 Gru 2015 19:20 831 11
  • #1 06 Gru 2015 19:20
    krissoo
    Poziom 11  

Witam
    Zmontowałem sobie ładowarkę wg poniższego schematu. Mam kiepski zakres regulacji z dołu, na początku nie ma reakcji na potencjometr i dopiero przy ok 45% wychyłu pojawia się prąd na wyjściu.
    Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak działa regulacja prądu bramki w tym schemacie, czy nie powinno być dzielnika napięcia podłączonego pod zasilanie? Jeśli schemat jest poprawny to jak poprawić zakres regulacji z dołu?

0 11
  • #2 06 Gru 2015 20:51
    piwko
    Poziom 23  

Przeczytałeś opis? P2 ustawiasz próg wyłączenia ładowania, kolokwialnie mówiąc, napięcie do jakiego ma się naładować akumulator.
    Dla akumulatorów bezobsługowych 16 V to stanowczo za dużo, ustaw 14,4V .
    Procedura jest wyraźnie opisana.

0
  • #3 06 Gru 2015 21:02
    krissoo
    Poziom 11  

Nie chodzi mi o wyłączenie po dojściu do określonego napięcia, chodzi o regulację prądu od zera, nie ma jej poprostu. Przy kręceniu potencjometrem pojawia sie nagle skokowo prąd, który nie jest maksymalny ale nie ma płynnej regulacji od zera, szacuję że regulacja zaczyna się tak od ok 50% i można regulować do max ale brakuje tego zakresu od 0 do 50%.
    Nie bardzo rozumiem też w jaki sposób działa w tym układzie regulacja prądu bramki tyrystora - tego głównego, wysoko prądowego. Brakuje mi tam dzielnika napięciowego z którego pobierany byłby prąd na bramkę tyrystora.

0
  • #4 06 Gru 2015 21:12
    piwko
    Poziom 23  

Bo z założenia to jest prostownik bez regulacji prądu ładowania. Prąd ładowania zależy od napięcia i wydajności transformatora i maleje wraz ze wzrostem napięcia na akumulatorze.
    Ja to tak widzę, może ktoś potwierdzić moje przypuszczenia?

0
  • #5 06 Gru 2015 21:31
    krissoo
    Poziom 11  

Potencjometr P1 służy do regulacji prądu ładowania, tylko nie bardzo rozumiem w jaki sposób wpływa on na prąd bramki tyrystora.

0
  • #6 07 Gru 2015 10:49
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Być może u ciebie potencjometr z logarytmiczną charakterystyką zależności oporu od kąta skręta, a jest potrzebny potencjometr z liniową zależnością.

0
  • #7 07 Gru 2015 17:00
    krissoo
    Poziom 11  

Kupowałem jako liniowy, chyba ze dostałem inny. Ale i tak wydaje mi sie ze nie ma sterowania od zera, wyglada to tak jakby tyrystor załączał sie od ok 40% wypełnienia i dopiero od tych 40% mozna regulować do 100%.

0
  • #8 07 Gru 2015 17:00
    krissoo
    Poziom 11  

Kupowałem jako liniowy, chyba ze dostałem inny. Ale i tak wydaje mi sie ze nie ma sterowania od zera, wyglada to tak jakby tyrystor załączał sie od ok 40% wypełnienia i dopiero od tych 40% mozna regulować do 100%.

0
  • #10 07 Gru 2015 18:44
    krissoo
    Poziom 11  

Dorzucam przebiegi na wyjściu przy minimalnej regulacji jaką mogę uzyskać i przy maksymalnej. Jak widać tranzystor załącza się dopiero przy 50%, rozumiem że przy takim sterowaniu jak w tym układzie nie da się uzyskać regulacji od np. 10%.
    Czy da się przerobić ten schemat tak aby mieć regulację prądu od zera i dodatkowo układ ograniczający napięcie maksymalne ?

Ładowarka akumulatorów - Mały zakres regulacji Ładowarka akumulatorów - Mały zakres regulacji

0
  • #11 07 Gru 2015 20:48
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Jeden z wariantów potrzebnego ci schematu. Wejściowe napięcie może być w granicach 17-22V. Jeśli schemat ciebie zainteresuje wyłożę zdjęcie plytky drukowanej. Są 2 reżimy - ręczny i automat. W automatycznym reżimie włączenie i wylaczenie ładowania zabezpiecza się przy ustalonym przy regulacji napięciu. Zazwyczaj to 14,4-14,8V i 13,0V.Ładowarka akumulatorów - Mały zakres regulacji

Dodano po 56 [minuty]:

Jeszcze jeden schemat prostownika z ograniczeniem maksymalnego napięcia ładowania. Jeśli ciebie zainteresuje dam zamianę elementów. Ładowarka akumulatorów - Mały zakres regulacji

0
  • #12 07 Gru 2015 21:37
    krissoo
    Poziom 11  

Dla mnie to zbyt skomplikowany układ, wolę coś prostszego. Narazie pozostanę przy tym moim układzie, dzięki za pomoc. Miałem nadzieję ze da sie jednak poprawić ten mój układ, ale skoro sie nie da to trudno.

0
  Szukaj w 5mln produktów