Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyskakujące biegi w skrzyni silnika Simson SR-50

didek99 06 Gru 2015 20:13 2793 29
  • #1 06 Gru 2015 20:13
    didek99
    Poziom 6  

Witam! mam pytanie. Był u mnie mój kuzyn i chciał sobie pojeździć, więc mu dałem i chciał palić gumę na mokrej drodze, już kręcił tzw " bączka" i nagle bum, coś trzasnęło i od tego momentu gdy się wrzuci obojętnie jaki bieg to trochę na nim pojedzie i tak jakby go wybija zgasiłem simsonka i na wyłączonym silniku w ogóle biegi nie wchodziły. Silnik kręci na luzie normalnie, tak jak zawsze i teraz już w ogóle każdy bieg nie chodzi... Pomocy! Co się mogło stać?

0 29
  • #2 06 Gru 2015 22:20
    BANANvanDYK
    Poziom 37  

Masz takie możliwości:
    - Pękł pręt wybierający biegi (klin przesuwny), uległ wygnieceniu przez kulki, kulki koła zębatego pierwszego biegu mogły też się wygnieść, kulki ustalające pręt wybierający w pozycji biegu wyleciały (pękła sprężyna).
    - Straciłeś napęd na tylne koło, obkręciła się zębatka zdawcza albo połamały się bolce w zabieraku lub piaście tylnego koła.

0
  • #3 06 Gru 2015 22:25
    didek99
    Poziom 6  

Można trochę jaśniej bo jestem zielony w te sprawy. Dobrze rozumiem, że bez rozpołowienia silnika się nie obejdzie?

Dodano po 2 [minuty]:

Ta druga opcja odpada bo on ciągnie, ale bieg wyskoczy i koniec, ale koło się normalnie kręci, zębatka jest cała.

0
  • #4 07 Gru 2015 00:12
    paweld69
    Poziom 22  

Zębatka lub zębatki skrzyni straciły zęby, bez rozpołowienia silnika się nie obejdzie.

0
  • #5 07 Gru 2015 00:27
    ...KUBA...
    Poziom 21  

Zanin zaczniesz rozpoławiać silnik, odkręć lewy dekiel silnika(uważaj wyleje się olej z przekładni - możesz wcześniej spuścić olej i ocenić czy nie ma w nim opiłków lub jakichś odłamków) i najlepiej jakbyś podesłał nam zdjęcia jak to tam wygląda, a jak nie to ocen porównując ze zdjęciami z neta.. Odkręć też prawy dekiel to niewiele roboty, ściągnij plastikową zębatkę napędu licznika z wałka zdawczego, i sprawdź czy w tym wałku nie ma żadnych opiłków, połamanych elementów..

0
  • #6 07 Gru 2015 09:53
    didek99
    Poziom 6  

Mówisz poszla zębatka ale żeby żadnego biegu nie było? One juz na" sucho" nie chca wchodzić.. Dam zdjęcia jak wrócę do domu.

0
  • #7 07 Gru 2015 17:29
    didek99
    Poziom 6  

Wyskakujące biegi w skrzyni silnika Simson SR-50 macie tutaj zdjęcie jak to wygląda.. Ale biegi zaczęły chodzić jak normalnie przerzucam na "sucho" lecz gdy wbije 1 2 3 czy 4 to moge kręcić sobie zebatka gdyż łańcuch zrzuciłem żeby sprawdzić to gdy mam obojętnie jaki bieg wrzucony ręcznie to moge kręcić na każdym biegu zebatka.

0
  • #8 07 Gru 2015 22:52
    ...KUBA...
    Poziom 21  

Włóż jakiś pręt do wałka na którym osadzona jest zębatka łańcucha(po prawej stronie silnika) i zobacz czy przy zmianie biegów przesuwa się (wysuwa i wysuwa) bolec wewnątrz tego wałka, czy wysuwa Ci Twój pręt.. jak nie to musisz zdjąć kosz sprzęgłowy i zobaczyć na ten bolec co przestawia biegi. Tylko nie wyciągaj go czasem, bo wysypią się śruty i wtedy już na pewno będziesz musiał rozpoławiać silnik.. A jak kręcisz zębatką łańcucha na jakimkolwiek biegu, to kręci się kosz sprzęgłowy?

0
  • #9 07 Gru 2015 23:00
    didek99
    Poziom 6  

Jutro zobaczę czy się kreci kosz bo nie zwróciłem na to uwagi.. A to co to moze być ze tak się dzieje tak wstępnie? Jakie podejrzenia ? Czy ma sie kręcić kosz czy nie

0
  • #10 08 Gru 2015 18:58
    didek99
    Poziom 6  

A wiec tak pierwsza sprawa jest taka ze wsadziłem pręt w środek tej zębatki gdzie mówiłeś i gdy zmieniałem to sie wysuwało i wsuwało lecz jest kolejny problem ze tylko jest czwórka a gdy chce zbić na 3 to jest opor i nie idzie nic zrobić a w gore żeby wbić i zbić 4 idzie gładziutko nie wiem co jest ponieważ wczoraj wszystkie chodzily a dzis tylko 4 jest.. A co do kręcącego sie kosza to gdy mam 4 ( bo innych nie ma ) a kręcę zębatką to kosz sie obraca..

0
  • #11 09 Gru 2015 01:15
    ...KUBA...
    Poziom 21  

Ściągnij kosz sprzęgła i zrób zdjęcie tego całego mechanizmu biegów który teraz zasłania kosz sprzęgła wtedy będziemy trochę więcej wiedzieć.

0
  • #12 09 Gru 2015 18:46
    didek99
    Poziom 6  

Rozebrałem sprzęgło i zrobiłem takie zdjęcie.

0
  • #13 09 Gru 2015 22:20
    ...KUBA...
    Poziom 21  

Wiesz co to jest za element zaznaczony strzałką? Wydaje mi się, że jest to jeden z popychaczy do sprzęgła - powinny być dwa dłuższe i jeden taki krótki.
    Ogólnie działa to tak, że dźwignia zmiany biegów porusza się tak jak zaznaczyłem czerwoną strzałką, i za pomocą dźwigni z dwoma kłami steruje wybierakiem biegów zaznaczonym zieloną strzałką, wybierak ma nacięty rowek pod kątem i za pomocą kolejnej dźwigni wysuwa lub wsuwa wałek wybieraka - niebieska strzałka, który już odpowiednio załącza zębatki czyli kolejne przełożenia/biegi. Może być tak, że ten wałek jest wytarty albo wysypała się skrzynia wewnątrz silnika ;/ Na razie nie wyciągaj wałka bo możesz wysypać "śruty" i wtedy już na pewno trzeba będzie rozpoławiać silnik.

0
  • #14 09 Gru 2015 23:16
    didek99
    Poziom 6  

To co mam teraz dalej robić?

1
  • #15 11 Gru 2015 16:49
    didek99
    Poziom 6  

Powiecie co dalej?

0
  • #16 11 Gru 2015 18:06
    BANANvanDYK
    Poziom 37  

Trzeba wyjąć klin przesuwny z wałka zdawczego przyrządem lub z pomocą pręta 8 mm, a następnie zbadać (raczej potwierdzić) zniszczenie powierzchni wypychającej kulki.
    Uwaga, wyjęcie pręta bez przyrządu lub w nieumiejętny sposób poskutkuje posypaniem się kulek, ponowne powkładanie kulek z powrotem bez rozpołowienia silnika jest dość uciążliwe do wykonania.

0
  • #17 11 Gru 2015 22:28
    didek99
    Poziom 6  

Czyli trzeba wymienić kulki?

0
  • #19 14 Gru 2015 15:51
    didek99
    Poziom 6  

Wiem jak to wygląda... Mam to wyciągnąć i zobaczyć czy jest dobre?

0
  • #20 15 Gru 2015 23:38
    ...KUBA...
    Poziom 21  

Jeśli byś wyjął ten pręt od tak to skończyłoby się wysypaniem kulek z otworu wałka na którym jest zębatka do łańcucha napędowego (to ten sam wałek który widać po stronie mechanizmu wybierania biegów z prętem w środku) - niebieska strzałka wyżek na zdjęciu, najlepiej byłoby dopasować taki dodatkowy pręt którym od strony zębatki mógłbyś przepchnąć (cały czas dociskając pręty do siebie, żeby nie pojawił się ani na chwilę odstęp między nimi) i wypchnąć ten pręt który masz sprawdzić. z tym, że średnica pręta - "narzędzie" którym będziesz wypychał najlepiej jakby miała taki sam wymiar jak średnica za główką, wystającej części pręta który chcesz wyjąć, a może nawet delikatnie mniejsza, żeby te większe kulki miały gdzie się zmieścić.

0
  • #21 19 Gru 2015 14:40
    didek99
    Poziom 6  

A wiec tak zrobiłem to co mówiłeś wygląda to tak.. Kulka sie wysypała wiec silnik mam juz prawie rozebrany. Ten klin czy jak to tam idzie wygląda na dobrego. Co dalej?

0
  • #22 20 Gru 2015 12:09
    BANANvanDYK
    Poziom 37  

No nie wiem, dalekowidzem jestem, widzę tylko beton.

0
  • #23 22 Gru 2015 14:42
    didek99
    Poziom 6  

Silnik rozebrałem i tak sprawa wygląda.

A co do tego klinu to jest taki

0
  • #24 24 Gru 2015 12:53
    BANANvanDYK
    Poziom 37  

Klin przesuwny nie wygląda źle.
    Rozbierz wałek zdawczy, ściągnij koła zębate z wałka i zrób zdjęcia powierzchni na których następuje sprzęganie kulkami. Zdjęcia kulek też zrób. Aczkolwiek wątpię aby tutaj tkwiłby problem utraty wszystkich biegów.

0
  • #25 30 Gru 2015 03:26
    didek99
    Poziom 6  

Rozebrałem ta skrzynię i ten walek wygląda tak.

0
  • #26 01 Sty 2016 11:30
    BANANvanDYK
    Poziom 37  

Pokaż zdjęcia kół zębatych "od wewnątrz" oraz kulek.

0
  • #27 02 Sty 2016 13:09
    didek99
    Poziom 6  

Wszystkie z czterech kół zębatych wyglądaj " od wewnątrz" tak samo jak te zawarte na zdjęciu

Wszystkie kulki wyglądają tak samo. Nie ma 12 bo dwie mi sie gdzies zawieruszyły lecz wszystkie sa takie same. Male kuleczki sztuk cztery idealnie pasuja w miejsce gdzie je przypisano. Gdzie zabezpiecza je sprężyna. Sa dobre. Takiej samej wielkości zadba nie różni sie od innych.

0
  • #28 03 Sty 2016 13:39
    BANANvanDYK
    Poziom 37  

Więc nie ma możliwości abyś utracił wszystkie biegi w skrzyni biegów, bo skrzynia wygląda dobrze.

0
  • #29 03 Sty 2016 22:52
    didek99
    Poziom 6  

To co to może być jak skrzynia dobra klin tez na dobrego wygląda... Bo juz nie wiem :(

0
  • #30 21 Lut 2016 13:26
    piterkoza
    Poziom 4  

włóż wałek sprzęgłowy i zdawczy w kartery i obracaj wałkiem sprzęgłowym i ruszaj wybierakiem przód tył. i niech trzecia osoba spróbuje zatrzymać wałek zdawczy.tylko nie zapomnij włożyć kulek.jeżeli ta trzecia osoba nie zatrzyma wałka to znaczy że biegi wchodzą.potem poskładaj silnik i od góry po lewej stronie silnika w karterze jest nakrętka odkręć ja i wyreguluj biegi za pomocą cienkiego śrubokręta lub specjalnego klucza. Obracając w prawo będzie łatwiej jedynka wchodzić ale pozostałe ciężko. A w lewo odwrotnie. Ta regulacja może chwile zająć. :)

Dodano po 2 [minuty]:

istnieje też mozliwość że sie wybierak starł

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo