Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kto ma HDD na SATA + Silicon Image Sil 3112A ?

12 Cze 2005 20:20 7788 41
  • Poziom 16  
    Kupiłem dysk SAMSUNG 160GB SATA II.
    Niestety nie współpracuje on z kontrolerem który jest na mojej płycie głównej (ASUS A7N8X DELUXE).
    Próbowałem go uruchomić na wiele sposobów ale się nie udało więc postanowiłem że go wymienie na inny.
    Na inny - no własnie ale jaki??
    Jęsli ma ktoś kontroler Silicon Image® Sil 3112A i podłączony do niedo dysk SATA to niech napisze jaki to dokładnie dysk i czy niema jakiś problemów przy instalacji.

Z góry dzięki.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Maniak.M napisał:
    Kupiłem dysk SAMSUNG 160GB SATA II. Niestety nie współpracuje on z kontrolerem który jest na mojej płycie głównej (ASUS A7N8X DELUXE). Próbowałem go uruchomić na wiele sposobów ale się nie udało

Możesz opisać, co rozumiesz pod pojęciem braku współpracy z kontrolerem?
  • Poziom 19  
    cześć,

- instalowałem w firmie dyski SATA Samsung typ P80 model SP0812C , 80 Gb x 2 na płycie ASUS-a model P5AD2-e premium.
    - dyski połączone do kontrolera RAID typ SIL 3114 w raidzie 0, ( data stripping ).
    - system to xp sp2, instalacja bez problemu, bez żadnych dyskietek ze sterownikami.
    - wcześnie naturalnie założony raid z poziomu biosa, wejście chyba Ctrl /I.

- p.s. jak chcesz zbudowac RAID na 1 dysku ?
    99none napisał:
    jak chcesz zbudowac RAID na 1 dysku ?

A gdzie on napisał, że chce?
  • Poziom 19  
    cześć,
    - jeszcze jest opcja JBOD ( spanning ) ale to nie ma nic wspólnego z RAiD-em.
    - może kolega pomylił RAID-a z ta opcją.
  • Poziom 16  
    99none napisał:

- p.s. jak chcesz zbudowac RAID na 1 dysku ?

Nie dzięki. Ja poprostu chce uniknąć sytuacji że wymienie na dysk który też nie współpracuje z moim kontrolerem.

jankolo napisał:

Możesz opisać, co rozumiesz pod pojęciem braku współpracy z kontrolerem?

Dysk przez kontroler jest wykryty ale w windzie ani przy jej instalacji jest niewidoczny. Nie jest to tylko mój problem bo w inernecie widziałem opisy identycznych problemów z tym dyskiem i kontrolerem. (zakończyły się one wymianą dysku na inny. Ten dysk np działa bezproblemu na kontroleże VIA, ale nie na Silicon Images)
  • Poziom 30  
    Witam!

Ja mam dysk na SATA 120Gb i to samo mi się dzieje. Ja mam na dyskietce jak by pliki, które każe instalacji zczytać, tam wybieram zodzaj i daje instaluj i mam już dysk. To musze robić przy każdyn instalowaniu Win (nawet Xp, jedynie Linux tego nie wymaga).
    Masz tu pliki z mojej dyskietki, wypakuj to i zgraj na jakąś dyskietke.
    Tam w czasie instalacji trzeba mu rozkazać aby je zczytał (na dole na pasku pisze), niewiem co nacisnąć, w razie gdybyć niedał sobie rady napisz.
    Załączniki:
  • Poziom 16  
    Do "ADI-mistrzu":

A jakiej jest firmy ten dysk na SATA? Przy instalacji naciska się f6, ale ja mam zwalone FDD i szukam czegoś co się instaluje bez FDD. Ja stery do RAIDA zintegrowałem sobie z płytą instalacyjną. A poza tym to ty chyba masz kontroler na VIA, a nie na Silicon Images.
  • Poziom 30  
    No ja mam dysk WD i faktycznie kontroler VIA. RIADA też prubowałem z płyty instalować ale też mi nie chodzi, tylko przy dyskietce. Może sprubuj od kogoś porzyczyć FDD, jeśli masz je na dyskietce, będzie mniej kombinowania :).
  • Poziom 26  
    Na dyskietce musisz mieć sterownik do kontrolera Serial ATA. Dysk nie wymaga żadnych sterowników. Wymiana dysku na inny egzemplarz innego producenta nic nie zmieni.
  • Poziom 16  
    Jaro napisał:
    Na dyskietce musisz mieć sterownik do kontrolera Serial ATA. Dysk nie wymaga żadnych sterowników. Wymiana dysku na inny egzemplarz innego producenta nic nie zmieni.

Nie rób ze mnie idioty!!!
    A akurat wymiana dysku pomoże. Bo spotkałem inne osoby które mają ten sam problem, po wymianie dysku na inny problemu nie bylo.
    Np.: http://forum.centrumxp.pl/viewtopic.php?t=32347&
    Maniak.M napisał:
    A akurat wymiana dysku pomoże. Bo spotkałem inne osoby które mają ten sam problem, po wymianie dysku na inny problemu nie bylo.

A gdzie tam jest napisane, że wymiana dysku pomogła? Bo jakoś się nie doczytałem. Wspólna dla obydwu wątków jest chęć obejścia procedury instalacyjnej spowodowana niemożliwością (???) skorzystania ze stacji dyskietek.
  • Poziom 26  
    Zadajesz pytanie i otrzymujesz odpowiedź, po to jest to forum. Trudno jednak pomóc komuś kto nie potrafi lub nie chce z słusznego rozwiązania skorzystać i upiera się przy swoim. Skoro lepiej wiesz to po co pytasz? Windows XP potrzebuje sterownika do tego kontrolera żeby wogóle instalacja była możliwa. W okienku instalatora wyświetla się nawet stosowna informacja. Pożycz od kogos flopa, zgraj na dyskietkę sterowniki z CD do płyty głównej do kontrolera SerialATA i postepuj zgodnie z procedurą instalacji XP w takiej konfiguracji.
  • Poziom 16  
    Jaro to głównie do ciebie:

To raczej ty nie potrafisz słuchać mnie. Jak mówie że nie działa FDD to nie działają!! I to bynajmniej nie z powodu uszkodzonej stacji dyskietek czy też złego podłączenia lub złych ustawień biosu. To już jest problem mojej ptyty głównej. Jakiś rok temu miała spalony chipset. Został on wymieniony przez firme Omega. Bios jest od troche innego modelu asusa i pare innych ciekawych rzeczy się działo z tą płytą. Nie zażucaj mi że nie słucham waszych rad, bo to co mi radzicie już sprawdzałem. Jeśli robisz ze mnie idiote i myślisz, że nie wiem że przy instalowaniu trzeba nacisnąć F6 i podać mu sterowniki do kontrolera to się grubo mylisz. Sądze że jestem na dosyć wysokim poziomie z informatyki. Mimo ze mam 17 lat to już studiuje "PROGRAMOWANIE SYSTEMÓW I BAZ DANYCH" na PWSBiA i to lece na 5-kach. Nie lubie się chwalić, ale może zaczniecze się liczyć z tym co mówie, a już napewno nie zażycajcie mi że nie umiem podłączyć FDD do komputera.

A to do Jankolo:

jankolo napisał:
    Maniak.M napisał:

A gdzie tam jest napisane, że wymiana dysku pomogła? Bo jakoś się nie doczytałem. Wspólna dla obydwu wątków jest chęć obejścia procedury instalacyjnej spowodowana niemożliwością (???) skorzystania ze stacji dyskietek.

Tam nie ma, ale zajżyj tutaj:
    http://www.nvision.pl/forum/index.php?showtopic=18738
  • Poziom 14  
    Witam. Może ja tu troszke pomogę! Posiadam płytke Epoxa która ma kontroler sil3112A. Miałem podpiety dysk maxtora i miałem same problemy. W tej chwili jade na 2 Dyskach WD Sata i jestem bardzo zadowolony!
    Koledzy mają racje, że trzba dyskietke ze sterownikami do SATA bo innaczej nie da sie zainstalować systemu, ale Maniak.M pisał że te sterowniki ma już zintegrowane z płytka instalacyjną Windows, więc już nie potrzebuje stacji dyskietek, wiem bo sam tak mam i bardzo to ułatwia życie!
  • Poziom 26  
    Wynika z tego że piątkowy student informatyki jest mądrzejszy od stada informatyków i programistów z Redmond. Chylę czoła przed umysłem potrafiącym dograć stery do kontrolera na płytke instalacyjna XP, co z tego skoro instalator ich tam nie potrafi znaleźć i uparcie będzie chciał je czytać z dyskietki, takie życie. Wynika z tego że powinieneś zmienić płytę a nie dysk albo starą oddaj do serwisu który ją zrobi na 100% np do mnie :)
    Pod tym drugim linkiem który podałes też się nie mogę doczytać jak to obejść. Co z tego że ktoś napisze że mu zadziałało skoro nie pisze jak do tego doszedł. Jest w końcu spora róznica między kontrolerem SATA wbudowanym w mostek chipsetu a takim na oddzielnym chipie jak u Ciebie.
  • Poziom 16  
    Do Jaro:

Po pierwsze to że ty nie umiesz zintegrować sterów z instalką XP to nie znaczy że się nie da. A dowodem na działenie tego jest to że po normalnej instalacji XP kontroler SATA jest widziany, ale brakuje zainstalowanego sterownika. Natomiast gdy zainstakuje XP z tej zmodyfikowanej instalki to jest on już zainstalowany. Tak na marginesie - Draco82 napisał wyżej że też ma taką instalke i że to ułatwia życie - działa.

Jeśli chodzi o drugiego linka to niżej mała pomoc w wyszukiwaniu informacji:
    Przed ostatni post Mazzipl "no i wymieniłem na 1614C teraz lata jak ta lala"
  • Poziom 26  
    Ale z wczesniejszych jego postów wyraźnie wynika że posiada sprawne FDD i korzysta z dyskietki ze sterownikami. Jego problemem być może była niekompatybilność płyty głównej z posiadanym dyskiem. Nie twierdzę że tak nie jest u Ciebie. Chciałbym tylko żebyś pojął różnicę między sterownikami dla systemu WindowsXP a tymi których wymaga beznadziejnie prosty, głupi i pełen błędów INSTALATOR (chodzi tylko o moment w którym aplikacja potrzebuje tego sterownika a nie wie skąd go wziąć) Swoją drogą dogrywanie sterownika do instalacyjnej płytki Windy wiąże się z wykonaniem jej nielegalnej kopii :?
    Maniak.M napisał:
    JJak mówie że nie działa FDD to nie działają!! I to bynajmniej nie z powodu uszkodzonej stacji dyskietek czy też złego podłączenia lub złych ustawień biosu. To już jest problem mojej ptyty głównej. Jakiś rok temu miała spalony chipset. Został on wymieniony przez firme Omega. Bios jest od troche innego modelu asusa i pare innych ciekawych rzeczy się działo z tą płytą.

I ty, piątkowy student informatyki uważasz, że wszystko funkcjonuje błędnie, tylko Twoja płyta jest jak najbardziej w porządku? Zdradź nam może, jakie to jeszcze inne ciekawe rzeczy działy się z tą płytą?
  • Poziom 19  
    a to niezłe wymienili mu chipset.....buha prawie spadłem z fotela... może muzg też ci mają wymienić.. i nieobrażaj tej firmy takim pomówieniem.. skandal... skoro bios widzi dysk to nie ma mozliwosci zeby go winzgroza nie ujrzała... niekomatybilnosc polega na tym ze cos na poziomie sprzetowym ze soba zle sie komunikuje a jezeli bios rozpoznaje hdd prawidlowo to napewno nie jest problem kompatybilnosci... jak juz to sciagnij o wielki guru nowe driverki do sata dla XP i sprawdz czy nadal ci niedziala...
    nekri, zwróć uwagę, że jego BIOS jest od "trochę innego modelu" ASUS-a. Nie sądzisz, że to jest również dość ciekawe?
  • Poziom 19  
    noooo pewnie juz go tak lubia w komputerowym że powiedza wszystko aby już poszedł.. nadmienie ze ten sklep jest tez autoryzowanym serwisem HP. i jemu chipset wymienili.. chyba ten chipset byl na sline przyklejany jak znaczki.. sliup i masz inny przyklejony... sorki ale ja juz niewyrabiam..
  • Poziom 16  
    Sorry. Pomyliłem nazwe firmy. Płyta była naprawiana przez PC CENTER http://www.pccenter.pl.Bios jest od A7N8X-E ja mam A7N8X.
    Maniak.M napisał:
    Bios jest od A7N8X-E ja mam A7N8X.

To już nie masz A7N8X Deluxe?
    Maniak.M napisał:
    który jest na mojej płycie głównej (ASUS A7N8X DELUXE)

Nie kręcisz czasem?
    A przy okazji: z oferty usług firmy, której to nazwę szczęśliwie sobie przypomniałeś nie wynika, że podejmują się wymiany chipsetów. tekst o wymianie układów BGA niekoniecznie dotyczy chipsetu.
  • Poziom 19  
    niewykonalne abys miał bios od płyty z dodatkiem E
    różnica jest zbyt wielka aby to współpracowało (różne mostki północne nforce2-spp kontra nforce2-400ultra) pozatym a7n8x-e posiada dodatkowy slot na WIFI

ps. dotyczy to wersji deluxe.. bo miedzy deluxe a nie deluxe jest jeszcze wieksza przepasc... ale skoro twierdzisz ze masz sata to chyba w to jedno uwierze ze masz wersje DELUXE
  • Poziom 16  
    Do Jankolo:

To że to Deluxe to już pominełem(wydało się mi oczywiste)
    A jak Nerki mi nie wierzy to dzisiaj zrobie zdjęcia przy uruchamianiu kompa i płyty głównej. To mi uwieżycie!!
  • Poziom 16  
    Jak obiecałem zamieszczam zdjęcia (dowody) na to że moja płyta(ASUS A7N8X DELUXE) ma bios od ASUS A7N8X-E DELUXE.

Na początek mój Bios:

A teraz moja płyta:

I jescze jeden dowód. A7N8X-E ma dodadkowo na samym dole gniazdo do podpięcia karty WLAN. Moja nie. To jest A7N8X-E:

A to moja - bez gniazda:

I ostatnie - moje pudełko od płyty:

Może teraz mi uwieżycie. Mam nadzieje że zaczniecie słuchać co się dowas mówi i przekonacie się że nie jesteście nie omylni :D
  • Poziom 26  
    Ręce opadają. Fajnie że masz zaprogramowany BIOS plikiem od innej płyty. Tylko jak w takim przypadku możemy Ci pomóc skoro Ty uważasz że to jest OK? Może właśnie z tego powodu nie działa Ci ten nieszczęsny flop. Zaprogramuj swoją płytę właściwym plikiem biosu, zwróc uwage że A7N8X Deluxe też występuje w kilku rózniących się od siebie wersjach i mają one rózne biosy.
    Płyty A7N8X Deluxe miały wykonania: 1.03, 1.04, 1.06, 2.0 i nowsze. Do pierwszych trzech wykonań płyty jest jedna rodzaj BIOS-u, a płyty w wykonaniu 2.0 lub nowsze obsługiwane są przez inny BIOS.
  • Poziom 16  
    Miło mi że wreście doszliśmy do jakiegoś porozumiania. Też o tym myślałem, ale nie moge zmienić biosu na właściwy bo pojawia się mi komunikat że bios który chce wgrać jwst inny niż obecny. Więc trzeba by użyć zwwnętrznego programatora pamięci - którego nie mam. Jeśli macie jakiś inny pomysł na zmiane tego biosu to słucham, ale pamiętajcie że nia mam FDD.

P.S. u mnie wersia 2.0