Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Sterownika, a dlugosci Magistral.

06 Gru 2015 23:35 2355 14
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich, tworze ten temat w celu dowiedzenia sie o dlugosciach magistral oraz szukam porad, jako ze jestem amatorem w tej dziedzinie na pewno lepiej bedzie jak zaczerpne porad od ludzi ktorzy sie na tym duzo lepiej znaja, a wiec przejde do rzeczy.

Planuje zrobic sterownik Pieca oraz Kolektorami.
    W sklad sterownika wchodzi
    8 czujnikow cyfrowych DS18B20
    2 moduly przekaznikow sterowane za pomoca I2C na kazdym z modulow znajduja sie 4 przekazniki
    2 wyswietlacze 2x-16 albo 4-16
    + kilka przyciskow potencjometrow i klawiatura.

Przedstawie mniej wiecej schemat blokowy sterownika. Budowa Sterownika, a dlugosci Magistral.

jak widac na schemacie sterownik bedzie centralny do ktorego beda sie schodzic wszystkie przewody, sterownik bedzie opieral sie na mikrokontrolerze ATMEGA328

A wiec przejde do pytan kierowanych w wasza strone.
    pewnie wiele pytan pojawi sie dopiero w procesie programowania albo tworzenia plytki.
    ale na poczatku zaczne od pytan dotyczacych odleglosci pomiedzy pojedyncyzmi komponentami

1.Czujniki Temeratry beda podlaczone poprzez magistrale OneWire, na jaka maksymalna odleglosc moge podciagnac ta magisrale ?

2.Wyswietlacze ktory jeden z nich bedzie znajdowal sie w odleglosci 10m od sterownika a drugi w innym budynku odleglosc okolo 40m, roywiazaniem byloby podlaczenie wyswietlaczy pod I2C ale z tego co czytalem ta magistrala sluzy jedynie do porozumiewiania sie pomiedz ukladami w odleglosci do w skrajnych pryzpadkach 30cm, z maksymalna dlugoscia do kilku metrow.
    W jaki inny sposob moge podlaczyc te wyswietlacze na odleglosc 40m

3. na etapie pisania programu na pewno bede mial wiele wiecej pytan.

jako ze ten sterownik ma dzialac w 100%, nie moge sobie pozowlic na jakikolwiek blad. chyba wiecie co sie dzieje z zagotowana woda w boilerze, dlatego gdy moj sterownik przestanie dzialac zalaczy drugi kupny sterownik ktory bedzie sterowal jedynie pampa CW i CO.

Pozdrawiam Pawel
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeżeli system ma być niezawodny to nie obejdzie bez kontrolera w każdym "odległym punkcie" a całość połączona magistralą przeznaczoną do takich odległości np. RS485. Inaczej będziesz stale walczył z zakłóceniami.

Powodzenia
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 6  
    Cześć Piotrze, tak też podejrzewałem, ale co do magistrali trochę o niej czytałem, lecz zbyt dużej wiedzy na jej temat nie posiadam jak wrócę z pracy wieczorem postaram się poczytać, i jak to ma dokładnie wyglądac,
    Narazie jak to sobie wyobrażam to, atmega przesyła sygnał do mikrokontorolera który znajduje się w sterowniku centralnym, poczym ten mikrokontoroler przesyła sygnał poprzez magistrale RS485

Czy może być to naprzykład mikrokontroler MAX485
    Z tego co na szybko przeczytałem RS485 może mieć długość do 1200m to spewnoscia wystarczy, znalazłem również ciekawy sposób, jakbym na przykład pod tą magistrale podłączy gotowy konwerter RS485 na TTL i podłączyłem do tego Arduino Nano, to by dużo ulatwilo sprawę,
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    MAX485 to tylko transceiver, a nie mikrokontroler. RS485 jest banalny w realizacji jeśli masz połączyć ze sobą dwa urządzenia, trochę gorzej jeśli jest ich więcej. Jeśli planujesz wszystko na wspólnej magistrali to prawdopodobnie łatwiej to zrobić na CAN. Ma sens jeśli będzie wiele urządzeń, szczególnie w konfiguracji multimaster. CAN załątwia m.in. arbitraż i kontrolę poprawności wysyłania pakietów. Wada - wyższa cena.
    Tanią alternatywą jest 1-wire. Wykorzystasz go do komunikacji z termometrami cyfrowymi, ale można analogicznie podpiąć np. inne MCU sterujące LCD, czy np. przekaźniki (są dostępne rejestry 1-wire).
  • Poziom 6  
    Znalazłem ciekawy schemat podłączen przy użyciu RS485 oraz Arduino Nano, moim zdaniem wystarczy mi podłączenie 2 mikrokontorolerow ze sobą nie widzę potrzeby aby użyć w projekcie większej ilości

Schemat Budowa Sterownika, a dlugosci Magistral.
  • Pomocny post
    Ok, pamiętaj tylko, że RS485 to tylko specyfikacja sprzętowa, sam protokół nie wymusza jakiejkolwiek warstwy logicznej. Przy dwóch MCU oczywiście prosto jest zastosować jako warstwę protokołu po prostu RS232 wzbogacając go tylko o mechanizmy kontroli kierunku przesyłania danych (chyba, że dane lecą tylko w jednym kierunku).
    Tak przy okazji - zamiast ciągnąć kable to może warto rozważyć WiFi - obecnie ESP8266 kupisz za mniej niż $2, stworzenie na tym mostu radiowego jest banalne.
  • Poziom 6  
    Ciekawy pomysł z wykorzystaniem modułu WiFi, ale nie wiem czy to się sprawdzi, wytłumaczę trochę dokładniej zadanie sterownika.

Na działce znajduje się Dom z kotłownia w ktorej jest zbiornik na Ciepła wode, oraz ogrzewanie podłogowe czyli nic cudownego sama pompa CW i CO, obok powstaje drugi budynek jest to budynek gospodarczy w którym potem będzie znajdował się spory piec z zasobnikim obok tego w kotłowni nowego budynku będzie zbiornik 5000l na ciepłą wode, do tego sterownik powinien mieszać oby dwa zbiorniki ten który znajduje się w obecnym domu i ten 5000l znajdujący się w nowym budynku. Do tego w nowym budynku będzie standardowo pompa CO i CW. Pompa która będzie przepopowywala wodę z jednego do drugiego zbiornika powinna się załączyć w trakcie gdy delta zbiorników przekroczy jakiś stopień. Tak to sobie wyobrażam, jestem obecnie na etapie zbierania informacji no i znalezienia dobrego sposobu połączenia budynków przy pomocy jakiejś magistrali, co do WiFi jakoś mnie ta opcja nie przekonuje nigdy się tym nie zajmowałem nie wiem jak to działa
  • Pomocny post
    Działa prosto:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/E...6-Modul-WiFi-Bezposrednia-wymiana-danych.html
    Zaletą głównie jest brak wrażliwości na czynniki środowiskowe, typu przepięcia. Kabel niestety łapie śmieci i np. bliskie wyładowanie może zniszczyć niewystarczająco zabezpieczoną elektronikę. Oczywiście należy rozważyć za i przeciw.
  • Poziom 6  
    Łączenie między budznkami polega na 2 rurach o średnicy do 120mm rury z grubego plastiku, jedna rura dla sieci wysokonapieciawej druga dla niskonapieciowej
    To powinno niwelowac wszelkie zakłócenia

Co do modułów WiFi na pierwszy rzut oka wydaje się to dosyc skomplikowane
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    gwenblead1 napisał:
    Łączenie między budznkami polega na 2 rurach o średnicy do 120mm rury z grubego plastiku, jedna rura dla sieci wysokonapieciawej druga dla niskonapieciowej
    To powinno niwelowac wszelkie zakłócenia

Dlaczego uważasz, że plastikowa rura chroni przed zakłóceniami? Fala EM przez nią przechodzi tak, jakby jej nie było. Gdyby chociaż była metalowa...
    IMHO komunikacja przez te moduły nie jest bardziej skomplikowana przez RS485, lecz jeśli wolisz, to odpowiednio zabezpieczony RS485 jest równie dobry.
  • Poziom 6  
    owszem fali Elektromagnetycznej plastikowa rura nie zatrzymam, lecz poprzez dystansowanie wysokiego od niskiego napiecia moge w ten sposob wykluczyc wiele zaklocen. mimo tego, kable magistrali beda ekranowane, kabel Cat 5-6

Stworzylem na szybko kolejny scheamt blokowy, ktory bazuje na laczeniu 2 MCU ze soba przy pomocy RS485

• Poziom 16  
    Można wykorzystać standard RS 485 i np.: moduły AVT1705 schowane w puszkach, łączone z atmegą skrętką internetową UTP (1-Wire jest kłopotliwy na dłuższych odcinkach)... do uC konwerter RS 485/ RS232 np.: Konwerter UART - RS485 5V - ARK/RJ11.
    Podałem moduły, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać to wlasnoręcznie. dokumentacji do tego trochę krąży w sieci.
    ......................
    Chyba nie dokładnie przeczytałem posty. Ale przy zastosowaniu AVT1705 można uprościć całość do jednego mikrokontrolera nadzorującego proces mieszania i komunikować się z tymi modułami z AVT. Skrętka UTP cat. 5-6 zakopana w ziemi. Wszystkie czujniki spiąć w gwiazdę i dwoma żyłami wysłać do konwertera podłączonego do uC.
  • Poziom 34  
    Do rs485 wystarcza uart i np. max 485 magistrala może być długa bo to pętla prądowa jedyne co się zmienia to prędkość im dłuższa magistrala tym mniejszą prędkość transmisji możemy uzyskać . Przy użyciu jednej pary można nadawać i odbierać tyle że trzeba zadbać o sterowanie kierunkiem działania konwerterów np. MAX485 . Można też skorzystać z 2 par przewodów i mieć ful duplex z niezależnym i jednoczesnym nadawaniem i odbieraniem . Można też użyć magistrali CAN znacznie szybszej zabezpieczonej przed błędami i nowszej . W prawdzie jej obsługa jest troszkę bardziej złożona ale efekty lepsze i sieć "rozgłośnieniowa" z arbitrażem monitorowaniem błędów i możliwością jednoczesnej pracy wielu urządzeń ...
  • Poziom 16  
    W sumie racja. Tyle, że w tym zastosowaniu CAN to troszkę przerost formy nad treścią... :D Można wykorzystać też kartę przekaźników ale nie na I2c taką z zaimplementowaną komunikacją RS485 np.: moduł z infornacją zwrotną o stanie przekaźników AVT531. i w ogóle nie dawać drugiego uC. W tym pierwszym (jedynym) czujniki można połączyć po 1-Wire oczywiście.
  • Poziom 34  
    I2C to magistrala wolna i podatna na zakłócenia powiedział bym lokalna w obrębie PCB , to samo SPI . Do pracy między modułami na większą odległość użyl bym RS485 lub CAN . Przerost formy nad treścią to wsadzanie arma do czajnika albo żelazka ;) Najtańsza będzie magistrala RS485 potrzebny tylko driver np ADM485 i kilka linijek programu do sterowania przepływem . I klasyczne odpytywanie adres rozkaz i adres odpowiedź z odbiornika i tak na okrętkę ...