Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielopoziomowy czujnik pływakowy

Marian B 11 Gru 2015 12:15 14526 31
 • #31 11 Gru 2015 12:15
  darek_cw
  Poziom 1  

  Dołączę się do tematu i opiszę swoje przetestowane rozwiązanie zastosowane do pomiaru poziomu deszczówki.
  Istotnie jest problem z kontrolą martwego pola między kontaktronami. Można to rozwiązać za pomocą pamięci elektrycznej (np. przekaźnikowej lub tranzystorowej), ale w przypadku zaniku napięcia i braku podtrzymania bateryjnego układ "głupieje".
  Powrót zasilania powoduje wyzerowanie pamięci, a zbiornik jest np. w połowie napełniony. W czasie braku zasilania zbiornik może się napełnić w 100%.
  Ja zastosowałem pamięć magnetyczną.
  Każdy kontaktron można spolaryzować tzn. że przesunięcie magnesem sterującym w jedną stronę wzdłuż rurki kontaktronu powoduje jego załączenie i podtrzymanie. Aby wyłączyć kontaktron należy przesunąć magnesem w przeciwnym kierunku.
  Sposób wykonania kontaktronu spolaryzowanego:
  W okolicach końca bańki kontaktronu należy przymocować mały magnesik nedodymowy za pomocą dowolnego kleju. Ja wykorzystałem klej na gorąco.
  Miejsce osadzenia magnesu należy dobrać doświadczalnie, bo każdy kontaktron ma inną charakterystykę. Przymocowany magnes nie może przełączać kontaktronu.
  Przesunięcie magnesu sterującego ( pływakowego) o tak samo dobranym polu (spolaryzowanym) wzdłuż bańki wzmacnia pole i powoduje przełączenie styków. Styki pozostaną przełączone dzięki słabemu polu przyklejonego magnesu. Przesunięcie magnesu sterującego w przeciwną stronę spowoduję rozłączenie styków kontaktronu.
  Wykonanie pływaka:
  Wykorzystałem mufkę kanalizacyjną fi 75 z dwoma zaślepkami, w której osadziłem rurkę PCV fi 30. Rurka fi 30 porusza się po rurce 1/2 cala Genova ( rurki do zgrzewania są zbyt elastyczne.
  Na zewnętrznym obwodzie rurki fi 30 zamontowałem 4 małe neodymy (takie jak do spolaryzowania) rozmieszczone co 90 st. skierowane do siebie takim samym polem. Takie rozwiązanie powoduje, że nie jest istotny obrót pływaka, a magnesy pierścieniowe są zbyt ciężkie.
  Kontaktrony spolaryzowane są umieszczone wewnątrz rurki Genova zaślepionej od dołu. Górny koniec Genovy osadziłem w puszce hermetycznej z przyłączem pomiarowym.
  W moim przypadku potrzebowałem sygnał 0-10V. Wykonałem drabinkę oporową z rezystorami umieszczonymi obok kontaktronu. Pobudzenie kontaktronu powoduje zbocznikowanie rezystora. Zastosowałem 10 kontaktonów czyli 10 poziomów (1V = 10% poziomu wody).
  Rezystory należy dobrać obliczeniowo.
  Jeżeli pływak znajduje się poniżej najniższego kontaktronu to wszystkie kontaktrony są rozwarte. W układ pomiarowy są włączone w szereg wszystkie oporniki.
  Sygnał pomiarowy to ok. 0,2V. Taki stan pozwala stwierdzić, że układ pracuje prawidłowo. Sygnał 0V oznacza awarię czyli jest przerwa.
  Podniesienie poziomu wody o jeden poziom powoduję zbocznikowanie najniższego rezystora i podniesienie napięcia do wart. 1V.
  Pływak w max. położeniu czyli pow. 10 kontaktronu oznacza zbocznikowanie wszystkich rezystorów i uzyskanie sygnału na poziomie 10V.
  Podobny lecz uproszczony układ zastosowałem do kontroli poziomu w szambie.
  Koszt takiego układu z 10 progami to ok. 50zł.

  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #32 11 Gru 2015 13:19
  Marian B
  Poziom 35  

  Kolega zastosował pamięć magnetyczną, wspomaganą dodatkowym magnesem, w przypadku czujnika wielo pływakowego też jest pamięć magnetyczna, ale wspomagana mechanicznie (położenie zatopionego pływaka z wykorzystaniem tego samego magnesu). Które rozwiązanie bedzie prostsze, to już zależy od konkretnych warunków.
  Taka "pamięć czysto magnetyczna" wymaga jednak dość precyzyjnej kalibracji każdego kontaktronu bo wykorzystywane jest dość precyzyne dodawanie/odejmowanie pól magnetycznych, a z kolei rozwiązanie z pływakami wymaga ich wiekszej ilości, ale mniej klopotów z ustawieniem, a ogólna zasada działania jest taka sama.