Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam pytanie o zasilacz do wzmacniacza do anteny

07 Gru 2015 15:21 2046 21
  • Poziom 9  
    Witam
    mam na sztycy 2 anteny:do radia fm i TV naziemnej, mieszkam dość daleko od nadajnika więc muszę używać wzmacniacza. a moje główne pytanie brzmi czy do tego wzmacniacza (mały zasilacz 12V podłączony do wtyczki antenowej) mogę podłączyć zasilanie z sieci 12V którą mam rozprowadzoną po całym domu do różnych ledów, domofonów i tym podobnych rzeczy. Zasilacz ma 150 W mocy.
    Na końcu tego wszystkiego są gniazda r-tv-sat(one są chyba izolowane)

Drugie pytanie brzmi, czy taka instalacja antenowa będzie działać: na maszcie nad dachem 2 anteny do tv i fm, połączone zwrotnicą na poddaszu (ok 4m kabla), połączony sygnał wzmocniony wcześniej wspomnianym wzmacniaczem podłączony do splitera z 4 wejściami dodatkowo z anteny satelitarnej (chyba tzw. quatro) i wyjściem na 4 gniazda abonenckie.

Do tej pory nie miałem okazji spotkać się z takimi instalacjami, zawsze była tylko antena, kabelek i ew. wzmacniacz przy telewizorze, a teraz te gniazda są jakieś takie trudne ;)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    Zasilacz proponowany odradzam na zakłócenia jeżeli chodzi o zasilanie 2 wzmacniaczy powinien sobie poradzić jeden orginalny od anteny,podaj co to za spliter i gniazda abonenckie może jakieś fotki.
  • Poziom 9  
    zdjęcia z kamerki internetowej nie wiele widać ale pewnie kto się zna to rozpozna. Z tym zasilaczem to chodzi o to, że będzie on na strychu, bez kontroli i wolał bym tam takiego g...ka nie stawiać, bo się zagrzeje i jeszcze coś zapali. Dołączyłem zdjęcie zasilacza ze skrzynki, wydaje mi się że nie jest to straszne dziadostwo.
  • Poziom 18  
    egk1979 napisał:
    o i jeszcze kolejna wątpliwość jak rozpoznać czy w puszce anteny jest wzmacniacz czy symetryzator

Otworzyć zobaczyć :D

Dodano po 9 [minuty]:

Proponuje spiąć anteny ,cały sygnał telewizyjny doprowadzić do gniazda przez wszystkie potrzebne rzeczy i zobaczyć jakość sygnału tv,dopiąć sat i sprawdzać,dodawać gniazda abonenckie i dalej sprawdzać .Bez profesjonalnego sprzętu trzeba liczyć na problemy które będzie ciężko rozgryźć choć czasami startuje wszystko jak ma być.Powodzenia
  • Poziom 38  
    Pytanie w którym miejscu chcesz podłączyć zasilanie wzmacniacza TV? Z tego co wiem, to w przypadku gniazdek TV/SAT tylko tor SAT ma połączenie galwaniczne. Poza tym ten sumator/spliter DSE SSC-4 nie wygląda na urządzenie które "przepuści" zasilanie do wzmacniacza TV.
    Inna sprawa użyty zasilacz - przy takiej mocy jak będziesz miał zwarcie w instalacji to narobisz szkód. Zwykły zasilacz "wtyczkowy" ma na tyle nikłą wydajność prądową że przy ewentualnym zwarciu co najwyżej uszkodzisz zasilacz.
  • Poziom 37  
    egk1979 napisał:
    mieszkam dość daleko od nadajnika

Nie tak znów daleko - Przysucha-Kozłowiec (40 km), Kielce-Św. Krzyż (60 km), Warszawa-Raszyn (75 km), Dęblin-Ryki (60 km).
    egk1979 napisał:
    muszę używać wzmacniacza

Nie musisz i raczej staraj się nie używać. W pierwszej kolejności powinieneś postarać się odebrać na dobrej antenie pasywnej sygnał z jednego z w/w nadajników. Ale na antenie, a nie na tym wynalazku. W środku tej "anteny" masz pręt wygięty w okrąg i podłączony do turbo wzmacniacza.
    Jak uzyskasz dobrej jakości sygnał z anteny pasywnej, odpadnie Ci problem z zasilaniem wzmacniacza.
    irekr napisał:
    W Radomiu MUX1, 2 i 3 z Raszyna są odbierane bezbłędnie z siłą około 70% i jakością 100% - przynajmniej tyle jest na Panasłoiku 46G30 kumpla z zaprzyjaźnionej firmy.
    Przysucha "wychodzi" na 100%siły i 100% jakości, Święty Krzyż 90% siły i 100% jakości, Ryki tak samo jak Przysucha. A mieszka w niezbyt "korzystnym" miejscu, bo przy Młyńskiej.

irekr napisał:
    ma pasywna antenę, byłem i widziałem.

Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13895750#13895750
  • Poziom 9  
    A więc tak
    Nie mieszkam w samym Radomiu, tylko kilka kilometrów pod Radomiem, w takim dziwnym punkcie że mam problem ze wszystkimi mediami bezprzewodowymi, łącznie z telefonami komórkowymi i internetem bezprzewodowym. Taki martwy punkt.
    Do tej pory na zwykłym rozwiązaniu: z anteny koncentrykiem prosto do telewizora nie chciało chodzić bez wzmacniacza, więc się nie łudzę że rozdzielony sygnał będzie wystarczająco silny, nie znam się na podłączaniu telewizorów, ale na "chłopski rozum" coś podzielonego na 4 jest na końcu 4 razy słabsze. Tego małego zasilacza nie chcę używać z powodu wcześniej wspomnianego braku kontroli nad nim.(będzie na strychu). Pytam się o to, bo nie chcę sobie narobić problemów, planuję to sprawdzić najpierw na starym dekoderze cyfrowym, ale chciał bym poradzić się kogoś kto się na tym zna, a co do tego że nie wszystkie połączenia są izolowane w takim gnieździe to chyba nie prawda, bo jak się podepnie antenę bezpośrednio do takiego gniazda to raczej nie zadziała. Tak w każdym razie kiedyś mi mówił znajomy, że mu nie zadziałało, a sprzedawczyni w sklepie mówiła że te gniazda działają jakoś indukcyjnie.
    Antenę wziąłem do okólną, bo jak ktoś zaznaczył na około jest kilka nadajników, a na nich czasem są różne programy, z różnych województw.

Dodano po 16 [minuty]:

to jeszcze szkic jak to planuję fizycznie zrobić
  • Poziom 31  
    Witam.
    Dobra i prawidłowo dobrana do indywidualnych warunków antena, to podstawa. Proponuję zrezygnować z tego kawałka drutu owiniętego w plastik jak pisał _kli_ i zaopatrzyć się "coś" konkretnego. Najpierw należy sprawdzić czy instalacja jest w stanie zadziałać tylko na antenie i dobrym kablu a później, o ile to konieczne, wzbogacać ją o inne elementy wzmacniające sygnał. Każda dodatkowa "obróbka" to wprowadzanie zakłóceń.
    Rozumiem, że z odbiorem FM też masz problemy dlatego wzmacniacz jest wpięty za zwrotnicą? Jeśli nie to przenieś go wyżej.
    Pisałeś o konwerterze Quatro, jeśli taki używasz to w połączeniu z tym spliterem cały układ nie zadziała. Chyba raczej myślałeś o konwerterze Quad. Do współpracy z Quatro konieczny jest multiswitch. Jestem zwolennikiem takich właśnie rozwiązań choć do tanich nie należy. Tu przykład: http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...tiswitche-MultiBAS/MultiBAS/SWK-9108-MultiBAS
    Poza tym ten spliter nie zasili wzmacniacza - z tego co widać brak przejścia stałoprądowego. Jeśli chcesz go użyć, zasilanie wzmacniacza musisz również przenieść. Proponuję również użyć osobnego zasilacza a nie "zespolonego" z Twojej instalacji.
  • Poziom 38  
    Od siebie dodam jeszcze, że tak na prawdę wzmacniacz ma za zadanie skompensować straty powstałe na przewodach i rozdzielaczach - znając długość najdłuższego przewodu, jego tłumienie oraz tłumienia splittera, gniazdek itp. możesz oszacować wymagane wzmocnienie.
  • Poziom 43  
    Loker napisał:
    Od siebie dodam jeszcze, że tak na prawdę wzmacniacz ma za zadanie skompensować straty powstałe na przewodach i rozdzielaczach - znając długość najdłuższego przewodu, jego tłumienie oraz tłumienia splittera, gniazdek itp. możesz oszacować wymagane wzmocnienie.

To nazwij to przedwzmacniaczem i już będzie mógł być?
  • Poziom 9  
    Dzięki wszystkim za zainteresowanie, antenę sprawdzę najwyżej będę szukał coś mocniejszego. Zastanawia mnie tylko, bo teraz sobie przypominam, że na pewno nie ma w tych gniazdach bezpośredniego połączenia bo nawet miernikiem kiedyś sprawdzałem, czyli podłączenie zasilania z zasilacza ogólnego nie powinno być ryzykowne, pewnie w samym zasilaczu (tej końcówce dopinanej do koncentryka) jest jakieś zabezpieczenie przed skokami napięcia. Przecież taki mały zasilacz też może się przepalić i na moment puścić prąd zwarcia.
  • Poziom 31  
    Witam.
    Chyba się nie rozumiemy.
    Zasilacze do podawania składowej stałej (zasilanie po linii), posiadają wbudowany separator napięcia, którego zadaniem jest odseparować to napięcie od sygnału TV z anteny. To nie są w rozumieniu potocznym "zwykłe" zasilacze.
    Przykład: http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...ilania/ZZA-7-zasilacz-ze-zwrotnica-zasilajaca
    Oczywiście "zwykłym" zasilaczem możemy zasilić taki układ stosując dodatkowo zwrotnicę: http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...-zwrotnice-zasilania/ZZ-3-zwrotnica-zasilania
    Trzeba przy tym pamiętać co chcemy zasilić (V/mA) i dobrać odpowiednio napięcie i prąd zasilania (max. obciążenie), czyli odpowiedni rodzaj zasilacza.
  • Poziom 9  
    mówiąc zasilacz mam na myśli coś takiego jak na zdjęciu, przy czym zamiast tej wtyczki z transformatorkiem kabelek zasilania chcę podłączyć do sieci 12V
  • Poziom 9  
    mówiąc zasilacz mam na myśli coś takiego jak na zdjęciu, przy czym zamiast tej wtyczki z transformatorkiem kabelek zasilania chcę podłączyć do sieci 12V
  • Poziom 31  
    Jasne. W zasadzie można, jeśli rzeczywiście zastosujemy separator.
    Rutynowo jednak (pomnąc, że zasilamy urządzenie mające działać na zewnątrz budynku) ten tor zabezpieczył bym osobnym bezpiecznikiem dobranym w zależności od obciążenia np. 100/150 mA.
  • Poziom 9  
    a jak takie zabezpieczenie mogło by wyglądać, jakieś bezpieczniki czy gotowy układ.Teoretycznie dwa bezpieczniki 12v/150mA po jednym na plus i minus, czy coś bardziej skomplikowanego- co?
  • Poziom 31  
    Nie mnóżmy bytów. Może być po bezpieczniku w liniach choć pewnie jeden by wystarczył (w zasilaczu zwyczajowo jest/powinien być jeden).
  • Poziom 9  
    Lęk przed uszkodzeniem telewizora spowodował że jednak użyłem zasilacza dedykowanego.
  • Moderator
    Z tym dzieleniem "na4" to nie jest tak pięknie, typowy dzielnik 4ro wyjściowy to tłumienie około 8 dB, czyli na każdym wyjściu jest tylko około 17% sygnału.

Pamiętaj, ze na Wacynie stoi 50 kW MUX3 i ciekaw jestem ile masz do tego nadajnika....
    Dwa tygodnie temu jadąc przez Radom do Rzeszowa utwierdziłem się w przekonaniu, ze łatwo nie jest. Anteny na dachach były/są skierowane na Raszyn, Przysuchę, Święty Krzyż i Ryki, czyli na wszystko "co się rusza"....

I drobna uwaga: nie przepuszczaj sygnałów z anteny radiowej przez wzmacniacz, przesterujesz wszystko...
  • Poziom 43  
    egk1979 napisał:
    Lęk przed uszkodzeniem telewizora spowodował że jednak użyłem zasilacza dedykowanego.

I bardzo dobrze. Można spokojnie spać. Mam nadzieję, że dałeś z regulacją.