Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wybrać tranzystor w.cz.

Adas1983 12 Jun 2005 21:07 1403 2
    Adas1983
    Level 11  
    Buduję częstościomierz. Chcąc zabezpieczyć wejście mikrokontrolera impulsy podaję przez tranzystor. No i problem w tym, że nie wiem jakiego użyć tranzystora, aby można było mierzyć częstotliwość do 8MHz. Mam katalog tranzystorów, w którym są parametry: 1. COBmax – maksymalna pojemność kolektorowa, zwykle przy otwartym obwodzie emitera, dla tranzystorów w.cz. podano CRE; 2. FTmin – minimalna częstotliwość przy której wzmocnienie prądowe w układzie WE zmniejsza się do wartości 1.

Jak mając te dane wybrać tranzystor? Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam, Adam.
    Panda02
    Level 32  
    Dla częstotliwości 8MHz możesz użyć praktycznie każdego tranzystora. Wszystkie nowoczesne tranzystory mają częstotliwość graniczną powyżej 100MHz. W podanym przez Ciebie układzie trzeba zapewnić odpowiednią amplitudę sygnału wejściowego. Chcąc zwiększyć czułość wejściową należałoby zbudować wejście np. na wzmacnaczu operacyjnym.
  • Helpful post
    shg
    Level 35  
    Ten układ to nie najlepszy wybór - będzie stanowił dość silne obciążenie pojemnościowe dla badanego układu.

Ja jako stopień wejściowy do PLL na 100MHz z dzielnikami na 74F74 stosowałem wzmacniacz różnicowy + wtórnik na 3xBC547, nawet to to działało, sygnał wejściowy miał amplitudę mniejszą niż 100mV, tylko, że układ wymagał zasilania +5V i -12V

Ale w Twoim układzie jakiś uniwersalny tranzystor powinien sobie poradzić jeżeli tylko zapewnisz mu odpowiedni poziom sygnału wejściowego. Proponuję 2N2222A, albo nawet sprawdź BC547 :)
    A jak chcesz pewniaka to BFR96S - tani tranzystor "mikrofalowy" ma bardzo małe pojemności.

A jeżeli chcesz wiedzieć, jak się takie układy projektuje, to zachęcam do lektury książki "Sztuka elektroniki" (Horowitz i Hill) tom 2 rozdział "Technika szybkich przełączeń", czy jakoś tak. Książka powinna być w każdej uczelnianej bibliotece, a tak poza tym, to warto ją kupić :)