Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zespół prostownikowy eltron B12/2,5/06072

borgg 07 Gru 2015 19:57 1194 2
  • #1 07 Gru 2015 19:57
    borgg
    Poziom 6  

Witam wszystkich.
    Posiadałem wiekowy prostownik eltron B12/2,5/06072 jeszcze na mostku selenowym który nie działał. Oto jego schemat:

Reanimowałem go wstawiając zamiast mostka selenowego mostek greatza 6A na radiatorze ze starej karty graficznej. Uzwojenie wtórne trafo było niesymetryczne, wykorzystałem tylko to które dawało mi napięcie na mostek około 15V.
    Prostownik ożył i zaczął ładować. Niestety prąd ładowania wynosi 0,4A. W momencie kiedy omijam rezystor ograniczający 4,7Ω 30W prąd ładowania wzrasta do 2,6A i taka wielkość byłaby dla mnie ok, zauważyłem jednak że wtedy dość szybko mostek zaczął się robić ciepły(nie miał wtedy jeszcze radiatora zamontowanego) dlatego przestałem dalej testować żeby nie spalić układu. Teraz pytanie do szanownych kolegów, czy układ bez rezystora ograniczającego ma szanse poprawnie działać czy się spali po krótkiej pracy. Czy jestem skazany na prąd ładowania 0,4A bo wtedy układ wygląda stabilnie. Tak wygląda obecnie prostownik.

1 2
  • #2 07 Gru 2015 20:34
    ciuqu
    Poziom 33  

Mostkowi nic nie będzie, ma 6A. Na selenach miałeś większy spadek napięcia, proponuję dołożyć rezystor lub możesz odwinąć obecny, lub dać żarówkę, przy 15V na trafo nie zostawiał bym akumulatora na noc.

0
  • #3 04 Kwi 2016 12:01
    borgg
    Poziom 6  

Odwinąłem nieco trafo i wszystko ładnie teraz pracuje. Dzięki za pomoc.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo