Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Create - kolejna faza testów webowego IDE dla modułów Arduino

farmerro 07 Gru 2015 21:10 4230 4
  • Arduino Create - kolejna faza testów webowego IDE dla modułów Arduino
    Fundacja Arduino rozpoczęła kolejna fazę beta testów webowej platformy Arduino Create.

Kilka miesięcy od rozpoczęcia zamkniętych beta testów platformy Arduino Create fundacja ogłosiła, że jest gotowa udostępnić produkt szerszej grupie ochotników. Zapisy do programu beta-testerów prowadzone są za pomocą upublicznionego formularza. Pierwsze 100 osób otrzyma od razu gwarantowane zaproszenie do testów. Dla pozostałych chętnych prowadzona jest lista, która będzie brana pod uwagę w przypadku rozwinięcia się projektu.

Arduino Create to zestaw narzędzi online przeznaczonych do pracy z modułami Arduino. Platforma zintegrowana jest z kontem Arduino - do rozpoczęcia pracy konieczne jest zalogowanie się. Web IDE posiada większość funkcji znanych z desktopowej wersji środowiska. Korzystanie z narzędzi nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania po za pluginem przeglądarki, którego zadaniem jest automatyczne rozpoznawanie modelu podłączonej do PC płytki. W pełni funkcjonalny edytor pozwala na ładowanie sketchy do modułów bezpośrednio z poziomu przeglądarki.

Arduino Create wprowadza również wiele udogodnień. Projekty, które można opatrzyć dodatkowymi schematami/rysunkami będą przechowywane w chmurze i dostępne z każdego urządzenia. W chwili obecnej trwają prace nad pluginem dla Chrome OS, a także uruchomieniem menadżera bibliotek oraz funkcji dzielenia się swoimi sketchami z pozostałymi użytkownikami. Komunikacja z platformą ma odbywać się za pomocą bezpiecznego protokołu HTTPS.
    Uruchomienie platformy Arduino Create nie spowoduje zatrzymania prac nad rozwijanym do tej pory Arduino IDE.

Źródło:
    https://blog.arduino.cc/2015/12/02/the-next-steps-of-the-arduino-create-betatesting/
    https://blog.arduino.cc/2015/05/05/sneak-peak-arduino-create/

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    farmerro
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: wszystkiego po trochu...
    farmerro napisał 342 postów o ocenie 182, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • BotlandBotland
    subribe
    Poziom 10  
    Coraz bardziej pakujemy się w ten internet, wystarczy że serwery padną z jakiś przyczyn i nie mamy praktycznie nic, bo wszystkio siedzi w internecie, tak samo jeśli chodzi o kradzież danych. Piszemy program w domu offline i mamy pewność że nikt nam nic nie ukradnie zdalnie. A chmury? Raczej nie są aż tak bezpieczne.
    Nawiązując do projektu. Bardzo podobny do MIT AppInventor Version 2 służącego do "składania" aplikacji na androida.
  • BotlandBotland
    pawel1029384756
    Poziom 21  
    Nie wiem jak mają inni użytkownicy tego typu aplikacji, ale jak dla mnie zawsze działają bardzo mułowato, trzeba mieć bardzo mocny komputer przeważnie. Skoro jest aplikacja do zainstalowania na komputerze, to po co na przeglądarkę, gdzie i tak trzeba zainstalować wtyczkę.
    Co do pracy w chmurze, to zgodzę się z poprzednikiem, pomijając już fakt możliwej kradzieży danych, to najbardziej dobija mnie to, że w chwili braku dostępu do internetu nie zrobimy nic. Na przykład chcę popracować w pociągu czy autobusie, albo w miejscu gdzie nie ma zasięgu ani wi-fi i całe piękne rozwiązanie pada.
    Ciekawie by było jak by do normalnej aplikacji Arduino IDE dodali opcje chmury, ale tylko jako dodatek, dla tych co chcą z niej korzystać, bez obowiązkowego logowania.
    yild
    Poziom 14  
    By się mogli troszkę zająć swoim IDE (w szczególności edycja) niż marnować czas na to cudo.

Ps... kody wysłane w chmurę można sobie przeszukać pod kątem występowania np słów/określeń w komentarzach...
    a_noob
    Poziom 22  
    yild napisał:
    By się mogli troszkę zająć swoim IDE(...)

IDE to platforma Processing, więc nie przemęczają się pod tym względem od samego początku, zajmują się praktycznie samym kompilatorem.

Po za kradzieżą i brakiem dostępu do danych w chmurze przy braku internetu jest jeszcze zagrożenie celowego "odłączania" nas od potrzebnych nam danych. Chmurę osobiście traktuję jako kopie danych do pracy, co jest o tyle wygodne, że synchronizuje dwa kompy (czyli mam trzy kopie i czwarta aktualizowana co jakiś czas i nigdzie nie podłączona). Gdyby mi ktoś to ukradł, to troszkę pocierpię, ale nie ma tragedii, to tylko trochę grafiki i kodu, ale gdyby mi odebrano celowo dostęp do tych plików... bida jak nie wiem...